Bitcoin Nedir? Bitcoin Almak ve Satmak | Kripto Para Yatırımcılığı

Son dönemlerin sıklıkla adından söz ettiren konusu olan kripto para piyasaları, farklı pek çok konuda herkesin dikkatini çekmektedir. Özellikle en çok bilinen Bitcoin açtığı bu yola pek çok alt coini de getirmiştir. Hiçbir denetimin altında bulunmaması, herhangi bir müdahale konusunda kimsenin elinin değmeyecek olması tercih edilebilirlik noktasında Bitcoin’i yüksek sıralara çıkartmıştır.

bitcoin nedir

Çünkü kendi kendine yükselmesi ve kişinin elinde ne kadar bir bütçe varsa o oranda coin alabileceği tarzındaki konularda büyük kolaylıklar sağlamaktadır. Tüm bu faydalarından ziyade öncelikle Bitcoin’in ne demek olduğunu bilmekte büyük fayda vardır. Ne amaçla kullanılmaya başlandığı, ne gibi faydaları olduğu ve çok daha fazlasına yazımız aracılığı ile ulaşabilirsiniz.

domain kampanya

Bitcoin Nedir?

Bitcoin 2009 yılında piyasaya deneme amaçlı çıkmış bir sanal para çeşididir. Bu sanal paranın bağlı olduğu herhangi bir otorite bulunmamaktadır. Merkeziyetsiz bir para birimi olması da onu en çok güvenilir kılan özellikleri arasında yer alır. Bitcoin aslında açık bir koddur. Dijital bir varlık olan Bitcoin’de, Kriptografi sistemi mevcuttur. Dijital döviz, alternatif döviz ve sanal döviz olarak da geçebilmektedir.

Kendi bütçenize uygun miktarlarda almış olacağınız Bitcoin’ler ile ekstra bir çaba sarf etmeden yatırımlarınızı katlayabilirsiniz. Ancak Bitcoin yatırım tavsiyesi olarak uygun bir düzlemde değildir. Çünkü içerisinde riskler barındırmaktadır. Bu riskleri göze alabilen kişiler bitcoin alımı yapmayı tercih etmelidir. Riski kabul etmek istemeyen kişiler ise ani düşüşleri de göze alamayabilirler. Bu yüzden de Bitcoin; herkese uygun bir yatırım tavsiyesi değildir.

bitcoin almak

Bitcoin herhangi bir bankaya ya da devlete bağlı olarak çalışmamaktadır. Merkezsiz çalışan bir sanal para olan Bitcoin; herhangi bir şahıs tarafından da yönetilmez. Fiziki bir nesne özelliği de taşımamaktadır. Bu yüzden Bitcoin’i tam anlamıyla iyi kavramak ve yatırım yapılacaksa da pek çok riski göze alarak ilerlemek gerekmektedir.

mail hosting

Bitcoin Tarihçesi

Bitcoin tarihi ilk olarak 2009 yılında Satoshi Nakamoto’nun makalesi ile başladı. İsim olarak farklı fikirler de vardır ancak kişinin gerçek isminin mi yoksa mahlasının mı Satoshi Nakamoto olduğu belirsizdir. Hala tam olarak bir saptama yapılmamış ve bir netlik bulunmamaktadır.

İlk kripto para alışverişi ise Satoshi Nakamoto ile arkadaşı Hal Finney arasında gerçekleşmiştir. 2010 yılında ise 10.000 Bitcoin’e karşılık, hazır bir gıda alınabilmekteydi. 2013 yılına kadar ise ortalamalarda dolanan Bitcoin’in toplam değeri 1.2 milyar dolar seviyesiyken sonraki yıllarda bu sayılar oldukça artacaktır.

domain kampanya

Bitcoin kaç dolar sorusunun cevabı, gün geçtikçe artan bir sayı çizgisindedir. Şu anda güncel fiyatı 57.306 ABD dolarıdır.

bitcoin nasıl alınır

Bitcoin Yatırımı Nasıl Yapılır?

Bitcoin almak için herhangi fiziksel bir ortama ihtiyacınız yoktur. Sanal bir ortamda alışverişi yapılan Bitcoin’i almak için Binance ya da Paribu tarzındaki uygulamaları indirebilirsiniz. Bu uygulamalar üzerinden hem Bitcoin satın alabilir hem de farklı coinler de elde edebilirsiniz.

Piyasa hacimlerine de bakabilir, iniş ve çıkışları takip edebilme şansını elde edebilirsiniz. Aynı zamanda grafikleri de daha yakından görmek konusunda Binance ve Paribu uygulamaları sizlere yardımcı olacaktır. Buradan hareketle de geleceğe yönelik bilgilere de doğrudan ulaşım sağlayabilirsiniz. Bir yatırım olarak Bitcoin; hemen herkesin gündeminde yer alan başlıklar arasındadır.

Yatırımını yapmak ise herkesin verebileceği bütçeye göre farklılık gösterecektir. Yani küçük bir yatırım da yapabilirsiniz, büyük bir miktarı da değerlendirebilirsiniz. Bu tamamen sizin kendi kararınıza bırakılan bir seçimdir. Bu yüzden de sadece piyasa takibi yapan kişilerden görüş almanız ve piyasa takibi konusunda da bilgi sahibi olmanız bu yatırım için size yol gösterebilir.

kripto para

Bitcoin Almak Riskli Mi?

Bitcoin; içerisinde inişler ve çıkışlar olduğu için büyük kazançlara da yardımcı olabilir ancak büyük çöküşler de yaşatabilir. Bu yüzden risk, Bitcoin’in her adımında mevcut olan bir durumdur. Riski göze alarak hareket etmek ve bu bağlamda bir değerlendirme yapmak gerekmektedir.

Bitcoin satın aldığınız zaman; aldığınız miktarın hiç sizde olmadığını düşünmelisiniz. Yani o miktara, muhakkak para kazanacağınız bir para olarak bakmamalısınız. Aynı zamanda uzun vadeli bir yatırım olarak da Bitcoin yatırımını görmelisiniz. Aksi halde kısa sürelerdeki iniş ve çıkışlardan olumsuz olarak etkilenebilirsiniz.

Bitcoin Yorumları

Bitcoin ile alakalı olarak ekonomistlerin oldukça derinlemesine tespitleri ve geleceğe yönelik varsayımları bulunmaktadır.

Bu açıklamalara göre Grewe;

“Doğal olarak, belirli durumlarda kontrolü elde tutmak ve para arzını kontrol etmek tüm ekonomik sistemin yararınadır. Ve ben bunun Bitcoin’in geleneksel para birimine dönüştürüldüğü noktada olduğunu düşünüyorum.” yorumunu yapıyor. Bitcoin’in daha fazla ilgi ve kabul görmesiyle, yasal ve düzenleyicilerin ilgisinin de artacağını öngören Grewe, suçluların para alışverişini Bitcoin üzerinden yapabileceğine dikkat çekerek “Devlet kurumları büyük ihtimalle izleyecek. En azından öyle olmasını bekliyorum.” söylemlerinde bulunmuştur.

Buna ek olarak ABDli yatırımcı Ray Dalio ise şunları söylüyor;

Bitcoin hakkında bir şeyleri kaçırıyor olabilirim ve düzeltilmek isterim. Serveti tutmak için pek iyi değil çünkü oynaklığı çok yüksek ve satın almam gereken şeylerin fiyatıyla korelasyonu çok düşük. Merkez bankalarının, büyük paya sahip yatırımcıların ya da uluslararası paya sahip şirketlerin onu kullanmasının hayalini bile kuramıyorum.”

Büyük yatırımcıların, ekonomist ve yatırımcıların ortak kanaati olan Bitcoin’in gücü, ilerleyen zamanlarda da yükselmelere devam edecektir.

Bitcoin Ne Kadar?

Bitcoin sürekli artan ivmesi ile dikkat çeken bir sanal paradır. Bu sanal para içerisinde pek çok noktada hızlı iniş ve çıkışlar da meydana gelmektedir. Bazen daha hızlı ve önü alınamaz bir ivmeden söz edebiliyorken bazen de yere doğru iniş yapan bir grafiğin yorumlamasının yapılması da oldukça önemlidir.

bitcoin yükselir mi

Yorumu bilen birinin yapması ya da bu Bitcoin grafiğinin yorumlamasının öğrenilmesi oldukça önemlidir. Ancak bu sayede geleceğe yönelik yorumlamalar ve yatırım fikirleri üretilebilir. Bu minvalde oluşturulmuş olan pek fazla platform mevcuttur. Bir yatırım şekli olarak Bitcoinler bu bağlamda, farklı grafiklerden takip edilmesi gereken sanal bir para birimidir. Tamamen bir yatırım tavsiyesi değildir ve muhtemelen sorduğunuz kimse de bir yatırım tavsiyesi olarak sizlere, bir öneride bulunmayacaktır.

Genel olarak tüm teknolojik gelişmeler, doğrudan pek çok noktayı etkilemektedir. Genel hayat akışını bile doğrudan etkileyen bu gelişmelerin, ekonomiyi etkilememesi durumu ile karşılaşılması beklenen bir gelişme halindedir. Çünkü her türden düzenin, sanala dönmesinden dolayı para piyasalarının da bu düzende olması kaçınılmazdı. Ancak burada dikkatli davranılması ve bir yatırım kararı alınacaksa eğer, bunun en mantıklı yoldan ve yorumlamaların ardından yapılması esastır.

Bitcoin de bu anlamda getirisinin daha da katlanarak devam etmesi beklenen bir sanal para türüdür. Bu yüzden de geleceğe yönelik olarak Bitcoin bazlı bir adım atmak mantıksız olmayacaktır. Bugün bile 60.000 Dolar bandını aşan birim; böyle devam eder ise daha da fazlalaşarak artan bir ivmeye sahip olacaktır.

Piyasaları takip etmek, grafikleri izlemek ve bu anlamda bir yatırım yapmak için muhakkak gerekli araştırmalar yapılmalı, fikirler alınmalıdır. Bu kararlar neticesinde doğru bir karara varılması daha kolay bir çizgide olacaktır.

ÖNEMLİ: Makale bilgilendirme amaçlıdır. Kesinlik yatırım tavsiye değildir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

NURO R2 Robotu Pizza Teslimatına Başlıyor

Ethereum Nedir? Ethereum Almak ve Satmak | ETH Coin