AMP Nedir?

AMP Nedir?

AMP Nedir? AMP veya Hızlandırılmış Mobil Sayfa, hafif ve basit bir tarama deneyimi sağlamak amacıyla Google tarafından oluşturulan bir HTML sayfasıdır. AMP sayesinde mobil kullanıcı çok daha gelişmiş içeriğe daha hızlı ulaşım, daha ilgi çekici ve daha kolay okuma sağlayabileceği deneyimlere sahip olacaktır.

Basitçe söylemek gerekirse AMP, sayfaların normal HTML’den çok daha hızlı yüklenmesini sağlayan statik içerik için web sayfaları oluşturmanın bir yoludur.

AMP Nasıl Çalışır?

Google, gerekli tüm adımları uygulayan geliştiriciler için harika bir hızlı başlangıç ​​kılavuzu hazırlamış gözüküyor. Şaşırtıcı olan kısım ise, AMP HTML özelliklerini düzenleyebilmeniz için oldukça katı kurallar koymuş olması. Sayfa içi reklamcılıkla ilgili de bir dizi sınırlama bulunuyor. Bu kuralları takip ettiğinizden emin olun ve yayın için doğru ayarları seçtiğinizden emin olun.

AMP Neden Bu Kadar Önemlidir?

AMP, müşterilerinize hızlı ve akıcı bir web deneyimi sağlayacağından içeriğinizle birlikte mobil cihazda etkileşime girmelerine sebep olacaktır. Bu durumda arama motorlarının web sitelerinde aradığı başlıca özelliklerdendir.

Ayrıca AMP, web sitelerizin daha mobil dostu olmasına yardımcı olacaktır. Bu durumda da Google’ın Mobil İlk dizini çıkarması için özellikle önemlidir. Sitenizin sıralamasını etkileyebilecek ana faktörlerin hızlı yükleme süreleri ve daha iyi bir mobil kullanıcı deneyimi olduğunuda unutmayın.

AMP sayfaları resmen bir Google sıralama faktörü olmasa da , dikkat etmemiz gereken bir şeydir. Çünkü bir sıralama faktörü olmasa bile, işinizi SERP’in zirvesine taşıyacak potansiyele sahip. Ve yine, müşterilerinizin daha iyi bir deneyime sahip olma potansiyeli vardır.

Sitemde AMP Tercih Etmeli Miyim?

Kullanıcılar sitenize öncelikli olarak blog veya haber bölümünüzden içerik okumak için geliyorsa, içeriğinizin AMP sürümlerini oluşturarak Google’ın mobil sonuçlarına bir başlangıç ​​yapmanız için açık bir fırsattır. Okuyucunuza daha iyi bir deneyim sunmak sizin için avantaj olacaktır.

AMP’nin Sınırlamaları Nelerdir?

AMP HTML, içeriğin en hızlı şekilde açılması için sadeleştirilmiş en az görsele sahip bir servistir; bu durumda kullanılan kodlamaların en aza indirildiği anlamına gelir. Buna bağlı olarak AMP’de bazı görsel kısıtlamalar bulunmaktadır:

  • AMP, kendi kütüphanesi dışında farklı bir Javascript kullanmanıza izin vermez.
  • İmajlar yalnızca aşağı doğru kaydırdığınızda yüklenir.
  • Tasarımınıza ait CSS dosyanızın düzenlenmiş sürümüne ihtiyacınız olacaktır.

Eğer AMP HTML için teknik gereksinimler hakkında bilgi edinmek isterseniz burada bulunan linkten erişim sağlayabilirsiniz.

Alastyr

Yazar Alastyr

Türkiye'nin En Çok Tavsiye Edilen Domain, Hosting ve Bulut Servis Sağlayıcısı

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Server (Sunucu) Nedir? Ne İçin Kullanılır?

Server (Sunucu) Nedir? Ne İçin Kullanılır?

Alan Adını Blogger'a Yönlendirme

Alan Adını Blogger’a Yönlendirme