Nesnelerin İnterneti Nedir?Çağımızın Teknolojisi “IoT”

Nesnelerin interneti endüstri çağının dördüncü döneminde hayatımıza entegre olmasıyla her geçen gün ivme kazanmaya devam eden bir kavramdır. Önemi hiçbir şekilde arka plana atılamayan bu kavram sayesinde internet ortamı ve sahası çok daha fazla öne kazanmaya devam etmektedir.

Tıpkı akıllı telefonlar gibi cihaz ve teknik üzerine kurulan bu kavram aslında bluetooth ve haberleşme sahalarını bir araya getiren bir kavramdır. Verilerin birbiri arasında rahatlıkla gidip gelmesi, haberleşmelerin daha hızlı bir şekilde yapılabilmesi ve özellikle de ekosistem sahalarının daha mantıklı kullanılması için uygulanan bir kavramdır. Örnek vermek gerekirse, nesnelerin interneti kavramının ne olduğu ve ne işe yaradığı çok daha net bir şekilde akıllara kazınır. Örneğin akıllı ve bir ev projesi aslında tamamen nesnelerin internetine bağlı olarak elde edilen bir uygulamadır.

IoT nedir

Evlerde bulunmadığınız zaman tüm akıllı cihazları kontrol etme yetkisi bulunan bir sistemdir. Günümüzde de giderek yaygın hale gelmektedir. Güvenlik sistemlerini entegre etmek ve uzaktan yönlendirmek, ışıkları, gazı, klima ve diğer tüm akıllı ev aletlerini uzaktan yönlendirmek bu sisteme dahil olan eylemler arasında yer almaktadır.

Örneğin evde yokken klimanızı o anki hava durumuna göre ayarlayabilmeniz nesnelerin interneti de en etkin şekilde kullanmak demektir. Hava sıcaklığına bağlı olarak klimayı ayarlamak, güvenlik sisteminde etkinliği ve verimi arttırmak ya da azalmak, kapıları otomatik olarak kapatmak ve evden mesaj göndermek gibi eylemler de bu sisteme dahil olan çeşitli örnekler arasında yer almaktadır.

Nesnelerin İnterneti Nedir?

Birçok alanda uygulamaya alınan IoT sistemi nesnelere teknik ve teknolojik bir sistem yüklemesi yapmak demektir. Akıllı ev örneğinde olduğu gibi daha pek çok alanda kullanımına yön verilen bu sistem aslında teknolojinin en verimli şekilde kullanıldığı ve tam anlamıyla fayda sağlandığı bir sistem olarak kabul edilir. Nesnelere yüklenen programlar uzaktan kumanda ya da akıllı telefon gibi cihazlarla yönlendirme alanı altına alınır. Böylece akıllı cihazlarınızı bulunduğunuz her alandan rahatlıkla takip edebilirsiniz. Bu da nesnelerin interneti kavramını anlatmaktadır.

ıot teknolojisi

Daha kapsamlı olarak tüm dünyada Internets of the things kavramıyla açıklanan bu sistem tüm varlıkları internet aracılığıyla yönetme sistemidir. İnternet yalnızca bilgi saklamak bilgi aramak ev bilgi üzerine yoğunlaşan bir mekanizma değildir. Giderek gelişme gösteren ve modern çağda teknolojiyi en hızlı şekilde tüketen ve yoğuran internet aslında farklı ölçekleri bulunan ev çok farklı şekillerde de kullanılan bir sistemdir.

Bu sistem sayesinde tüm sektörlerde işler çok daha hızlı, pratik ve kolay, güvenilir şekilde hayata geçirilebilmektedir. Merkez tamamen şahsın kendisidir. Akıllı telefon ya da farklı akıllı cihazlar kullanılarak kontrol mekanizması elde edilir. Nesneler bu kontrol mekanizması üzerinden rahatlıkla kontrol edilir ve takip edilir. Nesnelerin birbiriyle olan ilişkisini, haberleşme ağlarını ve daha pek çok işlem cihazını ve mekanik ya da dijital makineleri de bu sistem ile ortaya atabilir ve takip edebilirsiniz. Teknolojinin hem en verimli hem de en pratik şekilde kullanıldığı sistemdir.

Nesnelerin İnterneti Ne İşe Yarar?

Internet of the things olarak açılan bu sistem aslında çoğu nesneyi internet aracılığıyla takip etme ve yönetme işlemidir. Veri toplama aracı olarak, bilgi paylaşma aracı olarak bu sistem kullanıma uygun bir sistemdir. Ancak en verimli şekilde kullanıldığı alanlar ise akıllı ev sistemleri ve akıllı araba sistemleridir. Verilebilecek en güzel örnekler arasında yer alırlar. Türkçede direkt şeylerin interneti olarak çevrilen bu sistem tüm dünyada kabul gören bir sistemdir.

hosting
nesnelerin interneti

Tüm dünyada nesnelere atıfta bulunan ve aslında her nesnenin kontrol edilebileceğini öne süren bir mekanizmadır. Bu sistem tüm nesnelere yeni kabiliyetler kazandırmakla yükümlüdür. Aynı zamanda bu nesneleri sadece kontrol etmekle kalmaz aynı zamanda veri toplama ve bilgi depolama gibi eylemler için de kullanabilirsiniz. Akıllı şehirler yaratmak için, akıllı evler ve arabalar yaratmak için, akıllı mağazalar ve ofisler, iş yerleri ve daha pek çok sektörde saha yaratmak için nesnelerin interneti kavramının önemi her geçen gün artış göstermektedir.

Nesnelerin interneti ortamları izleme ve ev yönetmeye fayda sağlar. Tüm işlerin daha kolay ve hızlı bir şekilde yapılmasına ön ayak olur. Birçok durumu otomatik bir şekilde sürekli hatırlamanıza gerek kalmadan yapar. Aynı zamanda nesnelerin sıcaklığını, nemini, enerji tüketimi gibi durumlarını da takip etme ve yönetme izni verir. Gıda hizmetlerinde de sık sık kullanımına yer verilen bu internet durumu sayesinde otomatik yönetici kitlesi de giderek artış gösteriyor. Bu sistem sayesinde birçok ürün tehlikeden kurtarılır, uzaktan takibe alınır ve işler çok daha planlı ve programlı şekilde yapılır.

Nesnelerin İnterneti Neden Önemli?

Varlıkların durumunu sürekli kontrol edebilmek ve nerede ne zaman olursa olsun işleri aksaklığa sürüklememek adına önemli olan bir sistemdir. Nakliye firmalarından gıda firmalarına, tekstil firmalarından mağazalara varana kadar her alanda kullanımı uygun olan bu internet mekanizması ile sizler de varlıklarınızı rahatlıkla takip altına alabilirsiniz. Nesnelerin interneti uygulama alanı her geçen gün artış göstermekte ve bu sahaya giren herkes memnuniyetini dile getirmektedir. Üstelik sadece nesnelerin durumunu değil aynı zamanda müşteri memnuniyeti oranlarını, gerekli olan tüm bilgileri detaylı bir şekilde veri tabanlarından takip etmek de nesnelerin interneti sistemi sayesinde mümkün hale gelmektedir.

Fiziksel mağazalarda, evlerde ve birçok alanda, platformlarda yönetimi daha sıkı elde tutmak gerekir. Ancak fiziksel olarak her zaman işin başında bulunmak mümkün değildir. Bazen seyahat durumunda bazen tatil durumunda ve bazen de uzaktan herhangi bir durumda da takip edilmesi gereken birçok nesne, varlık ve kişi mevcuttur.

gelecekte internet teknolojisi

Bunların takibini hem hızlı şekilde sağlamak hem de kontrollerini 7 gün 24 saat boyunca kesintisiz bir biçimde yapabilmek için bu uygulama alanına ihtiyaç duyulur. Önemi her geçen gün daha da artan nesnelerin internetinde kullanım sahaları da giderek genişliyor. Böylece sizler de hem ortamları izleme hem de anlık olarak bilgi almak için bu sistemi kullanmaya geçiş yapabilirsiniz.

Nesnelerin İnterneti Uygulama Alanları

Internet of the things olarak açılım gösteren nesnelerin interneti sisteminin iş süreçlerini izlemede büyük bir rolü mevcuttur. Özellikle de mağazalarda, şirketlerde, kurum ve kuruluşlarda, ortak kullanım alanlarında, kişisel ya da kurumsal ofislerde, akıllı ev sistemlerinde ve daha pek çok sahada kullanımına rastlamak mümkündür. Giderek yaygınlaşmasındaki en temel etkenler arasında ise iş modellerini birbirine entegre etme gücü olmasıdır. Uyarlamada sorun yaşanmamasıdır. İş süreçlerini net bir şekilde izlemekte en büyük role sahiptir.

Aynı zamanda nesnelerin interneti hem zamandan hem de paradan tasarruf edilmesine olanak sağlar. Verilerin daha kapsamlı bir şekilde elde edilmesini ve çalışanların daha verimli bir şekilde çalışmasını da sağlar. Müşterilerin dönütlerini de veri tabanlarına aktarmada her zaman ön planda yer alır. Sektörlerden bağımsız olarak da bağımlı olarak da nesnelerin internet bağlantısı ile uyarlanmış bir şekilde kalıcılığı ve devamlılığını sağlar. Bu nedenle uygulama alanları giderek artmakta ve her zaman çok daha kaliteli işlerin ortaya çıkmasını sağlamaktadır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Hosting Kampanyası | Sepette Net %30 İndirimli

Mobil Uygulama Yaparken Kullanabileceğiniz Kodlama Dilleri