Gmail Sunucularına SMTP Bağlantı Hatası

Gmail Sunucularına SMTP Bağlantı Hatası ; Bu eğitselde Gmail SMTP sunucularına hosting hizmetiniz üzerinden uzak SMTP bağlantısı kurarken aldığınız hatayı çözümlemeniz için gerekli yönergeler yer almaktadır.

PHPMailer ya da benzeri bir mailer script kullanıyorsanız ve Gmail üzerindeki email adresinize bağlanma ihtiyacı duyuyorsanız aşağıdaki adımları sırayla gerçekleştirmelisiniz.

Daha az güvenli uygulamalar için erişimi açın

TLS veya SSL protokolü ile kullanıcı adı ve şifrenizi doğru girseniz dahi gmail sunucularına bir mailer script üzerinden SMTP bağlantısı kuramıyorsunuz.

Bu engeli aşmak için https://www.google.com/settings/security/lesssecureapps adresinden oturum açtıktan sonra daha az güvenli uygulamalara erişimi açmanız gerekiyor.

Gmail Sunucularına SMTP Bağlantı Hatası

Gmail Sunucularına SMTP Bağlantı Hatası Bağlantı bilgilerinizi düzenleyin

Gmail sunucularına TLS veya SSL ile güvenli bağlantı oluşturabilirsiniz. Güvenli bağlantı oluşturabilmek için mailer üzerindeki ayarlarınız aşağıdaki gibi olmalıdır.

SMTP sunucu adresi: smtp.gmail.com
Kullanıcı adı:  ornek@gmail.com
Şifre:  sifreniz
Şifreleme yöntemi: TLS veya SSL
Port: TLS için 587, SSL için 465

Test etmeden önce kontrol edin

Bir email adresinden, diğer email adresine mail gönderebilmek için her mail sunucusu tarafından kabul edilmiş bazı standartlar mevcuttur. Eğer bu standartların dışına çıkarsanız mailiniz karşı sunucu tarafından kabul edilmeyebilir. Hep yapılan bir yanlış hakkında kısaca bilgilendirmek isteriz.

Siz ornek@gmail.com email adresine sahipseniz ornek2@gmail.com adresinden mail gönderemezsiniz. Bu nedenle gönderici email adresi alanına, cevap adresi yazmamalısınız! Yani maili ornek2@gmail.com email adresinin cevaplamasını istiyorsanız, gönderici alanına değil, cevap email adresi alanına yazmalısınız. Bu konfigürasyonu da kullandığınız yazılımın arayüzü desteklemiyor olabilir, ancak, arkaplanda kullandığınız mailer scriptinde bu özellik mutalaka bulunur.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

POP3 ve IMAP Protokolleri Nedir?

POP3 ve IMAP Protokolleri Nedir?

WordPress Veritabanı Bağlantı Hatası Çözümü

WordPress Veritabanı Bağlantı Hatası Çözümü