Hosting Firması Seçiminde Önemli Püf Noktaları

Hosting firması hakkında bilgi vermeden önce hosting terimin iyi bir şekilde analiz edilmesi gerekmektedir. Bilgisayar üzerinde bulunan tüm dosyaların bir hard diskte saklanması; o dosyalara anında ve rahatça erişebilme imkanını tüm kullanıcılara sunmaktadır. Bir internet sitesi, hard diskte yer alan dosyaları barındırma ve yayınlayabilmek için bir sunucuya ihtiyacı vardır. 

hosting
en-iyi-hosting-firmasi

Evlerde bulunan bilgisayarlardan farklı olarak internet sitelerini barındırmak için, sanal ortama bir ağ üzerinden bağlı olmak gerekmektedir. Hosting işlemi de internet sunucuları tarafından sağlanan barındırma hizmeti olarak tanımlanmaktadır. 7 gün 24 saat çalışır durumda bulunan web sunucuları, özel makinelere ya da network sistemlerine bağlanarak çalışmalarını sürdürmektedir.

Hosting Nedir?

Son zamanların merak konusu olan hosting nedir sorusunun yanıtı; internet sayfalarının kesintisiz bir şekilde işlemlerini sürdürmesi ve güçlü bir donanıma sahip web sayfası yayınlama aracı olarak tanımlanmaktadır. Hazırlanan web sitelerinin internete yüklenebilmesi için bu alana ihtiyaç duyulmaktadır. Bu hizmetin sağlanabilmesi için bilgisayarlardan çok daha güçlü olan ve sunucu olarak adlandırılan makinelere ihtiyaç vardır.

Hosting firması sayesinde gece 4’de bile bilgisayar ya da cep telefonları üzerinden herhangi bir internet adresine girildiğinde web sayfasıile karşılaşılıyorsa; o an işlem yapılan bilgisayar ya da cep telefonlarında girilen sitenin sunucusuna bağlanılma işlemi gerçekleşmektedir. Bu işlem Hosting olarak adlandırılmaktadır. Bu bağlantı sayesinde girilen sitede yer alan tüm dosyalar bilgisayar ya da telefonun ekranına taşınmaktadır.

hosting-nedir

İnternete bağlı olan ve sürekli açık konumda bulunan web sunucuları datacenter adı verilen özel odalarda saklanmaktadır. Bu odalarda, hosting firması tarafından sağlanan; klima, jeneratör, sistem mühendisi ile birlikte yüksek hızda internet bulunması gerekmektedir. Tüm bu koşulların sağlandığı ortamda hosting ve web sunucu hizmeti de sağlanmaktadır.  

hosting

Hosting Firmaları Ne İş Yapar?

Hosting firmaları ne iş yapar konusu, kurulacak web siteye göre değişiklik göstermektedir. Şahıs, işletme ya da kuruluşların istek ve taleplerine göre değişiklik göstermekle birlikte, bu hizmetleri sağlayan firmalar web site türüne göre hosting hizmeti sunmaktadır. Kurumsal bir site kurulacaksa profesyonel hizmetten yararlanılması gerekirken; blog sitesi kurulması halinde temel düzeydeki hosting hizmeti yeterli olmaktadır.

kurumsal-hosting

Hosting firmaları, işletmelerin ya da proje bazlı çalışan şahısların ihtiyaçlarına göre hizmet sunmakta olup; alan adı kaydı, e posta hizmeti, SEO araçları, içerik teslim ağı, SSL sertifikaları ve güvenlik gibi hosting hizmetlerini sunmaktadır. Her hosting firmasının sunduğu hizmet farklılık göstermekle birlikte genel olarak sunulabilecek hizmetler şunlardır;

  • Kurumsal Hosting: VPS’nin performansı ve gücü ile cPanel’i bir araya getiren bu hosting hizmeti kolay kullanılabilen bir hizmettir. Yüksek internet trafiği ve database ağırlıklı e- ticaret işlemlerinde sıklıkla ihtiyaç duyulan bu hizmet dedike RAM’in yanında, bant genişliği ve işlemcide sunmaktadır.
  • Dedike Sunucu: En basit tanımı ile bir kullanıcı için ayrılmış fiziksel bir bilgisayar ya da makinedir.  Hosting firmaları tarafından kullanıcıya sunulan bu hizmette disk alanından bant genişliğine kadar tüm sunucu kaynaklarına erişim imkânı sağlanmaktadır. Aylık trafik hacmi yüksek olan ve dosya yükleme indirme ihtiyacı çok olan siteler için yararlı bir hizmettir.
  • WordPress Hosting: İçerik yönetim sistemleri (CMS- Contect Management System) bakımından, dünya genelinde oldukça fazla kullanım alanı bulan WordPress hosting internet kullanıcılarına; sunucu düzeyinde SSD diskleri, nginx sunucularının kullanımına sunmakla birlikte otomatik yedekleme ve güncelleme işlemlerinin birlikte yapılmasını mümkün kılan bir web site güvenlik hizmeti sağlamaktadır. 

Hosting Firma Seçiminde Nelere Dikkat Edilmelidir?

Hosting firması sayesinde, sunulan bu hizmetten yararlanmak isteyen hem bireysel hem de kurumsal kullanıcılar; yeni girişimlere imza atarak, ulaşmak istedikleri hedef kitlelere erişebilmek için bu hizmeti almak zorundadırlar. Hosting hizmetinin alınması aşamasında dikkatli ve özenli davranılması gerekmektedir.  İlk olarak web site için ihtiyaç duyulan hosting alan hizmeti özellikleri belirlenmelidir.

Özellikleri belirlenen hosting hizmeti için, bu hizmetin alınacağı firmayı seçmek oldukça önemlidir. Hosting firma seçiminde nelere dikkat edilmelidir sorusuna cevap olarak birçok püf nokta örnek gösterilmektedir. Bunlar; teknik destek, kurumsallık, uygun platform, lokasyon, disk alanı, uptime oranı, network alt yapısı, bant genişliği (bant width) ve ücretler olarak belirlenmektedir.

hosting
hosting firması öneri

Kurumsal Firmaları Tercih Edin

İyi bir web siteye sahip olmak ve siteye ziyaretçi çekerek web site trafiğini yönetebilmek için kurumsal firmaları tercih edin. Alınacak olan hosting hizmetinin kurumsal bir firma tarafından alındığını gösteren belli başlı kriterler bulunmaktadır. Bir hosting firması seçerken dikkat edilmesi gereken en önemli kriterlerden biri referans kriteridir.

Hosting firması için de büyük öneme sahip olan referans kriteri, işletmelerin ve firmanın birbirine güvenmesi açısından önemli bir konudur. Diğer bir kriter web hosting firmasının sektörde tecrübe ettiği bilgi birikimidir. Uzun emekler sonucu oluşturulan web sitelerin tecrübeli firmalara emanet edilmesi gerekmektedir. Yasal hosting firması seçebilmek için işletmenin adres ve iletişim bilgilerinin bulunması gerekmektedir.

Kendi Veri Merkezi Olması Hosting Performansı İçin En Önemli Avantajdır.

Hedef kitlenin bulunduğu yere ve alana göre hosting firması seçimi yapılması halinde hem firmaya ulaşım olanakları artmakta hem de erişim hızı kolaylığı gibi kolaylıklar sağlanabilmektedir. Eğer hedef kitle Türkiye’de ise hosting firması da Türkiye’de olmalıdır. Kısacası kendi veri merkezi olması hosting performansı için en önemli avantajdır.

Alastyr olarak tüm sunucularımız kendi veri merkezimizde 7/24 hizmet vermektedir. Alastyr Veri merkezi hakkında detaylı bilgi almak için tıklayınız.

alastyr-datacenter-3.jpg

7/24 Teknik Destek Hizmeti +1 Puan Kazandırır

Kurumsal ve bireysel hosting firmaları kullanıcılarına güvenilir hizmet sunmalarının yanı sıra, satış sonrası destek ile de hizmetlerine kaldıkları yerden devam etmeyi kendilerine amaç edinmeleri gerekmektedir. Satış öncesi merak edilen tüm soruların cevaplandırılabilmesi; satış sonrasında ise karşılaşılacak tüm sorunlara çözüm bulması ile birlikte 7/24 teknik destek hizmeti +1 puan kazandırır.

Sosyal Medya ve Forumlardaki Firma Yorumları, En Etkili Seçim nedenidir?

Şahıs ya da işletmeler, en iyi hosting firması seçmek için sosyal medyanın gücünü hafife almamalarını gerektiğini iyi bilmelidir. Gerçekleşen tüm olumlu ya da olumsuz yorumların, forumlarda ya da sosyal medya mecralarında yorumlanması; kullanıcılara bilgi verici nitelikte olmaktadır. Bu nedenle sosyal medya ve forumlardaki firma yorumları, en etkili seçim nedenidir.

Alastyr Facebook Sayfası

Alastyr Twitter Sayfası

Forum Yorumları

Hosting Fiyatlarını Karşılaştırın ve Maliyet Avantajı Yakalayın

Birbirinden farklı hosting firması bulunan piyasada doğru ve güvenilir bir firma seçmek için gerekli olan önemli kriterlerden biri de ücret kriteridir. İyi bir web site sunucusuna bağlanıp kaliteli bir hizmet almak için, fiyat/performans araştırması yapılıp maliyet açısından zor duruma düşmeyecek firma tercih edilmelidir. Hosting fiyatlarını karşılaştırın ve maliyet avantajı yakalayın.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Facebook Neighborhoods | Facebook’tan Komşular Yeni Uygulama

Linux Hosting ile Windows Hosting Arasındaki Farklar

Linux ve Windows Hosting Özellikleri