Dropbox Nedir? Dropbox Özellikleri ve Fiyatı

Dropbox, cloud teknolojisinin en verimli ve kullanıcı dostu sunulduğu araçlardan biridir. İnternet teknolojilerinin günlük yaşamda kullanımının artması, yeni ve güvenli veri depolama alanlarına ihtiyacı artırır. Bulut yedekleme, verileri dijital ortamda saklamanıza aracı olur. Kullandığınız bilgisayar, tablet ya da akıllı telefonun hafızasında yer olmasa bile verilerinizi kolayca kaydedebilir, farklı cihazlardan erişim sağlayabilirsiniz.

dropbox-kullanimi

Dropbox Nedir?

Dropbox temel olarak bir veri saklama ve paylaşım ağıdır. Bu sistem her kullanıcıya 2 GB’a kadar veri alanı sağlamakla kalmaz, iki kullanıcının da çevrim içi olması durumunda sınırsız veri aktarımı imkânı sunar. 2007’nin haziranından beri kullanımda olan veri paylaşım aracı, gizliliğin korunmasına maksimum önem gösterir.  Verinizin sadece izin verdiğiniz kullanıcılar tarafından görülmesine izin verir. 

Bu paylaşım ve depolama aracı, bütün dosyalarınızı (ses, fotoğraf, doküman vs.) sanal ortamda depolamanıza, upload yapmadan istediğiniz kişiye yönlendirmenize yardımcı olur. Flash disklerin görevini üslenen yeni nesil teknoloji, kolay arayüzü sayesinde teknoloji bilgisi gerektirmez. Özellikle home-office çalışan ya da birden fazla lokasyonda şubesi olan işletmelerin personellerinin, birbiriyle entegre çalışmasını sağlayarak profesyonel hayatınızı kolaylaştırır.

dropbox-dosya-yedekleme

Dropbox Özellikleri Nelerdir?

 • Toplam depolama kapasitesini ücretsiz olarak artırabilirsiniz. Bilgisayarınıza ve mobil cihazınıza uygulamayı yükledikten sonra, ilk klasörünüzü paylaşıma açınca 250 MB depolama alanı hediye edilir. Arkadaşlarınızı uygulamayı kullanmaya yönlendirirseniz, kişi başı 500 MB depolama alanı kullanımınıza sunulur.
 • Depolama aracının en çok rağbet gören özelliklerinden biri silinen dosyaları geri getirmektir. Sistem yanlışlıkla silinen dosyaların tamamen kaybolmasını engellemek amacıyla, bir süre hafızada bekletir. Bekleyen silinmiş dosyalar depolama alanınızda yer kaplamaz.
 • Uygulamaya yedeklediğiniz dosyaları bilgisayar ya da mobil cihazınızdan kaldırmak da son derece kolaydır. Yedeklediğiniz dosyalar uygulama sayesinde cihazınızla otomatik olarak eşleşir. Selective Sync özelliğiyle kullanarak seçtiğiniz verilerin bilgisayarınızda yer kaplamasını engelleyebilirsiniz.
 • Bulut aracına eklediğiniz dosyaları çevrim dışıyken de kullanabilirsiniz. İnternete bağlı değilken de kullanmak istediğiniz dosyaları işaretleyip, ağ bağlantısına ihtiyaç duymadan üzerinde çalışabilirsiniz. Dosyanın yanındaki üç noktaya, sonra da yıldıza tıklayarak kullanıma hazır hale getirebilirsiniz.
 • Paylaşıma açtığınız dosyalara yorum yapabilirsiniz. Bu sayede veriler hakkında bilinmesi gerekenleri ayrı bir maile ihtiyaç duymadan ilgili kişiye aktarabilirsiniz. Zamandan ve emekten kazandıran bu yöntemde ilgili kişileri yoruma etiketleyerek bildirim gitmesini sağlayabilirsiniz.
 • Cihazınızın ekran görüntüsünü, sistem aracılığıyla paylaşabilirsiniz. İşlem adımlarını pratik biçimde ifade etmenize yardımcı olur. Ctrl PrtSc tuşlarına bastığınızda alınan screenshot, otomatik olarak ilgili klasöre kaydolur ve paylaşım linki panoya eklenir. 
 • İhtiyaç duyduğunuz verileri, başka bir kullanıcıdan uygulama aracılığıyla talep edebilirsiniz. Dosya talebinizi uygulama üzerinden bildirebileceğiniz gibi, e posta adreslerini girerek data istediğinizin kullanıcılara otomatik bir maille aracılığyla da aktarılmasını sağlayabilirsiniz.
bulut-sunucu

Dropbox Dosya Yedekleme Özellikleri

 • Uygulama geniş depolama alanı sayesinde uzun süre fotoğraf ve video gibi anılarınızı güvenle saklar. Bu dosyaları tekrar gözden geçirebilir ve sosyal mecralarda paylaşabilirsiniz. Bu işlem sırasında dosyaları cihazınıza indirmenize gerek kalmaz.
 • Cloud bazlı paylaşım ve depolama sistemi sayesinde fiziksel belgeleri dijital belgelere çevirebilme özelliği profesyonel hayatta ciddi kolaylıklar sunar. Fotoğrafını çektiğiniz belgeyi, scan files özelliğini kullanarak, dijital platformlarda kullanıma uygun hale getirebilirsiniz. 
 • Bu aracı kullanarak Microsoft Office dosyaları üzerinde istediğiniz düzenlemeleri yapabilirsiniz. Microsoft programlarıyla uyumlu çalışan uygulama, aynı dosya üzerinde ekip halinde çalışabilmenize olanak tanır. Rezervasyon işlemleri için de pratik bir çözüm olarak kullanılabilir.
 • Cihazınızın hafızasından harcamadan, ses kaydetmenizi, istediğiniz her anda bu kayıtlara ulaşmanızı sağlar. Sesli not tutmak için bu özelliği kullanabilirsiniz. Mobil cihazlarda, uygulama aracılığla record audio tuşunu kullanarak ses kaydı alabilir, bulut sunucu altyapısına kaydedebilirsiniz.
 • Paper eklentisini kullanarak yazılı notlarınızı da uygulama üzerinden oluşturabilirsiniz. Cihazınızın depolama alanını harcamadan saklayabilirsiniz. Aldığınız notları kaybetme olasılığınızı ortadan kaldıran özelliği kullanabilmek için, Paper uygulamasını da mobil cihazınıza indirmeniz gerekir.
 • Araç üzerinden dosyanın eski sürümlerine ulaşabilirsiniz. Dosya üzerinde değişiklikleri kolayca geri alabilirsiniz. Bir işlem yanlış yapıldığında ya da tamamen iptal edildiğinde dosyanızın eski sürümlerine erişim sağlayarak yükleyebilirsiniz. Sistem tüm sürümleri saklayarak, istediğiniz anda ulaşmanızı sağlar.
 • Bulut depolama, aktarım sistemi kullanıcı güvenliğini ön planda tutar. Sistem üzerinden hangi cihazlardan uygulamaya giriş yapıldığını görebilirsiniz. Şüpheli cihaz fark ederseniz, oturumu uzaktan kapatabilirsiniz. Uygulamaya şifre ekleyerek, birden fazla kişinin kullandığı cihazlarda data güvenliği sağlayabilirsiniz.
Dropbox Professional

Dropbox Kullanmanın Avantajları Nelerdir?

Cloud sunucu tabanlı çalışan bu depolama ve paylaşım ağı, kullanıcılarına fiziksel olarak aynı ortamda olmasalar da, performans kaybı olmadan beraber çalışma imkanı sunar. Son zamanlarda tüm dünyayı etkileyen pandemi sürecinde bile bu uygulamayı kullanan firmalar, dosya üzerinden yürüyen, ortak işleri sorunsuz şekilde halletmektedir. Paylaşılan klasörlerde yer alan dosya üzerindeki değişimler tam zamanlı olarak diğer kullanıcılara ulaşır.

dropbox-veri-yedekleme

Uygulamanın en önemli avantajlarından biri de kullanıcı dostu olmasıdır. Pratik arayüz, kullanım için karmaşık işlemler gerektirmez. Dosya sistemi standart bilgisayarlar göz önüne alınarak tasarlanmıştır. Kullanıcı deneyimlerinden ortaya çıkan geri bildirimler geliştiriciler tarafından özenle incelenir. Bu sayede depolama aracı geliştirilirken de kullanıcı dostu olma özelliği korunur.

Dropbox giriş ekranı üzerinden hesabınıza erişebilir ve yüklediğiniz dosyalara, uygulamanın yüklü olduğu tüm cihazlardan ulaşabilmenizi sağlar. Bu sayede iş yerinde üzerinde çalıştığınız veri içerisinde evdeki bilgisayarınız ya da kullandığınız mobil cihazınız aracılığıyla değişikler yapabilirsiniz. Paylaşılan dosyalarda diğer kullanıcıların yaptığı değişiklikleri de istediğiniz cihazdan gözlemleyebilirsiniz. 

dropbox-nedir-nasil-kullanilir

Dropbox Tamamen Ücretsiz Mi?

Uygulamada temel kullanım için gerekli özellikler ücretsizdir. Bulut depolama aracı özellikle profesyonel hayatta işinizi ciddi oranda kolaylaştıracak ücretli özelliklerle de zenginleştirilmiştir. Farklı depolama alanları ve paylaşım özellikleri barındıran ücretli profiller, özelliklere göre değişen fiyat seçeneklerine sahiptir. Bireysel kullanıcılar, ücretsiz seçeneğinin yanında Plus ve Professional kullanabilir. Takım halinde kullanım içinse Standart, Advanced versiyonları maksimum verim sağlar.

Ücretsiz Dropbox Özellikleri

Ücretsiz kullanıcılar için Dropbox bulut yedekleme aracı 2 GB depolama alanı sağlar. Aynı hesabı üç farklı cihazdan kullanarak, dosyalarınıza tanımladığınız cihazlardan erişim sağlayabilirsiniz. Dropbox Basic olarak tanımlamam ücretsiz kullanıcı profili bilgisayarda Windows ve Mac, telefonlarda Android ve iOS işletim sistemlerinde kullanılabilir. Uygulamanın avantajlarından indirme yapmadan faydalanmak için web sitesi üzerinden de giriş yapabilirsiniz.

Basic kullanıcıysanız, yüklediğiniz ya da üzerinde çalıştığınız veriler tanımladığınız cihazlarda senkronize olarak değişir. Silinmiş dosyanızı kolayca kurtarabilirsiniz. Dosyanızın geçmiş versiyonlarına araç üzerinden ulaşabilirsiniz. Depolama aracı paylaştığınız veriler üzerinde başka kullanıcılarla beraber çalışmanıza da yardımcı olur. Denemek için hemen tıklayın ve Dropbox indir seçeneği ile bilgisayarınıza kurul yapabilirsiniz. Dropbox login ekranından yeni hesap oluşturabilirsiniz.

dropbox-dosya-yedekleme

Ücretli Dropbox Özellikleri

 • Plus: Kullanıcı profilinizi Plus’a yükselttiğinizde bulut sistemi üzerinde 2 TB depolama alanı kullanınıza açık hale gelir. Uygulamayı sınırsız cihaz üzerinden kullanarak verilerinize ulaşabilirsiniz. Depolama aracına şifre belirleyerek veri güvenliğini en üst düzeye çıkarabilirsiniz.
 • Professional: Daha gelişmiş özeliklerle donatılmış Professional kullanıcı profili, 3 TB depolama alanı sunar. Paylaştığınız dosyalar üzerinde watermark kullanabilirsiniz. Canlı chat seçeneği bulunan bu plan, sunduğu iletişim kolaylığıyla her yerde takım halinde çalışabilmenizi sağlar.
 • Takım Planları: Takım planları, iş saatleri içerisinde sesli arama yapabilmenizi sağlar. Mekan fark etmeksizin, aynı ofisteymiş gibi yüksek performansla çalışabilirsiniz. Standart plan, 5 TB merkezi depolama alanı sunar. Advanced plandaysa sınırsız depolama alanı kullanımınıza açıktır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Datacenter Nedir? Veri Merkezi Özellikleri

Popüler Anahtar Kelime Bulma Araçları