AMP Nedir? Site Hızı İçin Önemi Nedir?

AMP, internetteki tüm web sitelerinin mobil kullanımının daha iyi hâle getirilmesi amacıyla Google tarafından oluşturulan bir kodlama yöntemi olarak dikkat çekiyor. Söz konusu yöntemi detaylı şekilde tanımlamadan ve incelemeden önce web sitelerinin mobil yoğunluğunun organik trafik içerisindeki payını kavramak gerekiyor. Zira internetin özgül varlığının mobil hâle gelmesi, web sitelerinin ziyaretçi sayısındaki dağılıma da yansımış durumda.

Dijital teknolojilerin ciddi bir gelişim gösterdiği günümüzde her an çevrim içi olmak ve her yerde etkileşim sürecinin içerisinde yer almak son derece önemli. İnternet kullanıcılarının farklı elektronik aygıtlar aracılığıyla ziyaret ettiği çevrim içi dünya mobil kullanımda da büyük kolaylıklar sunuyor. AMP, özellikle mobil cihaz kullanıcıları için en hızlı sayfa açılış deneyimini sunuyor.

amp-nedir

AMP Nedir?

AMP (Accelerated Mobile Pages), Türkçe adıyla Hızlandırılmış Mobil Sayfalar, Google’ın geliştirdiği yönergelere bağlı olarak web sitelerin mobil sayfalarının daha hızlı açılmasına yardımcı olan bir kodlama yöntemi şeklinde tanımlanıyor. Google’ın yaptığı kodlama çalışmaları arasında yer alan Accelerated Mobile Pages temel amacı mobil kullanıcı deneyimini iyileştirmek olarak ifade ediliyor.

amp-sayfasi-nedeni-onemlidir

“AMP nedir?” sorusunu farklı şekilde ifade etmek gerekirse mobil uyumluluk ilgili kodlama yönteminin temel çalışma prensibi olarak dikkat çekiyor. Mobil kullanım konusunda sorun yaşayan web siteleri kadar, tamamıyla mobil altyapı üzerinden varlığını devam ettiren web siteleri de Mobil teknolojisinin öneminin farkında. Zira Google’da arama yapan kullanıcıların mobil versiyonlara kısa sürede erişim sağlaması oldukça değerli.

hosting

İnternet kullanıcılarının web sitelerini ziyaret etme fikrinden vazgeçmelerinin ana nedenlerinden biri ilgili sayfanın geç açılması şeklinde belirtiliyor. Accelerated Mobile Pages kullanımının web sitelerin mobil versiyonlarının yüklenme süresinde yaşanan gecikmeleri ortadan kaldırması, kullanıcıların farklı adreslere yönelmelerinin önüne geçiyor. Özetle AMP kurulumu yapmış bir web sitesini ziyaret ediyorsanız erişim sağlamak istediğiniz veriye çok kısa süre içerisinde ulaşmanız mümkün.

amp-kodlama

Peki, ziyaret ettiğiniz web sitesinde AMP kullanıldığını nasıl anlayabilirsiniz? Google, bu sorunuza yanıt vermek için şimşek sembolünü kullanıyor. Eğer tıkladığınız web sitesi, ilgili teknolojiden yararlanıyorsa görüntülediğiniz içeriğin ya da içerikteki görsellerin altında şimşek sembolü bulunuyor. Şimşek sembolü tercih edilmediyse mutlaka Accelerated Mobile Pages yazısını görüntülüyorsunuz. Bunlar sayesinde hızlı erişim sağlayan web sitelerinden birini açıp açmadığınızdan emin olabilirsiniz.

AMP Sayfalar Ne İşe Yarar?

Web sitelerinin açılış süresini uzatan önbellek yüklemesi, AMP yazılımıyla tarihin tozlu sayfalarındaki yerini alıyor çünkü Accelerated Mobile Pages kullanmayı tercih eden web sitelerinin önbellekleri Google içerisinde yüklü vaziyette bulunuyor. Bu yöntemin yardımıyla önbelleği hâlihazırda Google tarafından yüklenen web siteleri, her türlü koşul altında birkaç saniye içerisinde açılıyor. Kullanıcıların erişim hızı artınca sitelerin organik trafiği de olumlu etkileniyor.

Mobil görünümdeki web sayfalarının çok hızlı şekilde açılmasını sağlayan AMP yazılımı, tüm kullanıcıların erişimine olanak sağlaması açısından da epey faydalı. Herkes tarafından uygulanabilen ve eklenti hâlinde sunucu bileşenleri içerisinde yer alan Accelerated Mobile Pages , organik trafiği artırmanın en etkili ve kolay yollarından biri olarak dikkat çekiyor. Uygulama bunu doğal yollarla yapıyor.

Ziyaretçi sayısını ve yoğunluğunu doğal yollarla artırmayı başaran yazılım, “AMP ne işe yarar?” sorusuna birçok farklı açıdan kusursuz şekilde yanıt vermeyi başarıyor. Daha fazla erişim ve etkileşime giden işlevsel yöntemlerden biri olması itibarıyla kullanıcıların beğenisini kazanan Accelerated Mobile Pages, farklı profillerdeki web sitelerinin teknik altyapıyla ilgili beklentilerinde en üst sıralarda yer alıyor.

AMP Kurulumu Nasıl Yapılır? 

Her şeyden önce AMP kurulumu yaparken web sitenizin mevcut sürümünü değiştirmemenizin tavsiye edildiğini hatırlatmak gerek. WordPress’i tercih eden internet kullanıcıları için AMP kurmak oldukça kolay. WordPress’in paket içeriğinde yer alan AMP eklentisi indirilmesi yeterli olacaktır. İşlem tamamlandığında sitenizdeki içeriklerin yer aldığı sayfalar, Accelerated Mobile Pages ile uyumlu hâle geliyor.

google-amp-nedir

Eklentiyi indirip kurduktan sonra Google’a bazı bildirimlerde bulunmanız, AMP’nin işlevsellik kazanması açısından mühim. Zira bildirimleri iletmediğiniz takdirde sistem, kurulum işleminin tamamlanmasına izin vermiyor. Kurulumun son adımında Google Search Console aracılığıyla AMP eklentisini yerleştirdiğiniz web sayfalarını Google ile paylaşabilirsiniz. Peki WordPress kullanmıyorsanız ne yapacaksınız? Biraz daha meşakkatli yollar izlemeniz gerektiği çok açık.

AMP’nin bünyesinde yer alan Accelerated Mobile Pages HTMLAccelerated Mobile Pages JavaScript ve AMP CDN parçaları WordPress gibi özel sistemlerin kullanılmadığı durumlarda ayrı kodlama çalışmalarının yapılacağı alanları temsil ediyor. İlk aşamada web sitesinin içerik skalasında yer alan görseller, yazı fontları, GIF dosyaları ve videoların AMP ile uyumlu hâle getirilmesi gerekiyor.

Yukarıdaki değişikliklerin tamamlanmasının yanı sıra web sitesinin içeriğinin orijinal versiyonunun muhafaza edilmesi de bir hayli önemli. Aksi takdirde sitenin iki versiyonla da uyumlu şekilde çalışma ihtimali ortadan kalkıyor. Meta olarak isimlendirilen ve kullanıcıların web sitenizde görüntüleyeceği içerikleri oluşturan verilerin doğru şekilde girilmesi kurulumun son aşamasına tekabül ediyor.

Gerek WordPress kurulumu gerekse HTML temelli kurulum için test aşamaları büyük önem taşıyor. Her iki kurulumu da başarılı şekilde tamamladıktan sonra yine Google tarafından geliştirilen AMP test araçlarını kullanarak bağlantıların doğru şekilde çalışıp çalışmadığını kontrol edebilirsiniz. Ayrıca hem WordPress hem de temel HTML kurulumu yaparak Accelerated Mobile Pages ile site hızlandırma açısından olumlu sonuca ulaşmak elbette mümkün.

SEO İçin Ne Kadar Önemli?

SEO, web sitelerinin organik trafiğini belirlemek için çok değerli. Accelerated Mobile Pages de kullanıcılara hızlı erişim olanağı sunarak arama motoru optimizasyonuyla ilgili kriterlere de önemli katkı sağlıyor. Web sitesinin açılış süresini azaltmak ve dönüşüm oranını artırmak gibi konu başlıkları AMP SEO faydası altında ele alınabilecek temel hususlardan birkaçı.

amp-sayfa-tasarimi-yapmak

E-ticaret sitelerinin satın alma hızında da gelişim meydana getiren yazılım, sayfalarınızın mobil aramalarda daha üst sıralarda görünmesini kolaylaştırıyor. Bir web sitesine ait tüm unsurların oldukça hızlı şekilde yüklenmesine ve kullanıcılarla paylaşılmasına da yardımcı olan AMP, internet deneyimini iyileştirmeyi başarıyor. Web sitenizin açılış süresi kısaldıkça dönüşüm oranı artıyor, bu da SEO konusunda size yardımcı oluyor.

WordPress’ten AMP Eklentileri

WordPress’in kullanıcılara sunduğu dört AMP eklentisi bulunuyor. Accelerated Mobile PagesWordPress için AMP – Hızlandırılmış Mobil Sayfalar, BetterAMP ve weeblrAMP ilgili sistemi kullanarak çalışan web siteleri için biçilmiş kaftan niteliğinde. Kullanıcı deneyimini daha iyi hâle getirmeyi başaran ve daha fazla fonksiyona sahip olan eklentiler WordPress kullanımının vazgeçilmez bir parçası olarak kabul ediliyor.

wordpress-amp-eklentileri

Özel Yazılım Siteler İçin AMP Önerileri

Özel kodlama yapıları etrafında inşa edilen web siteleri için sistem geliştiricisinin AMP eklentisi kurması öneriliyor. Zira kod mimarisinin detaylarına en iyi şekilde hakim olan geliştirici daha doğru sonuçlar ortaya çıkmasını sağlıyor. Örneğin JavaScript üzerinden yapılandırılan bir web sitesi AMP ile uyumlu çalışma kapasitesine sahip olsa da kodlama işleminin aynı sistem geliştiricisi tarafından yapılması epey mühim.

Mobil Uygulama ile AMP Sayfa Arasındaki Farklar

AMP ne işe yarar sorusundan yola çıkarak ifade edilen bölümde olduğu gibi, yazılımın web sitelerinin mobil versiyonlarını hızlandırmak amacıyla geliştirildiğini ifade ederek başlamak gerekiyor. Bir başka deyişle AMP, bir web sitesinin mobil versiyonu değil, versiyonun verimliliğini artıran bir kodlama yöntemi. Bu nedenle Accelerated Mobile Pages ve mobil uygulama arasındaki temel farklar söz konusu bağlamın içerisinden ortaya çıkıyor.

amp-ne-ise-yarar

Keza bir mobil uygulama, bir mobil web sitesinden farklı olarak sadece akıllı telefon ve tabletlerde kullanılabilir. Fakat bir web sitesinin mobil görünümü tüm elektronik aygıtlarda görüntülenebilir. Bunun için ziyaret etmeyi düşündüğünüz web sitesinin responsive özelliklere sahip olması yeterli. Öte yandan mobil uygulamalar bir web sitesi entegrasyonu değil, uygulama marketlerinden indirilen yazılım paketleri olarak tanımlanabilir.

2 Comments

Leave a Reply

    Bir cevap yazın

    E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

    Veritabanı Nedir? Veritabanı Programları ve Yönetimi

    Backlink Nedir? Backlink Alma Teknikleri