Ethereum Nedir? Ethereum Almak ve Satmak | ETH Coin

Ethereum tarihi 2013 yılına kadar uzanmaktadır. Ethereum (ETH) son zamanlarda en çok kar ettiren coinler arasında yer almaktadır. Bu kripto para birimi açık kaynaklı olan bir hesaplama platformu olarak karşımıza çıkmıştır. Diğer kripto paralarda olduğu gibi yine Merkeziyeti olmayan ve herhangi bir şahsın yönlendirilmesine de gerek bulunmayan bir sanal para birimidir.

Ethereum nedir

Özellikle son dönemlerdeki yükselişinden sonra pek çok yatırımcının gözüne giren ve listesine eklediği Ethereum; para kaynağını 2014 Temmuz ve Ağustos’undan sonra online olarak bir fon bulma sitesi üzerinden almaktaydı. Pek çok kişinin söylemine göre ise bu karlı coin türü, 19 yaşında bir gencin bulmuş olduğu bir kripto paradır.

Özellikle en yakın rakibi olan Bitcoin ile aralarındaki farklar sık sık gündeme gelmektedir. Bitcoin’den blok süresi olarak farklıdır. Bu para biriminde blok suresi 14 15 saniye iken, Bitcoin’de bu süre ise 10 dakikadır. Aynı zamanda Ethereum madenciliği de genelde tutarlı bir oranda iken, Bitcoin’de oran, 4 yılda bir tam olarak yarıya düşmektedir. Bu türdeki farklar özellikle kripto para yatırımcıları için akılların karışmasına sebebiyet verecektir.

hosting kampanya

Ethereum Tarihçesi

Ethereum ilk defa 2013’te Vitalik Buterin tarafından sunulmuştur. Ancak 2014 yılının yaz aylarında bitcoinin de piyasada gelişmesiyle adını sıkça duyurmaya başlamıştır. Özellikle 2020 sonları 2021 başlarında oldukça yüksek seviyelere gelene Ethereum; hala yükselmeye devam eden bir Kripto para çeşididir ve genelde sıralamalarda Bitcoin’den sonra gelmektedir.

Ethereum  almak ve yatırım yapmak

Bu sıralamadaki yeri bile, değerini en önemli ölçüde gösteren unsurlar arasında yer almaktadır. Bu değer ile Ethereum yükselir mi tarzındaki sorulara da aslında yanıt verilmiştir. Çünkü kripto para piyasasında geçen senelerde de insanlar aynı soruları sormaktaydı ve şimdi görülüyor ki; her daim yükselebilme ihtimali olan bir piyasada, bu soru yersiz olacaktır. Yine de Ethereum yatırım tavsiyesi olarak algılanmamalıdır. Bununla alakalı piyasaya dair doğru saptama ve analizlerin yapılması gerekmektedir.

Globalleşen dünya düzeni içerisinde özellikle teknoloji alanında yaşanan gelişmeler, büyük bir ölçüde insanlığın genel seyrini etkilemiştir ve etkilemeye de devam edecektir. Çünkü teknoloji; beraberinde pek çok imkanı ve faydayı da yanında getirmektedir. Eskiden hiçbir şekilde etkilenmeyeceğini düşündüğünüz konular ve kavramlar; gerek içerisinde bulunduğumuz dönemden gerek ise teknolojinin getirilerinden kaynaklı olarak tamamen sanal ortamda işlenir hale gelmiştir. Bunlardan en önemlisi de tüm insanlığın da en çok değer verdiği kavram olan ‘’para’’ konusudur.

Para kavramı da artık sanal düzende ilerlemektedir. Adına kripto para denilen bu sanal birimlerin fiziksel bir değeri yoktur. Sanal bir ortamda harcanabilen ve alınabilen bu paralar, durdukları yerden yükselen değer kazanabilir ve bazen de maddi kayba neden olabilir. Farklı bir yapısı olan Kripto piyasası içerisinde pek çok coin bulundurmaktadır. Bitcoin ile hayatımıza giren Kripto para konusunda şu anda Ethereum oldukça ön planda olan bir coin türüdür.

Ethereum ne kadar

Ethereum Yatırımı Nasıl Yapılır?

Ethereum yatırımı yapmak kripto para piyasasına daha yeni gelenler için karmaşık olabilmektedir. Ancak özellikle ülkemizde de bu piyasanın gelişmiş olması ve sırf bu piyasaya dair uygulamaların çıkması sebebiyle oldukça kolay bir yatırımdan bahsedilmektedir. Ethereum nasıl alınır sorusunun cevabı ise oldukça kolay bir şekilde verilebilecektir.

Binance veya Paribu tarzındaki uygulamalar veya web siteleri sayesinde farklı yerlerden herhangi bir Kripto parayı satın alabilirsiniz. Sadece bu uygulamalar değil, bu uygulamalar dışında da yer alan web siteler sayesinde de gerekli alım ve satımlar yapılabilmektir. Pek çok sitenin içerisinde, birbirinden farklı coin ve alt coinler vardır.

Eğer ziyaret ettiğiniz uygulama ya da web sitesinde Ethereum yoksa Coinstats ya da CoinMarketCap uygulamalarını da edinebilirsiniz. Aynı zamanda farklı web sitelerini de araştırarak, genel uygulamalarda olmayan coin ve alt coinler hakkında bilgi edinebilirsiniz. Ethereum da yine bu sayede ulaşılabilir bir coin çeşididir. Zaten oldukça yaygın bir coin çeşidi olduğu için direkt olarak indirdiğiniz uygulamada karşınıza çıkacaktır. Bu uygulama üzerinden kredi kartınız ile banka kartınızla veya Papara hesabınla güvenli bir şekilde alım ve satım yapabilirsiniz.

Ethereum-madenciligi-yapmak

Ethereum Almak Riskli Mi?

Ethereum almak pek çok kripto para almak kadar risklidir. Her coin ve alt coinin kendince riskleri bulunmaktadır. Karşılaştığınız hiç kimse size ‘Bu coini mutlaka al, muhakkak kazandıracak bir çeşit bu. Bunu ben sana yatırım tavsiyesi olarak söylüyorum.’’ tarzında bir cümle kurmayacaktır. Kripto para sektöründe hiçbir coin ya da alt coin tamamen yatırım amaçlı olarak önerilmemektedir. Yatırım yapmak isteyip istemediğinize de kendiniz karar vermeli ve alacağınız coini de yine kendiniz seçmelisiniz.

Yaptığınız değerlendirmeler, araştırmalar ve grafik yorumlamaları sonucunda Ethereum (ETH) alıp almama konusuna karar verebilirsiniz. Her zaman, her işte belirli bir risk vardır. Ancak daha çok kazanmak istiyorsanız araştırarak, yorumculara sorarak, bir tavsiye adı altında değil ama bir yorumlama adı altında onların da fikirlerini alarak Ethereum satın alabilirsiniz.

ETH-coin-almak

Ethereum kaç dolar sorusu ile sürekli karşılaşılsa da bu sorunun cevabı kripto para piyasalarındaki hareketlilikten de kaynaklı olarak değişmektedir. Ancak 2021 Nisan ayı fiyatlarına bakacak olursak 1 adet Ethereum’un karşılık geldiği dolar miktarı 2.280,11 olarak belirlenmiştir. Türk lirası olarak değerlendirildiğinde ise 1 adet Ethereum; 18.531,14 Türk Lirası’dır.

Kripto paraların oldukça yükselen bir değerde devam etmesinden kaynaklı olarak Ethereum’a dair de uzman görüşleri yüksek bir seviye ile devam edeceği yönündedir. Bu ivmenin gün geçtikçe daha da artacağı ve Bitcoin seviyesine yaklaşacağı söylenmektedir. Tam anlamıyla garantili bir yorum yapılmasa da pek çok ekonomiste göre; Ethereum konusunda yukarı doğru yükselen bir grafik söz konusu olabilmektedir. Bu yüzden de bunu bir yatırım olarak gören kişilerin doğru saptamalar ve araştırmalar sonucunda Ethereum’a yatırım yapabilecekler söylenmektedir.

Ancak herkesin bütçesi Kripto paraya yönelik ayırdığı ve yatırabileceği tutar farklı olduğu için öncesinde mutlaka bir araştırma yapılmalıdır. Çok büyük miktarlar yatırmak istemeyen kişiler için de alt coin seçenekleri mevcuttur. Coinler değerlendirilerek farklı coinler alınabilir. Bu sayede dönen ve durmayan bir yatırım canlılığından bahsedilebilmektedir. Ancak tekrarlamakta fayda vardır ki hiç bir söylem, yatırım tavsiyesi değildir. Kişinin kendi inisiyatifine kalmış olan bir yorumlamadır.

Yükselişe geçmekte olan, bugüne kadar yükselen ama şu anda normal seviyelerde seyreden, ileride yükseleceği tahmin edilen pek çok alt coin türü bulunmaktadır. Bu alt coinler ve coinler hakkındaki genel bir araştırma yaparak, daha küçük miktarları daha fazla paralar kazanma şansını elde edebilirsiniz.

Ethereum ya da Bitcoin kadar yüksek paralar kazanma imkanı şimdilik olmasa da en azından hızlı geri dönüşler açısından piyasalarda bu coinleri doğrudan takip edebilirsiniz. Bu takipleriniz sonucunda da bir yorum sahibi olabilirsiniz. Uzun, orta veya kısa dönemli yatırımcıysanız da ona göre bir adım atmak, sizin için daha mantıklı olacaktır. Önceliklerinizi, bu minvalde belirlemelisiniz. Çünkü ancak döneme karar vererek bir ileriye doğru adım atma şansını kendinizde bulabilirsiniz.

ÖNEMLİ: Yukarı verilen bilgiler ve Ethereum yorumları sadece bilgilendirme amaçlı olup yatırım tavsiyesi değildir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bitcoin Nedir? Bitcoin Almak ve Satmak | Kripto Para Yatırımcılığı

Cardano Nedir? (ADA) Cardano Yatırımcılığı Nasıl Yapılır?