FTP'ye bağlanma ve dostya yükleme

FTP’ye Nasıl Bağlanılır ve Nasıl Dosya Yüklenir ?

Bu eğitselimizde FTP’ye nasıl bağlanılır” ve “FTP’ye nasıl dosya yüklenir?” sorularına yanıt bulmanız için hazırladık.

Alastyr‘den bir hosting hizmeti satın aldığınızda Yeni Hosting Hesabı Bilgileri başlıklı e-postada yer alan FTP bilgileriniz ile FTP’ye bağlanıp, site dosyalarınızı yükleyebilirsiniz.

FTP’ye Nasıl Bağlanılır

Bu eğitselimizde FileZilla yerine tercih ettiğimiz WinSCP FTP Programı kullanılmıştır.

hosting

Bir FTP programı olan WinSCP‘yi açtıktan sonra Oturum Aç penceresinde bulunan Sunucu adı metin alanına sitenin IP adresi veya sitenin FTP adresini, Kapı numarası bölümüne FTP portu olan 21 yazılıp, Kullanıcı Adı bölümüne FTP kullanıcı adını ve Parola bölümüne FTP kullanıcı şifrenizi yazıp Oturum Aç butonuna tıklayarak bağlanın. Dilerseniz program üzerinde yer alan kaydet seçeneği ile bu kullanıcı adı ve şifreyi kayıt ederek daha sonra kayıtlı olan bu hesaba kolayca bağlanabilirisiniz.

FTP’ye Nasıl Bağlanılır ve Nasıl Dosya Yüklenir ?

hosting kampanya

Örnek bir dosya yükleyin

FTP’ye bağlanma işlemi başarılı olduğunda, test amaçlı bir örnek dosya yükleyelim. Görseldeki FTP programının sol bölümünde bilgisayarınızdaki dosyaları görüntüleyebilirsiniz. Sağ tarafta public_html’nin işaretli olduğu bölüm ise sunucu üzerinde bulunan dosyaların listelendiği ftp alanımızdır. Yüklemek istediğiniz dosyaları public_html içerisine ya da public_html içerisindeki bir klasöre sürükle bırak mantığı ile bırakabilirsiniz. Sonrasında karşıya yükleme başlayacaktır ve bağlantı hızınıza bağlı olarak bir süre sonra tamamlanacaktır.

cPanel altyapısı ile satın aldığınız hostinglerde dosyalarınızı public_html dizinine, Plesk altyapısı ile satın aldığınız hostinglerde httpdocs dizinine yüklemeniz gerekir.

FTP Dosya Yükleme

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Outlook Mail Yedek Alma ve Yedek Geri Yükleme Nasıl Yapılır ?

FileZilla Nasıl Kurulur ?