Bug Ne Demek? Bug Bulmak İçin Neler Yapılır? Bug Fixed

Genellikle oyun oynayanların sıklıkla kullandığı bu terimi ilk defa duyanlar “Bug nedir?” sorusunu yöneltir.  Online oyunların genelinde sıklıkla görülen bu durum ise oyuncular için oldukça bilindik bir terim halini almıştır. Bug anlamı ise İngilizce kökenlidir ve “böcek” olarak biliniyor. Bu terimi ilk kez kullanan kişi ise çeşitli icatları ile tarihte önemli bir yere sahip olan Thomas Edison olmuştur.

bug-nedir

Thomas Edison ise üzerinde çalıştığı bir telgraf makinesinde çıkan teknik işlev bozukluğunu anlatmak için kullanmıştır. Şimdilerde ise bilgisayar yazılımcılarının sıklıkla canını sıkmayı başaran bir durum haline gelmiştir. Bir diğer ismi ise yazılım hatasıdır. Bilgisayar yazılımının ya da sistem içerisinde oluşan, istenmeyen sonuçlar doğuran kusur veya arıza olarak isimlendirilebilir. Bu kusurlar bilgisayar sistemini kötü etkileyebilir.

Bug Nasıl Bulunur?

Bir sistem içerisinde bug bulmak için, o sistemin kök dizinleri detaylı şekilde analiz edilir. Bug, her sistem içerisinde farklı özellikler ve belirtiler gösterebilir. Bu bilinmeyen hata bazen kendisini iyi bir böcek, bazen ise kötü bir böcek olarak gösterebilir. Örneğin, bir bug sayesinde bilgisayardaki işlemlerinizi daha hızlı yapabilirsiniz, aynı zamanda bilgisayarınız sürekli takılabilir veya tamamen donabilir.

yazilim-acik-bulmak

Bir sosyal medya programı içerisinde gezinirken dahi, isimlendirilemeyen hatalar ile karşılaşmak veyahut özelliklerin izin vermediği işlemleri yapabilmek bug olarak tanımlanabilir. İstenmeden karşılaşılabilen bu bugları bir yazılım içerisinde bulmanız için ciddi bir kod bilgisine sahip olmanız gerekir. Yazılımcıların bir uygulama içerisinde hataları bulması ve gidermesi çok ciddi şekilde mesai gerektiren bir iştir.

Yazılımcılar ise kodların içerisinde bir hata bulmanın, yeniden o kodu yazmaktan daha zor olduğunu söyler. Yazılımın içerisinde bulunan bir bug sayesinde sistem tamamen bozulabilir. Bir başka durum ise sistemin bu hatadan dolayı değişmesi ve tamir edilememesi durumudur. Büyük firmalar ise bu hataları daha rahat bulabilmek için sürekli yazılım çıktılarını izler.

hosting
bug-tespit-etmek

Bu şirketlerin yazılımları içerisinde güvenlik açığına sahip olan hataları bulanlar ise genellikle ekstra olarak ödüllendirilir. Sistem içerisinde tehlike oluşturan bir bug bulunduğu düşünülmüyorsa, bu hataları otomatik olarak bulmaya yarayan ücretsiz araçlardan faydalanılabilir. PivotalTracker, RedMine, Backlog, Trac, Weblssues, FogBuhz ve Mantisbt gibi ücretsiz araçlar yazılım içerisindeki hataları bulmanızda yardım eder.

Buga Girmek Nedir?

Buga girmek, oyunlarda, sosyal medyada, bilgisayar programlarında ya da İnternet üzerinde gezinirken bilinmeyen bir hata ile karşılaşmak olarak tanımlanabilir. Örneğin, bir oyun içerisinde karakterinizin takılması ve hareket edememesi bir bug olarak gösterilebilir. Sosyal medya içerisinde normal işleriniz sırasında aldığınız hatalar da bu kategoriye girer. Yazılım aşamasındaki bir hata ise, sistemsel hataları ortaya çıkarır.

Bug Sorunları Neden Önemlidir?

Bir yazılım veyahut sistem içerisinde tespit edilemeyen hatalar, beklenmeyen, istenmeyen ve geri dönüşü olmayan sonuçlara yol açabilir. Bu hatalar sistemin işleyişine ve yürütülen projeye istenmeyen hasarlar verebileceği için önemsenmelidir. Bu hataların çoğunluğu, programları geliştiren yazılımcıların tasarım veya kod yazarken yaptıkları küçük bir hata sonucu meydana gelmektedir. Derleyiciler ise bu hatayı devam ettirir ve kusur oluşturur.

bug-nedir-nasil-bulunur

Bu hatalar bir sistem içerisinde kendinize açabileceğiniz en büyük tehlikeyi oluşturur. Programlama süreci sırasında oluşan bu hatalar size veya kullanıcılarınıza zarar verebilir. Genellikle bu hatalar kullanıcı tarafında kontrol edilemeyen davranışlar oluşturur. Örneğin, bir online satış sitesinde oluşan bug, müşterilerin istedikleri ürüne ulaşmasını engelleyebilir. Bir başka hata türü ise ödeme işlemi sırasında meydana gelebilir ve aksaklıklara sebep olur.

Günümüz dünyasında en büyük yazılım ve işletim sistemlerinde dahi hatalar ile karşılaşılabiliyor. Hatalar ile karşılaşılan bu yazılımlara Instagram ve Windows gibi dev şirketler de dâhil olabiliyor. Bu dev şirketler ise sistemlerinde karşılaşılan ve raporlanan bu hataları hızlı bir şekilde düzeltir. Bu hatalar, şirketlerden önce kötü niyetli yazılımcılar tarafından bulunur ise kötü amaçlarla kullanılabilir.

Bir uygulama, yazılım veya sistem içerisinde bug olması o sistemin güvenlik seviyesinin düşmesine sebep olabilir. Bu durumu ise kötü amaçlı kullanmak isteyenler, script programları ile saldırı yapabilir. İnternet üzerinde bu durum exploit olarak adlandırılır ve ciddi sonuçlara sebep olabilir. Kötü niyetli hackerler, sistem üzerinde buldukları bu açıkları, kötü amaçları olan alıcılara satabilir.

Bug Fixes Ne Demek?

Hata ya da kusur olarak tanımlanabilen bugları gidermek için yapılan işlemlerin tümünebug fixes” denir. Bu hata giderici işlemlerin yapılabilmesi için öncelikle yazılım içerisindeki hataların bulunması gerekir. Kullanıcı deneyimleri ve geri dönüş raporları ile bulunabilen hatalar, yazılımcılar tarafından yapılan testlerle de bulunabilir. Son adımda ise bu hatalar güncelleme veya çeşitli araçlar aracılığı ile giderilir.

bug-fixed

Online oyunlar içerisinde bulunan hataların düzeltilebilmesi için bu oyunlarının sunucuları güncellenmelidir. Güncellenen oyunun temel kod dosyaları değiştirilir ve sorunlu olan dosyalar kullanımdan kaldırılır. Böylelikle sistemde bulunan bug, yazılım dosyası güncelleştirilerek kaldırılmış olur. Düzeltilmeyen hatalar ise haksız bir kullanıma yol açabilir ve diğer kullanıcıların verilerine zarar gelmesine sebep olabilir. Bu durumun düzeltilmesi önemlidir.

Akıllı telefonlarda bulunan sistemler de benzer nedenlerden dolayı sürekli şekilde güncellenir. Kişisel verilerin bulunduğu telefon sistemlerinde oluşabilen en küçük açık dahi büyük güvenlik sebeplerine sahip olabilir. Bu bilgilerin kötüye kullanılmaması için ise sürekli olarak bug takibi yapılır. Son sürümler ile bu hatalar kaldırılır ve güvenli bir kullanım sağlanır. Uygulama geliştiricileri de sürekli şekilde hataları güncellemelerle kapatır.

bug-bulmak

Bugtan Korunma Yolları Nelerdir?

Tüm yazılım, uygulama ve sistemlerde hata bulunur. Bu hataların tamamen önüne geçmek mümkün değildir fakat sürekli güncelleme yapılarak, güvenli bir şekilde işlemesi sağlanır. Büyük firmalar da sistemlerinde güvenlik seviyesinin yüksek olması için, sürekli şekilde bug takibi yapar. Güncelleme ve yama araçları ile de bu hataları giderir. Bu hatalara karşı ise bazı güvenlik önlemleri alınabilir.

  1. Kayıt E-Posta Adresi: Web sitesinin yönetici posta adresi kolay şekilde tahmin edilemeyen bir adres olmalıdır. Yönetici e-posta adresinin çalınması, tüm alan adının çalınmasına sebep olacaktır. Bunun önüne geçebilmek için, domain alındığı zaman, zor bir e-posta adresi tercih edilmelidir. Kolay şekilde tahmin edilemeyen e-posta adresleri alan adınızın güvende kalmasına yardımcı olacaktır.

Bir sistem içerisinde bug olması güvenlik açığı yaratır. Bu güvenlik açığı ise kötü niyetli kişiler tarafından kullanıldığında istenmeyen sonuçlar doğurur. Kişisel verilerin çalınmasına kadar gidebilen bu kötü sonuçların önüne geçebilmek için, güçlü bir antivirüs programı ile ati-logger programı kullanılmalıdır. Web sitesinin ve kişisel bilgilerin güvenliği böylelikle daha rahat şekilde sağlanır.

bug-tespit-etmek
  • Güncel Scriptler Kullanmak: Bir web sitesi içerisinde hazır scriptlerin kullanılması o adresin daha savunmasız kalmasına yol açabilir. Hazır olan bu şablonlar açık kod yazılımına sahip olduklarından dolayı daha rahat şekilde açıkları bulunabilir. Bu nedenle, sisteme yüklenen her script sürekli olarak kontrol edilmeli ve güncellenmelidir.
  • Profesyonel Hosting Firması: Sitenizde bulunan bir hata sayesinde, tüm sunucu üzerindeki adreslerinizin saldırıya uğramasına sebep olabilir. Paylaşımlı bir host hizmeti alıyorsanız, tüm erişimdeki web siteleriniz tehlike altında kalabilir. Bu durumda güvenlik açığınızı kapatmak için, daima güncel sistemlerle çalışan profesyonel hosting firmalarını seçmeniz önemli hale gelir. 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Blog Nedir? Blog Yazmak İçin Tavsiyeler

MsSQL ve MySQL Nedir? Veritabanı Yönetimi Nasıl Yapılır?