Alan Adı Gizliliği Nedir?

Alan Adı Gizliliği Nedir?

Alan Adı Gizliliği Nedir? ; Gizliliğinizi korumak, bugün hiç olmadığı kadar zor. Kişisel bilgilerinizi yabancılardan uzak tutmak, tetikte olmak zorunda olmanız sürekli bir sorundur. Yine de bir web siteniz varsa, alan adınızın gizliliğini aktifleştirmediyseniz, bilgilerinizin herkesin bulabileceği bir yerde olması ihtimali yüksektir .

Alan Adı Gizliliği Nedir?

En sonunda doğru etki alanı adını bulup etki alanı adının kullanılabilir olduğunu doğruladıktan sonra, alan adını satın alacağınız firmaya iletişim bilgilerinizi vermeniz gerektiğini göreceksiniz. Firma, alan adını kayıt ettikten sonra bu bilgiyi tüm dünyanın görmesi için yayınlayan ICANN WHOIS dizinine iletmeleri gerekmektedir.

Etki alanı gizliliği(whois gizliliği), kişisel bilgilerinizi gizli tutarken sizi yasalara uygun bir şekilde saklayan birçok etki alanı tescil şirketi tarafından sunulan bir ek hizmettir.

ICANN WHOIS Dizini Nedir?

ICANN (The Internet Corporation for Assigned Names and Numbers), büyük internetin alan adı sistemini yönetmekle görevli ve kar amacı gütmeyen bir organizasyondur. Bu, yeni üst düzey etki alanları oluşturma ve kök adı sunucularını çalıştırmayı içerir. Ancak görevlerinden biri de WHOIS dizinini oluşturmaktır.

WHOIS dizini her etkin web sitesi alan kaydını tutar. ICANN tamamen kendi başına yönetmiyor, etki alanı tescil hizmetleri sunmak için ICANN akreditasyonu alan birkaç kayıt şirketiyle çalışıyor. Bir etki alanı kaydettiğinizde doğrudan ICANN üzerinden geçmezsiniz, bunu bu hizmeti sağlayan bir firma aracılığıyla yaparsınız. Daha sonra bu firma gerekli bilgileri, dizine ekleyen ICANN’ye sağlarlar.

WHOIS dizinindeki her alan adı şunları içerir:

 • Posta adresi
 • Telefon numarası
 • Eposta adresi
Alan Adı Gizliliği Nedir?

Bu, web sitesi sahibinin veya siteyi yöneten kişinin iletişim bilgileridir.

Facebook gibi bir şirket merkezine sahip olan ve kimsenin kişisel bilgilerini açıklamayan e-posta adresleri sağlayabilen büyük bir şirket için bu bilgiyi sağlamak önemli değildir. Ancak, kendiniz için bir web sitesi başlatan veya fiziksel bir konumu olmayan küçük bir işletmeyi yöneten bir bireyseniz, bunun gibi kişisel bilgilerinizi sağlamak riskli olabilir.

Dizin Neden Gerekli?

WHOIS dizini, web üzerindeki web sitelerinin kime ait olduğu konusunda net bir kayıt olduğundan emin olmak için mevcuttur. Bu, bir web sitesi sahibinin yasadışı bölgelere girmesi durumunda önemlidir. Suçluların nasıl bulunacağına dair bir kayıt olmadan, yetkililerin onları sorumlu tutup zararı en aza indirebileceği yolu yoktur.

Özellikle, WHOIS dizini şu durumlarda devreye girer:

 • Kolluk kuvvetleri, çevrimiçi olarak işlenen suçlardaki veya temel kanıtların çevrimiçi olduğu yerlerde şüphelilerin izlenmesinde yardıma ihtiyaç duymaktadır.
 • İşletmeler veya avukatlar, intihalçılar veya haklarının olmadığı görüntüleri kullanan insanlar gibi fikri mülkiyet haklarını çalmak veya kötüye kullanmakla suçlanan kişileri tespit etmeye çalışır.
 • İnternet şirketleri, insanların spam veya diğer sıkıntılardan ya da çevrimiçi kötü niyetli davranışlardan dolayı suçlu gücünü sınırlamak istemektedir.

Bunlar, böyle bir dizinin varlığının iyi ve pratik sebepleri olsa da, birkaç kişi ve işletme başka amaçlar için buna yönelir.

İnsanların Dizini Kullanmasının Nedenleri

İletişim bilgileriniz web’de geniş ölçüde mevcut olduğunda, kaçınılmaz olarak birkaç insan türünü ele geçirir:

 • Alan adınızı satın almak isteyenler. Kullanılamayan bir alan adı istiyorsanız, WHOIS veritabanı, alan adına sahip olan kişiyi bulmaya çalışan ilk yerlerden biridir. Bu, dizinin oldukça zararsız bir kullanımıdır. Alan adınızı satmakla ilgilenmeseniz bile, isteyen insanlardan haber almak o kadar kötü değildir .
 • Sana bir şey satmak isteyenler. Çeşitli çevrimiçi hizmetleri satan bireyler ve işletmeler, olası potansiyel müşterilere soğuk temas kurarken genellikle bir sayı oyunu oynar. Bilgilerinizi dizinde bulabildiklerinde, bir web siteniz olduğunu bilirler ve potansiyel olarak sunduklarına ihtiyaç duyabilirler. WHOIS’te mevcut olan bilgilerle arayabilir, metin ve e-posta gönderebilirler. Teklifleri meşru olsa bile, servis sağlayıcılardan bir sınır tanımak çoğu insanın hoşlanmayacağı bir şeydir.
 • Sizi kandırmaya çalışanlar. Dolandırıcıların, sizi gerçekten borçlu olmadığınız parayı almaya ikna etmeden veya sizinle asla göndermeyecekleri ürün için kredi kartı bilgilerinizi vermeden önce sizinle iletişime geçmeleri gerekir. WHOIS dizini, bu bilgiyi bulabilecekleri kadar iyi bir yer. Ve bilgi toplamak için kolaydır, böylece çok fazla çaba harcamadan çok sayıda iletişim bilgisi alabilirler.

İletişim bilgileri ne zaman erişilebilir olursa, sizi satmaya veya sizi dolandırmaya başlamak için ayaklarını kapıdan içeri sokmanın bir yolunu arayan spam gönderenlere açılır. Bazı meşru iş bağlantıları için de size erişebilir olsa da, iyi bağlantıların gereksiz veya kötü bağlantılara oranı genellikle sizin lehinize değildir.

Bilgilerinizi Genel Dizinin Dışında Tutmak

Etki alanını satın aldığınızda bilgilerinizi vermeniz gerekmekle birlikte, bilgilerin geniş web üzerinden kolayca erişilebilir olması gerekmez.

Ve sorunu çözmek için sadece sahte iletişim bilgileri sağlayabileceğinizi düşünmeden önce, bu aslında uygulanabilir bir çözüm değil. Birincisi, yenileme hatırlatıcıları gibi tüm alan adı yönetimi sorunları için sizinle iletişim kurabilmek için etki alanı kayıt şirketinize ihtiyacınız var. Birincisi, kanunun yanlış tarafında olacaksınız ve bir sorun ya da anlaşmazlık varsa, ICANN alan adınızı iptal edebilir veya başkasına devredebilir.

Buradaki sorun, düzenli olarak kontrol etmeyi unutursanız, etki alanı adınızla ilgili önemli iletişimi kaçırmanız riskini taşır.

Ama daha iyi bir seçeneğin var. Bir etki alanı adı gizlilik hizmeti kullanarak yasaları ihlal etmeden iletişim bilgilerinizi WHOIS dizininden kaldırabilirsiniz.

Alan Adı Gizliliği

İnsanlar, sizi aradıklarında iletişim bilgilerinizi görmek yerine, bilgilerin gizliliğin nedenleri nedeniyle düzenlendiği bir kaydı göreceklerdir.

Hala bir e-posta adresi görseler de, herhangi bir sorun hakkında iletişim kurabilirler. Yasalardan saklanmayacak veya cezasız kalarak intihal edilmeyeceksiniz. İnsanlar, burada sağlanan e-posta adresiyle (genellikle etki alanı kayıt şirketinizle ilişkilendirilmiş olan) bağlantı kurabilir ve ardından ortaya çıkan önemli bilgiler hakkında sizinle iletişim kurabilir.

ICANN Whois Ekranı

Alan Adı Bilgilerinizi Gizlemek İçin 3 Sebep

Kişisel bilgilerinizi kime verdiğinize dikkat etmeye çalışırken, tüm kişisel iletişim bilgilerinizin kimsenin göremediği bir web sitesi oluşturmayı istemezsiniz. Birçok web sitesi sahibi için, alan adı gizliliği üç ana sebepten dolayı buna değer.

1. Kişisel bilgilerinizi koruyun.

Adresinizi ve telefon numaranızı tanıyan rastgele yabancılar fikriyle ne kadar rahatsınız? Kişisel bir adres yerine bir ticari adres ve telefon numarası olsa bile, muhtemelen her gün çok fazla zaman geçirdiğiniz yer burasıdır. Herhangi birinin sizi basit bir internet aramasıyla nerede bulacağını bilmesi olasılığı birçok insan için endişe vericidir.

Hissedebileceğiniz genel rahatsızlığa ek olarak, kimlik hırsızlığı riski de vardır. Hakkınızdaki hırsızların kolayca erişebileceği her bilgi sizi kimlik hırsızlığı riski altında tutar. Artan sıklıkta veri ihlali haberlerinde yer alan üst düzey işletmelerle, kendinizi tamamen korumak için yapabileceğiniz çok şey var, ancak kişisel bilgilerinizi bulmayı zorlaştırmak için atmanız gereken her adım riskinizi azaltır.

2. Spamı azaltın.

Hepimiz yaşamın pek çok alanında spam ile doluyuz. Garip numaralardan telefon görüşmeleri. Bilinmeyen kaynaklardan gelen e-postalar ve asla satın alamayacağınız ürünler. Muhtemelen ne olursa olsun bir miktar spam ile uğraşacaksınız, ancak e-posta adresiniz ve telefon numaranız bir dizinde kolayca erişilebilir olduğunda, sadece onlar için kolaylaştırıyorsunuz.

Etki alanı gizliliği, sizi bulmak için bir yeri daha olan spam gönderenlere karşı koruma sağlar.

3. Dolandırıcılardan kaçının.

Spam göndericiden daha kötü bir şey varsa, sahtekârdır. İnternet ve telefon dolandırıcılığı yaygındır ve başkaları sizin hakkınızda ne kadar çok şey biliyorsa, hedeflenmeniz o kadar olasıdır.

Ve ne kadar fazla bilgi dolandırıcısı varsa, o kadar inandırıcı olabilirler. Etki alanı kaydınızın süresinin dolmak üzere olduğunu görürlerse, etki alanı kayıt şirketinizmiş gibi poz verebilir ve size gerçek şirketinizden ziyade ödeme yapmanız için denemede bulunabilirler.

Veya diğer tarafa gidip, etki alanı anahtarlarını teslim etmeye ikna etmeye çalışmak için etki alanı kayıt şirketinize poz vererek etki alanı ele geçirme girişiminde bulunabilirler. Bu son bölümün çıkarılması zordur, çünkü şirketler etki alanı ele geçirmeyi çok zorlaştırmak için prosedürler koymuşlardır, ancak kişisel bilgilerinize erişim, etki alanı kaydınızla ilgili ayrıntıların yanı sıra, bu tür dolandırıcılıklardan da çok daha kolay bir şekilde çekilmesini sağlar.

Alan Adı Gizliliği Aktifleştirmenin 3 Dezavantajı

Alan adı gizliliğine yatırım yapma nedenleri oldukça çekicidir, ancak kararın her yönünü göz önünde bulundurmak her zaman iyidir. Etki alanı adı gizliliğiyle devam etmenin birkaç dezavantajı vardır.

1. Bu para maliyeti.

Etki alanı adı gizliliği, genellikle etki alanı kaydınızın üzerine ek bir ücret ödemek anlamına gelir. Ve bir kez ödeyeceğiniz bir şey değil ve her yıl yenileme zamanında tekrar ödeyeceksiniz. Bazı web sitesi sahipleri için maliyet, alan adı gizliliğine yatırım yapmamayı tercih edecek kadar büyük bir engelleme noktası olabilir.

2. Tam koruma sunmayabilir.

Ne yazık ki, tüm etki alanı kayıt şirketleri saygın değildir ve müşterilerin özel kalmaları için onlara ödedikleri bilgileri satan şirketlerin durumları vardır. Bilgiyi WHOIS dizininden korumak bir şeydir, ancak iletişim bilgilerinizi gerçekten güvende tutmak istiyorsanız, etki alanı adı gizliliğini kimden satın aldığınıza dikkat etmeniz gerekir. Müşterilerine iyi bakmaları için sağlam bir üne sahip saygın bir şirket olduğundan emin olun.

3. Daha az şeffaflık demektir.

Potansiyel müşteriler işletmenizin meşruiyetini doğrulamak istediklerinde, kim olduğunuzu ve bulunduğunuz yeri doğrulama kabiliyeti onlara gerçek olduğunuzu söyler. Çoğu müşteri bu bilgi için doğrudan WHOIS dizinine gitmez ve muhtemelen meşruiyetinizi göstermek için web siteniz ve pazarlamanız hakkında iyi bilgiler sağlayabilirsiniz. Ancak, dizinin bilgilerinizi yayınlamasına izin vermek, müşterilerinize şeffaflık göstermenin bir başka yoludur.

Çoğu işletme için, alan adı gizliliğinin yararları olumsuz yönlerden ağır basacaktır. Ancak bilgilerinizi dizinde herkese açık tutmanın buna değeceği bazı durumlar olabilir.

Etki Alanı Gizlilik Maliyeti Nedir?

Planınıza etki alanı adı gizliliği eklemenin maliyeti, farklı sağlayıcılar için farklılık gösterir, çoğu durumda bu oldukça uygun maliyetlidir. Alastyr müşterileri yılda 0.69 dolara alabilirler.

İyi haber şu ki, etki alanı gizliliği için ödeme yapmak, genellikle etki alanı kaydı ve web barındırma için kullandığınız şirketle birlikte çalıştığınız sürece kolaydır. İşlemi otomatikleştirebilir ve yılda bir kez aynı hesap üzerinden ödeme yapabilirsiniz.

Alastyr ile Alan Adı Gizliliği Nasıl Aktifleştirilir?

Yaşamınıza ve web sitenize bir gizlilik düzeyi daha eklemeye hazırsanız, etki alanı gizliliğine yatırım yapmak oldukça kolaydır. Eklenti hizmeti olarak sunduklarını görmek için web barındırma şirketinize danışın.

Alastyrkullanıyorsanız, yapmanız gereken tek şey WHOIS gizliliğini etkinleştirmek için müşteri panelinizi kullanmaktır. Aşağıdaki talimatları izleyin:

 • Müşteri Panelinize giriş yapın.
 • Müşteri Panelinden Alan Adları Listesi bölümüne giriş yaparak gizliliğini etkinleştirmek istediğiniz etki alanı adını tıklayın.
 • Sol “Yönetim” bölümünde bulunan “Eklentiler” bölümüne tıkayarak giriş yapın.
 • Bir sonraki sayfada ID Protection eklentisini satın almak için tıklayın ve aktifleştirin.

Muhtemelen ara sıra spam telefon görüşmeleri veya e-postaları almaya devam edersiniz. Ancak alan adı gizliliğine yatırım yaparak, o kadar fazla elde edemezsiniz ve özel bilgilerinizi yabancılardan koruyabilirsiniz.

Etki alanlarını yönetme veya domain aktarma hakkında daha fazla bilgi için, lütfen şimdi Alastyr ile iletişim kurun.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

SSD ve HDD Disklerin Farkı Nedir?

SSD ve HDD Disklerin Farkı Nedir?

Paylaşımlı Hosting Nedir?

Paylaşımlı Hosting Nedir?