Hotspot Nedir? Hotspot’a Nasıl Bağlanılır? Hotspot Güvenli mi?

Hotspot nedir? Sorunuza, internetin olmadığı ortamlarda, internet olan cihazlardan, kablosuz bağlantı ile Wi-Fi’ye bağlanarak internet erişimine fırsat sağlayan bir sunucu cevabı verilebilir. Bu özellik avm, cafe, restoran, hastane ve marketlerde de bulunmaktadır. Hotspot kamusal alanlarda internet bağlantısı kurma amacı ile ortaya çıkmış bir kavramdır.

Hotspot nedir

Hotspot özelliği akıllı telefonlarda da bulunabilmektedir. Wi-fi uyumlu olan cihaz ve telefonlarda zamanla ücretli ya da ücretsiz olarak kullanıma sunulmuştur. Ev dışındaki kamuya açık ortamlarda, geniş bant internet imkânı sağlar. Sınırlı internet erişimi ve ücretli olur ise güvenlik sorunu riskinin az olduğu düşünülebilir. Ücretli olan hot spot kullanımlarında giriş sayfası gelir ve ödeme noktalarına yönlendirilir. Ödeme gerçekleşince kullanıcı adı ve şifre ile internet kullanılır. Hotspot nedir? Merak ettiğiniz detayları yazımızda bulabilirsiniz.

Hotspot Ne İşe Yarar?

Hotspot açık wi-fi erişimi olarak da adlandırılabilir. Bazen bir avm, bazen havaalanında insanlar hot spot ile internete bağlanabiliyor. Sürekli internet bağlantısı kurduğumuz bu çağda, hotspot noktaları çoğalmaktadır. Bazen firmalar çalışanlarının kurum internetine erişmeleri için de hotspot ağları kullanmaktadır. Bulunduğunuz kamuya açık yerlerde Wi-Fi aracılığı ile hot spot ağlarına erişim sağlayabilirsiniz.

İnternete erişmek isteyenler, şifre ve kullanıcı ismi ile geniş ağa erişirler Ev ya da iş ortamı dışında olduğumuz zamanlarda mobil cihazlardan internet erişimi ihtiyacı hep olacaktır. . Dışarıda kesintisiz internet hizmeti almak için avantajlı bir yoldur. Bu nedenle hotspot bir ihtiyaca çözüm olarak doğmuştur. Açık yerlerde belirli bir sınırda internet hizmeti verilmektedir. Sürekli seyahat emesi gereken kişiler için kurtarıcı olmuştur.

hosting
Hotspot kullanımı

Hotspot Nasıl Kullanılır?

Hotspot, cihanızın mobil verisi ile başka bir cihazı internete bağlayabilirsiniz. öncelikle mobil cihazınızdan hot spot bağlantısını açın. Hotspot nasıl kullanılır? Sorunuzun cevabı şöyle verilebilir.

  • Telefonunuzdan hotspot kullanımını açın.
  • Diğer cihazda bulunan kablosuz bağlantıları seçin.
  • Cihazınızdaki hot spot kullanıcı adını seçin
  • Cihazınızda hotspot şifresini seçin
  • Bağlan seçeneğini tıklayın.

Şifre istenmesini istemiyorsanız, hotspota dokunduktan sonra güvenlik kısmında, yok seçeneğine dokunun. Tethering bağlantısı için ise, mobil cihazınızdan hotspottan kablosuz hot spot bağlantısını açın. Bluetooth üzerinden tethering bağlantısı kurarken, hotspota dokunup blue tetheringi açabilirsiniz. USB ile bağlantı kurarken, telefonunuzu bir kablo ile ayrı bir cihaza bağlayın. Hotspota dokunup, USB Tetheringi açın.

Tethering kavramı iki ayrı cihazı birbiri ile bağlantı kurmasını sağlamaktır. Wi-fi, usb, bluetooth bu yöntemlerdendir. Hotspot yalnızca wi-fi üzerinden bir cihaz kullanılarak kablosuz cihazlara internet erişimi sağlar. Bir cihazdaki internet ağını diğer cihazlar ile paylaşma olanağı sağlar. Her iki terimde internet ağı ile ilgili terimlerdir.

Hotspot Açık Bir Hotspota Nasıl Bağlanır?

Menü tuşu ile hotspot wifi bölümüne girin. Taşınabilir hot spot ekranında standart bilgilerin olduğu ekrana ulaşın. Ekranda gelen bilgileri doldurun. Başka cihazların görmesini istediğiniz kablosuz ağ adını girin. Daha sonra parolayı girin ve bağlantıyı sağlayın.

Hotspot bağlanmak

Hotspot Kullanım Alanları

Ev ya da işyeriniz dışında halka açık olan, avm, kafe, hastane gibi yerlerde wi-fi bağlantısı ile hot spot ağlarına bağlanabilirsiniz. Hotspot kullanım alanları içerisinde bağlantı kurulduğu esnada güvenlik açığı fazlalaşabiliyor. Özellikle bilgisayarlar için daha fazla risk oluşturur. Bu sebeple belli hotspot ağları ile bağlanmak daha güvenli olacaktır.

Siber uzmanların tavsiyesi kimlik bilgisi gerektiren uygulamalar için VPN ağı kullanılmasıdır.

Hotspot Türleri

Hotspot internet erişimi ücretli ya da ücretsiz olarak iki gruba ayrılır. Ücretsiz olarak kullanılan ağlar bazen ücretli olarak da kullanılabilmektedir. Ortak ve açık ağdır ve hiçbir ücret ödenmez. Kablosuz kamu ağları da bu grup içindedir. Yönetim sistemi aracılığı ile internete bağlantı sağlanabilir. İzin verilenler bağlantı kurabilir.

Ücretli hotspot ağları ise, giriş ekranından sonra kullanıcı adı ve ön ödeme talep eder. Ödeme yapıldıktan sonra arayüz ile kullanım sağlayabilirler. Bazı otellerde ve havalimanlarında ücretli hotspot kullanılmaktadır.

Wi-Fi satışı ise eski bir yöntemdir, hot spot sağlayıcısına gelir getiren bir uygulamadır. Sosyal wi fi de ise bağlantı sosyal medya bağlantısı isteyerek verilmektedir. Bu Facebook ya da Twitter olabilir. Reklam tabanlı hot spot modelinde ise internet sağlayıcı kullanıcılara sunduğu reklamlar ile gelir elde eder.

Hotspot güvenli mi

Hotspot ağların müşteriyi bağlama gibi bir yararı vardır. Bulunduğu alanda internet erişimi sağlamak kullanıcının memnuniyetini artırır. Markanızın farkındalığını artırır. Mobil hotspot ile bilgisayar bağlantısından daha fazla cihaza bağlantı yapılabilir. Bu bağlantı kesilmeden internet hizmeti alınabilir. İnternet hizmeti verenlerin değişik kullanıcı doğrulama yöntemleri vardır. Bu yöntemlerin mutlaka kullanılması gerekir. İnternet ağından geniş bir kullanıcı kitlesinin yararlanması, internet sağlayıcı kuruma ya da özel kişiye her an risk oluşturabilecektir.

Hotspot Kullanımı Ve Güvenliği

Hot spot ile internet kullanmak fazlaca güvenlik açığı doğurabilmektedir. Ücretsiz wi-fi kullanırken, alışveriş, hesap bilgilerini içeren işlemler yapılmamalı, önemli dosyalar paylaşılmamalıdır. Kuvvetli bir şifreleme sistemi yoktur ve sahte hot spot ağlarına bağlanma riski de bulunur. Şifreleme sistemi eskidir. Kurum çalışanları şirket dosyalarına erişirken ya da hotspot üzerinden ticari ya da bireysel alışverişler yaparken mutlaka VPN kullanılmalıdır. Bu şekilde güvenlik riskini en aza indirebilirsiniz.

Kullanılan cihaz otomatik olarak hot spot ağlarına bağlanmasına engel koymak gerekir. Bu da başka güvenlik tedbiri olacaktır. VPN kullanmıyor iseniz http kullan seçeneğini etkinleştirin. Denetim masasından paylaşımlarınızı kapatın. İhtiyaç duymuyor iseniz wi-fi’yi kapatın. Tüketici güvenliği yazılımı ile iş, ev ve dışardaki cihazlarınızı risklere karşı koruyun.

5651 Sayılı Kanun Nedir?

5651 sayılı kanun toplu internet hizmeti erişimi sağlayanlar ile ilgili bazı yükümlülükler getirmiştir. İnternet ağına bağlanacak kullanıcıya bir şifre gönderilir ve bu şifre kayıt altına alınır. Bu yasa kamu ya da özel sektör fark etmeden internet erişimini paylaşan tüm tüzel ve özel kişileri kapsar. Bir sorun ile karşılaşıldığı zaman bazı sorumluluklar yüklenmektedirler.

Kurumlar 2 sene önceki log kayıtlarını saklamak durumundadır. Loglar internet kayıtlarının muhafaza edilmesi anlamındadır. İnternet sahasında işlenen suçların artması, etkili bir mücadele sağlanması için bu kanun çıkarılmıştır.  15.000 TL ile 100.000 TL arasında para cezaları verilebilmektedir. Para cezaı dışında işyeri faaliyetlerini durdurma, geçici olarak işyerini kapatma gibi yaptırımlarda vardır.

Hotspot nasıl kullanılır

Hot spot erişimlerinde, sms doğrulama sağlanmaması halinde, herhangi bir güvenlik açığından internet hizmeti sağlayan da sorumludur. Örnek olarak ağa bağlanan kişi illegal paylaşımlar yapar ise ve işletme gerekli, kayıtları tutmazsa bu durum ve sonuçlarından o işletme de sorumlu tutulacaktır. Her ay internet erişimi sağlayanlar  erişim numaralarını ve trafik kayıtlarını bakanlığa bildirmek durumundadır.

5651 sayılı kanuna uygun kayıtlar için en iyi yöntem Firewall sistemi kullanmaktır. Bu cihazlar ağ bağlantılarınız istediğiniz gibi ayarlamanızı sağlar. İstenilen kayıtlara ulaşmak ise çok kolaydır.

Hotspot ile internet sağlayan özel ve tüzel kişiler, kullanım sağlayanların IP adreslerini kayıt altında tutmalıdırlar. Bu dosyalar yine gizli tutulmalıdır ve yasal sorumluluktur. 5651 sayılı kanun özel hayatın  gizliliği ile ilgili yaptırımlar getirmiştir. İnternet içeriği ile ilgili hak ihlaline uğradığını düşünen kişiler,  savcılıklara yapılan başvuru ile bu içeriğin yayından kaldırılmasını isteyebilirler. Kanuna göre internet sağlayıcıları bilgilere başkalarının ulaşmasını engellemelidir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Trojan Nedir, Trojan Virüsü Nasıl Temizlenir?

VMware Nedir? VMware Sanallaştırma Ne İşe Yarar?