1$ = ₺7.20
7 Kullanıcı bu dökümanı faydalı buldu
Bu cevap yeterince yardımcı oldu mu?

cPanel'de SSL Sertifika Kurulumu Nasıl Yapılır?

cPanel'de SSL Sertifika Kurulumu Nasıl Yapılır? başlıklı eğitselimizde Alastyr müşteri paneliniz aracılığı ile cPanel’e SSL Sertifikası kurulumu hakkında yardım alabilirsiniz.

Kontrol paneline giriş yapınız

siteadresiniz.com:2082 adresinden kontrol paneline giriş yapınız. Eğer hizmetinize ait hesap bilgilerinizi hatırlamıyorsanız lütfen bizimle iletişim kurun

CSR kodu oluşturun

Öncelikle ihtiyacımız olan CSR kodunuzu oluşturmak için GÜVENLİK bölümünde bulunan SSL/TLS bağlantısına tıklayın.

CSR Kodu Olusturma (1)

Girmiş olduğunuz sayfada Sertifika İmza İstekleri (CSR) başlığı altındaki “SSL sertifika imzalama istekleri oluşturun, görüntüleyin veya silin.” bağlatısına tıklayıp CSR kodunuzu oluşturmaya başlayın.

CSR Kodu Olusturma (2)

Doldurulması gereken alanlar aşağıdaki gibidir. (Zorunlu olarak doldurulması gereken alanlar * ile işaretlenmiştir.)

Etki Alanları: SSL Sertifikanızın kurulacağı alan adını www öneki ile veya www öneksiz şekilde belirtiniz. ÖRN: www.alastyr.info ya da alastyr.info

Şehir: Izmir

Eyalet: Konak

Ülke: TR (Türkiye)

Şirket: Etki alanına yazmış olduğunuz değerin aynısını buraya yazın.

E-Posta: hostmaster@alanadiniz.com (Mail hesabını oluşturmayı unutmayınız.)


CSR Kodu Olusturma (3)CSR Kodu Olusturma (4)

Alanları doldurduktan sonra Oluştur butonuna tıklayarak CSR kodunuzun oluşturulmasını sağlayın. Kodlanmış Sertifika İmza İsteği bölümünden CSR kodunuza ulaşabilirsiniz, kaybetmemek için kopyalayıp bir not defterine kaydediniz.

CSR Kodu Olusturma (5)

SSL Sertifikanızı yapılandırın

Artık Alastyr müşteri panelinize giriş yaparak, SSL Sertifikanızı oluşturabilirsiniz. Hizmetlerim menüsü altında bulunan SSL Sertifikalarım bağlatısına tıklayın ve satın almış olduğunuz sertifikaları görüntüleyin. Kurulumunu gerçekleştireceğiniz SSL Sertifikasına tıklayarak ürün yönetim sayfasına giriş yapın.

SSL Musteri Panel Islemleri (1)

Yapılandırmasını gerçekleştireceğiniz SSL Sertifikası ürün yönetim sayfasında bulunan Oluştur butonuna tıklayarak işlemlere başlayın.

SSL Musteri Panel Islemleri (2)

Ürün yönetim sayfasında bulunan alanları eksiksiz ve doğru şekilde doldurmanız gerekmektedir. Aşağıdaki gibi doldurabilirsiniz.

Sunucu Bilgileri

CSR Girin: Oluşturmuş ve kaydetmiş olduğunuz CSR kodunuzu kopyalayıp ilgili alana yapıştırınız.

Web Sunucunuzu Seçin: Kurmuş olduğumuz sunucumuz cPanel kontrol Paneli kullandığından bunu seçiyoruz.

İmza Algoritması: SHA2

SSL Musteri Panel Islemleri (3)

Site Yöneticisi Kontak Bilgileri

Ünvan: Mr / Mrs

Ad: Otomatik gelmektedir.

Soyad: Otomatik gelmektedir.

Email Adresi: Otomatik gelmektedir.

Telefon: Otomatik gelmektedir.

Teknik Kontak Bilgileri

Admin kontağı ile aynımı? seçeneğini işaretleyebilirsiniz.

Tüm alanları eksiksiz doldurduysanız, Devam etmek için tıklayınız butonuna tıklayın.

SSL Musteri Panel Islemleri (4)SSL Musteri Panel Islemleri (5)

Ardından SSL Sertifikası için onay aşaması gelmektedir. SSL Sertifikalarının onaylanmasında üç aşama bulunmaktadır. Bunlar; dosya ile onaylama(HTTP), mail ile onaylama ve cname (DNS) ile onaylama işlemleridir. Biz dosya ile onaylama aşamasını gerçekleştireceğiz.

Domain Onaylama Metodu bölümünde HTTP‘yi seçerek dosya tabanlı kimlik doğrulamasını seçin ve bir sonraki bölümden hostmaster@alanadiniz.com mail adresinizi seçin. Ardından Devam etmek için tıklayın butonuna tıklayın.

SSL Musteri Panel Islemleri (6)

Alastyr müşteri paneliniz üzerindeki işlemleri başarı ile tamamladınız. Doğrulama aşamasını tamamlamak için bir sonraki sayfada bulunan Download Authfile butonuna tıklayarak doğrulama dosyanızı indirin ve ardından sertifikanın kurulacağı web sitenize ait cPanel’e giriş yapın.

SSL Musteri Panel Islemleri (7)

Onay dosyasını yükleyin

cPanel’e giriş yaptıktan sonra doğrulama dosyamızı yükleyebilmek için DOSYALAR bölümünde bulunan Dosya Yöneticisine tıklayın ve public_html dizinine giriş yapın.

Öncelikle dosya yöneticisi sayfasının sağ en üst köşesinde bulunan Ayarlar butonuna tıklayarak açılan Tercihlerpenceresinden Gizli Dosyaları Göster (dotfiles) bölümünü işaretleyerek Save butonuna tıklayıp kaydedin. Böylece oluşturulmuş veya oluşturulacak gizli .dosya veya .klasor (dotfiles) dizinlerini görüntüleyebileceksiniz.

SSL Dosya Yoneticisi (1)

Artık dosya tabanlı kimlik doğrulama işleminizi gerçekleştirebilirsiniz. Dosya Yöneticisi sayfasında sol üst köşeden + Klasör butonuna tıklayarak .well-known klasörünü oluşturun.

SSL Dosya Yoneticisi (2)

Ardından oluşturmuş olduğunuz .well-known klasörüne giriş yaparak + Klasör butonuna tıklayın ve pki-validationklasörünü oluşturun.

SSL Dosya Yoneticisi (3)

Dosya Yöneticisi sayfasında son aşama olarak, oluşturmuş olduğunuz pki-validation klasörüne giriş yapın ve ardından Dosya Yöneticisi sayfasında bulunan Yükle butonuna tıklarak indirmiş olduğunuz fileauth.txt dosyasını yükleyin.

SSL Dosya Yoneticisi (4)

Sertifikanızı yükleyin

Ana bayi, yüklemiş olduğunuz onay dosyasını http://alanadiniz.com/.well-known/pki-validation/authfile.txt adresinden kontrol edecektir. Yüklemiş olduğunuz onay dosyasının tarayıcı üzerinden erişilebilir olduğundan emin olun. Ana bayinin sertifikanızı onaylama işlemi biraz zaman alacaktır. Bu süreye hiç bir şekilde müdahale edilememektedir, beklemenizi rica ederiz.

Hizmetlerim menüsü altında bulunan SSL Sertifikalarım bağlatısına tıklayın ve satın almış olduğunuz sertifikaları görüntüleyin. Kurulumunu gerçekleştireceğiniz SSL Sertifikasına tıklayarak ürün yönetim sayfasına giriş yapın.

Onaylanmış ve aktifleştirilmiş olan SSL Sertifikanızı ürün yönetimi sayfasından görüntüleyebilir ve Sertifikayı İndirbutonuna tıklayarak indirebilirsiniz. Eğer sertifikanız onaylandıysa sertifikayı indir butonuna tıklayıp bilgisayarınıza .zip dosyasının inmesini bekleyin.

SSL Sertifikası Indirme ve Yukleme (1)SSL Sertifikası Indirme ve Yukleme (2)

Sertifika dosyanızı bilgisayarınıza indirdiyseniz .zip uzantılı dosyayı açın. Sıkıştırılmış .zip uzantılı dosya içerisinde Plain Text Files klasörüne girin ve ServerCertificate.txt dosyası içerisindeki sertifika kodunuzu kopyalayın.

cPanel’e girin ve sertifikayı yükleyin

cPanel’e giriş yaptıktan sonra GÜVENLİK bölümü altında bulunan SSL/TLS bağlantısına tıklayın. Girmiş olduğunuz sayfada Siteniz için SSL yükleyin ve yönetim(HTTPS) başlığı altındaki “SSL sitelerini yönetin.” bağlatısına tıklayıp kopyalamış olduğunuz ServerCertificate dosyasını sunucuya yükleyin.

SSL Sertifikası Indirme ve Yukleme (3)

Etki Alanı bölümünden SSL Sertifikasının yükleyeceğiniz alanı seçin. Ardından kopyalamış olduğunuz ServerCertificate.txt dosyasının içeriğini Sertifika: (CRT) bölümü içerisine yapıştırın ve Sertifikaya Göre Otomatik Doldur butonuna tıklayın. İlgili butona tıklamanız sonucunda Özel Anahtar (KEY) ve Sertifika Kuruluşu Paketi (CABUNDLE) alanları otomatik olarak dolacaktır. Son aşama olarak Sertifika Yükle butonuna tıklayarak son işleminizi gerçekleştirin.

SSL Sertifikası Indirme ve Yukleme (4) SSL Sertifika kurulum işlemi böylece tamamlanmıştır. Yazılımınız tarafında http isteklerini https olarak yönlendirmeli ve link yapınızı düzenlemelisiniz.

SSL Sertifikası Indirme ve Yukleme (5)