Popüler Anahtar Kelime Bulma Araçları

Anahtar Kelime Nedir?

Anahtar kelime, internet kullanıcılarının bulmak istedikleri içerik ve bu içeriğe erişim esnasında kullandıkları arama motoru arasında köprü olan kelime gruplarıdır. İçeriklerde doğru stratejiler uygulanarak kullanılan anahtar kelimeler, içeriğin ne ile ilgili olduğu konusunda arama motorlarına net ipuçları verir. Bu nedenle anahtar kelime bulma çalışmaları, içerikler için büyük öneme sahipptir.

anahtar-kelime-nedir

Arama terimleri olarak da bilinen anahtar kelimeler, dijital pazarlama çalışmalarının temel unsurudur. SEO, sosyal medya reklamcılığı ve arama motoru pazarlama faaliyetlerini başarıya ulaştıran profesyonel içeriklerin temelinde yoğun bir anahtar kelime araştırma süreci yatar. Performans odaklı içerikler oluşturmak için çevrim içi araçlardan faydalanarak, üretmeyi planladığınız içerikle ilgili aranma hacmine sahip terimleri ve eş anlamlı karşılıklarını bulabilirsiniz.

Anahtar kelime bulmak ve aranma hacimlerini analiz etmek için ücretli ve ücretsiz olarak kullanabileceğiniz birçok online araç bulunur. Ücretsiz anahtar kelime araçları arasında dünyanın en çok tercih edilen arama motoru Google’ın kullanıcılarına sunduğu Google Keywords Planner, ünlü SEO uzmanı Neil Patel’in yarattığı UberSuggest platformu ve özellikle niş arama terimlerini keşfetmek üzere kurulan KeySearch’den yararlanabilirsiniz.

hosting
anahtar-kelime-bulma-araclari

Kwywords Araçlarının Özellikleri Nelerdir?

Anahtar kelime bulma araçları, içerik planı hazırlama ve içeriğin stratejisini oluşturma bakımından önemli fonksiyona sahiptir. Bu araçlardan faydalanarak, hazırlayacağınız içerikle ilgili, popüler arama motorlarında en çok hangi anahtar kelimelerin arandığı, bu kelimelerin semantik karşılıkları ve aranma hacimleri hakkında kapsamlı bilgi sahibi olup, içeriğinizi kaliteli, özgün ve arama motoru dostu biçimde üretebilirsiniz.

İçerik üretilirken, anahtar sözcüklerin kullanımında yapılan en önemli hata kelimenin türevleri yerine yalın halini sürekli tekrar ederek kullanmaktır. Bu biçimde oluşturulan içerikler, arama motorları nezdinde spam olarak algılanabileceği gibi kullanıcı deneyimini de olumsuz yönde etkiler. Kelime türetme özelliğiyle anlamdaş sözcükler öneren keywords bulma araçları sıradanlıktan uzak, ilgi çekici ve faydalı içerikler üretmenize katkı sağlar.

hosting kampanya
anahtar-kelime-bulma

Doğru ve kaliteli arama terimlerini bulmak, dijital pazarlama kampanyasının başarısı ile zaman kaybı arasındaki farkı belirler. Keywords araçlarının sağladığı lokasyona göre aranma hacimleri, kelimelerin reklam maliyeti (TBM) ve rakip firmaların dijital pazarlama çalışmalarında anahtar kelimeleri nasıl kullandığı gibi verilere erişerek yüksek dönüşüm odaklı, düşük maliyetli ve etkili içerikler oluşturabilirsiniz

Anahtar kelime bulucu araçlar, internet kullanıcılarının masaüstü ve mobilde, değişen arama trendlerine göre çoğunlukla yazılı aramalarda kullandıkları jenerik arama terimleri yanı sıra sesli arama biçiminde yapılan ve daha spesifik sorgular içeren uzun kuyruklu anahtar kelime verilerini sağlar. Bu araçları kullanarak, spesifik sorgulara en doğru cevabı sunan zengin içerikler hazırlayabilir ve rakipleriniz üzerinde üstünlük kurabilirsiniz.

hosting fiyatları

Ücretsiz Anahtar Kelime Bulma Araçları

Dijital pazarlama çalışmalarından dönüşüm sağlama ve içerik stratejisine rehberlik etme konusunda faydalanabileceğiniz birçok ücretsiz kelime bulma aracını online olarak kullanabilirsiniz. Bu araçlar, kelimelerin rekabet analizini yapma, daha spesifik arama motoru sorgularına yönelik kişiselleştirilmiş, zengin içerikler üretme, organik arama sonuçlarında görünürlüğü artırma ve dijital reklamlardan daha verimli sonuçlar alma konularında stratejik üstünlük elde etmenize katkı sunar.

1- Google Keyword Planner

Google’ın kullanıcılarına ücretsiz olarak sunduğu anahtar kelime planlama aracının en önemli avantajı, sorgulanan terimleri, benzer kelime önerilerini, sözcüklerin aylık ortalama aranma hacimlerini ve rekabet düzeylerini kendi veri tabanından çekerek kullanıcısına sunmasıdır. Keyword Planner, anahtar kelimelerin önerilen TBM değerlerini de göstermesi sayesinde, Google Ads (Adwords) reklam bütçesinin planlama aşamasında işletmelere büyük kolaylık sağlıyor.

google-keywords-planner-kullanimi-1024x317

Google Keyword Planner aracını kullanmak için bir Google Ads hesabına sahip olmanız gerekiyor. Google Ads hesabına giriş yapıp, üst menüde yer alan Araçlar ve Ayarlar bölümünden Anahtar Kelime Planlayıcı alt menüsüne giderek, içerik stratejinize rehberlik edecek ve dijital reklamlarınızı tetikleyecek yeni anahtar kelimeleri keşfe başlayabilirsiniz.

2- UberSuggest Kelime Bulucu

Arama motoru optimizasyonu konusunda global üne sahip Neil Patel’in hayata geçirdiği UberSuggest platformu arama terimlerini, anahtar kelime gruplarını bulmanın yanı sıra konunuzla ilgili, arama motorlarında otorite sahibi sayfaları listeleyerek, rakiplerinizin içerik stratejisini tanımanıza olanak veriyor. Ücretsiz keywords bulma fonksiyonu, sorgu sayısı ile kısıtlı olan UberSuggest’in içerik fikirleri bölümüne göz atarak rakip stratejilerini mercek altına alabilirsiniz.

ubersuggest-anahtar-kelime-bulma-araci

3- KeySearch Kelime Bulucu

KeySearch, çok hızlı hesap oluşturarak, ücretsiz versiyonunu hemen kullanmaya başlayabileceğiniz, son derece kaliteli ve kapsamlı bir keywords bulma aracıdır. Türkçe’de kelime bul anlamına gelen KeySearch, adının hakkını tam anlamıyla veriyor. KeySearch, araştırmak istediğiniz arama terimi, alakalı semantik kelimeler, arama trafiği değerine sahip uzun kuyruklu anahtar kelimeler ve yıllık kelime aranma hacimlerini görmenize olanak sağlıyor.

keysearch-kelime-bul-1024x610

Ücretli Kelime Bulma Araçları

Dijital pazarlama çalışmalarında, başarılı performans elde etmek ve hedeflenen dönüşüm oranlarına ulaşmak için temel kriter doğru arama terimlerini bulmak ve bu terimlerden faydalanarak kaliteli, özgün, ilgi çekici içerikler oluşturmaktır. Üretilecek içeriğin konusuyla ilgili profesyonel araştırma ve planlama yapmak için özellikle SEO uzmanlarının tercih ettiği, işlevsel özellikler sunan birçok ücretli kelime bulma aracı mevcuttur.

Semrush, MOZ ve SeoMonitor, ücretli anahtar keywords bulma araçları arasında, dijital pazarlama profesyonellerinin en çok tercih ettiği markalardır. Ziyaretçi trafiğini tetikleyen arama terimlerinin tespiti, rakiplerin anahtar kelime stratejilerini çözme, TBM odaklı pazarlama reklamlarının verimliliği artırma, SEO ve SERP takibi gibi birçok fonksiyonel özellik sunan premium keywords araçlarını, şimdi daha yakından inceleyin.

1- SEMrush Anahtar Kelime Analizi

SEMrush, anahtar keywords bulmak, kök sözcüklerle yeni anahtar kelimeler türetmek ve uzun kuyruklu arama terimlerini keşfetmek için sınırsız fırsatlar sunuyor. Pazarlama kampanyalarınıza ve içeriğinize yaratıcı dokunuşlar katabileceğiniz bu premium anahtar kelime bulucu araçlar ile rakiplerinizi yakın markaja alabilirsiniz. Anahtar sözcük aramasında rekabetçi araştırma çözümleriyle öne çıkan SEMrush, nişiniz için trafik sağlayacak anahtar kelimeleri bulmanıza yardımcı oluyor.

semrush-kelime-bulma-1024x405

Rakiplerin, sıralamaya giren tüm anahtar kelimelerinin kilidini açan SEMrush, içeriklerinizle rakiplerin içerikleri arasında karşılaştırma yapıyor, sizi üst sıralara taşıyacak fırsatları listeliyor. Ücretli anahtar kelime araçları arasında olan SEMrush, sözcüklerin geçmişe dönük aranma hacmi tespiti, tıklama başına ücretlendirilen reklamlarda stratejik arama terimlerinin analizi ve arama motoru optimizasyonu gibi dijital pazarlama çalışmalarının verimliliğini artıran özellikler sunuyor.

2- MOZ Anahtar Kelime Bulma

Arama terimi bulma özelliğini Keyword Explorer uygulaması adı altında sunan MOZ, dünyanın en güvenilir kelime bulucu araç alternatifleri arasında gösteriliyor. MOZ, dijital pazarlama uzmanları ve içerik üreticileri için sektörü ve konusuyla ilgili keşfedemedikleri anahtar kelime fırsatlarını sunuyor. En önemli özellikleri arasında anahtar kelime hacimleri ve önerilerin benzer kelimelerin tutarlı ve kolay anlaşılabilir biçimde raporlanması geliyor.

moz-anahtar-kelime-bul

3- SEOMonitor

SEO konusunda fonksiyonel araçların bir arada sunulduğu SEOMonitor platformu, anahtar kelime planlaması ve analizi yapmak için profesyonel araçlar arasında öne çıkıyor. Uygulama, otomatik anahtar kelime önerileri, TBM verileri ve gerçek zamanlı sıralama takibi özellikleriyle kullanıcılarına fayda sağlıyor. Anahtar kelime araması yapan dijital pazarlama uzmanlarına kelimelerin zorluk tahminlerini de sağlayan SEOMonitor, kelime sayısına göre ücretlendirme yapıyor.

seomonitor-anahtar-kelime-bulma-1024x436

Keywords Analizi Yaparken Nelere Dikkat Edilmeli?

Anahtar kelime analizi ve yapılan analiz doğrultusunda içerikte kullanılacak arama terimlerinin belirlenmesi, dijital pazarlama stratejisinin en önemli parçasıdır. Doğru anahtar kelimeleri belirlemek için araştırma yapmak ve sözcüklerin analizine geçmeden önce, oluşturulacak içerik sayesinde ulaşmak istediğiniz hedefi tanımlayarak işe başlamak, atılacak en doğru ilk adım olacaktır.

İçeriğin ulaşmasını istediğiniz hedefleri belirledikten sonra içerikte kullanacağınız anahtar kelimelerin tespiti, aranma hacmi ve rekabet analizi yanı sıra arama terimlerinin içerikte kullanıcı odaklı olarak yerleşiminin planlamasında, aşağıdaki yer alan püf noktaları da göz önünde bulundurarak, başarılı içerikler oluşturur, yüksek performans sağlar ve dönüşüm oranlarınızı artırabilirsiniz.

anahtar-kelimeler

Anahtar kelime analizi yaparken, kelimenin aranma sıklığı ve sitenizin, arama terimlerinde otoriter rakiplere göre daha üst sırada listelenme olasılığı arasındaki korelasyona dikkat edilmelidir. Özellikle, yüksek arama hacmine sahip kök anahtar kelimelerle, arama motorlarında yüksek pozisyonda listelenmek için web sitenizin otoriter bir site olması büyük önem taşır.

Yayın hayatına yeni başlayan bir internet sitesine sahipseniz, yüksek rekabet oranına sahip jenerik anahtar kelimeler yerine, rekabet düzeyi orta ve düşük hacme sahip, uzun kuyruklu anahtar kelimelere odaklanmak, içeriğin daha yüksek pozisyonda listelenmesini tetikleyecek hem de üretilen kaliteli içerik sayısının artışına paralel olarak site otorite kazanacaktır.

Anahtar Kelime Rekabeti

Rakiplerin içeriklerinde kullandıkları anahtar kelimelerin analizini yaparak, kendi içeriklerinizde aynı konuyla ilgili kullanmadığınız stratejik değere sahip anahtar kelimeleri belirleyebilirsiniz. Böylece, içeriğinizin kapsamını geliştirebilir ve rekabette üstün konum elde edebilirsiniz. Bunu hayata geçirmek için içeriğinizin konusuyla ilgili anahtar terimlerle arama motorlarında ilk 20 sırada yer alan siteleri inceleyebilirsiniz.

Sektörünüzle ilgili çekirdek anahtar kelimelere karşılık gelen, aynı ya da yakın anlam ifade eden semantik terimlere (gizli anlamsal indeksleme değerine sahip kelimeler) odaklanarak hem içeriğinizi zenginleştirebilir hem de rakiplerinizin düşünemediği kelimelerde trafik elde edebilirsiniz. Semantik anlama sahip anahtar kelime araştırması için LSI Graph anahtar kelime aracını kullanabilirsiniz.

keywords-tools

Anahtar kelimeler belirlenip, içerik oluşturma aşamasına geçildiğinde, dikkat edilmesi gereken bir önemli faktör de içeriğin kullanıcı odaklı olarak hazırlanmasıdır. Arama terimleri sadece içerikte kullanmış olmak için gereksiz yere kullanılmamalıdır. İçeriğin harmonisi bozmayacak, kullanıcıya fayda odaklı, akıcı ve etkileyici bir dil kullanılarak akış tasarlanmalıdır. Ayrıca gerekli optimizasyon yoğunluğunu sağlayacak oranda anahtar kelime kullanılmalıdır.

Siz de blog yazmak ya da e-ticaret ile online satış yapmak istiyorsanız, en iyi fiyata bir alan adı satın alabilirsiniz. Sınırsız Hosting paketlerimiz ile web projelerinizi hemen yayınlamaya başlayabilirsiniz. 7/24 teknik destek hizmetimiz üzerinden bize ulaşın, sizin için en ideal hosting paketini birlikte seçelim.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Dropbox Nedir? Dropbox Özellikleri ve Fiyatı

DNS Önbelleği Nedir? Bilgisayarda DNS Temizleme Nasıl Yapılır?