CDN Nedir? CDN ile Site Hızı Nasıl Arttırılır?

Sitemi CDN ile Nasıl Hızlandırırım ?

CDN Nedir? ; Hemen hemen hepimiz web sitemizin hızlı açılmasını ve en kısa sürede açılmasını isteriz. Çünkü arama motorları site açılış hızını göz önünde bulundurur. Peki, herşeye rağmen sitemizin daha hızlı açılmasını nasıl sağlayabiliriz?

Sitenizin daha hızlı açılmasını sağlamak için acaba bir CDN (İçerik Dağıtım Ağı) hizmetine ihtiyacınız var mı ?

CDN Nedir?

CDN, dosyalarınızı bir içerik dağıtım ağında barındırarak sitenizi hızlandırabileceğiniz en iyi yollardan biridir ve bununla birlikte genellikle trafik kullanımınızda tasarruf da sağlar.

İçerik dağıtım ağı hizmetleri, dosyalarınızı dünya çapında geniş bir sunucu ağı üzerinde barındırarak çalışır. ÖrneğinAmerika’dan sitenizi ziyaret eden bir kişi kendine en yakın sunucudan dosyalarınızı indirecektir. Böylece sunucunuzdaki yük azalacak ve siteniz daha hızlı hale gelecektir.

Bir CDN hizmetine ihtiyacınızın olup olmadığını nasıl anlarsınız?

  • Hosting hesabınızda yüksek sayıda imaj dosyası bulunuyorsa,
  • Web sitenize gelen çok sayıda ziyaretçiniz varsa ve trafik farklı coğrafyalara dağılmışsa, bir CDN servisi düşünmelisiniz.

Eğer bir bulut altyapısına geçiş yapmak sizin için uygunsa ve görüntülerinizi optimize ettiyseniz, muhtemelen bir CDN servisine ihtiyacınız yoktur.

CDN hizmeti, web sitemin hızı konusunda nasıl yardımcı olabilir?

CDN servis sağlayıcıları çeşitli coğrafyalara yerleştirilmiş bir dizi sunucuya sahiptir. Resimlerinizi ve diğer statik kaynakları, tüm sunucularına önbelleğe alırlar.

Artık merkezi web sunucusunu kaynaklar için istemek yerine, bir ziyaretçinin kaynak talebi en yakın coğrafi CDN sunucusuna ve sunulan istekle eşleştirilir. Geri dönüş süresini iyileştirir.

CDN Sağlayıcıları ve Seçimi

Pek çok CDN sağlayıcısı var. Bazıları gerçekten ucuz ve hatta bazıları ücretsiz servis sağlamaktadır.

Bunların her birini gözden geçirin ve hangi sağlayıcının gereksinimlerinize ve fiyat kriterlerinize uygun olduğunu görün. CDN sağlayıcılarının çoğu, 14-30 gün boyunca ücretsiz servis denemesi sunar. Yatırım yapmadan önce, hizmeti ilk kez test etmek ve performans sonuçlarını kontrol etmek akıllıca olacaktır.

Aralarından seçim yapabileceğiniz birçok CDN sağlayıcısı vardır, ön sıradaki CDN hizmet sağlayıcılarından bazıları şunlardır:

Sonuç olarak,

Eğer web sitenizde görsel öğeler varsa bu kullanıcının ilgisini artıracaktır. Ancak genel olarak görsel öğeler web sitenizin daha yavaş açılmasına sebep olur. Uygun imaj optimizasyonu, önbellekleme ve doğru CDN servisi olması durumunda siteniz daha hızlı açılır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

WordPress Veritabanı Bağlantı Hatası Çözümü

WordPress Veritabanı Bağlantı Hatası Çözümü

Bir Alan Adı Nasıl Satın Alınır ?

Alan Adı Nasıl Satın Alınır ?