Site Hız Testi Nasıl Yapılır? En İyi Site Hızı Test Araçları – 2020

Web site hızı, hem kullanıcı deneyiminin artması, hem de Google organik sıralama sonuçlarında istenilene hedeflere ulaşılması açısından oldukça önemlidir. Mobil ve destop cihazlarda web sitesi hızı en iyi şekilde optimize edilmelidir. Sayfa hızı, organik trafiğin artmasında en birincil etkendir. Özellikle mobil sayfa hızı, indexlemede belirleyici en temel unsurdur. Site hızı test etmek için bir çok site hız testi aracı bulunmaktadır.

site-hiz-testi

Bir web sayfasına girdiğinizde sayfanın tüm içeriklerinin eksiksiz bir biçimde karşınıza gelme süresi anlamına gelen site hızı, web ortamı dinamikleri için önemli bir faktör olarak karşımıza çıkıyor. Son dönemde bağlantı kurulan araçların çeşitlenmesiyle birlikte web sayfalarına desktop ve mobil cihazlar ile farklı frekanslar üzerinden yönlenme işlemi sağlanıyor. Aynı zamanda cihaz farkları, site arayüzlerinin de çeşitlenmesine ortam sağlıyor.

Özellikle mobil kullanımın artması, web sitelerinin mobil görünümlerine önem vermesini zorunlu kılıyor. Hatta ileri seviyede aplikasyon geliştirmelerini gerektiriyor. Bilgisayar üzerinden veya telefon, tablet üzerinden nasıl bağlantı kurulursa kurulsun aslında kullanıcı tarafından gelen ilk istek, hızlı site ile karşılaşmak oluyor. Kullanıcıların tarayıcısının ilk bayt bilgisini alma süresi ile sayfa yüklenme hızı doğru orantılı  olarak çalışıyor.

site-hizi-test-etme

Sitenin arka planında çalışan her şey, site hızını etkilemede belirleyici rol oynuyor. Kullandığınız sunucudan, yazdığınız kodlar veya görsel boyutlarınıza kadar her şey, bir anlamda web sitenizin hız limitini meydana getiriyor. Bu site elementlerini optimize edilmiş bir şekilde yerleştirmek, onların okunma ve yazılması için gereken süreyi azaltıyor. Böylece Google aramalarında üst sıralarda görünmeniz kolaylaşıyor.

Web Site Hızı Ne Kadar Önemli?

Web site hızı kullanıcı deneyimi açısından önemli bir gösterge olmasıyla biliniyor. Geç yüklenen ve sayfalar arasında dolaşırken takılmalar yaşatan bir sitenin ziyaretçilerini memnun etmesi güçleşiyor. Zamanın önemli olduğu ve insanların ulaşmak istediği bilgiye ve işleme en kısa yoldan erişme isteği web dünyasını da şekillendiriyor. Araştırmalar, kullanıcıların geç yüklenen sitelerden birkaç saniye içinde ayrıldıklarını gösteriyor.

Bulunduğu ortamın altyapı gerekliliklerini karşılamayan web siteleri, içerikleri ne kadar kaliteli olursa olsun hedef kitlesinin karşısına yeteri kadar çıkamadan varlığını sürmeye çalışıyor. Google, kullanıcı alışkanlıkları üzerine yaptığı araştırmalar ile site hızının ziyaretçileri  davranışlarını nasıl şekillendiğini ortaya çıkarıyor. Örneğin mobilde ziyaret edilen bir sitenin açılış hızının sadece 1 saniye gecikmesi, dönüş oranlarını %20 oranında düşürebiliyor.

site-hizi-arttirma

Bu yüzden sayfa hızı, en az sayfa içeriği kadar önemli bir detaya dönüşüyor. Ayrıca Google arama motorunda ilk sıralarda çıkmak için teknik ve içerik donanımınızın Google kriterlerine uygun olması gerekiyor. Bu kriterlerden birinin de site açılış hızı olduğu biliniyor.  Kullanıcı memnuniyeti açısından hem de bunla doğru orantılı olarak şekillenen arama motoru kriterleri açısından sitenizin hızlı olması büyük önem taşıyor.

Site Hızını Ölçebileceğiniz Araçlar

Sitenizin hızını ölçebileceğiniz birçok site hızı analiz hizmeti bulunuyor. Bu hizmetleri ücretli olarak alabileceğiniz gibi, ücretsiz olarak faydalanabileceğiniz birçok güvenli site de bulunuyor. Aynı zamanda site hızı araçları sadece hızınızı tespit etmekle kalmıyor, sayfa yüklenme sürenizi yavaşlatan teknik sebepleri de size bir rapor halinde sunuyor.

internet-sitesi-hizi

Pingdom Hız Testi

Site hızı ölçme işlemi için kullanılan araçlardan biri olan Pingdom, 2007 yılından bu yana başarılı bir şekilde hizmet veriyor. Kullanıcıları arasında birçok popüler web sitesinin olduğu uygulama, sitenizin hızını 12 farklı kriter üzerinden değerlendiriyor. 100’ün üzerinde farklı lokasyonda test yapma imkanı sağlıyor.

Aylık olarak kendisi üzerinden 20 milyardan fazla sitenin test edildiğini açıklayan Pingdom, istenirse bu sitelerin sonuçlarını saklayarak zaman içerisinde artı ve eksi yöndeki gelişmeleri ziyaretçilerine sunuyor. Ücretli ve ücretsiz kullanım yapma planları olan Pingdom’ın dünya üzerinde 800 binin üzerinde kullanıcısı bulunuyor. Beğeni toplayan bu popüler uygulama, site hızınızı artırmak için başarılı ve kullanışlı bir rehber görevi görüyor.

GTMetrix Site Hızı Test Etme

Site hızı ölçme aracı olarak en eski ve bilinen uygulamalardan biri olarak tanınan GTMetrix, bir puanlama sistemi üzerinden değerlendirme yapıyor. Sitenizin hızını etkileyen durumlara göre bir başarı puanı veriyor ve neler yapmanız gerektiğini gösteriyor. Eğer istenirse tüm sonuçlar PDF dosyası şeklinde indirilip saklanıyor.  Ücretsiz olarak bir hesap oluşturup test sonuçlarınızı burada da saklıyorsunuz.

GTMetrix, dünya çapında 7 farklı bölgede bulunan sunucular üzerinden değerlendirme yapıyor. Değerlendirme sonuçları size anlaşılır bir şekilde renkli grafiklerle sunuluyor ve sitenizin hangi kısmı için ne yönde geliştirme yapmanız gerektiğini kolaylıkla tespit ediyorsunuz. Aynı zamanda önceki test ile yeni sonuçlarınız arasında karşılaştırmalar yapıyorsunuz.

Google PageSpeed Insights

Google tarafından web sitesini geliştirmek isteyen herkes için ücretsiz bir hizmet olarak sunulan uygulama, en çok kullanılan site hızı ölçme programı olarak karşımıza çıkıyor. Severek kullanılan hizmet, sitenizin performansını yeterli düzeyde değerlendirmenize yardımcı oluyor. Test sonuçlarında sitenizin ihtiyacı olan teknik gereksinimler sıralanıyor. Başarılı ve eksik olduğunuz yönleriniz gösteriliyor. Buna göre siteniz için gerekli olan yol haritasını çizmeniz kolaylaşıyor.

google-page-speed-insight

Google PageSpeed Insights, arkasında dünyanın en güçlü arama motoru devini bulunduruyor. Kullanıcılarına güvenilir veriler sunuyor ve gelişimlerini desteklemek için ipuçları veriyor. Sitenize mobil site açılış hız testi yapmak istediğinizde de ihtiyacınıza cevap veren uygulama, akıllı telefonlar üzerinden gelen ziyaretçilerinizi kaybetmemek için izlemeniz gereken yolları gösteriyor.

İdeal Site Hızı İçin Öneriler

Google aramalarında üst sıralarda çıkma kriterlerden olan site hızı, yaklaşık 200 teknik gereksinim içerisinde ilk sıralarda yer alıyor. Sayfanızın içeriği için çalıştığınız kadar, hızını etkileyen detayları için de iyileştirmeler yapmanız gerekiyor. Sitenin ihtiyacı olan gereksinimleri site hızı ölçme programları ile öğrenip buna göre hareket etmek ve standart haline gelmiş olan bazı ipuçlarını kullanmak fayda sağlıyor.

wordpress-site-hizlandirma-nasil-yapilir

Teknik donanımın yanında tasarımsal olarak da kullanıcıya yardımcı olan ve sayfa geçişlerini kolaylaştıran bir dizayn oluşturmanız, uzun vadede hız açısından sağlam bir temel inşa etmeniz anlamına geliyor. Bunun yanı sıra, site içerisindeki tasarım ögelerini multimedyalardan meydana getirmek yerine kod yazarak oluşturduğunuzda hız adına daha iyi sonuçlar alıyorsunuz.

Görsellerin Optimizasyonu

Site içerisinde bulunan multimedyalar; fazla yer kaplayan, dolayısıyla da yavaşlamaya en çok sebebiyet veren faktörlerden biri olarak biliniyor. Görsellerin ihtiyaca göre PNG veya JPEG uzantılı olarak seçilmesi ile butonların CSS’ten oluşması hız adına fayda sağlıyor.

sitemi-nasil-hizlandirabilirim
  • Kodlama: Sitenizin kapasitesine göre ihtiyacınız olan ve yavaşlamaya sebep olmayacak kodlama dilleri kullanmak gerekiyor. Örneğin PHP kodlama kullanmak kaliteli siteler oluştururken sunucular ile fazla bağlantı kurulmasını zorunlu kıldığından hızı olumsuz etkileyen bir neden olabiliyor.
  • Hosting ve Sunucu Seçimi: Bir siteye bağlanmak demek, sayfayı bağlı bulunduğu sunucudan çağırmak anlamına geliyor. Bu yüzden kullandığınız hosting ve sunucu firmasının donanım özellikleri ne kadar iyiyse sitenizin hız performansı da o derece olumlu etkileniyor.
  • Cache Sistemi: Sitenize daha önce gelen kullanıcıları tanıyarak bir sonraki ziyaretlerinde daha hızlı bağlantı kurmalarını sağlayan cache sistemi, sitenize hızlı erişimi destekliyor. Cache eklentisi ile sayfada daha önce yüklenen içerikler belleğe alınıyor ve tekrar gösterilmeleri kolaylaşıyor.
  • HTML, CSS ve JS Sıkıştırma: Sitenizin sahip olduğu kodlama dilini gereksiz karakter, biçimlendirme ve yorumlamalarla boğmamak web sayfanızın daha hızlı okunmasını sağlıyor. Ayrıca kodları kısa yoldan optimize etmek için çeşitli yardımcı uygulamalardan faydalanmak da mümkün.
  • Veritabanı Optimizasyonu: Site içerisinde yer alan blog gönderileri ve sayfa yorumları gibi detaylar site hızını etkileyen nedenlerden biri olduğundan bunları optimize etmek, sitenizin veritabanı boyutunu azaltmaya ve hızlanmasına oldukça fayda sağlıyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Mobil Site Nedir? Responsive Site Tasarımı ve Yazılımı Nasıl Yapılır?

UTM Builder Nedir? UTM Neden Kullanılır? | UTM Link Oluşturma