403 Forbbiden Hatası Nedir ve Nasıl Giderilir ?

403 Forbidden Hatası Nedir?

Web siteniz 403 Forbidden hatası veriyorsa bunun sebebi, FTP alanınızda web sunucusunun açabileceği bir index.(html,php vs.) dosyası bulunmuyor demektir. Bu durum dosyaların yanlış klasöre ya da dizine aktarılmasından kaynaklanabileceği gibi, dosyaların eksik aktarılmasından da kaynaklanabilir.

Çözüm Önerileri Nelerdir?

Bu durumla ilgili çözüm önerileri aşağıdaki gibidir;

  • Linux sunucular üzerinde dosyalarınızın public_html dizininde, Windows sunucular üzerinde dosyalarınızın httpdocs dizininde olduğunu kontrol ediniz.
  • Eğer dosyalarınız eksik aktarıldıysa, FTP alanınıza eksik dosyalarınızı ileterek yeniden deneyiniz.
  • Dünya standartlarına göre web site açılış dosyaları index ya da default ismini almaktadır. Eğer sitenizin index veya default’tan başka bir dosya üzerinde açılmasını istiyorsanız;
    • Windows sunucularımızda kullandığımız MaestroPanel’in Özellikler bölümünde bulunan Http Tools butonuna tıklayarak giriş yapın. Karşınıza gelen Site Araçları sayfasında bulunan Varsayılan Dökümanlar bölümünden bir açılış sayfası ismi girebilirsiniz.
    • Linux sunucularımızda ise public_html ana dizinine .htaccess adında bir dosya oluşturun ve not defteri ile düzenleyerek içerisine aşağıdaki satırı ekleyip kaydedin.
DirectoryIndex AçılışDosyanızınTamAdı(.html, .php)

YANITLA

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz