Google Maps API Nedir? Maps API Key Nasıl Alınır?

2016 yılının haziran ayında kendi web sitelerine Google Maps eklemek isteyen kullanıcılar için Google, yeni bir yöntem sundu. Ancak bunu kullanmak için kullanıcıların Maps API alması gerekiyor. İleride gelecek olan kullanıcılar yani Google Maps’e sahip olmayan yeni kullanıcılar bundan etkilenecek. Web sitesine yeni bir harita eklemek için ihtiyaç duyulan Maps API anahtarı almak şart.

google-maps

Google Geliştiricileri’nin desteklediği bir dizi API vardır. Haritaların sitede görüntülenebilmesi için bu anahtarın alınması gerekir. Google Maps JavaScript API standart ve premium olmak üzere iki farklı sürüme sahiptir. Standart sürüm günlük 25 binden fazla haritaya erişim hakkı sunar. Bunun yanında 100 bin görüntülemeye kadar her 1000 ek görüntüleme başında 0,50 dolar ödenmesi gerekir. Bu limitleri aşacak bir tarfik akışına sahip olunması durumunda premium versiyonun alınması önerilir.

Google Maps Nedir?

Google Maps dünyanın en çok kullanılan navigasyon uygulamasıdır. Dünyanın her yerinde 3 boyutlu gezmeye olanak tanıyan gelişmiş bir harita programı olan Maps nedir tanımı bu şekilde yapılabilir. Hem bilgisayarda hem de mobil cihazlarda kullanılabilir. Mobil cihazlarda özellikle bilinmeyen yerlere gitmek için adres tarifi almak amacıyla kullanılır ve gerçek zamanlı navigasyon hizmeti sunar.

google-maps-api

Türkiye’de de çok fazla kullanılan uygulama sayesinde istenen adrese bakılabilir ve bu adrese rota oluşturulabilir. Telefona indirilerek kullanılabilen Google Maps haritalama için gelişmiş bir teknoloji kullanır. Dünyanın her yerindeki tüm ülkeleri, mahalleleri ve sokakları eksiksiz gösterir. Daha önce hiç gidilmeyen bir ülkenin ziyaret edilmesi için büyük kolaylıklar sağlıyor.

Yalnızca araçla gitmek için değil, toplu taşıma aracı kullanılarak da gidilmesi gereken yere götürüyor. İstenilen adres girildikten sonra araba, toplu taşıma ve yürüyerek gibi seçeneklerden biri seçilerek rota oluşturulabiliyor. Kullanıcıların isteklerine ve ihtiyaçlarına göre her geçen gün geliştirilen Maps kullanılırken telefon çaldığında da yol tarifi devam ediyor.

Google Haritalar, Google altyapısının kullanılarak hazırlandığı ve farklı biçimlerde kullanıcılara sunulduğu haritalardan oluşan kütüphanedir. Platform içerisinden elde edilen veriler harita, rota ve yer bilgileri olarak üçe ayrılır. Bu üç farklı ürün, gelişmiş görüntüleme teknolojileriyle yol ve sokak görünümleri ve 360 derece hareket imkanıyla sanal gezinti yapmaya olanak tanır.

Yer alan verilerin sürekli olarak güncellenmesi ve sürücülere ideal rotaların gösterilmesi sayesinde kaliteli harita hizmeti sunan Google Maps dünya genelinde 100 milyondan fazla işletmeyi bünyesinde barındırıyor. İşletmelerin iletişim ve ulaşım bilgilerini kullanarak dünyanın her yerinde harita hizmetine kolay erişebilmeyi mümkün kılıyor.

Maps API Nedir?

Maps API, Google tarafından hazırlanan haritaları ve harita veri tabanlarını uygulamalar üzerinde kullanabilmek için gerekli olan anahtardır.

Açık kaynaklı olarak sunulan ara yüzler, işletmeler için veya piyasaya sunmak için uygulama geliştirmek isteyenlere sunulur. Google, Maps API için 200 dolar tutarına kadar ücretsiz kullanım hakkı verir. Yüksek hacimli kullanımlarda Google Partner ile servisler çok uygun şartlarda kullanıcılara sağlanabilir.

hosting
google-maps-api-nedir

Maps API kullanım alanlarına göre farklı çeşitlerdedir. Bunlardan bazıları sayılacak olursa;

  • Direction API: Rota optimizasyonu yapmak ve anlık rotalama için kullanılır. Google Maps API arasında en çok tercih edilen çeşididir. Aynı zamanda rota hazırlarken birden fazla ulaşım aracını baz alır. Canlı trafik bilgileri de rota hesaplamasına entegre edilebilir.
  • Distance Matrix API: Başlangıç ve bitiş noktaları arasında mesafe ve zaman ölçümünü matrisler üzerinden yapmak için kullanılırlar. Bu Maps API kullanılarak 25 başlangıç ve bitiş noktası tayin edilebilir.
  • Geocoding API: adrese dayalı bilgilerin koordinata dönüştürülmesi veya bir koordinat bilgisinin adrese çevrilmesi bu API sayesinde yapılır. Adrese dayalı hacimli verilerin harita üzerindeki dağılımı da bu sayede görüntülenebilir.
  • Places API: Detaylı veri sorgulamasının konuma dayalı yapılması için kullanılan Maps API türüdür.

Maps API Ne İçin Kullanılır?

Maps API ne için kullanılır sorusunun cevabı haritalar üzerinden verilebilir. JavaScript API web sayfaları ve mobil cihazları içerik ve görüntülerle özelleştirebilmeye yarar. Harita görüntüleme işlemini gerçekleştirir ve haritalar, katmanlar ve stiller, kontroller gibi hizmetleri kullanarak yol haritası, uydu, karma ve arazi olmak üzere dört temel harita türünü değiştirmeye yarar.

map-api-almak

Maps API adres bulmak için de kullanılır. Türkiye haritası ve dünya haritası için kullanıcılar tarafından geri bildirimler iletilir ve bunlara göre güncellemeler yapılır. Bunlara göre en doğru şekilde adres bulmayı amaçlar. CBS sistemlerinde analiz yapabilmenin de başlangıcı sayılan Maps API uydu görüntüsü üzerine işlenebilir.

Maps API Ücretli mi?

Application Programming Interface olarak tanımlanan Maps API bir uygulamanın kendisine ait özelliği başka uygulamanın kullanmasına olanak tanır. Bir örnekle anlatılacak olursa herhangi bir websitede işletmenin harita konumunu göstermesi ve ziyaretçinin de bu konuma tıkladığında yol tarifi alması Maps API sayesinde mümkündür.

Google, işletme hesapları için aylık olarak 200 dolarlık kullanım hakkını ücretsiz sunar. Buna ek olarak düşük trafikli siteler de Google Maps uygulamalarını ücretsiz olarak kullanılabiliyor. Aynı zamanda mobil cihazlarda da herhangi bir ücret talep edilmiyor.

maps-yer-ekleme

Kullanıma göre belirlenen fiyatın az olması için kullanım maliyetleri dengelenmelidir. Faturalandırma yaparak bu mümkündür.  Google hesabına aylık 200 dolar değerinde eklenen kredi, beklenmeyen maliyetlerin önüne geçmek için sınırlı şekilde kullanılabilir. Google Cloud Plarform Console üzerinden mevcut Maps API kullanımı incelenebilir.

Ücretlendirmeye genel olarak bakıldığında; statik haritalar mobil cihazlarda ücretsizdir. Yerler ise her 1000 istek başına 2 dolardır. Dinamik haritalarda da mobil cihazlar ücretsizken her 1000 istek başına 7 dolardır.

Google Maps API Nasıl Alınır?

Maps API almak için ilk olarak Google Cloud Platform Console uygulamasına girilmeli ve Google hesabı ile oturum açılmalıdır. Daha sonra anasayfada bulunan “API’lar ve Hizmetler” bölümüne girilmelidir. Bunun altında bulunan “kimlik bilgileri” yazısına tıklanmalıdır.

Kimlik bilgisi oluşturulduktan sonra Maps API alınmış olur. Kopyalanarak bir yere yapıştırabilir ve yalnızca yetki verilen uygulamaların kullanabilmesi için kısıtlamalar yapabilirsiniz. Bunu yapmak için “anahtarı kısıtla” yazısına tıklamak yeterlidir.

maps api nasıl alınır

Maps API alındıktan sonra kullanımı için aktif etmek gerekiyor. Bunu yapmak için sol tarafta bulunan menüden yine “API’lar ve hizmetler” sekmesine girilmeli ve buradan “kitaplık” bölümüne tıklanmalıdır. Daha sonra kitaplıktan MARS JavaScript API bulunarak aktif hale getirilebilir.

Google Maps API Nasıl Çalışır?

Maps API çalıştırmak için iki farklı yol vardır. Bunlardan biri bireysel olarak online erişim yöntemiyken diğeri Google Partnerleri aracılığıyla erişim sağlamaktır. Platformu daha verimli kullanabilmek ve daha yüksek kapasiteli sorgulamalar yapabilmek için Google Partnerleri yönteminin seçilmesi mantıklıdır. Google, belli hacmin üzerindeki sorguları bu sistem üzerinden yürütür.

Google Maps ve Maptriks partnerliğinin işletmelere sunduğu birçok avantaj bulunur. İlk olarak Google Maps servislerinden teknik destek sağlamak bu avantajlardan en önemlisidir. Haritada yaşanan herhangi bir teknik sorunun çözülmesi için Maptriks kesintisiz hizmet verir. Maps API arayüzlerinin optimize edilmesi ve sürekli görüşmeler yaparak iletişim sağlanması da avantajları olarak sayılabilir. Google Maps hizmeti Maptriks ile alındığında faturalandırmada indirimden de faydalanılabilir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Adobe XD Nedir? Özellikleri Neler? AdobeXD Ücretli mi?

Facebook Neighborhoods | Facebook’tan Komşular Yeni Uygulama