Logo Nedir? Ücretli ve Ücretsiz Logo Tasarım Siteleri | Logo Maker

Logo Nedir?

Logo, bir işletmenin, kurumun ya da derneğin misyonunu, vizyonunu ve sektörünü öne çıkartarak diğer marka ve oluşumlardan öne çıkar. Bir işletmenin, markanın veya oluşumun kimliğini yansıtan bu logo tasarım çalışmaları önemli mesajlar taşır. Tasarım programları konusunda tecrübeniz yoksa, ücretli ve ücretsiz logo maker sitelerinden kendi logonuzu kolayca yapabilirsiniz.

Logo-tasarimi-yapmak

Markanın, hedef kitlesine ulaşması için arada bir iletişim ağı kuran logolar, şirketin duruşunu, sektörünü ve imajını yansıtır. Böylelikle tüm potansiyel müşterilerin kafasında yer edinebilirsiniz. Markaların ve ürünlerin hatırlanabilmesini kolaylaştıran bu logo tasarım çalışmaları yapan grafikerler, temelde firmayı tanıyarak o firmayı yansıtan ve firmaya katkı sağlayabilecek bir tasarım ortaya koymaya çalışır.

Logo, yalnızca birkaç çizim ve sembol ile oluşturulmaz. Bir oluşumu, topluluğu ya da fikri temsil edecek şekilde birçok görsel, logo içlerine gizli veya açık bir şekilde yerleştirilebilir. Her firma ve topluluk için farklı logolar kullanılır. Binlerce font ve renk çeşitleri içerisinden, en doğru ve şık seçinler yapılarak oluşturulur ve amblemlere göre firma isimlerini daha çok öne çıkarır.

Günümüzde oldukça farklı logo tasarımı çeşitleri görmeniz mümkündür. Çeşitli programlar kullanılarak yapılan logo tasarımı, oldukça önemli bir alandır. Şekilleri, yazıları ve çizimleri kullanarak bir kişi, ürün ya da hizmeti marka haline getirmenize yardımcı olur. Logo hazırlarken, logoyu kullanmak istediğiniz alanlara göre oldukça iyi düzeyde tasarım ve program bilgisine sahip olmanız gerekir. Bir logo tasarım çalışmaları her alanda aynı derecede iyi gözükemeyeceği gibi, baskılı bir biçimde de istediğiniz gibi durmayabilir.

logo-tasarim-programlari

Bu nedenden dolayı oldukça dikkatli bir şekilde logo tasarım çalışması yapılmalıdır. Tasarım bilgisi sizin, logo içerisinde istediğiniz noktaları vurgulamanıza yardımcı olur. Bu logoyu hazırlayabilmek için tasarım programları bilmeniz ise rahat bir şekilde aklınızdaki logoyu bilgisayar üstüne çizmenize yardım eder. Bir logo, sizin markanızın imajını sergileyerek, sektörünüzdeki rakiplerinizden sıyrılmanıza yardımcı olabilir.

Kurumsal kimlik oluşturmak için oldukça önemli bir adım olan logo tasarımı, sadece logonuz ile tanınabilmenizi sağlar. Markanızı temsil eden bu logolar, özellikle akılda kalıcı tasarım ile oluşturulmadır. Böylelikle potansiyel hedef kitlenize kolaylıkla ulaşabilir, akıllarında kaldığınızdan dolayı tercih edilebilirsiniz. Bu özellikleri ile logolar, şirketlerin bir adım öne çıkmasını ve farklarını göstermesini sağlar.

Logo Tasarımı Nedir, Nasıl Yapılır?

Bir markanın oluşturulmasında en önemli aşamalardan bir tanesi logo tasarımı olmaktadır. Bugün dünyanın en büyük şirketlerine incelediğiniz zaman, tüm bu şirketlerin, kurulmalarından itibaren oldukça iyi logolar ile ilerlediğini görebilirsiniz. Kurumsal kimlik oluşturan logolar, müşterilerinizin gözünde daha profesyonel bir imaj çizmenize yardımcı olur. Ürün ve hizmetlerinize ise büyük bir özgünlük katar.

LogoMark-ucretsiz-logo-tasarimi

Logo tasarımı yapılırken, çeşitli yazı fontları ve görsel betimleyici araçlar kullanılır. Bu araçların nasıl ve ne şekilde kullanılacağı ise, hedef kitlenin yaş aralığına, eğitim durumuna ve şirketin çeşitli özelliklerine göre değişir. Logo tasarımı yapılırken, özellikle toplumun kültürel özelikleri ve kabul edilmiş olan görüşlere dikkat edilmelidir. Bu noktaya dikkat etmek, firmanın güvenilirliğini başından itibaren artırır.

Logonun ilgi çekici ve etkileyici unsurlara sahip olması, firmanın görünürlüğünü artırmasına yardımcı olur. Çeşitli uygulamalar, web siteleri ve programlar kullanılarak tasarlanabilen logolar, sade ve anlaşılır bir yapıya sahip olmalıdır. Karmaşık bir logo tasarlamak, bakan herkesin kafasını yorar ve logonuz insanların aklında kalmaz. Sade ve anlaşılabilir logolar ise en önemli etkilerden biri olan akılda kalıcılığı sağlar.

Logo tasarımında kullanılabilecek tasarım programları;

  • Photoshop
  • Corel Draw
  • Illustrator
  • Freehand

Logo Tasarlarken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Logo tasarım çalışmaları yapılırken, markanın, firmanın ya da topluluğun imajı, hedefleri ve hizmet alanı iyi analiz edilmelidir. Günümüzde geliştirilmiş olan birçok yazılım ve web sitesi ile pratik bir şekilde logo tasarlanabilir. Logo tasarımınızı bu araçları kullanarak siz yapabilirsiniz ya da profesyonel grafik tasarımcılarından yardım alarak, istediğiniz tasarıma sahip bir logo elde edebilirsiniz.

canva-logo-tasarim

Tasarımınızda minimal görsel içerikler ve sade bir font kullanmanız gerekir. Bu şekilde hazırlanan logolar bakan kişilerin gözlerini yormaz ve kişilerin aklında daha çok kalır. Bu yöntem ile hazırlanan logoların sade ve minimal tasarımına rağmen, küçük ayrıntılar ile firmanızı temsil ettiğine emin olmalısınız. Böylelikle daha etkili bir tasarım gerçekleştirebilirsiniz.

Logonuz içerisindeki renklerin birbiriyle ve hatta sektörünüzle ilgili olmasına dikkat edebilirsiniz. Örneğin teknoloji şirketleri, logolarında mavi rengi daha baskın kullanmaktadır. Yemek sektöründe ise kırmızı renk oldukça yoğundur. Bu nedenle bir logo içerisinde birbirine uyumlu ve göz yormayan renkler kullanmak önemlidir. Logonuzda flat renkler seçmeniz, daha etkileyici ve sade bir tasarım yakalamanıza olanak verir.

Önemli noktalardan birisi ise, logonuzun başka firmaların logosuna çok fazla benzememesidir. Başka firmaları akla getiren bir logo, firmanızın itibarını kötü etkileyebilir. Marka imajınızı bozmamak için, hem logo içerisindeki yazı fontlarının hem de görsel içeriklerin özgün olmasına dikkat etmelisiniz. Bu fontlar ve görseller ise hedef kitlenize hitap etmelidir.

FreeLogoDesign

Logo Markalar İçin Neden Önemlidir?

Logolar, markalaşmanın arttığı günümüz dünyasında, sektörünüzde öne çıkabilmeniz için oldukça önemlidir. Minimal ve özgün bir tasarıma sahip logo, markanızın sektöründe öne çıkmasını ve akılda kalmasını sağlar. Böylelikle bulunmuş olduğunuz pazar içerisindeki payınız, hedef kitlenize hitap edebildiğiniz için hızla artar. Logo tasarımı, markanın güvenilirliğini ve kalitesini artırmasına yardımcı olur.

En İyi 5 Ücretsiz Logo Tasarım Web Sitesi

Canva Logo Tasarım: Canva, oldukça popüler olan bir logo tasarım sitesidir. Ücretsiz bir şekilde profesyonel olarak hazırlanmış görsellere ve tasarım çeşitlerine ulaşabilirsiniz. Onlarca farklı yazı fontunu çok kolay bir şekilde inceleyerek logonuzda kullanabilirsiniz. Logo tasarımı yaparken, tasarımınızın her noktasını pratik bir şekilde değiştirebilir ve özgün bir kurumsal logoya sahip olabilirsiniz.

Logaster-ucretsiz-logo-tasarla

Visme Tasarım Programı: Visme sitesi, sunduğu araçlarla birlikte online ortamda logo tasarımı yapabilmenize olanak sağlar. Görsel öge çeşitleri ve şablonları ile kolaylık sağlayan site, oldukça dikkat çekici ve şık logolar tasarlayabilmenize yardımcı olur. Sunduğu geniş renk paleti ve yazı tipi seçenekleri sayesinde, marka imajınızı, etkileyici bir logo ile buluşturabilirsiniz.

FreeLogoDesign: Kullanıcılarına yüzlerce farklı tasarım şablonu sunan FreeLogoDesign, oldukça basit ve kullanıcı dostu bir arayüze sahiptir. Çeşitli çözünürlük çeşitlerinde logo tasarımları sunabilen web sitesi, giriş yaptıktan sonra sizden markanızın ismini ister. Marka isminizi alarak size çok fazla seçenek sunan site, bu seçenekleri de istediğiniz gibi düzenleyebilmenize olanak tanır. En iyi logo maker sitelerinden biri olarak öne çıkmaktadır.

FreeLogoDesign

LogoMark: LogoMark, sade ve anlaşılır bir kontrol panelini web sitesi üzerinden hizmetinize sunar. Bu kontrol paneli ile pratik ve rahat bir şekilde kendi logonuzu tasarlayabilirsiniz. Çeşitli logo tasarım örnekleri ile kullanıcılarına destek olan site, hızlı bir şekilde logonuzu kayıt ederek kullanabilmenize olanak sağlar. Bunun için yapmanız gereken tek şey sayfanın sağ üst kısmında yer alan “save logo” butonuna basmaktır.

visme-ucretsiz-logo-tasarim

Logaster: Sade arayüzü ve kullanışlı yapısı ile Logaster, sektörleri temel alarak markanız için beğenebileceğiniz tasarım şablonları ile sizi buluşturur. Bu şablonları temel alarak, Logaster arayüzünde yer alan fontlar ve simgeler ile logolarınızı oluşturabilirsiniz. Bu logolar ile kurumunuzun kimliğini ve imajını temsil edersiniz. Kolay bir şekilde kayıt edebilir, ücretsiz şekilde logo sahibi olabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

İlk Web Sitenizi Nasıl Kurabilirsiniz? Web Site Kurmak

Exchange Mail Nedir? Exchange Mail Kurulumu Nasıl Yapılır?