Server (Sunucu) Nedir? Ne İçin Kullanılır?

Server (Sunucu) Nedir? Ne İçin Kullanılır?

Server (Sunucu) Nedir? Ne İçin Kullanılır? Bir bilgisayar programı veya istemci olarak da bilinen başka bir bilgisayar programına ve kullanıcısına hizmet sağlayan bir aygıttır. Veri merkezinde barınan ve sunucu üzerinde yazılımların çalıştığı fiziksel bilgisayarlar sunucu olarak da adlandırılır.

Sunucu hizmetleri ne için kullanılıyor?

Sunucular ağ kaynaklarını yönetmek için kullanılır ve araştırırsanız pek çok türde sunucu bulunduğu bilgisine ulaşabilirsiniz. Örneğin; bir web sitesi barındırmak, e-posta almak ya da göndermek için bir sunucu hizmeti alınabilir. Ayrıca bazı sunucular, sadece tek bir işlemi yapmak için özel olarak oluşturulmuş olabilir. Bununla birlikte, günümüzde birçok sunucu mail , DNS , FTP ve hatta bir web sunucusu durumunda birden fazla web sitesini barındırmak için paylaşılan sunuculardan oluşmaktadır.

Sunucu hizmeti neden her zaman açık olmalı?

Eğer çevirimiçi bir hizmet sağlıyorsanız, hizmetinize her zaman ve istenildiği yerden erişim sağlanmasını istersiniz. Hizmetinizin bir dakika dahi kapalı kalması, prestij kaybına ve markanın otoritesinde sarsılmalara sebep olabileceği gibi aynı zamanda maddi olarak hasara da yol açabilir. Sonuç olarak, sunuculara erişim sağlanılamadığında, kullanıcıların ve şirketin birçok sorununa neden olabilir. Bu sorunları hafifletmek, hatta yaşanmaması için sunucular genellikle hata ile karşılaşılmayacak şekilde konfigure edilirler.

Ne tür sunucu hizmetleri vardır?

Şu anda bir web sitesi oluşturmak için web sunucusuna ihtiyaç olduğu gibi farklı servisler ve hizmetler içinde özel olarak yapılandırılmış farklı server hizmetleri bulunmaktadır. Eğer ne tür sunucu hizmetleri var diye merak ediyorsanız, işte diğer web server hizmetlerinden başlıcaları aşağıdaki gibidir.

  • Database Server
  • Fax Server
  • File Server
  • Game Server
  • Mail Server
  • Print Server
  • Proxy Server
  • Virtual Server

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bir Alan Adı Nasıl Satın Alınır ?

Alan Adı Nasıl Satın Alınır ?

Alan Adını Blogger'a Yönlendirme

Alan Adını Blogger’a Yönlendirme