1$ = ₺7.20
8 Kullanıcı bu dökümanı faydalı buldu
Bu cevap yeterince yardımcı oldu mu?

Plesk Panel’de SSL Sertifika Kurulumu Nasıl Yapılır?

Plesk Panel’de SSL Sertifika Kurulumu Nasıl Yapılır başlıklı eğitselimizde Alastyr müşteri paneliniz aracılığı ile Plesk Panel’e SSL Sertifikası kurulumu hakkında yardım alabilirsiniz.

Kontrol paneline giriş yapınız

siteadresiniz.com:8443 adresinden Plesk kontrol paneline giriş yapınız. Eğer hizmetinize ait hesap bilgilerinizi hatırlamıyorsanız lütfen bizimle iletişim kurun.

Plesk Panel’de SSL Sertifika Kurulumu Nasıl Yapılır?

CSR kodu oluşturun

Öncelikle ihtiyacımız olan CSR kodunuzu oluşturmak için SSL/TLS sertifikaları bölümünde bulunan SSL/TLS Sertifikası Ekleyin butonuna tıklayın.

Plesk Kontrol Panel’de SSL Sertifika Kurulumu

Giriş yapmış olduğunuz sayfada CSR kodu oluşturmak doldurulması gereken alanlar aşağıdaki gibidir. (Zorunlu olarak doldurulması gereken alanlar * ile işaretlenmiştir.) Alanları doldurduktan sonra Talep et butonuna tıklayarak CSR kodunuzun oluşturulmasını sağlayın. ( Türkçe karakter kullanmadığınızdan emin olun. )

Bits: 2048

Ülke: Türkiye

İl/İlçe: Bornova

Konum (şehir): Izmir

Organizasyon adı(firma): www.alastyr.info

Organizasyon departmanı veya bölüm adı: IT

Alan adı: www.alastyr.info

E-posta: hostmaster@alastyr.info
 
 
Plesk CSR Kodu Olusturma (2)
 
CSR kodunuz oluşturulduktan sonra yönlendirileceğiniz sayfada, alanadiniz.com bağlantısına tıklayın.
 
CSR Kodu Olusturma - Plesk Panel
 
Oluşturulmuş CSR kodunuzu kopyalayıp kaydedin.
 
Plesk CSR Kodu Olusturma (4)

SSL Sertifikanızı yapılandırın

Artık Alastyr müşteri panelinize giriş yaparak, SSL Sertifikanızı oluşturabilirsiniz. Hizmetlerim menüsü altında bulunan SSL Sertifikalarım bağlatısına tıklayın ve satın almış olduğunuz sertifikaları görüntüleyin. Kurulumunu gerçekleştireceğiniz SSL Sertifikasına tıklayarak ürün yönetim sayfasına giriş yapın.
 
Plesk SSL Musteri Panel Islemleri
 
Yapılandırmasını gerçekleştireceğiniz SSL Sertifikanızın ürün yönetim sayfasında bulunan Oluştur butonuna tıklayarak işlemlere başlayın.
 
Alastyr Müşteri Paneli - Sertifika Yapılandırma

Ürün yönetim sayfasında bulunan alanları eksiksiz ve doğru şekilde doldurmanız gerekmektedir. Aşağıdaki gibi doldurabilirsiniz.

Sunucu Bilgileri

CSR Girin: Oluşturmuş ve kaydetmiş olduğunuz CSR kodunuzu kopyalayıp ilgili alana yapıştırınız.

Web Sunucunuzu Seçin: Kurmuş olduğumuz sunucumuz Plesk kontrol paneli kullandığından bunu seçiyoruz.

İmza Algoritması: SHA2

Plesk SSL Musteri Panel Islemleri (3)

Site Yöneticisi Kontak Bilgileri

Ünvan: Mr / Mrs

Ad: Otomatik gelmektedir.

Soyad: Otomatik gelmektedir.

Email Adresi: Otomatik gelmektedir.

Telefon: Otomatik gelmektedir.

Teknik Kontak Bilgileri

Admin kontağı ile aynımı? seçeneğini işaretleyebilirsiniz.

Tüm alanları eksiksiz doldurduysanız, Devam etmek için tıklayınız butonuna tıklayın.Plesk SSL Musteri Panel Islemleri (4)Plesk SSL Musteri Panel Islemleri (5)

Ardından SSL Sertifikası için onay aşaması gelmektedir. SSL Sertifikalarının onaylanmasında üç aşama bulunmaktadır. Bunlar; dosya ile onaylama(HTTP), mail ile onaylama ve cname (DNS) ile onaylama işlemleridir. Biz dosya ile onaylama aşamasını gerçekleştireceğiz.

Domain Onaylama Metodu bölümünde HTTP‘yi seçerek dosya tabanlı kimlik doğrulamasını seçin ve bir sonraki bölümden hostmaster@alanadiniz.com mail adresinizi seçin. Ardından Devam etmek için tıklayın butonuna tıklayın.

Plesk SSL Musteri Panel Islemleri (6)

Alastyr müşteri paneliniz üzerindeki işlemleri başarı ile tamamladınız. Doğrulama aşamasını tamamlamak için bir sonraki sayfada bulunan Download Authfile butonuna tıklayarak doğrulama dosyanızı indirin ve ardından sertifikanın kurulacağı web sitenize ait Plesk Panel’e giriş yapın.

Plesk SSL Musteri Panel Islemleri (7)

Onay dosyasını yükleyin

Plesk Panel’e giriş yaptıktan sonra doğrulama dosyamızı yükleyebilmek için Dosya Yöneticisine tıklayın ve httpdocs dizinine giriş yapın.

Dosya Yöneticisi sayfasında üst bölümde bulunan + Yeni butonuna tıklayarak .well-known klasörünü oluşturun.

Plesk SSL Dosya Yoneticisi (2)

Ardından oluşturmuş olduğunuz .well-known klasörüne giriş yaparak + Yeni butonuna tıklayın ve pki-validationklasörünü oluşturun.

Plesk SSL Dosya Yoneticisi (3)Dosya Yöneticisi sayfasında son aşama olarak, oluşturmuş olduğunuz pki-validation klasörüne giriş yapın ve ardından Dosya Yöneticisi sayfasında bulunan Yükle butonuna tıklayarak indirmiş olduğunuz fileauth.txt dosyasını yükleyin.

Plesk SSL Dosya Yoneticisi (4)

Sertifikanızı yükleyin

Ana bayi, yüklemiş olduğunuz onay dosyasını http://alanadiniz.com/.well-known/pki-validation/authfile.txt adresinden kontrol edecektir. Yüklemiş olduğunuz onay dosyasının tarayıcı üzerinden erişilebilir olduğundan emin olun. Ana bayinin sertifikanızı onaylama işlemi biraz zaman alacaktır. Bu süreye hiç bir şekilde müdahale edilememektedir, beklemenizi rica ederiz.

Hizmetlerim menüsü altında bulunan SSL Sertifikalarım bağlatısına tıklayın ve satın almış olduğunuz sertifikaları görüntüleyin. Kurulumunu gerçekleştireceğiniz SSL Sertifikasına tıklayarak ürün yönetim sayfasına giriş yapın.

Onaylanmış ve aktifleştirilmiş olan SSL Sertifikanızı ürün yönetimi sayfasından görüntüleyebilir ve Sertifikayı İndir butonuna tıklayarak indirebilirsiniz. Eğer sertifikanız onaylandıysa sertifikayı indir butonuna tıklayıp bilgisayarınıza .zip dosyasının inmesini bekleyin.

Plesk SSL Sertifikası Indirme ve Yukleme (1)Plesk SSL Sertifikası Indirme ve Yukleme (2)

Sertifika dosyanızı bilgisayarınıza indirdiyseniz .zip uzantılı dosyayı açın. Sıkıştırılmış .zip uzantılı dosya içerisinde CER – CRT Files klasörüne girin ve .crt ile -ca.crt dosyalarını seçip Plesk üzerinden sunucunuza yükleyin.

Plesk Panel’e girin ve sertifikayı yükleyin

Plesk Panel’e giriş yaptıktan sonra  SSL/TLS sertifikaları bölümüne girin. Girmiş olduğunuz sayfada alanadiniz.combağlantısına tıklayın ve sertifikaları yükleyeceğiniz sayfaya giriş yapın.

Plesk SSL Sertifikası Indirme ve Yukleme (3)

Sertifika dosyalarını karşıya yükle bölümünde .crt ve -ca.crt dosyalarını seçin ve ardından Sertifikayı Karşıya Yüklebutonuna tıklayın.

Plesk SSL Sertifikası Indirme ve Yukleme (4)

SSL Sertifika kurulum işlemi böylece tamamlanmıştır. Son aşama olarak Plesk Panel tarafında SSL desteğini aktifleştirmeli ve yüklemiş olduğunuz sertifikayı seçmelisiniz.

Yazılımınız tarafında http isteklerini https olarak yönlendirmeli ve link yapınızı düzenlemelisiniz.
Plesk Panel’de SSL Yapılandırma