Outlook Mail Yedek Alma ve Yedek Geri Yükleme Nasıl Yapılır ?

Mail kullanımı dünya çapında herkes tarafından kullanılan gerek iş takibinde, gerekse kişisel kullanımda gerekli bir iletişim aracıdır.  Günümüz ve her geçen gün gelişen teknolojiler ile mail kullanımı neredeyse hayatımızın kaçınılmazı olmuştur. Sosyal medya hesapları için ya da artık günümüzde faturalarınızı almak için bile elektronik bir posta hesabına ihtiyaç duyulmaktadır.

Mail alış verişinizi sağlayabileceğiniz Microsoft tarafından üretilmiş üçüncü parti bir yazılım olan Outlook, genellikle yeni ya da eski sürümleriyle Windows işletim sistemli bilgisayarlar ile birlikte hazır şekilde gelmektedir.  Eğer Outlook üzerine e-posta adresinizi eklemek istiyorsanız, Bilgi Bankasında bulunan daha önce anlatmış olduğumuz “Outlook E-Posta Kurulumu” eğitselimizi inceleyebilirsiniz.

domain kampanya

Paylaşımlı hizmetlerimizde bulunan inode limiti veya maillerden kaynaklanan yüksek disk alanı kullanımlarına bağlı olarak ilerleyen süreçlerde problem yaşanabiliyor. Aynı zamanda bir diğer önemli konu olan, Outlook üzerinde bulunan “belirli bir gün sonra sunucudan mailleri silme” özelliği genelde dikkatlerden kaçabiliyor. Eğer bu özellik devre dışı bırakılmaz ise mailler sunucu üzerinden siliniyor ve buna bağlı olarak da e-postalarınızı bilgisayarınıza yedeklemeniz yüksek önem kazanmaktadır.


Outlook Mail Yedek Alma

Outlook mail yedek almak için üst menüde bulunan File seçeneğine giriş yapın.

Açılan sayfada Open & Export seçeneğine tıklayın.

mail hosting

Daha sonrasında açılan sayfada Import/Export seçeneğine tıklayarak yedek alma işlemine devam edin.

domain kampanya

Açılan Import and Export Wizard penceresinde Export to a file seçeneğini işaretleyip Next butonuna tıklayarak bir sonraki aşamaya ilerleyin.

Export to a File aşamasında Outlook Data File (.pst) seçeneğini işaretleyip Next butonuna tıklayın.

Export Outlook Data File aşamasında yedeği dışarıya aktaracağınız klasörleri seçmeniz istenecek. En üstte bulunan mail hesabınıza ait klasörü seçerseniz tüm mail hesabınız yedeklenecektir. “Include subfolders” seçeneğinin işaretli kalmasını ve alt klasörlerinde yedeğinin alınmasını öneriyoruz. Eğer bu aşamaları tamamladıysanız, Next butonuna tıklayarak devam edin.

Export Outlook Data File penceresinin ikinci aşamasında, dışarıya aktarılacak yedek dosyasının bilgisayarınızda nereye kaydedileceğini belirleyeceksiniz ve “Options” bölümündeki ayarları değiştirmenizi tavsiye etmiyoruz. Eğer dosyanın kaydedileceği yeri de belirlediyseniz Finish butonuna tıklayın.

Maillerinize ait yedeğin güvenliği için Create Outlook Data File aşamasında bir parola belirleyin ve OK butonuna tıklayarak maillerinize ait yedeğin bilgisayarınızda oluşturulmasını bekleyin.


Outlook E-Posta Yedeği Yükleme

Outlook üzerinden aldığınız e-posta yedeğini geri yüklemek için üst menüde bulunan File seçeneğine giriş yapın.

Açılan sayfada Open & Export seçeneğine tıklayın.

Daha sonrasında açılan sayfada Import/Export seçeneğine tıklayarak yedek geri yükleme işlemine devam edin.

Açılan Import and Export Wizard penceresinde Import from another program or file seçeneğini işaretleyip Next butonuna tıklayarak bir sonraki aşamaya ilerleyin.

Import a File aşamasında Outlook Data File (.pst) seçeneğini işaretleyip Next butonuna tıklayın.

Import Outlook Data File aşamasında içeriye aktarılacak yedek dosyasının yolunu seçin . “Options” bölümündeki ayarları değiştirmenizi tavsiye etmiyoruz. Eğer dosyanın yolunu belirlediyseniz Finish butonuna tıklayın. 

Import Outlook Data File penceresinin ikinci aşamasında, Outlook Data File bölümünü işaretleyin. Diğer seçeneklerde bulunan “Import items into the current folder” işaretlenirse; bulunduğunuz klasörün altına yedeğiniz geri yüklenmeye başlayacak ya da “Import items into the same folder in” işaretlenirse otomatik olarak bir klasör oluşturulup tüm yedeğiniz altına geri yüklenecektir. Bu alanı belirledikten sonra “Finish” butonuna tıklayın ve ardından yedeğinizin geri yüklenmesini bekleyin.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

WordPress Easy WP SMTP Güvenlik Açığı ve Çözümü

FTP'ye bağlanma ve dostya yükleme

FTP’ye Nasıl Bağlanılır ve Nasıl Dosya Yüklenir ?