En Çok Kullanılan Tasarım Programları

Tasarım programları, bir fikirden yola çıkarak somutlaşmıştır. Kavram olarak; birçok nesnenin ve düşünce de olan şeylerin insanlar tarafından bir olgu haline gelmesi durumudur. Herhangi bir soruyu çözmek ya da bu konuda bir plan geliştirmeye tasarım ismi verilir. Tasarım yapmak, ilk etapta sadece akılda olan bir fikirdir. Bu fikir hayata geçtiği zaman, tasarıma dönüşür. Yani daha somut bir hale gelir.

Tasarım yapan kişilere, tasarımcı ismi verilir. Her tasarımcı, bu işi yapabilmek için bir programa ihtiyaç duyar. Tasarım konusu tam olarak bir sektör haline gelmiştir. Çeşitli programları olan, geniş bir alandır. Bu işi yapabilmek için, ilk olarak temelini bilmek gerekir. İlk etapta tasarım çeşitlerini öğrenmek gerekir. aksi taktirde tasarım yapmak hem zor hem de imkansız hale gelir.

logo-tasarim-programlari

Tasarım Çeşitleri Nelerdir?

Tasarım çeşitleri kendi içinde üç gruba ayrılır. Bunlar; endüstri, grafik ve çevre tasarımıdır. Endüstri tasarımı; 3D tasarımı ile alakalıdır. Herhangi bir nesne tasarlanabilir. Makine, mutfak ürünleri gibi eşyaların tasarım programları yapılır.  Çevre tasarımı; peyzaj ve mekanların iç, dış tasarımı ile alakalıdır. Yapılan tüm işler, dayanıklı ve fonksiyonel olmalıdır.

Grafik tasarımı, günümüzde en çok kullanılan tasarım programları arasında yer alır.  Görüntülerin tasarımı ile alakalıdır. Kitap, reklam afişi, işaretler, ilanlar ve uyarı gibi birçok konuda grafik tasarımı yapılır. Tasarım ile alakalı çok sayıda firma vardır. Günümüzde tasarım çok önemli bir yere sahiptir.  

Matbaa Tasarımı Nedir?

Matbaa icadı çok eski yıllara dayanır. O günden bugüne kadar matbaa sektöründe çok büyük ilerleme görülmüştür. Teknolojinin ilerlemesi ile matbaa sektörü de ilerlemiştir. Azımsanmayacak kadar fazla, matbaacı vardır. Matbaa denildiği zaman sadece kitap basımı akla gelmemelidir. Bunun dışında değişik alanlarda da matbaa tasarım programları kullanılır. Günümüzde dijital ve teknolojik hayat sektörün gelişmesinde büyük role sahiptir. Dijital baskı matbaa tasarımın da sıklıkla kullanılır.

hosting

Ülkemizde matbaa ve dijital baskı sektörü en teknolojik şekilde kullanılır. Eskiye nazaran, matbaa basımı bilgisayar üzerinden yapılır.  Müşterilere en iyi hizmet verilir. Bu gelişmelerini katkısı ile istenilen özellik ve baskılara sahip işler yapılabilir. Baskıya her alanda ihtiyaç duyulur. Klasik matbaa anlayışının dışına çıkan online matbaacılık, oldukça popüler bir hale gelmiştir. Firmaların en çok ihtiyaç duyduğu şeylerden olan; kartvizit, afiş, reklam broşürü, kâğıt ve daha bir çok malzemeye, matbaa tasarımı ile ulaşmak mümkündür. Klâsik matbaacılar da hala sektörde yer alır ama istenilen her teknolojik hizmete cevap veremeyebilir.

logo-tasarim-programlari

Web Tasarımı Nedir?

Akılda olan tasarımın yazılıma dönüştürülmesine web tasarım denir. Her fikir hayata düzenlenerek, estetik bir şekilde geçirilir. Bu işlemlerin yapılmasının ardından aktif olarak web sitesi oluşturabilir. Web tasarımı uygulamasından sonra, tüm bilgisayar kullanıcıları, web tasarım programları sitesine kolaylıkla ulaşabilir. İnternet kullanan herkesin görebileceği şekilde olan tasarımlardır. Bu işin uzmanları tarafından tasarlanır ve HTML diline uygundur. Web tasarımı yapan kişilere, web tasarımcısı ismi verilir. Bir kişi ya da kurumu bilgilendiren programlardır. Mutlaka kaliteli kanallar olması gerekir. İlgili kitleye hitap etmesi çok önemlidir. Kullanıcı dostu siteler, her zaman daha fazla tercih edilir.

Moda Tasarımı Nedir?

Çeşitli giyim ürünleri ve aksesuarlarını oluşturmak moda tasarımını kapsar. Oldukça geniş bir kavramdır. Birçok ürünü kapsar. Moda tasarım programları hem günümüzü hem de geçmişi ve geleceği kapsayabilir. Sürekli değişime uğrar. Aynı zamanda kullanıcıların talepleri de tasarım yapılırken etki eden bir konudur. Moda tasarımı içinde birçok dal bulunur. Bunlardan en çok hazır giyim duyulmuştur. Ayrıca Hute Couture de en çok bilinen ikinci daldır. Moda tasarımı, ülkemizde en popüler olan tasarım dallarından biri haline gelmiştir.

moda-tasarim-programlari

Mekanik Tasarım

Mekanik tasarım programları plastik, endüstriyel ve konsept tasarımı ile alakalıdır. Ürünlerin geliştirilmesi sağlayan bir tasarım programıdır. Birçok hizmeti bir arada sunar. Ürünlerin fikir aşamasından, üretim yapılıp rapor aşmasına kadar kapsayan bir alandır. Ürünler geliştirme sürecindeyken kavramsal tasarım, eğer mekanik ürün geliştirme yapılıyorsa, endüstriyel tasarım tercih edilir. Endüstriyel tasarım da 3D boyutlu ürünler tasarlanır.  

Ürün tasarımı yapılırken, güncel konular, fonksiyonellik, ergonomik olması gibi özelliklere dikkat edilir. Aynı şekilde kullanıcıların dikkatini çekmesi ve yeni tasarımlar olması da oldukça önemlidir.

teknik-tasarim-programlari

Mimari Tasarım Nedir?

Günlük hayatta gördüğümüz binalar, mekân tasarımları ve çeşitli yapıların hepsi mimari tasarıma girer. Çevrenin bir plan doğrultusunda tasarlamasını ele alan bir programdır. Mimari tasarım programları genellikle mimarlar tarafından tasarlanır.

Bunun dışında peyzajla veya farklı dallara ilgilenen kişiler de mimari tasarım yapabilir. Sokak düzenlemesi, mobilya, bina dış tasarımı ve iç mekanların hepsinde uygulanır. Ayrıca yollardaki ağaç tasarımı bile mimari tasarım içinde yer alır. Her şeye son şeklini verir. Geniş bir yelpazeye ayrılır.

mimari-tasarim

Tasarımda Kullanılan En Popüler Programlar

Teknolojinin gelişmesi ile ilerleyen bilgisayar programları, internet kullananlar için, çeşitli alternatifler sunar. Grafik tasarım, moda tasarım, mimari tasarım ve daha çok program, kaliteli bir şekilde kullanıcı ile buluşturulabilir. Profesyonel birçok kişi, düşünceleri somut olarak hayata geçirir ve insanların hizmetine sunar. Tasarım programları, merak edilen konular arasındadır ve tasarım oluşturmak için, hangi programların kullanıldığı da merak edilen konular arasındadır.

  • Corel Draw: Baskı grafiği yapmaya yarayan bir programdır. Sıklıkla tercih edilir.  Kartvizit, afiş ve olan gibi önemli matbaa baskıların da kullanılan bir programdır. Ayrıca, çeşitli giyim firmalarının baskıları içinde tercih edilir. İlk olarak tasarım programı olarak kurulan Corel Draw, daha sonraki yıllarda grafik tasarım programı olarak, kullanılmaya devam etmiştir. Ücretsiz Corel Draw sürümü indirmek için tıklayınız.
  • Photoshop: Çeşitli seçenekleri bulunan photoshop, değişiklik yapma programıdır. Herhangi bir görüntü veya yazının yok edilmesi, ya da daha hafif bir görüntüye ulaşmasını sağlar. Program olarak, çok yönlüdür. Bir fotoğrafın üzerine, başka bir baskı ve tasarım yapmayı sağlar. Ya da birden fazla resim bir araya getirilerek, daha değişik tasarımlar yapılabilir.
  • Illustrstor: Firmalar tarafından en çok tercih edilen programlardan biridir. İçerik olarak oldukça gelişmiştir ve gerekli tasarım programlarından biridir. Baskı yapmak için kullanılır. Kitap, gazete ve dergiler de tercih edilir.
  • 3DS Max: Üç boyutlu tasarımlar için kullanılır. Herhangi bir görüntünün, program sayesinde ilgi çekici hale getirilmesidir. Yeni olan tüm tasarımlar da kullanılır. En çok otomobil tasarımı için tercih edilir.
  • AutoCAD: İlk kez Amerika’da geliştirilmiştir. Resim alanında kullanılır. Teknik resimler tasarlanır. Vektör tabanlı olan programlar arasında yer alır. Popüler tasarım programlarından biridir.
  • Adobe XD: Hem web siteleri hem de mobil uygulamalarda kullanılan, vektör tabanlı olan tasarım programlarından biridir.  Adobe tarafından geliştirilmiş bir programdır.
  • Skech: Çok tercih edilen tasarım programlarından biridir. Diğerlerine göre daha gelişmiş bir seçenektir. Bütün dijital tasarımlar ve arayüzler de kullanılır. Hem web hem de mobil kullanım için ideal bir programdır. Herkesin tercih ettiği ve kullandığı uygulamalar arasında, ilk sıralarda yer alır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

IT Uzmanı Olmanın Püf Noktaları

WooCommerce | WordPress ile E-Ticaret Sitesi Açın