Dropshipping Nedir? Dropshipping İle Para Kazanma Teknikleri

Dropshipping hiç maliyet ve ürün stoku yapmadan, satacağınız ürünü görmeden çevrimiçi ticaret sitelerinden satış yapılması olarak adlandırılır. Türkiye’de çok fazla bu satış sistemi bilinmiyor olsa da yurt dışında birçok insan bu yöntemi kullanarak evine gelir sağlamakta. Potansiyel bir satıcı olarak ilk yapmanız gereken ise ilk önce kendinize bir e-ticaret sitesinde hesap açmak olacaktır.

hosting
Dropshipping-nedir

Dropshipping yönteminin birçok avantajı bulunmaktadır. Dükkân veya bir depoya ihtiyaç gerekmediğinden gereksiz harcama yapmayacak ve kar etmiş olacaksınız. Ürünler sizin elinizden gönderilmeyeceği için herhangi bir lojistiğe ihtiyaç duymayarak ve kargo işlemleri ile uğraşmayacaksınız. Satış yaptıkça ve birikim sağladıkça birden fazla ürün toptancısına ulaşarak ürün seçeneklerinizi geliştirme olanağınız da bulunmaktadır. Böylece sıfır maliyetle işe başlamış olursunuz.

Bu sistemin avantajları olduğu kadar dezavantajları da bulunur. Toptancı tabanlı iş yaptığınız için dünyanın herhangi bir yerinde bulunan tanımadığınız insanlara güvenmek zorundasınız. Ayrıca satmak istediğiniz ürünün toptancının elinde bulunmama olasılığı da olacaktır.  Dropshipping yaparak başarılı olmak için çok çalışmalı, fazlaca ürün ve toptancı araştırması yapmalısınız. Bu şekilde başladıktan ve satış yapabildikten sonra markanız başarıya ulaşacaktır.

Dropshipping Nasıl Çalışır?

Dropshipping satış yapmanın üç ana öğesi vardır. İlki ürünü tedarik ettiğiniz toptancılar, ikincisi perakende yani siz ve üçüncüsü müşterilerinizdir.  Ürünü temin eden toptancıların görevi ürünü oluşturmak, stok kayıtlarını tutmak, sizin tarafınızdan satışı yapılan müşterilere ürünü ulaştırmak, hatalı çıkan ürünlerin değişimini yapmak ve bitmiş ürünlerin stoklarını yenilemektir. Satılmama ihtimaline karşı toptancılar ürünü toptan fiyatına perakendeciye satabilmektedir.

Dropshipping-nasil-yapilir

Bu satış işlemlerinde toptancınız ile birlikte e-ticaret sitesinde bir marka adı altında birleşirsiniz. Satacağınız ürünlerin seçimleri, sayfaların görselleri ve yazıların düzenlenmesi, satış fiyatının belirlenmesi sizin kontrolünüzde olacaktır. Yani markanızın hem reklamcısı, hem yöneticisi hem de muhasebecisi siz olacaksınız. Müşteri memnuniyeti her sektörde en önemli faktör olduğundan müşteriye karşı alacağınız tutum markanızın büyümesinde oldukça etkili olacaktır.

Dropshipping, risk oranı düşük olan bir sektördür bu nedenle birçok insan bu alanda çalışmayı tercih etmektedir. Sadece toptancıdan aldığınız ürünlere ödeme yaparsınız. Satış fiyatınıza kendi kar miktarınızı eklediğinizden dolayı kazançlı olacak ve elinizdeki para ile markanız için çok daha iyi adımlar atabileceksiniz.  Belirli saatlerinizi ayırıp ilgilendiğiniz için hem zamandan tasarruf edecek hem de satış yapmış olacaksınız.

hosting

Dropshipping Nasıl Yapılır?

İlk olarak satışlarınızı gerçekleştireceğiniz e-ticaret sitesinde hesap açmanız gerekmekte. Ardından satışlarını gerçekleştireceğiniz ürünleri temel alarak ideal toptancıyı bulmalısınız. Toptancınız ile ürünler ve alım fiyatları konusunda anlaşmaya vardıktan sonra ise ürünlerin satışı için gerekli bilgiler ve fotoğrafları iletmesini istemeniz gerekmekte. Sitenize bu aşamalardan sonra ürünün net ve anlaşılabilir fotoğraflarını koymalı ve mevcut özelliklerini ayrıntılı olarak belirtmelisiniz.

Birden fazla ürün satmak istediğiniz takdirde gereken adımlar her ürün için tekrarlanmalı ve ürün market müşteriye ilgi çekici gelecek biçimde hazırlanmalıdır. Bütün bunlar sağlandıktan sonra satışı oluşturduğunuz Dropshipping aracına ürünlerinizi yükleyebilirsiniz.  Ürününüz satın alındıktan sonra ilk başta ürününüzün ücreti hesabınızı oluşturduğunuz Dropshipping sisteminin havuzunda toplanmakta. Birçok e –ticaret sisteminde bu durum aynı şekilde gerçekleşmektedir.

Dropshipping-ile-para-kazanmak

Siparişi aldıktan sonra satın alınan ürünü size toptancılık yapan firmaya iletiyorsunuz.  Alıcı adres bilgisi, satın alınan ürün ve ödeme özetini ilettikten sonra sizin tedarikçinize ürünün gerçek ücretini, kendi kar payınızı eklemeden göndermeniz gerekli. Bu adımdan sonra ise tedarikçi firma istenen ürünü hazırlayıp paketliyor ve anlaşmalı olduğu kargo firmasına teslim ederek müşteriye ulaştırmak üzere gönderim yapıyor.

Bütün bu adımlar tamamlandıktan ise sonra satışınızı gerçekleştirdiğiniz Dropshipping sitesi kendi havuzlarında bulunan ücretinizi sizin sistemdeki kayıtlı hesabınıza yatırmakta. Daha öncesinde sattığınız ürünün ücretini toptancınıza ödediğiniz için kazandığınız para sizin satıştan elde ettiğiniz kar miktarı olarak adlandırılmakta. Dropshipping sisteminde size düşen en önemli adımlar pazarlama taktikleri, tanıtımlarınızı en etkili şekilde yapmak ve ürününüzü öne çıkarmak olmalıdır.

ucretsiz-e-ticaret-sitesi-kurulumu

Dropshipping Yaparken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Dropshipping yöntemi ile satış yapacakken dikkat etmeniz gereken birçok önemli nokta bulunmaktadır. İlki yapacağınız alım ve satışları bilinen ve güvenilir siteler üzerinden gerçekleştirmeniz gerektiğidir. Alım ve satım işlemlerinin ilk adımı olan işletme hesabınızı açmadan önce kullanacağız platformu iyice araştırmalı, sizden istediği şartları, ne kadar komisyon alacaklarını ve gönderim adres seçeneklerini oldukça titiz bir şekilde incelemelisiniz.

İmzalamanız istenilen sözleşmeleri dikkatli ve en ince ayrıntısına kadar okumalı ve geniş kapsamlı araştırmalar yapmalısınız. Satış yapacağınız firmaların sayfalarında SSL kullanmalarına dikkat etmeniz gerekmektedir. SSL (Secure Sockets Layer)  e-ticaret firmalarının kullandığı standart işlem olan şifreleme yöntemidir ve internet üzerinde mağaza açmak isteyen her satıcının SSL sertifikası bulunması zorunludur. Şifreleme yöntemleri 128 ve 256 bit şeklindedir.  

dropshipping

Dropshipping üzerinden satışını yapacağınız ürünleri aldığınız toptancı firmaların iade ve garanti şartları bulunmalıdır. Bu şartların hangi koşullarda geçerli olacağını incelemeniz ve satıştan önce bunları müşterilerinize bildirmeniz gerekmektedir. Ürününüzün sayfasını hazırlayıp satışa sunduktan sonra toptancınızın stoklarını düzenli kontrol etmeli ve müşteriye mağduriyet yaşatmamalısınız. Müşteri ile her an iletişimde olmalı ve yaşanacak olumsuzlukları hızlıca çözebilmeniz etkili olacaktır.

Ürün Seçiminde Nelere Dikkat Edilmeli?

Satışı yapılacak ürün seçimi, Dropshipping’e başlamadan önce yapılacak en kritik adımdır.  Ürününüzü belirlemeden önce detaylı araştırmalar yapmalısınız. İlk başta bu araştırmaya aklınızdaki ürünü Google arama motorunda araştırarak başlayabilirsiniz. Satmak istediğiniz ürünün çeşitleri, diğer firmalarda ne kadara satıldığı ve sayfalarının nasıl hazırlanmış olduğu size piyasa hakkında fikir verecektir. Bu adımlar size ürününüzün ortalama satış fiyatını söyleyecektir.

Dropshipping-onerileri

Sosyal medyada araştırması size ürününüzün kullanıcı kitlesini, yaş aralıklarını ve hangi ülkelerde rağbet gördüğünü gösterecektir. Bu sayede hangi kitleye hitap edeceğinizi ve yapmanız gereken reklam çeşitlerini saptayabileceksiniz. Popüler başlıklardan ilham alarak bunları sitenizde kullanabilir, ilgi çekici ve anlaşılabilir fotoğraflar ile sayfanızı destekleyebilirsiniz. Sık ziyaret edilen sitelere ve sosyal medyaya reklam vermek mantıklı bir seçim olacaktır.

Tedarikçi Seçimi

Güvenilir ve sağlam bir tedarikçi bulmak ürün seçiminden sonra gelecek kritik bir adımdır. Toptancılara ulaşıp istediğiniz ürün için anlaşma yapmak sizin için daha yararlı olacaktır, bu yöntemle ürünlerinize tek tek para ödemek yerine toptan alarak kar edeceksiniz. Uygun tedarikçiyi bulmak için arama motorlarını kullanabilirsiniz. Yorum ve iş birliği sayılarını okuyarak size uygun tedarikçiye karar verebilirsiniz.

ucretsiz-eticaret-sitesi-acmak

Birkaç seçenek edindikten sonra daha titiz bir inceleme yapmak gerekmektedir. Bu adımda verilebilecek minimum sipariş miktarı ve nakliye süresini incelemeniz önemlidir. Seçtiğiniz birkaç tedarikçiden örnek birer ürün göndermelerini isteyip size ulaşan ürünleri karşılaştırarak aralarından en uygununu seçerek tedarikçi ile anlaşma yapabilirsiniz. Seçim sırasında dikkat etmeniz gerekenler ürünün kalitesi, teslimat süresi ve ambalaj ile kargonun sağlamlığıdır.

E-satış için Domain Ve Hosting Seçimi

Dropshipping siteniz için uygun Domain ve Hosting servisini seçmek önemlidir. Başlarda ücretsiz alan adları kullanabilecekken  Dropshipping marketinizin zamanla büyümesi ile .com, .net, .xyz gibi domainlere ihtiyacınız olacaktır. Profesyonel bir adım olan bu süreçte Alastyr uygun domain ve hosting seçimi için oldukça doğru bir seçenektir. Web siteniz için güvenli işlem desteği sunan Alastyr güvenilir bir seçenek olacaktır.

Dropshipping-nedir

Alastyr bünyesinde Dropshipping siteniz için birçok alan adı ve web hosting seçenekleri bulundurmaktadır.  Dropshipping yapacağınız sitenizde gerekli SSL sertifikasını da alabileceğiniz Alastyr uygun fiyatlı ve erişilebilir olduğundan size birçok konuda çözüm sunabilmektedir. Kolay anlaşılabilir web sitesi, çeşitli destek içerikleri ve bilgi bankası ile her türden kullanıcıya hitap edebilen Alastyr birçok markanın web alanında tercih ettiği bir firmadır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Discord Nedir? Discord Uygulamasının Özellikleri

SEO Nedir? Web Siteleri için SEO Çalışmaları Neden Önemlidir?