Oyun Yazılımcısı Ne İş Yapar? Nasıl Oyun Yazılımcısı Olunur?

Oyun yazılımcısı nedir veya ne iş yapar? Oyun yazılım uzmanının görev ve sorumlulukları nelerdir, oyun yazılım uzmanı olmak için gereken şartlar nelerdir veya hangi eğitimleri alması gerekir? Oyun yazılımcısı uzmanlığı ile alakalı tüm sorularınızın cevaplarını bu yazıyı okuyarak öğrenebilirsiniz.

Teknolojinin gelişmesiyle birlikte özellikle tablet ve telefonlar günlük hayatın bir parçası olmaya başladı. Son yıllarda tablet ve telefonlar ihtiyaç amaçlı değil de özellikle mobil oyun oynamak için kullanılmaya başlandı. Teknolojinin gelişmesiyle birlikte mobil oyunlara gösterilen ilgi her geçen gün arttığı için de oyun yazılımcılarına da fazlasıyla ihtiyaç duyulmaya başlandı.

Oyun Yazılım Uzmanı Ne Demek?

Sanal oyunların hikayesini kurgulayarak yazılımını yapan ve uygulama geliştiren kişilere oyun yazılımcısı denir. Oyunları özel olarak tasarlayan oyun yazılımcıları, özellikle kurgu ve senaryoya da önem vererek kusursuz bir oyun oluşturmaya çalışırlar. Bunları başarabilmeleri için de oyun geliştiricisi olmaları gerekmektedir. Bu sayede kusursuz bir oyun ortaya çıkarabilir ve kullanıcılarının beğenisini toplayabilirler.

Oyun yazılımcısı olarak bilinen ve alanında uzman olan bu kişilerin harika bir oyun ortaya çıkarabilmesi için birçok görevi olmaktadır. Bu görev ve sorumluluklarını yerine getirerek mesleğini layıkıyla yerine getirirler. Oyun yazılım uzmanı olarak bu görev ve sorumlulukları yerine getirebilmeleri için de bazı eğitimleri almaları gerekmektedir. Oyun yazılım uzmanının alması gereken eğitimleri veya görev ve sorumluluklarının neler olduğunu sizlerle paylaşacağız. Bu sayede oyun yazılım uzmanının görevlerinin ne kadar zor olduğunu veya kendinizin oyun yazılımcısı olup olamayacağınızı öğrenebilirsiniz.

Oyun Yazılımcısı Ne İş Yapar?

Oyun yazılımcısı öncelikle nasıl bir oyun yapacağına karar verdikten sonra oyunun kurgusunu ve hikayesini belirler. Kurgu ve hikaye arasındaki uyumun olup olmadığını kontrol ederek ileride yapılan kurguların bir soruna sebep olup olmayacağına karar verir. Oyun için hazırlanan hikayenin uzunluğuna göre hangi teknoloji çözümlerinin kullanılacağını belirleyen kişi de yine oyun yazılımcısı olmaktadır. Kurgu ve hikayenin tüm parçaları hazırlandıktan sonra oyun yapımına ancak geçebilen oyun yazılımcılarının asıl işi, oyun yazılımına başladıktan sonra başlamaktadır.

Oyun yazılımcıları, oyun için grafik ve ışık tasarım uzmanlarıyla iç içe çalışarak oyunun ilerleyişini sürekli kontrol etmelidirler. Ayrıca oyunun içinde yer alan sesler için de özel olarak yine kendileri ilgilenmektedir. Oyundaki sesler için oyun motoru seçerek çalışmalar yaparlar.

Bunun dışında oyun içinde ağaç, orman, araba veya karakter gibi yer alan tüm nesneleri 3rd Modelleme ile modellerler. Hazırlayacağı oyun için ihtiyacı olan farklı altyapılar ve diğer uygulamalar ile entegrasyonu için gerekli çalışmalar yaparlar. Bu sayede oyunun kusursuz çalışması için büyük bir adım atmış olurlar. Bunlara ek olarak Motion Capture teknolojisi ile gerçek oyuncularının hareketlerinin bilgisayar ortamına aktarılmasını da yaparlar.

Oyun yazılımcısının oyunun yapım aşamasının birçoğunu üstlenerek zor görevleri başardığını öğrenmiş olduk. Peki, oyun yazılımcısının görev ve sorumlulukları nelerdir?

Oyun Yazılım Uzmanının Görev ve Sorumlulukları Nelerdir?

Oyunun kurgusunu ve hikayesini yaparak oyun yapmak için büyük bir adım atan oyun yazılımcıları için birçok görev ve sorumluluk olmaktadır. İster oyunu hazırlarken isterse oyunu piyasaya sürdükten sonra yerine getirmesi gereken bazı görevleri vardır. Bu görev ve sorumlulukları sayesinde kendi hazırladığı oyunun birçok kişi tarafından beğenilmesini sağlayabilir.

hosting

Oyun geliştiricisi olan kişinin görev ve sorumlulukları arasında ilk olarak işini layıkıyla yapmak yer almaktadır. İşini doğru ve dürüst yapan kişi her zaman başarılı olacaktır. Bu yüzden oyun yazılımcısı olmak istediğinizde ilk olarak işinizi layıkıyla yapma konusunda kendinize söz vermelisiniz. Bunun dışında oyun için kurgu ve hikayeyi oluşturduktan sonra kesinlikle bütçe planlaması yapılması gerekmektedir. Bütçe planlamasını önceden yaparsanız ve ilerleyen günlerde harcamalarınıza da bakarak işinizden ne kadar kar sağlayıp sağmadığınızı daha doğru anlayabilirsiniz.

Oyun yazılımcısı olan kişinin, oyunu geliştirme sürecindeyken veya oyunu geliştirmeyi bitirdikten sonra fonksiyonel testleri yapması gerekmektedir. Bu sayede oyunda bir sorun olup olmadığını erkenden anlayabilir. Kullanıcılar için akışın doğru çalışıp çalışmadığını sürekli olarak kontrol etmesi de oyun yazılımcısının görevleri arasında yer almaktadır. Bunun dışında yasal güvenlik ihtiyaçlarının da doğru çalıştığından emin olmalıdırlar.  

Son olarak ise uygulama versiyonunun takibini yaparak uygulama markete çıktıktan sonra bile yaşanan aksaklıkları düzeltmeye çalışmalıdırlar. Tüm bunlar oyun yazılımcısı uzmanının hem görevi hem de yaptığı işler olmaktadır. Oyun yazılımcısı olmak bu süreç yüzünden hiç kolay olmamaktadır. Başarılı olmak için oyun geliştirici görevi ve sorumluluklarını yerine getirmelidir. Sorumluluk sahibi olan ve bu alanda çalışmayı seven kişilerin zevkle yapacağı bu görevler birçok insana aşırı zor gelebilir. Bu yüzden oyun yazılımcısı olmak için kişide hem eğitim hem de karakter olarak olması gereken birtakım özellikler bulunmaktadır. Bu bilgilere ve yeteneklerinize göre oyun yazılımcısı olmaya karar verebilirsiniz.

Oyun Yazılımcısı Olmak İçin Gerekenler

Oyun yazılımcısı olmak sanıldığı kadar kolay olmamaktadır. İlk olarak yazılım bilmeleri ve bu alanda kendilerini geliştirmiş olmaları gerekmektedir. Yazılım alanında bilgi sahibi olmak için de yazılım veya bilgisayar mühendisliği okumaları gerekmektedir. Bu bölümlerde okurken oyun yazılımı konusunda kendisini ilerletmek isteyenler kariyerlerini bu doğrultuda şekillendirebilir. Bu sayede hem okullarını bitirerek yazılım konusunda iyi birer mühendis olabilirler hem de hayalleri olan oyun yazılım uzmanlığını başarıyla yerine getirebilirler.

Yazılım veya bilgisayar mühendisliğini bitirmek kariyeri için gerekli olmaktadır. Bir de karakterlerinin ve yeteneklerinin de bu meslek için uyumu oldukça önemli olmaktadır. Yetenek bakımından oyun geliştiricisi olmak isteyen birini göz önüne alırsak eğer kesinlikle hayal gücü ve görsel zekası iyi olan biri olmalıdır. Oyunu zihninde düşünürken veya tasarlarken oyunun bittikten sonra nasıl olacağını da hayal etmelidir.

Görsel zekasına ek olarak sorumluluk sahibi bir birey de olmalı ve başladığı işi asla yarım bırakmamalıdır. Bunlara ek olarak yazılım gibi zor bir meslek dalını seven kişilerin de bu mesleği yapmaları gerekmektedir. Mesleğini seven insan işinde daha çok başarılı olacağı için eğer yazılım ve oyun sevmiyorsanız oyun yazılımcısı olmak size uygun olmamaktadır.  

Oyun Yazılım Uzmanı Olmak İçin Hangi Eğitimleri Almak Gerekir?

Oyun yazılımcısı olmak için sadece yazılım alanında bilgili olmak ve mesleği sevmek yeterli olmamaktadır. Bu yüzden kendinizi geliştirmeniz ve birkaç eğitim alarak bazı programları kesinlikle öğrenmeniz gerekmektedir. Bu programlar sayesinde game developer olma konusunda hem kendinizi daha iyi yetiştirirsiniz hem de meslekte daha başarılı olabilirsiniz.

Oyun yazılım uzmanı olmak için grafik ve ışık tasarımı, programlama dilleri veya kullanıcı deneyimine ilişkin UI/UX eğitimleri almanız gerekmektedir. Bu eğitimlere ek olarak nesne yönelimli programlamanın temellerini hakkında eğitim de alarak oyun yazılımı konusunda daha çok bilgi sahibi olabilirsiniz. Bu eğitimlerle birlikte mesleğinizi ve kendinizi daha iyi yerlere getirebilirsiniz. Oyun yazılımcısı olma konusunda kendinizi ne kadar çok geliştirirseniz mesleğinizde o kadar çok başarılı olursunuz. Başarılı bir oyun yazılımcısı olmak sizlerin elinde. Kendinize güvenerek oyun yazılımcısı uzmanı olmak için gereken tüm eğitimleri başarıyla tamamlamalısınız.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Mobil Uygulama Yaparken Kullanabileceğiniz Kodlama Dilleri

PHPStorm Nedir? PHPStorm Özellikleri ve Fiyatları