Python Nedir? Python Öğrenmek | Pyhton Kodlama Dili

Python kodlama, son dönemlerde giderek daha popüler hale gelen, birçok büyük şirketin de kullandığı işlevsel ve kullanıcı dostu bir programlama dilidir. Python’un bu durdurulamaz yükselişi, günümüzde pek çok insanı Python dersleri ile kodlama öğrenmeye teşvik eder. Teknoloji çağının en önemli trendleri arasında kendine yer bulmaya başlayan Python’u öğrenerek birçok alanda çalışma yapabilir ve bunlardan çeşitli faydalar elde edebilirsiniz.

python

Python Nedir?

“Python nedir?” sorusundan önce “Python’u kim buldu?” sorusuna cevap olarak verebileceğimiz isim Guido van Rossum’dur. 1990’lı yılların başında Hollanda’da ikamet eden Rossum tarafından geliştirilen bir programlama dili olan Python, ismi konusunda zannedilenin tam tersine yılandan değil, Rossum’un sevdiği bir gösteriden ilham alır. Python’un en önemli özelliği; çok sayıda görevi gerçekleştirmek için az sayıda kod satırını yeterli bulmasıdır.

Programlama dilleri, kullanıcı ile kullanılan cihaz arasında iletişim kurmaya yarayan aracılardır. Bir programlama dilinin makine mantığını işleme yeteneği, makinede daha hızlı çalışabildiği anlamına gelir. Ancak makine mantığına çok yakın olmak demek, aynı zamanda insan mantığından uzak durmak anlamına gelen bir yaklaşımdır. Bu durumda insanların bu dili öğrenmesi oldukça zorlaşır.

python-nedir

Programlama dilleri arasında makine anlayışından uzaklaşıp da insanların anlayışına doğru yaklaşan diller, “Yüksek Seviyeli Programlama Dilleri” olarak ifade edilir. Bu nedenle Python, birçok programlama diline göre öğrenmesi çok kolay olan yüksek seviyeli bir programlama dilidir. Masaüstü uygulamaları, görselleştirme uygulamaları ve web uygulamaları Python programlama dili ile oldukça kolay bir şekilde yazılabilir.

Python Kodlama Ne İçin Kullanılır?

“Python neden kullanılır?” sorusuna birçok farklı cevap verilebilir. Python, ilk olarak sistem gereksinimlerini ve yapılandırmayı sağlayan bir işleve sahiptir. Ayrıca bir internet tarayıcısı veya uygulama GUI’si ile otomatik bir şekilde etkileşime giren Salt ve Ansible gibi araçlarla ilgili işlevlere sahiptir. Dolayısıyla Python söz konusu olduğunda, komut dosyaları veya otomasyon oluşturmak buzdağının yalnızca görünen kısmıdır.

python-ogrenmek

Python programlama dilini kullanma gereksiniminin bir başka kaynağı da Python’un uygulamaları işlevsel bir şekilde programlayabilme becerisidir. Üstelik bunları bağım kurulum dosyaları olarak bile kullanabilirsiniz. Python ile oluşturulan komut dosyaları kendi başlarına ikili diziler oluşturamasa da üçüncü taraf programları kullanmak bu handikapı da ortadan kaldırmanız mümkündür.

Python programlama dili, makine öğrenimi ve veri bilimi alanında da oldukça önemli bir konuma sahiptir. Herkesin bildiği gibi, karmaşık veri analizi günümüzde bilişim teknolojilerinde önemli bir konu haline geldi. Özellikle bu tarz durumlarda Python çok kullanışlı bir programlama dili haline gelebilir. Python arayüzündeki kitaplıkların çoğu veri bilimi ve makine öğrenimi için uygundur ve işinizi kolaylaştırır.

Web hizmetlerini kullanarak RESTful API’leri kodlamak için de Python programlama dilini kullanabilirsiniz. Python’daki yerel kütüphaneler üçüncü taraf yazılımlarla kullanıldığında, hızlı bir web sitesi yönetimi oluşturmak için yalnızca birkaç satır kod yeterli olur. Uygun kod blokları ile bir REST API oluşturursanız, veri yürütme işlemini oldukça hızlı bir şekilde tamamlayabilirsiniz.

hosting

Python Kodlamanın Avantajları

Özellikle Python’daki en son güncelleme, asenkron işlemleri daha güçlü yapılara dönüştürür. Doğru bir kütüphane kullanımı ile birkaç saniye içinde binlerce kod talebi için sitede veri akışları hızlı bir şekilde sağlanabilir. Buna ek olarak, Python ayrıca meta programlama ve kod derleme işlemlerini de gerçekleştirebilir. Tüm modeller ve kütüphaneler, özellikle diğer dillerle karşılaştırıldığında nesne görevi görür.

python-indir

Bu da Python’un etkili bir kod derleyicisi olmasına yardımcı olur. Kendi kod özellikleriyle yazılmış olan uygulamaları manipüle ederek, diğer dillerde yazılmış zor veya imkansız uygulamaları daha kolayca yazabilirsiniz. Ek olarak, bu programlama dili çoklu platform uygulamaları oluşturma yeteneğine sahiptir ve bu da onu çeşitli kod derleyici sistemlerinde geçerli Python kodları oluşturmak için uygun hale getirir.

Python, yapışkan kod olarak da kullanılabilir. Glue code olarak da bilinen bu kod, unvanını C diline ait kütüphanedeki kodlar ile ortaklaşa bir yapı oluşturmaya yardımcı olduğu ve etkili bir şekilde programlamaya yardımcı olduğu için alır. Bu nedenle Python, makine öğrenimi ve veri bilimi konusunda benzersiz bir alternatif olarak ön plana çıkar.

Python Kodlama Neden Kullanılmalıdır?

Öncelikle Python kullanmanın en etkili nedenlerinden biri, programlama dilinin açık kaynaklı ve her zaman ücretsiz olmasıdır. Ayrıca sadeliğinden dolayı diğer programlara göre oldukça basittir, yani hiç vakit kaybetmeden hızlıca öğrenebilirsiniz. Ek olarak, Python kullanarak karmaşık dilleri daha basit bir hale getirebilir ve aklınıza gelen tüm fikirleri hızlı bir şekilde uygulayabilirsiniz. Python her anlamda oldukça yardımcıdır.

Python’un hem yeni başlayanlar hem de uzmanlar için birçok avantajı vardır. Genelde karmaşık programlama dillerini öğrenmeye yeni başlayanlar, çok fazla zaman harcar veya yarısında vazgeçer. Python kodlama dili, kullanıcıları başlangıç aşamasında zorlamaz. Bu da bir sonraki aşamaya hızlı bir şekilde geçmek için daha fazla motivasyon ve zaman kaynağı olur. 

python-download

İşlevsel ve kolay öğrenilebilir yapısıyla kullanıcılara kolaylık sunan Python kodlama dili, uygulanabilirliği ve çerçevenin yaygın kullanımı nedeniyle profesyoneller tarafından yoğun bir şekilde tercih edilmektedir. Çok duyulan bir programlama dili olmasa da yazılım geliştiriciler arasında oldukça popülerdir ve yaygın olarak kullanılmaktadır. Çoğu Github projesi Python kullanır.

Ek olarak, en küçük işletim sisteminden en büyük işletim sistemine kadar çok sayıda işletim sistemi Python kodlama dilinin kullanımını destekler. İnternetteki büyük yazılım kütüphaneleri ve API destekli hizmetler bile Python tabanlı wrappers veya bindigslere sahip olmalıdır. Python’un tüm bu hizmetlerle kolayca arayüz oluşturabilmesinin veya bu kitaplıkları doğrudan kullanabilmesinin nedeni budur.

python-dersler-ve-kodlari

Python kullanıcıların gözünde, birden çok platformda kullanılabilme özelliği sayesinde programlama dilleri arasında oldukça özel bir yere sahiptir. Birçok kullanıcının Python kullanmasındaki birincil faktör budur. Python dersleri sayesinde öğrenmesi kolay bir dil olarak bilinmesine rağmen, hiçbir şekilde basit bir dil olarak tanımlanamaz. Çünkü Python, web hizmetleri ve bağımsız uygulamalar açısından yüksek kaliteli yazılımlar yaratır.

Python Dersleri ile Kodlama Öğrenin

Genel olarak Python diğer programlama dillerine nazaran çok daha basit bir dil olduğu için öğrenmesi çok daha kolaydır. Ayrıca daha hızlı öğrenim ve kullanım süreci sayesinde zaman kaybı yaşamanızın önüne geçer. Bütün bunlara ek olarak, Python, kullanırken ayrı bir derleyici gerektirmez. Daha organize yapıya sahip bir kod dizisi olduğu için insanlar tarafından kolaylıkla okunup anlaşılabilir.

Python; Windows, Linux, Mac, Symbian ve Unix gibi birçok yaygın işletim sistemi ile uyumlu bir şekilde çalışabilir ve bu platformlar dahilinde ağ ve arayüz programlama, veritabanı ve uygulama yazılımı gibi farklı alanlarda kullanılabilir. Büyük yazılımların çok hızlı bir programlanması gerektiğinde PythonC veya C ++ gibi dillere göre daha kullanışlı bir ortam oluşturur.

pyhton-kodlari

Python’un Eksik Kalan Özellikleri

Python kodlama dili, yüksek kaliteli uygulamalar yazmak için çok uygun ve kullanışlı olmasına rağmen, elbette bazı eksikliklere de sahiptir. Örneğin; üst düzey bir programlama dili olması onu sistem seviyesindeki programlamalar konusunda elverişsiz bırakabilir. Python’da hız faktörü daima ön planda olduğu için ağır programlarda işlevsellik anlamında aksaklıklar yaşanabilir. Bu durumlarda C ve C++ gibi dillere yönelebilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Web Tarayıcı Nedir? Chrome, Opera, FireFox ve Yandex Özellikleri

%50 Sınırsız Hosting İndirimi | Harika Cuma Fırsatı!