Comodo SSL Sertifikası Türleri Nelerdir?

İnternet teknolojilerinin geçirdiği dönüşüm dikkate alındığında çevrim içi ortamda web sitenizin güvenliğini sağlamak her zamankinden daha meşakkatli görünebilir. Yazılı ve görsel içeriklerinizi kullanıcılarla paylaşıp yepyeni bir iletişim dünyası yarattığınız internet, birçok farklı nedenden ötürü günün her anında tehdide açık hâlde. Comodo SSL sertifikası satın almak ise bir web sitesini güvenli kılmanın ilk yolu olarak kabul ediliyor.

comodo-ssl-sertifikasi

Bir web sitesinin güvenilirliğinin kanıtı olarak kabul edilen SSL, kullanıcı ve sunucu arasındaki iletişimin en temel parçalarından biri. Özellikle yüksek organik trafiğe sahip olan e-ticaret platformlarının ve internet bankacılığının güvenliği için çok önemli olan SSL kurulumu, üst seviyede kullanıcı deneyimi yaratıyor. Ayrıca SSL satın almak web sitenizin organik trafiğini de bir hayli olumlu etkiliyor.

SSL Sertifikası Nedir?

Açılımı Secure Sockets Layer olan SSL Türkçeye ise Güvenli Giriş Katmanı şeklinde çevriliyor. Yoğun kullanıcı etkileşime sahip web siteleri tarafından sıkça tercih edilen SSL sayesinde son kullanıcıyla web sunucusu arasında güvenli bir iletişim hedefleniyor. Günümüzde adeta bir web sitesinin güvenlik nişanesi olarak kabul edilen SSL şifrelemesinin çalışması için sertifika satın almalısınız.

comodo-ssl-serrtifikasi-turleri

SSL sertifikası almak kredi kartı, kimlik ve diğer kişisel verileri içeren oldukça kapsamlı bir enformasyon paketinin en iyi şekilde korunması anlamına geliyor. SSL sertifikasına sahip bir web sitesini ziyaret ederken sistemde kullanmanız gereken herhangi bir bilgi hiçbir şekilde üçüncü şahısların eline geçmiyor.

SSL Sertifikası Ne İşe Yarar?

Öncelikle SSL kullanımının günümüzde bir tercih unsuru olmaktan çıktığını ve hem web siteleri hem de bloglar için gereklilik hâline geldiğini belirtmek gerekiyor. Zira Google, Temmuz 2018’den beri SSL sertifikasıyla korunmayan web sitelerini “güvenli değil” olarak tanımlıyor. Bu da internetteki işlem hacminin büyük çoğunluğuna sahip olan Google’ın SSL kullanımına ne denli önem verdiğini gösteriyor.

comodo-ssl-ozellikleri

Arama algoritmalarının bir parçası hâline gelen SSL, siber suçların giderek arttığı internet ortamında tüm paydaşların güvenliğinin sağlanması açısından büyük önem taşıyor. Kredi kartı ve banka hesabı bilgilerinin yanı sıra kullanıcılar arası doküman paylaşımları, hosting kontrol panelleri ve sunucu giriş çıkışları gibi hususlar da SSL aracılığıyla koruma altına alınıyor.

SSL sertifikası temel olarak şifrelemekimlik doğrulama ve veri bütünlüğü işlemlerinin eksiksiz şekilde yerine getirilmesine yarıyor. Örneğin SSL kullanıcı ve sunucu arasındaki tüm işlemleri şifreleyebiliyor, doğru sunucuya bağlanıp doğru sunucu üzerinden işlem yaptığınızdan emin olmanızı sağlıyor ve hem alınan hem de gönderilen verilerin gerekli noktalara ulaştığında emin olmanıza katkıda bulunuyor.

SSL Sertifikasının Özellikleri

Standart biçimde bir algoritma üzerine kurulu olan SSL, web sitelerinin başına “https” protokolünün konmasını sağlıyor. Web sitenizin URL’sinin başında yer alan “https” ise kullanıcılara güvenilir bir hizmet sunduğunuzu ifade ediyor. Sunucu ve internet kullanıcısı arasındaki işlemlerin tamamını şifrelemeyi mümkün kılan SSL, internet protokolünün zararlı unsurları tarafından gerçekleştirilebilecek kötü amaçlı girişimleri engellemeyi başarıyor.

hosting

SSL’in işlevsel özelliklerinden biri de web sitenize iletilen dokümanların tarih ve saatlerini kaydetmesi. Tarih ve saatleri kaydeden SSL gerek işlemlerin doğrulanması gerek doküman arşivinin oluşturulması açısından son derece işlevsel bir kullanıcı deneyimi ortaya koyuyor. Ayrıca SSL tüm işlemlerde her iki tarafın da güvenilir olduğunu teyit ettikten sonra aktarıma onay veriyor.

comodo-ssl-nedir

SSL ve SEO İlişkisi

SEO (Search Engine Optimization) web sitenizin organik trafiğini artırmak için başvurabileceğiniz en iyi yöntemlerden biri. Her şeyden önce güvenilir bir web sitesi kimliğine sahip olmanızın ziyaretçi sayınızı olumlu etkileyici aşikâr. Ayrıca özellikle uzun vadede organik trafiğini geliştirilmesine yönelik bir çalışma prensibini bünyesinde barındıran SEO, SSL ile birlikte kullanıldığında sürdürülebilir bir trafik artışına da imkân tanıyor.

Google, SSL sertifikası konu başlığını açıkladığı bir makale yayımlayarak ilgili sertifikaya sahip olan web sitelerinin güvenli veri trafiği oluşturdukları için arama motoru sonuçlarında üst sıralarda yer alacağını açıkladı. Ayrıca SSL sertifikanız aldığınızda linklerinizi 301 yönlendirmesi yaparak arama motorlarında çıkan sonuçlarınızı kaydetmeye gerek duymadan geçiş yapabiliyorsunuz.

comodo-sertifika-cesitleri

Comodo SSL Nedir?

İnternet protokolünde yer alan tüm paydaşların güvenliğini sağlama gayesiyle yola çıkan, Amerika Birleşik Devletleri merkezli yazılım şirketi Comodo’nun ürettiği Comodo SSL son derece işlevsel bir kullanıcı deneyimi sunuyor. Dijital dünyadaki en güvenilir yazılım sertifikaları arasında yer alan Comodo SSL sertifikası ileri teknoloji unsurlarını bünyesinde barındırıyor. 2048 bit şifreleme altyapısı kullanan Comodo, farklı sertifika türlerine sahip.

Sadece son kullanıcı ve web sitesi arasında güvenliği tahsis etmekle kalmayan Comodo SSL türleri, firmaların kendi iç haberleşmelerinin sağlanmasında da önemli rol oynuyor. Zira e-posta servisleri tabanlı gerçekleştirilen iletişimlerde de güvenlik unsuru olarak dikkat çeken sertifika, web siteleri için en güvenilir çözümleri bünyesinde barındırıyor. Comodo SSL Sertifikası kişisel verilerinizin tamamının korunmasında tam güvence ortaya koyuyor.

ssl-satin-almak

Yüksek standartta koruma sunmasıyla kullanıcıların beğenisini kazanan sertifikanın fonksiyonlarını daha iyi anlamak için “Comodo SSL Nedir?” sorusunu sormak ve türleri detaylı şekilde incelemek gerekiyor. Zira farklı kullanıcı ihtiyaçları, farklı türlerle karşılanırken Comodo SSL fiyatları da değişkenlik gösterebiliyor. Bu noktada ucuz SSL arayışında olmak yerine bütçe dostu ve güvenilir bir sertifikaya yönelmeniz gerektiğin unutmamalısınız.

Comodo SSL Sertifikası ve Türleri

  • Positive SSL: Bu SSL türü sadece alan adı doğrulaması yapmak amacıyla kullanılıyor. Tüm web tarayıcıları ve akıllı cihazlarda kullanılabilen Positive SSL, güçlü şifreleme özelliği ve yüksek kapasitede ID onaylama kabiliyetiyle kullanıcıların beğenisini kazanıyor.
  • Positive Wildcard SSL: Söz konusu SSL çeşidini alan adınıza ait tüm alt alan adlarında kullanabiliyorsunuz. SGC teknolojini bünyesinde barındıran Positive Wildcard SSL, eski web tarayıcılarının şifreleme gücünü önemli ölçüde yukarı çekiyor.
  • Multi Domain SSL: Multi Domain SSL, 100’e kadar alt domain’i güvence altına almanızı sağlıyor. Bu sertifika türü de eski web tarayıcılarında şifreleme gücünü artırıyor. Türün Instant Multi Domain SSL olarak farklı bir versiyonu da mevcut.
  • Instant Pro SSL: Tıklanabilir güvenli site mührü sunan Instant Pro SSL, web sitenizi ziyaret eden kullanıcılara güven aşılıyor. Comodo SSL’in bir alt türü olan ilgili güvenlik sertifikası şirketinizin içeriklerinin yer aldığı sunucuyu güvence altına alıyor.
  • Premium SSL: Bu SSL çeşidi kurumsal unvanınızı doğrulamanıza yardımcı oluyor. Tıklanabilir site mührünü bünyesinde barındıran Premium SSL, kullanıcılarla kurduğunuz etkileşimin güven ortamı içerisinde gerçekleşmesine imkân tanıyor. Ayrıca Premium SSL firmanızın çevrim içi ortamdaki prestijini artırıyor.
  • EV SSL: EV SSL’in kullanıldığı bir web sitesini ziyaret ettiğinizde adres çubuğunuz yeşil renkte oluyor. Bu tür phishing saldırılarına karşı da koruma sağlıyor. EV SSL bir güvenlik sertifikasından bekleyeceğiniz her şeyi rahatlıkla karşılıyor.

Web Siteler İçin SSL Ne Kadar Önemli?

Web 2.0 ile birlikte etkileşimin inanılmaz boyutlara ulaştığı ve web siteleri içeriklerinin de bir hayli zenginleştiği dikkate alındığında 7/24 güvende olmanın önemi giderek artıyor. Kullanıcı deneyimini tüm paydaşları gözeterek iyileştirecek bir güvenlik sertifikasına sahip olmak gerek güvenli bir internet kullanımı sunabilmek gerek uzun vadede organik trafiği artırmak açısından bir hayli değerli.

comodo-ssl-sertifikasi-turleri

SSL Sertifikası Fiyatları

SSL fiyatları güvenlik sertifikası hizmeti almak istediğiniz firmaya ve sertifika türüne göre değişkenlik gösteriyor. Aynı firmanın sunduğu SSL firmaları içerisinde farklılıklar fiyatlara etki edebildiği gibi, firmaların fiyat politikaları arasında da belirgin ayrımlar bulunabiliyor. SSL sertifikasının güvenlik ve SEO performansı açısından ortaya koyabileceği özellikler arttıkça fiyat aralıklarında da değişiklikler meydana geliyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

SSL Sertifikası Nedir? SSL Türleri Nelerdir?

WordPress Tema Seçimi Yaparken Nelere Dikkat Edilmeli?