Google Adsense Nedir? Adsense ile Para Kazanmak

Google Adsense Nedir?

Dijital çağda yaşadığımız su götürmez bir gerçek ve artık internet üzerinden para kazanan insanların sayısı gittikçe artmakta. Bu şekilde para kazanmak isteyenler genel olarak bir internet sitesi kurmayı ya da Youtube’a video yüklemeyi tercih ediyorlar. Risksiz bir şekilde internet üzerinden para kazanmak için Google Adsense ile kolay bir şekilde reklam yayınlayabilirsiniz. 

adsense-nedir

Web sitenizin trafiğinden para kazanmanın birçok yolu var ve bunların çoğu, sizin sitenizi ziyaret edenlere ürün veya hizmetlerinin reklamını yapmakla ilgilidir. Günümüzde kendi web sitenizden para kazanmanın en kolay ve güvenilir yollarından biri de Google Adsense‘dir. Google tarafından 2003 yılında başlatılan bu program günümüzde hala kullanılan en popüler reklam programıdır.

Kullanıcılarına bugüne kadar milyarlarca dolar ödeme yapan Google Adsense, blog yazarları ya da web yöneticileri için kendi siteleri ile para kazanmaya başlamanın en kolay yoludur. Reklam kodunu sitenize yükledikten sonra, Adsense tüm sayfalarınızın neyle ilgili olduğunu görmek için sitenizi detaylıca inceler.

Daha sonra size reklam vermek isteyen şirketlerin reklam içeriklerini kontrol eder ve paylaşımlarınızın yanına alakalı reklam yerleşimi yapar. Örneğin kişisel bakım ile ilgili bir makale okuyan birinin bakım ürünü satın alma olasılığı yüksek olduğu için bu akıllı adsense reklam yerleşimi her iki tarafın da işine yarar.

adsense-reklamlari

Google Adsense ile Nasıl Para Kazanılır?

Google Adsense ile risksiz bir şekilde para kazanmak oldukça kolay ve pratik bir süreç. İlk olarak yapmanız gereken bir Google Adsense hesabı oluşturmak ve sonrada sayfalarınıza kod eklemek. Bunu yaptıktan sonra aslında geri kalan her şeyi Google sizin için yapar. Adsense para kazanmak için bu yüzden çok kolaydır.

Siz sitenize reklam vermeyi kabul ettiğiniz zaman ücretlendirme tıklama başına gerçekleşir. Daha sonrasında da sitenizdeki tıklama oranının bir kısmını alırsınız. Yani ne kadar kazanacağınız sitenize ne kadar tıklandığı ile doğru orantılıdır. En çok tıklanan başlıkları öğrenip bu konularda yayınlar yapmanız da her zaman daha karlıdır.

adsense-para-kazanmak

Anahtar kelimeleri inceleyen ve sizin için en kârlı kelimeleri sunan veri tabanlarından yardım alabilirsiniz. Bu veri tabanları seçtiğiniz kelimelerin genel olarak tıklama hacimlerini ve rekabet seviyesini size sunar. Daha çok para kazanmak için bilmeniz gereken en önemli ipuçlarından bir tanesi de hedef kitlenizin ilgi alanlarıdır.

Adsense Reklamı Yerleşimi Nasıl Yapılır?

Google Adsense’e başvurup kişisel bilgilerinizi doldurduktan sonra sizden web sitenize bir kod eklemeniz istenecektir. İlk başta zahmetli bir işmiş gibi düşünülse de aslında bu da çok kolay bir işlemdir. Eğer kodlama konusunda yeterli bilginiz yoksa bile bunun için uygun bir eklenti kullanmak en kolay yöntemlerden biridir.

google-adsense-reklam-paneli

Adsense onayı aldıktan sonra mail adresinize aramıza hoş geldiniz yazan bir e-posta gelir, eğer bu aşamaya geldiyseniz her şey neredeyse tamam demektir. Artık web sitenize ya da blog sayfanıza istediğiniz gibi reklam yerleşimi yapabileceğiniz noktadasınız. Google Adsense’e giriş sayfasına gidip blog ya da kendi siteniz için ekleyeceğiniz reklam birimleri oluşturmalısınız.

hosting

Bu adımı nasıl yapacağınızı Google Adsense‘in açıklama sayfasından adım adım okuyabilirsiniz ama özetle yapacağınız işlem giriş yaptıktan sonra ayarlar kısmından otomatik reklamları etkinleştir butonuna tıklamaktır. Reklamları etkinleştirme seçeneğine tıkladıktan sonra “siteye uygula” seçeneğine tıklayın ve daha sonra kaydedin. Eğer yaptığınız işlemi test etmek isterseniz de denemeyi çalıştır seçeneğini tıklayabilirsiniz.

adense-reklam-ekleme

Sadece web sitenizde ya da blog sayfanızda değil, Youtube ile de reklam yerleştirerek para kazanabilirsiniz. Yukarıda anlatıldığı gibi, Youtube sayfanıza reklam ekleyerek hem Youtube üzerinden hem de Google Adsense ile tıklama başına para kazanarak gelirinizi ikiye katlamanız çok kolay. Eğer video çekmeyi seviyorsanız ve insanlarla paylaşacak şeyleriniz varsa bu kaçırılmayacak bir fırsat anlamına gelir.

Adsense PIN Nedir?

Google Adsense hesabı açtıktan sonra merak edilen konulardan bir tanesi de “Adsense PIN nedir?” sorusudur. Adsense hesabınızı açtıktan ve Google tarafından onay aldıktan sonra size özel bir PIN gelmesini beklemeniz gerekir. Bu PIN gelmediği müddetçe hesabınız aktifleşmiş sayılmaz ve reklam almanız mümkün değildir, bu yüzden de herhangi bir ödeme alamazsınız.

Yani Google adsense ile para kazanmak için mutlaka bu PIN’i eklemeniz gerekir. Adsense PIN almak için yapmanız gereken tek şey Adsense kazancınızın 10 dolara ulaşmasıdır. Bu tutara ulaştıktan sonra Adsense sayfasından “PIN iste” seçeneğine tıklayarak Google’ın size göndereceği şifreyi talep etmiş olursunuz ve bundan sonra beklemeniz gerekir.

adsense-pin-alma

Çalışmalarınızdan ödeme almak için ihtiyacınız olan PIN sizin adresinize ulaştırılır. Bu noktada genel olarak yaşanan sıkıntı, PIN kargolanarak geldiği için bekleme süresinin uzun olmasıdır. Bu süre aşağı yukarı 30 günlük bir beklemeyi gerektirebilir. PIN’i aldıktan sonra da bunu Google Adsense hesabınıza eklemeniz gerekir.

Adsense Ban Ne demek?

Google Adsense ile reklam alarak para kazanmaya karar verdiyseniz bilmeniz gereken çok önemli bir nokta var. Adsense, kullanıcılarını ve onların web sitelerini çok detaylı bir şekilde inceler. Düzenli bir şekilde reklam almak ve kazanç sağlamak için bazı kriterleri yerine getirmeniz gerekir ve eğer istenilen kriterler yoksa ne yazık ki reklam almanız engellenebilir.

adsense-ban-nasil-kaldirilir

İşte bu olan bitene de Adsense ban adı verilir ve çok da yaygın karışalaşılan bir durum olduğu söylenebilir. Birçok kullanıcı ban yemekten şikayetçi olurken yapılması gereken şey “Şartlar ve Koşullar” kısmını detaylı bir şekilde incelemektir denebilir. Adsense tarafından reklam almanızı engellemeye sebep olabilecek bazı durumlar şunlardır;

Hesabınızın kapanacağına emin olabileceğiniz ilk davranış “tıklama sahtekarlığı” adı verilen işlemdir. Eğer kendi sitenize sürekli olarak tıklarsanız ya da tanıdıklarınızdan sürekli tıklamalarını isterseniz Google bundan şüphelenir ve hesabınızı banlar. Bu sebepten ötürü yapılmaması gerekenlerden ilk sıradaki kendi hesabınızı tıklama bombardımanı altında bırakmaktır çünkü Google’ın sahtekarlığa karşı çok dikkatli Adsense politikaları vardır.

Birden fazla Google Adsense hesabı oluşturmak, tehlikeli içeriklere sahip olan web sitelere Adsense eklemek ve kendi web sitenizin, blogunuzun ya da Youtube sayfanızın içerikleriyle alakasız reklamlar paylaşmak da Adsense hesabınızın kapatılmasına sebep olabilir. Bu sebepten ötürü de reklam verirken çok dikkatli olmalısınız yoksa para kazanma hayalleriniz bir anda suya düşebilir.

Adsense Reklam Geliri Nasıl Hesaba Aktarılır?

Bütün bunları anladıktan sonra akıllarda oluşan en önemli sorulardan bir tanesi de bu kazanılan Adsense reklam gelirinin hesabınıza nasıl aktarıldığıdır. Merak etmeyin, bu kısım en kolayı ve neredeyse yapmanız gereken hiçbir şey yok. İlk olarak Adsense’e kayıt olurken sizden banka bilgileriniz istenecek, bu kısmı doğru ve eksiksiz doldurmalısınız.

Adsense Reklam Geliri

Adsense para çekme işlemini tamamlamak için anasayfadan “Ödeme Ayarları” sekmesine gidin. Oradan kullanmak istediğiniz kişisel banka hesabınızı ekleyebilirsiniz. Gerekli bilgiler eklendikten sonra mutlaka “kaydet” butonuna basmanız gerekir. Bu bilgileri girdikten sonra Google Adsense test ödemesi yapmanız için hesabınıza bir miktar bakiye yükler. Sonra da reklam görüntülemelerinden kazandığınız tutar, her ay bir kez otomatik olarak banka hesabınıza yatırılır. 

Eğer siz de ilgi alanlarınız hakkında blog yazarak, ya da yaratıcı videolar çekerek pratik ve güvenli bir şekilde para kazanmanın yollarını arıyorsanız, Google Adsense’i keşfetmeli ve yeni nesil çalışma dünyasına adım atmalısınız. Sitenizin içeriğine uygun olan reklamları bulun ve dijital dünyanın faydalarından hemen yararlanın! 

One Comment

Leave a Reply

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

CSR Kodu Nedir? CSR Kodu Ne İçin Gereklidir?

HTML Nedir? En Çok Kullanılan HTML Kodları