BTK Nedir? Ne İş Yapar?

BTK nedir? sorusunun en temel cevabı, Türkiye’nin bir kamu kurumu olarak telekomünikasyon faaliyetlerini düzenleme ve denetleme işlemlerinden sorumlu kurum olmasıdır. BTK, bölgesel, ulusal veya uluslararası alanlardaki çeşitli çalışmalarıyla toplumdaki bireylerin bilişim dünyasından maksimum fayda elde etmesi için çalışır. Ayrıca toplumun bilişim dünyasına karşı bilinçli olmasını amaçlayan kurum, gerekli durumlarda çeşitli tedbirler ve yaptırımlar uygulayabilir.

BTK-nedir

BTK Nedir?

BTK, Türkiye’de telekomünikasyon sektörünü bütünüyle düzenlemekle ve denetlemekle sorumludur ve ülkenin sektörel anlamda ilk düzenleyici kurumudur. BTK’nın önemli görevlerinden biri birden fazla işletmeyi barındıran telekomünikasyon sektöründe rekabet kurallarını düzenlemek ve etik bir rekabet ortamı sağlamaktır. Ulaştırma ve Altyapı bakanlığına bağlı olarak çalışan bu kurum, kamusal kimliğe sahip olmasına rağmen idari ve mali olarak bağımsız yapıdadır.

5018 sayılı Kamu Mali Yönetimi ve Kontrol Kanununa dayalı olarak hizmet veren Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu, ayrıca 5809 sayılı Elektronik ve Haberleşme Kanununca telekomünikasyon sektörünün denetimini, düzenlemesini ve genel organizasyonunu sağlamaktadır. Bu kurum, eskiden Telekomünikasyon İletişim Başkanlığı adıyla ayrı bir başkanlık olarak faaliyet gösteriyordu ancak 2016 itibariyle Telekomünikasyon İletişim Başkanlığı kaldırılarak başkanlığın bütün yetki ve görevleri BTK’ya devredildi.

tr domain
hosting
BTK-web-sitesi-1024x512

BTK’nın hizmet birimleri olarak hukuk müşavirlikleri, daire başkanlıkları ve müdürlükler de bu alanda çalışmalar yürütürler. BTK, ülke genelinde bir kamu kurumu anlayışıyla her bölgede kendi teşkilatlarıyla varlığını sürdürerek vatandaşların telekomünikasyon kullanım deneyim seviyesini iyileştirmek için çalışmalarına ve denetimlerine devam eder. “Bilgi Teknolojileri Kurumu ne iş yapar?” sorusunun bir diğer cevabı da ailelerin ve çocukların bilişim dünyasındaki güvenliğini sağlamasıdır.

Telekomünikasyon tüketicisinin yararı için çeşitli hizmetler sunan Bilgi Teknolojileri Kurumu, bu anlamda kurumlara yönelik denetim ve düzenlemeleriyle beraber bu kurum ve kuruluşlarla ilgili bütün geri bildirimleri BTK Tüketici Sitesi üzerinden kabul etmektedir. Bu internet sitesi aracılığıyla Tüketici Mevzuatları hakkında bilgi sahibi olabilirsiniz. Ayrıca bu site üzerinden adınıza kayıtlı olan bütün cihazlar hakkında bilgi edinme imkanına da sahipsiniz.

btk-tuketici-iletisim

İnternet kullanıcıları için güvenli ve faydalı bir ortam sağlamak için birçok çalışma yürüten Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu, mecraların kullanım ve iletişim kalitelerini üst düzeye çıkarmayı amaçlar. Bu anlamda internet sitesi aracılığıyla güvenli internet kullanımı ve Türkiye’de İnternet Hukuku ile ilgili birçok farklı kaynak sunarak toplumu bilgilendiren bu kurum, nitelikli ve temiz bir internet kullanım ortamı yaratmak için çalışır.

BTK’nın Açılımı Nedir?

Türkiye’de bilişim ve telekomünikasyon alanında denetleyici olma sorumluluğunu taşıyan kurum olan BTK açılımı Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu’dur. Bu kurum, Türkiye Cumhuriyeti Devleti sınırları dahilindeki telefon, televizyon, telgraf, radyo, bilgisayar ve internet gibi tüm eski ve modern medya ya da iletişim araçlarını içeren bir grubu denetleyerek kullanıcıların yararına olacak nitelikli ve güvenli çalışmalar sürdürür.

BTK-ne-is-yapar-1024x584

BTK’nın Görev ve Yetkileri Nelerdir?

Son yıllarda tüm dünyada bilişim ve haberleşme teknolojileri konusunda hatırı sayılır düzeyde bir ilerleme sağlanmıştır ve bu ivme, hızla devam etmektedir. Bu alanda insanların işine yarayan uygulamaların ve hizmetlerin geliştirilerek vatandaşlara sunulması, BTK’nın ilk görevidir. Bununla beraber bir de bilişim dünyasında bireylerin gizliliği ve güvenliğinin sorumluluğu Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu’na aittir. 

Bilgi Teknolojileri Kurumu, gerçekleştirdiği çalışmalar ve analizler sonucunda çeşitli güvenlik faaliyetlerini yürütür ve gerekli gördüğü konularda tedbirler alarak toplumun bireylerini, bilişim dünyasındaki riskli konulara karşı bilinçlendirme görevini üstlenir. Sanal ortamda kişilerin özgürlüklerine ve mahremiyetlerine yönelik tehditlerin önüne geçmek, BTK’nın bir diğer önemli sorumluluğudur. BTK’nın diğer işlevlerini de bilmenizde yarar vardır.

BTK-binasi-1024x576

Devlete bağlı bir kurum olarak vatandaşların kişisel verilerinin gizliliğini koruma ve bu konuda düzenlemeler yapma yetkisine sahip olan BTK’nın bu bağlamda son kullanıcıyı korumak, yurttaşların eşit hizmet alabilmesi için çalışmak, şeffaf ve bilgilendirici hizmetin teminatını sağlamak, abonelik sözleşmelerini düzenlemek, uygulamak ve denetlemek gibi çeşitli sorumlulukları vardır. Telekomünikasyon alanındaki hizmetlerin standartlarının iyileştirilmesi de BTK’nın sorumluluğundadır.

BTKSektörel Yetki Kapsamı alanında da sektörü büyüterek ve sektörün içinde yer alan figürleri arttırarak rekabetin güçlendirilmesini amaçlayan bir kurumdur. Bu rekabet ortamı için gerekli olan güven ortamının yaratılması ve bu sektör için yatırımcıların teşvik edilmesi, sektörün ekonomik olarak büyümesi ve sektördeki hizmet kalitesinin arttırılması gibi detayların tümü BTK’nın temel görev, yetki ve sorumlulukları arasındadır. 

BTK Etkinlikleri

Dünyada yaşanan teknolojik gelişmeler konusunda duyarlılık sahibi olan BTK, hassas bir yaklaşım göstererek küresel alandaki bütün teknolojileri önemser. Bu anlayışa sahip olan nitelikli ve uzman kişileri yetiştirmek için gerçekleştirilen BTK etkinlik ve eğitimleri, Türkiye’de bilişim ve telekomünikasyon konusunda verimli çalışmaların yapılması için önemli etkinliklerdir. Bu etkinliklere robotik kodlama eğitimleri ya Hackathon maratonları örnek verilebilir.

BTK-etkinlikleri

BTK Akademi Nedir?

Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu, hem ulusal hem de küresel teknolojik gelişmeler anlamındaki hassasiyeti doğrultusunda bilişim dünyasına nitelikli bireyler kazandırmak için çalışmalar yapmaktadır. Bu çalışmaları çağımızın gelişen teknolojik detaylarına uyum sağlayarak gerçekleştiren BTK, ilke olarak sürekli yenilikçi olmayı ve yeni nesil zihinler yetiştirerek bu nitelikten teknoloji alanında yararlanmayı kendisine bir görev edinmiştir.

BTK-akademi-1024x576

Bu ilkelerden dolayı Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu, BTK Akademi adı verilen eğitimlerini uygulamaya başlamıştır. Ülkenin bilişim sektörü için nitelikli katkılar sağlamayı hedefleyerek kurulan BTK Akademi, kurulduğu günden beri itibarlı ve güvenilir bir eğitim imkanı sağlayarak, bilişimci adayları için geçerli bir eğitim merkezi imajına kavuşmuştur. BTK Akademi, eğitimlerini sürdürerek nitelikli insanlar yetiştirmeye devam etmektedir.

BTK Akademi Başvurusu Nasıl Yapılır?

BTK Akademi, bilişim ve telekomünikasyon sektörüne dair sağladığı eğitim imkanlarını dijital platformlar aracılığıyla Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarına ulaştırmak için çalışmalar yapar. Eğitim almakta olan kullanıcılar BTK Akademi adresi üzerinden dijital eğitim platformuna giriş yapabilir. Bununla beraber e-devlet üzerinden de BTK Akademi’ye TC Kimlik numaranızla güvenli bir şekilde başvuru yapabilirsiniz.  

BTK-ankara-ek-binasi-1024x678

BTK Akademi’nin sitesi üzerinde yer alan eğitim kataloğu ile tüm ders başlıklarını kolaylıkla bulabilir ve BTK başvuru işleminizi istediğiniz eğitim için gerçekleştirebilirsiniz. BTK Akademi, sertifikalı eğitimleri ile bilişim ve telekomünikasyon sektörünün ihtiyacı olan nitelikli insanları yetiştirmek için çalışır. BTK Akademi’nin farklı programlardaki eğitimleri Türkçe ya da İngilizce dil seçenekleriyle sunulmaktadır.

BTK Akademi, Bilgi ve İletişim Teknolojileri alanında bulunan bilgilere nitelikli ve kolay bir şekilde erişimin yolunu açar. BTK Akademi’nin eğitimleri, vatandaşların eşit imkanlarda yararlanabilmesi için derslerde yer alan birçok bilgiyi ücret talep etmeden halka ulaştırmayı ilke edinir. Bu bilgilerin verimli olarak kullanılmasını amaçlayan BTK Akademi’ye 16 yaşından büyük herkesin başvuru hakkı vardır.

BTK-acilimi-nedir

Dijital eğitim platformundan katılımcılar istediği alandaki eğitimleri başlangıç, orta, ileri ya da herkes için olan eğitim seviyelerinden birini tercih ederek gerçekleştirebilirler. BTK Akademi’de PHP yazılım, PYTHON programlama, Javascript, SQL, Big Data, Blockchain, algoritma Tasarımı, 5G, siber güvenlik gibi konularda dijital eğitimlerden yararlanmanız mümkündür. Ayrıca yazılım haricinde proje yönetimi ve liderlik kategorilerinde de eğitim seçeneklerinden yararlanabilirsiniz.

BTK aracılığıyla katılımcılar, Güvenli İnternet, Yurt Dışından Getirilen Cihazlar, Haberleşme Cihazları, IMEI Sorgulama, Kayıp ve Çalıntı İşlemleri, Kişisel Verilerin Korunması, Engelsiz Erişim ve Baz İstasyonları gibi konularda bilgi alabilirler. Ayrıca her türlü yardım ihtiyacınız ya da sorunuz için BTK’ya telefon ile de ulaşabilirsiniz. Destek talepleriniz için BTK Bilgi ve İhbar Merkezinin 120 numaralı telefonuna ulaşabilirsiniz. 

tr domain

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yazılım Mühendisliği Nedir?

En Popüler Dosya Yöneticisi Uygulamaları