Sektörel Network Nedir? Profesyonel Bağlantılar Nasıl Kurulur?

İş dünyasında profesyonellik en önemli noktalardan bir tanesidir. Kullanılan ve çalışılan her bir alan işin profesyonelliğine uygun olarak yönetilmelidir. Son dönemlerde network faydalarından yararlanmak isteyen birçok şirket mevcuttur. Network, profesyonel iş dünyasında yer alan şirketlerin ve kişilerin gelişmesine katkı sağlayan bir platformdur.

Network; Şirketlerin işbirliğini iyi yönde artırdığı gibi kişilerinde hem mesleğe hem de çalışma ortamına daha farklı bir göz ile bakmasına olanak sağlar. Aynı zamanda yeni bilgiler keşfedilmesini sağlayan network her geçen gün daha avantajlı olması ve portföyünü geliştirmesi nedeniyle iş dünyasında en çok araştırılan konulardan birisidir.

network nedir

Profesyonel iş hayatında profesyonellik ön plandadır. Firmanız için yapmış olduğunuz çalışmalar firmanızın iyi yönde ilerleme kaydetmesi ve gelişmesi için önem arz eder. Sektörel network ağı içerisinde iş dünyasının önde gelen kişilerini barındırır ve burada birçok farklı firmayı da tanıma şansınız vardır. Profesyonel network ağına katılmak ve bağlantı kurmak için bir profil oluşturmanız gerekir.

Aynı zamanda sisteme dahil olduktan sonra iletişimde olacağınız kişilerin profilini ve çalıştığı sektör hakkında bilgi sahibi olmanız size fayda sağlayacaktır. Oluşturduğunuz şirket profili gerçeği yansıtmalı ve mutlaka uzun süre şirketinizde aktif olarak çalışacak ve şirkete değer katacak kişilere verilmelidir. Şirket profilinizi oluşturduktan sonra profilinize uygun olan bağlantılar anasayfada karşınıza çıkarlar. Şirketiniz hangi alanda hizmet veriyor ise benzer firmaları buradan takip edebilirsiniz.

Sektörel network tanımlanacak olur ise; farklı firmaların ve profesyonel kişilerin bir arada bulunduğu bu alanda hem iş hem de arkadaşlık ilişkilerinin geliştirilmesi için kurulan bir sistemdir. Burada her bir noktadan ve şehirden insanlar bulunmakla birlikte iş yapmayı düşündüğünüz firmaları buradan da tanıyabilirsiniz.

Bir nevi ‘’iş ağını geliştirmek’’ olarak tanımlanan sektörel network, uzun vadeli bir sistemdir. Özellikle yeni iş hayatına atılan ve iş konularında daha etkin bilgiye sahip olarak profesyonel kişileri tanımayı, profesyonel bağlantı kurma arzu ediyorsanız sektörel network kullanmaya başlayabilirsiniz. Aynı zamanda uzun vadeli bir süreçte burada yer alan kişileri firmanıza müşteri olarak da tanımlayabilirsiniz.

Sektörel Network Nedir?

Sektörel network, iş dünyasında yer alan şirketlerin bilinirliliğini daha da artırarak farklı alanlarda ki firmalar ile işbirliği yapmanıza imkan tanıyan bir sistemidir. Profesyonel network ağını ne kadar aktif kullanırsanız sistemden bir o kadar fayda edinebilirsiniz. Sektörel network sadece şirketler için değil bireysel kişiler içinde önemli olan bir uygulamadır. Bireysel kişiler kendi alanında doğru ve etkin bir şekilde ilerleyebilmeleri için farklı bakış açılara ihtiyaç duyar. Sektörel network, profesyonel çalışmayı ön planda tuttuğu gibi burada yer alan birçok kişiden de profesyonel iş hayatı hakkında bilgiler edinebiliyor.

kurumsal network

Sektörel network, hem iş dünyasına hem de direkt olarak kişilere birçok avantaj sağlamasından dolayı hem kişiler hem de firmalar tarafından tercih ediliyor. Kısa sürede geniş bir kullanıcı kitlesine sahip olan kurumsal network platformu müşterilerinizi kolaylıkla bulabilmenize imkan sağlıyor.

Profesyonel Network Kurmanın Önemi Nedir?

Profesyonel bağlantı kurmanın önemi iş dünyasının olmazsa olmaz kurallarından bir tanesidir. Etkin bir kariyer hedefi olan kişiler sektörel network ağını aktif bir şekilde kullandığı takdirde iş hayatında ne şekilde ilerleyeceğinin bilincinde olur. Farklı sektörlerden ve farklı iş alanlarından kişileri tanıyarak daha önemli adımlar atılması sağlanır. Şirketler için sağladığı en büyük önem ise müşteri ağının artırılmasını sağlamasıdır. Sizler sektörel network ağını ne kadar aktif kullanırsanız müşteri ağınız zamanla daha da çok artar ve farklı şehir ve ülkeden de firmanız için müşteriler bulabilirsiniz.

Profesyonel Network Nasıl Kurulur?

Profesyonel bağlantı kurmak için öncelik olarak üye olmak ve belli başlı nitelikleri yerine getirmeniz gerekir; Bu nitelikler şu şekildedir;

  • Sektörel network ağınızı oluşturun.
  • Profil bilgilerinizi doldurun ve firmanız hakkında detaylı bilgiler verin.
  • Bekleyen davetleriniz var ise bu davetleri mutlaka onaylayın.
  • Kurumsal network kullanmaya başladığınız zaman oluşturduğunuz profile göre profiliniz ile uyumlu olan kişiler ekranınıza düşer. Bu kişiler ya da firmalar ile bağlantı kurabilirsiniz.
  • Tanıyor olabileceğiniz kişileri ekleyerek profilinizi büyütün.
  • Sürekli olarak yeni bilgiler ekleyebilir ve firmanız ile ilgili güncel bilgi ve haberleri burada paylaşarak bağlantılarınızı güçlendirebilirsiniz.

Online Etkinliklere Katılmaya Özen Gösterin

Sektörel network platformunda firmanızı tanıtmak ve farklı sektörden kişiler ile bağlantı kurmak için sadece bu sistemi aktif kullanmanız yetmez. Online etkinlikler bakış açınızı değiştirdiği gibi profesyonel kişileri de tanımanıza yardımcı olur. Etkinliklerde firmanıza değer katacak önemli bilgiler yer almasından dolayı yeni bilgiler edinebilir ve çalışmalarınızı bu bilgiler doğrultusunda daha fazla geliştirebilirsiniz. Online etkinlikler düzenli olarak yapılmakla birlikte yenilenen konuları ile de her firmaya hitap eder.

network pazarlaması

Linkedin Gibi Sosyal Ağlarda Varlığınızı Güçlendirin

Linkedin, sektörel network ağları arasında en çok kullanılan platformlardan bir tanesidir. Binlerce kullanıcısı bulunan Linkedin ile farklı sektörleri tanıyabilir, iş ilanlarınızı buradan verebilir ve firmalar hakkında bilgi edinebilirsiniz. Linkedin sistemini aktif olarak kullanarak bağlantılarınızı güçlendirebilirsiniz. Linkedin gibi sosyal ağlar, profesyonel bağlantı kurma alanında sizlere yol gösteren önemli bir sistemdir. Sizlerde hem firmanız hem de kendiniz için bir üyelik oluşturarak sosyal varlığınızı güçlendirebilirsiniz.

Yılda En Az 2 Sektörel Fuar ya da Etkinliğe Katılın

Sektörel network ağına katılım sağlamak kadar firmanızı güçlendirmek ve müşteri ağını geliştirmek için fuar ve etkinliklere katılmakta önemli bir husustur. Fuar ve etkinlikler firmanızın tanıtılmasını sağlayan ve kendinizi ifade edebileceğiniz bir alandır. Aynı zamanda profesyonel bağlantı kurma için farklı şirketleri de fuarlarda tanıyarak ilişkilerinizi artırabilirsiniz.

Ofis Arkadaşlarınızla İlişkilerinizi Sosyal Hayata Taşıyın

Profesyonel bağlantı kurma yollarında ilk adım ofis arkadaşlarıdır. Ofis arkadaşları, neredeyse tüm gününüzü beraber geçirdiğiniz kişilerdir. Bu nedenle ofis ortamında kurmuş olduğunuz arkadaşlık ilişkileri önemlidir. Arkadaşlık ilişkileri sosyal olmanızı sağladığı gibi arkadaşlarınız sayesinde farklı insanları da tanıyabilmenize imkan tanıyor.

network oluşturmak

Ofisteki arkadaşlarınızla çıkacağınız bir akşam yemeği, ofiste geçirdiğiniz zaman diliminden oldukça farklı vakit geçirmenizi sağlar. Bu yemek neticesinde iş arkadaşları ile olan ilişkiler daha fazla gelişme gösterir. Aynı zamanda bilinmesi gereken en önemli noktalardan bir tanesi ofis ortamındaki iyi iletişim işinizde daha başarılı yol almanıza yardımcı oluyor. Bu nedenle daha başarılı bir iş hayatı için iş arkadaşlarınız ile aranızdaki ilişkiye ekstra önem vermeniz sizlerin yararına olacaktır.

Paylaşımcı Olun ve Bilgilerinizi Aktarmaktan Çekinmeyin

Her alanda olduğu gibi iş hayatında da paylaşmak önemlidir. Gerek sektörel network ağında gerekse profesyonel bağlantı kurma adımlarında sizlere öncülük edecek bir diğer nokta ise bilgilerinizi paylaşmaktır. İletişim iş dünyasında önemli bir etkendir. Hem ilişkilerin gelişmesine hem de müşteri ağınızın daha fazla çoğalmasını sağlar.

Sizler, etkinliklerde ve fuarlarda ne kadar kişiler ile bağlantı kurar ve fikir alışverişi yaparsanız sektör hakkında daha geniş bilgi ağına sahip olarak belirli bir süre sonrasında farklı alanlarda firmanızı daha iyi temsil edebilirsiniz. Firmanızın profesyonel bağlantı kurma ağını genişletmek için sizler de kurumsal network kullanımına başlayabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

React Nedir? React Nasıl Çalışır?

SEO Danışmanı Kimdir? SEO Uzmanı Ne İş Yapar?