FTP’ye Nasıl Bağlanılır ve Nasıl Dosya Yüklenir ?

Alastyr‘den bir hosting hizmeti satın aldığınızda Yeni Hosting Hesabı Bilgileri başlıklı e-postada yer alan FTP bilgileriniz ile FTP’ye bağlanıp, site dosyalarınızı yükleyebilirsiniz.

Bu eğitselimizde FTP’ye nasıl bağlanılır” ve “FTP’ye nasıl dosya yüklenir?” sorularına yanıt bulmanız için hazırladık.

FTP’ye Bağlanın

Bu eğitselimizde FileZilla yerine tercih ettiğimiz WinSCP FTP Programı kullanılmıştır.

Bir FTP programı olan WinSCP’yi açtıktan sonra Oturum Aç penceresinde bulunan Sunucu adı metin alanına sitenin IP adresi veya sitenin FTP adresini, Kapı numarası bölümüne FTP portu olan 21 yazılıp, Kullanıcı Adı bölümüne FTP kullanıcı adını ve Parola bölümüne FTP kullanıcı şifrenizi yazıp Oturum Aç butonuna tıklayarak bağlanın.

Örnek bir dosya yükleyin

FTP’ye bağlanma işlemi başarılı olduğunda, test amaçlı bir örnek dosya yükleyelim. Görseldeki FTP programının sol bölümünde bilgisayarınızdaki dosyaları görüntüleyebilirsiniz. Sağ tarafta public_html’nin işaretli olduğu bölüm ise sunucu üzerinde bulunan dosyaların listelendiği ftp alanımızdır. Yüklemek istediğiniz dosyaları public_html içerisine ya da public_html içerisindeki bir klasöre sürükle bırak mantığı ile bırakabilirsiniz. Sonrasında karşıya yükleme başlayacaktır ve bağlantı hızınıza bağlı olarak bir süre sonra tamamlanacaktır.

cPanel altyapısı ile satın aldığınız hostinglerde dosyalarınızı public_html dizinine, Plesk altyapısı ile satın aldığınız hostinglerde httpdocs dizinine yüklemeniz gerekir.

 

YANITLA

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz