Yeni Başlayanlar İçin AndroidStudio | Nedir? Neler Yapılabilir?

Android Studio 16 Mart 2013 tarihinde Google I/Q festivalinde kamuoyuna tanıtımı yapılmıştır. 2013 yılından günümüze kadar kullanım sağlamıştır. İşlevine devam etmektedir. Android, Google  tarafından geliştirilmiş telefon ve tabletlerde bulunan iletişim sistemidir. Android sistemi Linux iletişim çekirdeği üzerine Java kullanılarak geliştirilmiştir. Gün geçtikçe gelişen bu sistemler kullanıcılarına birçok olanak sağlamıştır. Android’in geliştirilmesi ve güncellemesiyle de Androidstudio uygulaması oluşturulmuştur. Google ile birlikte bağımsız bir şirket olan JetBrains yazılım şirketi tarafından geliştirilmiştir.

Android Studio

Android Studio Tanımı

Android studio ,Android sistemi üzerinden uygulama geliştirmeye yarayan platforma denir. Teknolojik araçlarının geliştiricisi ve uygulama geliştiricisi olarak bilinen tümleşik geliştirme sistemi olarak bilinmektedir. Apeche lisansıyla lisanlanmıştır. Ücretsiz kullanım sunmaktadır.

domain kampanya

Android Studio Kurulumu

Android Studio kurulumu oldukça basittir. Bunun için şu adımları izlememiz gerek;

 1. Androidstudio uygulamasını cihazımıza indiriyoruz.
 2. kurulum dosyasını konumlandırın.
 3. Çıkan yeni ekrana yine Next yazan yere tıklayarak işlemimize devam ediyoruz.
 4. İstediğimiz bileşenleri seçerek Next butonuna tıklıyoruz.
 5. Programı nereye yükleyeceğinizin seçimini yapınız. Seçiminizi yaparken zamanla proje sayısının çoğalması ve daha sonradan dâhil edebileceğiniz dosyalar olabilir. Bu depolama daha fazla depolama alanına ihtiyaç duyabileceğiniz anlamına gelir. Bu yüzden depolama alanınız fazla olan alana yüklemeniz sizin avantajını olur. Daha sonra Next butonuna tıklayarak ilerleyiniz. 
 6. Başlat menüsünde kısayol oluşturup oluşturmayacağınıza karar verip Instal butonuna tıklayınız.
 7. Çıkan ekranda yer alan Start Android studio seçeceğini seçiyoruz ve altta yer alan finish butonuna tıklıyoruz.

Android studio indirme işlemini yukarıdaki aşamaları uygulayarak Android studio kurulumunu sağlamış oluyoruz. 

Android Studio indir

Android Studio İlk Proje Nasıl Başlatılır, Aşamaları

Android studio kurulumunu tamamladıktan sonra ilk kez uygulamayı başlatırken önümüze çıkan ekranda do not import setting yazan butona tıklayarak  sisteme girişinizi  yapabilirsiniz.

 1. ADIM: ANDROİDSTUDİO uygulamasını başlatıp   “a new AndroidStudio project” yazan yerin üzerine başlatıyoruz.
 2. ADIM: Ekranda bizden istenilen bilgileri doğru ve eksiksiz bir şekilde dolduruyoruz. Next butonuna tıklayarak ilerliyoruz.
 3. ADIM: Ekranda yer alan uygulama ayarlarını varsayılan olarak işaretleyip next butonuna tıklayarak ilerliyoruz.
 4. ADIM: Önümüze çıkan ekranda oluşturacağımız uygulamalar için form faktörlerini ve hedef cihaz faktörleri sevmemizi sağlar. Bunu da varsayılan olarak  işaretleyebilir veya isterseniz şablonlardan size uygun olanı seçebilirsiniz. Bu işlemin ardından next butonuna tıklayarak ilerliyoruz.
 5. ADIM: Çıkan ekranda  etkinliklerimiz kişisel dosyalarımızla etkinleştiriyoruz. Next butonuna tıklayarak ilerliyoruz.

Android Studio 

Android Google tarafından geliştirilmiş telefon ve tabletlerde bulunan iletişim sistemidir. Android sistemi Linux iletişim çekirdeği üzerine Java kullanılarak geliştirilmiştir. Gün geçtikçe gelişen bu sistemler kullanıcılarına birçok olanak sağlamıştır. Android’in geliştirilmesi ve güncellemesiyle de Android studio uygulaması oluşturulmuştur. Google ile birlikte bağımsız bir şirket olan JetBrains yazılım  şirketi tarafından geliştirilmiştir. Androidstudio 16 Mart 2013 tarihinde Google I/Q festivalinde kamuoyuna tanıtımı yapılmıştır.2013 yılından günümüze kadar kullanım sağlamıştır. İşlevine devam etmektedir.

mail hosting

Android Studio Tanımı

Androidstudio özellikleri, ,Android sistemi üzerinden uygulama geliştirmeye yarayan platforma denir. Teknolojik araçlarının geliştiricisi ve uygulama geliştiricisi olarak bilinen tümleşik geliştirme sistemi olarak bilinmektedir. Apeche lisansıyla lisananmıştır. Ücretsiz kullanım sunmaktadır.

ANDROİD STUDİO KURULUMU:

domain kampanya
 1. Androidstudio uygulamasını cihazımıza indiriyoruz.
 2. Kurulum dosyasını konumlandırın.
 3. Çıkan yeni ekrana yine Next yazan yere tıklayarak işlemimize devam ediyoruz.
 4. İstediğimiz bileşenleri seçerek Next butonuna tıklıyoruz.
 5. Programı nereye yükleyeceğinizin seçimini yapınız. Seçiminizi yaparken zamanla proje sayısının çoğalması ve daha sonradan dahil edebileceğiniz dosyalar olabilir. Bu depolama daha fazla depolama alanına ihtiyaç duyabileceğiniz anlamına gelir. Bu yüzden depolama alanınız fazla olan alana yüklemeniz sizin avantajını olur. Daha sonra Next butonuna tıklayarak ilerleyiniz. 
 6. Başlat menüsünde kısayol oluşturup oluşturmayacağınıza karar verip Instal butonuna tıklayınız.
 7. Çıkan ekranda yer alan Start Android studio  seçeceğini seçiyoruz ve altta yer alan finish butonuna tıklıyoruz.

Androidstudio kurulum işlemini yukarıdaki aşamaları uygulayarak Androidstudio kurulumunu sağlamış oluyoruz. 

Android Studio İlk Proje Nasıl Başlatılır, Aşamaları

Android studio kurulumunu tamamladıktan sonra ilk kez uygulamayı başlatırken önümüze çıkan ekranda do not import setting yazan butona tıklayarak  sisteme girişinizi  yapabilirsiniz.

 1. ADIM: ANDROİDSTUDİO uygulamasını başlatıp   “a new AndroidStudio project” yazan yerin üzerine başlatıyoruz.
 2. ADIM: Ekranda bizden istenilen bilgileri doğru ve eksiksiz bir şekilde dolduruyoruz. Next butonuna tıklayarak ilerliyoruz.
 3. ADIM: Ekranda yer alan uygulama ayarlarını varsayılan olarak işaretleyip next butonuna tıklayarak ilerliyoruz.
 4. ADIM: Önümüze çıkan ekranda oluşturacağımız uygulamalar için form faktörlerini ve hedef cihaz faktörleri sevmemizi sağlar. Bunu da varsayılan olarak  işaretleyebilir veya isterseniz şablonlardan size uygun olanı seçebilirsiniz. Bu işlemin ardından next butonuna tıklayarak ilerliyoruz.
 5. ADIM: Çıkan ekranda  etkinliklerimiz kişisel dosyalarımızla etkinleştiriyoruz.
 6. ADIM: Son adım olarak kısaltma dosyaları indirdikten sonra finish butonuna basarak işlememizi tamamlıyoruz ve ana pencereye gidiyoruz.

Android Studio İndirme

Android studio programını indirebilmek için cihazınızda Java JDK (Java Development Kit) bu uygulamasının bulunması gerekir. Cihazınızda Java JDK uygulaması bulunmuyorsa ilk önce Java uygulamasının  indirebilirsiniz.

Android studio programının indirimi ve  kurulumu kolaylıkla yapılabilmektedir. https://developer. android.com/ studio /index.html#win-bundle sistemine giderek  Android studio uygulamasınıindirebilirsiniz.

Android Studio Uygulamasının Özellikleri Nelerdir?

Android studio özellikleri inceleyerek bilgi edebilirsiniz.

Uygulamayı hemen çalıştırma özelliği vardır.

Bütün Android sistemler tarafından Android studio desteklenme özelliğine sahiptir. NDK ve C++ içeriği ile desteklenir. Android Studio’da java programlama dili  kullanılmaktadır. Google Bulut Platformu için destekleme (Firebase) özelliğine sahiptir.

Android Studio kodgeliştirmevekod düzenleme  özelliğine de yer vermektedir. Bu sistem IntelliJ IDEA’ya dayanır. Android studio program geliştirmek süreçlerini yönetme özellikle olayların daha hızlı ve düzenli bir şekilde ilerlemesine olanak sağlayan özelliğe sahiptir .Derleme, düzenleme ve çalışma  gibi işlemlerin çabuk gerçekleşmesine yardımcı olur.Androidstudio Messaging ,Google App Engine’i ve Google Cloud Platform uygulamalarını birleştirerek kullanıma sunmaktadır.

Entegre etme özelliğine  sahiptir. Android studio uygulama kapsamında yer alan test araçları ve çerçevelerinin kullanımına da imkan verir. Yeni Sınırlama Düzeni yöneticisi ile Android studio bizi karmaşadan kurtarıp sadelik sunar. Hata ayıklama sistemi ve yorumlanabilme özelliği ile kullanıcıları tarafından avantaj oluşturur.

Kısaca

 • Programlama dili: Java, Kotlin
 • Lisans: Apache 2.0
 • Geliştirme durumu: Stabil
 • İşletim sistemi: Cross-platform
 • Tür: Tümleşik geliştirme ortamı IDE
 • Resmi sitesi developer.android.com./sdk/index.html.
 • Kod sitrsi: Android.googlesource.com.
 • plartforms.com.tools.

Android Studio Uygulamasın Kod Geliştiricisinin Barındırdığı  Özellikliler 

Sürükle bırak özelliği ile ekran tasarımını kolaylaştırır. Google uygulamalarını içinde barındırır. Güvenli APK imzalama ve APK çıktı sistemi vardır. Temel proje şablonları ile kolay ve hızlı bir şekilde proje geliştirir. Gradle desteğiyle esnek proje hazırlayabilmektedir.

Androidstudio Nasıl Kullanılır?

Android studio  ara yüzü ile kolay kullanıma sahiptir. Herkes rahatlıkla kullanılabilir. Ara yüz özelliklerini birlikte incelebiliriz.

Ara yüz özellikleri:

 • TOOLBAR ( ARAÇ ÇUBUĞU): En çok kullandığımız ögeleri bulundurur. Sıklıkla kullandığımız ögeleri çabuk bulmamızı sağlar.
 • NAVIGATIONBAR( GEZİNME ÇUBUĞU ) : Projenizde  bulunan dosyalar arası etkileşiminizi sağlar.
 • WİNDOWS  EDİTÖR PENCERESİ: Kodlama yapacağımız bölümdür. Kod bu bölüme yazılır.
 • TOOL WİNDOW (ARAÇ PENCERESİ ) : Proje yönetim dosyaları gibi belli başlı yapılara erişim sağlar.
 • STATUS BAR ( DURUM ÇUBUĞU ) :  Projenin nasıl işlediğini, projede nerede kaldığımızı gösterir. Proje durumunu özetler.
 • TEMA EDİTÖR: Var olan temaları kendinize göre tasarlayabilirsiniz. Tools-Android-tema Editör yolunu izleyerek editöre ulaşabilirsiniz.
 • DESİNG TOOLS  ( Tasarım araçları ) : Androidstudio geliştirme 

Androidstudio  Ne İşe Yarar

Özellikle yazılım geliştirmek isteyenler için kullanılan uygulamadır. İçeriğindeki araçlar ve kullanıcılar tarafından  çabuk  anlaşılır olması ile Android studio bizlere kolaylık sağlar. Android cihazlara uygulama ve oyun  geliştirmek için kullanılır. İlk baştan yani sıfırdan oyun ve uygulama üretmek imkânına  sahiptir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Hyper-V Nedir? Özellikleri Nelerdir?

XML Nedir? XML Belgeleri Ne Amaçla Kullanılır?