NURO R2 Robotu Pizza Teslimatına Başlıyor

Teknoloji gelişiyor ve her geçen gün hayatımıza yenilikler ve kolaylıklar sunmaya devam ediyor. Bu gelişmelerin kimisi oldukça şaşırtıcı olup, hayata geçmesi zor diye düşünülürken, yaratıcı beyinler olmazı oldurmaya devam ediyor. Hayatımız kolaylaştırıcı bu şaşırtıcı yeniliklerin arasına son yıllarda denemeleri yapılan robotla pizza teslimatı da girdi. Denemeleri tamamlanan ve ortaklık anlaşması da yapılan Nuro R2 robotu için ilk pilot sürüşlere bile başladı.

Nuro-R2-pizza-robotlari

Nuro R2 Robotu Nedir?

Nuro, Silikon Vadisi çıkışlı bir firma olarak, yaratıcı fikirleri ile sektöre hızlı bir giriş yapmıştır, firma kurucuları olan iki mühendis eski Google çalışanıdır. Sürücüsüz araçla teslimat projesinde de Nuro ve Nuro R1 ve Nuro R2 araçlarını tasarlamışlarıdır. Yaratıcıları tarafından, sürücüsüz teslimat aracı olarak tasarlanan NuroR2, direksiyon kullanımı ya da fren ya da gaz gibi işlemleri kendi başına yapabiliyor.

Robotla pizza teslimatı için donanımlı olan robot, ilk yaratıcılık evresinde de yemek teslimat robotu olacak şeklide düşünülmüştür. Firma, daha önce de denemeler yapmış ve Nuro R1 olarak ilk versiyon teslimat robotunu hazırlamıştır. Birçok başarılı denemeye imza atan Nuro R1 robotu, gereksinimler ve güncellemeler yapılması nedeniyle yerini Nuro R2 otonom aracına bırakmıştır.

Nuro R2 aracının son haline gelmesi için atılımlar yapan firma, otonom aracının en son hali için bir Japon finans firmasından 940 milyon dolar değerinde yatırım almıştır.

hosting kampanya

Yemek teslimatı üzerine tasarlanmış bir araç olan Nuro R2, Dominos ile de bir iş birliğine gitmiş ve bu ortalık sonucu robotla pizza teslimatı üzerinde denemelerine başlamıştır. Oldukça başarılı geçmiş olan denemeler sonucunda da pilot dağıtımlara başlama kararı alınmıştır.

pizza dağıtan robotlar

Daha önce tasarlanan Nuro R1 in yeni versiyonu olarak tasarlanan otonom aracın ölçüleri, normal araçların yaklaşık yarısı kadar tasarlanmış. Üzerinde 360 derece görüş mesafesi ile kameralar bulunmaktadır. Termal görüntüleme tekniği ile de daha güvenli bir sürüş sunması hedeflenmiştir. Robotla pizza teslimatı için elzem olan sıcaklık koruma için araçta, iki farklı sıcaklık kontrollü bölme bulunuyor. Bu bölmelerin kapıları ancak teslimat sırasında açılabiliyor. Aracın hızının 40 km olması beklenirken, bu hız olası kazaların önlenmesi açısından da önemlidir.

Teslimat sırasında gönderici firma tarafından iletilen kod ile arca erişim sağlanabilecektir. Bu kod girildikten sonra aracın kapıları açılarak ürün teslim edilecektir. R1 jenerasyonu çalışmaları sırasında farklı firmalarla denemeler yapan firma Nuro R2 için Domino’s firma ile iş birliğine varmıştır. Ayrıca sipariş programı üzerinden de girilecek kod ile aracın konumunu görmek mümkün olacaktır. Bu şekilde hem değişik bir deneyim yaşamış olup hem de pizzanınız yemeniz mümkün olacaktır. Şu ana kadar yapılan denemelerin başarılı sonuçlanması bakılırsa, hayatımızda yeni bir teslimat sayfası açılıyor diyebiliriz.

Robotla Pizza Teslimatı Ne Zaman Başlayacak?

Nuro R1 robotu ile teslimat denemeleri yapan firma, yeni versiyon R2 otonom aracı ile hayli iddialı. Teslimat konusunda iki firma ile anlaşma yapmıştır. Bunlardan biri Amerika’nın ünlü perakende zinciri markası olan Kroger ve diğeri de günlük 3 milyon pizza satışı ile pizza sektörünün öncü ismi Domino’s firmasıdır.

İki firma ile de yapılan denemeler oldukça başarılı geçmiş görünüyor. Nuro firmasının ilk otonom araç açıklaması 2019 şubat ayında yapılmıştı, bu açıklamanın üzerinden iki sene gibi bir zaman geçmesine rağmen, 2021 nisan ayında pilot robotla pizza teslimatı başlamış gibi görünüyor.

Nuro-pizza-dagiticisi.jpg

Sürekli gelişim ve yeniliklere özen gösteren pizza firması daha önce de robotla pizza teslimatı konusunda Almanya ve Avustralya’ da denemeler yapmış hatta 2016 yılında Yeni Zelanda’dan drone ile pizza dağıtımını başarıyla gerçekleştirmiştir. Gelişimde sınır tanımayan firma, otonom araçla ile sıcak pizza dağıtımı da yaparak, bir ilke daha imza atmaya kararlı görünüyor.

Son olarak Nuro R2 ile yapmış olduğu iş birliğinin sonucu olarak yapılan çalışmalar meyvesini vermiş ve otonom araçla teslimat dağıtımına ilki nisan ayından olmak üzere adım adım başlama kararı alınmıştır. Teknoloji takipçilerinin yakından takip ettiği çalışma nihayet hayata geçiyor.

İlk olarak Amerika’nın Teksas eyaletine bağlı Houston şehrinde yapılacak dağıtımlar, günlük olarak belirli kotalar dahilinde yapılacaktır. Bu şekilde iki firma yapılması gereken güncellemeler varsa onları değerlendirecek, ayrıca müşterilerinin memnuniyeti gözlemlenecektir. Değerlendirmeler sonucunda, günlük kotaların planlı olarak arttırılması düşünülmektedir.

Ayrıca Domino’s yaptığı duyuru ile Nuro R2 otonom aracının Amerikan Ulaştırma Bakanlığı tarafından da yasal olarak onay aldığını ve bu onayı alan karayolunda teslimat yapabilen ilk tam otonom araç olduğunu bildirmişlerdir. Dolayısıyla neredeyse tarihi bir gelişme olan insansız araç ile teslimat çalışmasının ilk ayağı olan robotla pizza teslimatı, başka birçok iş kolu için de öncü olma niteliğindedir.

Hem teknik olarak sorunsuz olması hem de müşteri memnuniyeti yaratması sağlanabilirse, birçok alanda robotla teslimat yoluna gidilmesi beklenebilir. Teknolojinin daimi değişimi ve gelişimi ile sürekli şaşırtıcı icatların hayatımıza girmesi ise kaçınılmaz gözüküyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Microsoft, 19.7 Milyar Dolara Siri’nin Mucidi Nuance’ı Satın Alıyor

Bitcoin Nedir? Bitcoin Almak ve Satmak | Kripto Para Yatırımcılığı