0 Kullanıcı bu dökümanı faydalı buldu
Bu cevap yeterince yardımcı oldu mu?

Reseller’da hosting paketi ekleme, düzenleme ve silme işlemleri (cPanel)

Bu eğitselde cPanel üzerinde hosting paketi ekleme, düzenleme ve silme işlemleri resimli olarak anlatılmıştır.  Alastyr‘dan bir reseller hosting hesabı satın aldığınızda size otomatik olarak bir e-posta gönderiyoruz. Bu e-posta adresinde kontrol paneli adresi, kullanıcı adı ve şifre gibi hosting hesabınıza ait bilgiler bulunuyor.

WHM Panelinize giriş yapınız

alanadiniz.com:2086 adresinden WHM kontrol panelinize giriş yapınız. Eğer hizmetinize ait hesap bilgilerinizi hatırlamıyorsanız lütfen bizimle iletişim kurun.

WHM Giriş

Paket ekleme bağlantısına tıklayın

WHM panelde sol menüde Packages sekmesinden Add a Package bağlantısına tıklayarak yeni bir hosting paketi ekleyelim.

Package Name metin alanına bu hosting paketinin ismini yazalım. MB formatında Disk Quota metin alanına bir disk alanı boyutu belirleyelim. Monthly Bandwidth metin alanına MB formatında aylık trafik değeri belirleyelim. FTP hesabı, e-mail hesabı, e-mail listesi, veritabanı, subdomain, domain park etme, addon domain özelliklerine bir maksimum değer belirleyelim.

Paket ekleme

Tüm özellikleri ayarladıktan sonra Add butonuna tıklayarak hosting paketini oluşturun.

Paket ekleme-2

Hosting paketi nasıl silinir?

Sol menüde Packages sekmesinden Delete a Package bağlantısına tıklayın. Delete a Package bölümünde silme işlemini gerçekleştireceğiniz paketi belirleyin. Delete butonuna tıklayarak bu işlemi tamamlayın.

Paket silme

Hosting paketi nasıl düzenlenir?

Sol menüde Packages sekmesinde Edit a Package bağlantısına tıklayın. Edit a Package bölümünden düzenleme işlemini gerçekleştireceğiniz paketi seçin ve Edit butonuna tıklayın.

Paket düzenleme (1)

Disk alanı, trafik, e-mail hesapları, veritabanı, ftp hesapları ve diğer özelliklerin limitlerini belirleyin.

Paket düzenleme (2)

Paket düzenleme (3)

 

Paket oluştururken dikkat edilmesi gereken detaylar

 

Oluşturmuş olduğunuz web hosting hesabına tanımladığınız kota sizin toplam bayi hesabınızın kotasından eksilir. Örnekli açıklayacak olursak, bayi hosting paketlerimizden Peta isimli paketi kullandığınızı varsayalım. 5GB disk alanı ve 10GB trafik hakkı veren Başlangıç isimli bir paket oluşturduğunuzda, bu paket özellikleriyle herhangi bir web hosting hesabı oluşturduğunuzda kotanız bu paket özelliği kadar eksilir. Örneğin alastyr.com için bu Başlangıç isimli paketi oluşturduğunuzda 25GB disk alanı ve 250GB trafik hakkınızdan geriye 20GB disk alanı ve 240GB trafik hakkı kalır. Alastyr.com’un ne kadar disk alanı kullandığının bir önemi yoktur, 100mb disk alanı kullansa bile, siz bu hosting hesabına 5GB alan tanımladığınız için toplam bayi hesabı kotanız 5GB eksilir. Bu yüzden web sitelerinize gerçekten ihtiyacı olduğu kadar disk alanı/trafik gibi özellikler tanımlamanızı öneririz.