Boeing Starliner İçin NASA Yeni Fırlatma Tarihi Belirledi!

Boeing Starliner uzay aracını fırlatacak olan NASA firması son zamanlarda uzay alanında atılımları ile dikkat çekiyor. Bu yeni ürünleri arasında uzay seyahatleri de ön plana çıkıyor. Uzayda farklı misyonları üstlenen yeni araçları ile dikkat çeken NASA aynı zamanda yeni taşıyıcı araçları kullanması açısından da farklı firmalardan hizmet alabiliyor. Gerek spacex markası gerekse de Boeing markası gibi markalar NASA ya hizmet sağlamaya devam ediyor.

NASA son dönemde başarısız fırlama girişimlerinin de önüne geçmek istiyor. Daha önce iki kez başarısız olan ve ertelenen Boeing Starliner markası ile birlikte aynı zamanda markanın ihtiyaç duyulan özellikleri yerine getirmesi de sağlanması mümkün olacak. Daha önce ertelenen uçuşların ardından yeni dönemde NASA bu aracı yakın zamanda uzayla birleştirmek istiyor.

nasa

2019 yılında yapılan ilk uçuş denemesinde Boeing aracının uluslar arası uzay istasyonu ile birleştirilmesi amaçlanıyor idi. Fakat fırlatmadan sonra ortaya çıkan hususlar bu açıdan beklentileri karşılamaktan uzak kaldı. Ortaya çıkan yazılım sorunları nedeni ile aracın yeniden dünyaya indirilmesi gerekti.

hosting

Aynı zamanda bu uzay misyonu yazılım sorunları nedeni ile kısa kesilerek uluslar arası uzay istasyonuna ulaşım mümkün olmamıştır. Yine de gelecek vaat eden bu yeni teknolojilerin kullanımı noktasında ihtiyaç duyulan çözümler açısından bu teknolojilerin kullanımı önemli olarak görülüyor. Birçok uzay çalışmasına ev sahipliği edinen NASA uzay çalışmalarında dikkat çeken bir ilerlemede başı çekiyor.

Boeing Starliner Ne Zaman Fırlatılacak? 

Başarısız girişimlerinin ardından NASA tarafından insanlara yapılan duyuruda yeni uçuş için tarih verildiği söyleniyor. İlgili uçuşun gerçekleştirilmesi aşamasında Mayıs 2022 tarihi söz konusu olmuş olarak değerlendiriliyor. Yine bu tarihte atlas beş roketi kullanılarak uçuşun gerçekleştirileceği söyleniyor.

hosting kampanya

Eğer yine arıza çıkmaz ise bu durumda ilgili uzay aracının uluslar arası uzay istasyonu ile buluşması mümkün oluyor. Boeing starliner firmasının son dönemde üzerinde hassas bir şekilde çalıştığı bu uzay aracı kendine has özellikleri ile dikkat çekiyor. Gerek konum olarak gerekse de kullanılan teknoloji olarak dikkat çeken yeni uzay aracının aynı zamanda taşıma konusunda da ihtiyaçları daha fazla karşılaması mümkün oluyor.

Boeing Starliner

Yeni uzay taşımacılığı alanında öne çıkan markanın bu yeni ürününde daha önce görülen sorunların giderilmesi aşamasında da beklentileri karşılaması ön plana çıkıyor. Özellikle astronotların güvenli bir şekilde uluslar arası uzay istasyonuna ulaştırılması aşamasında dikkat çeken çözümler sunan bu yeni ürün aynı zamanda uzay araştırmalarının ihtiyaç duyduğu yeni bir teknoloji olarak karşımıza çıkar.

Başarısız girişimler uzay tarihinde karşımıza farklı örnekler ile çıkabiliyor. Bazı örneklerde astronotların hayatına mal olması gibi acı verici durumlar bulunmakla birlikte genellikle bu tür sorunların üstesinden gelinmesi ile birlikte uzay yolculuklarında sorunlar giderek daha az hale geliyor. Bu kapsamda; Boeing starliner fırlatma tarihi olarak, Mayıs 2022 tarihi söz konusu oluyor.

Boeing Starliner Ne İşe Yarayacak? 

Ayrıca, Boeing starliner uzay aracı eğer başarılı bir şekilde uçuşu tamamlamış olur ise bu alanda öne çıkan spacex firmasının da yanına yerleşmiş olacak. Bu açıdan uzay aracının ihtiyaç duyduğu nitelikleri karşılayan bu yeni çözümler hem rekabet açısından hem de gelişim açısından uzay yolculuklarında çığır açacak gibi görünüyor.

Yine Boeing birçok konuda olduğu gibi bu teknolojiler konusunda da uzay çalışmalarına katkı sunuyor. Son zamanlarda yeni teknolojilerin daha fazla konfor ve iç hacim amacı taşımasının yanı sıra daha fazla yük taşıma anlamına da geldiği görülebiliyor.

Bu nedenle de yeni uzay araçlarında farklı özelliklerin sunulduğu biliniyor. Bu açıdan da yeni teknolojilerin kullanımı ile birlikte uzay yolculuklarının daha farklı bir seyir izleyeceği söylenebiliyor. Aynı zamanda bu teknolojilerin kullanımı yük taşıma kapasitesi ve ilerleyen aşamada değerlendirilmesi düşünülen marsa yolculuk açısından da beklentileri karşılayacağı söylenebiliyor.

Birçok uzay araştırma firmasının üzerinde çalıştığı yeni teknolojiler ile birlikte uzay araçlarının uzaya daha kolay bir şekilde ulaşabilmesi de mümkün olacak gibi görünüyor. Uzay araştırmalarında ihtiyaç duyulan bu yeni yöntemlerin devreye alınması ile birlikte siz de yeni bir uzay çağına kapıyı aralandığına tanık olabileceksiniz. Yeni dönem birçok insan açısından yenilikler açısından dikkat çeken bir dönem olarak biliniyor ve insanların da hayallerini karşılıyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Epic Games Ücretsiz Oyun Dağıtımına Başladı

Freelancer Nedir? En İyi 10 Yabancı Freelance Sitesi