Spam Ne Demek? Spam Score Nedir? Nasıl Azaltılır?

Spam Ne Demek? sorusunun cevabına geçmeden önce, spam yorum ve spam mail ne gibi zararları vardır, bundan bahsedelim. Spam yorum ve içerikler, kontrol edilemez boyutlara gelebilir. Bu spam içerikli mailleri bütünüyle yok etmek pek mümkün bir durum gibi görünmüyor ancak belli başlı engelleyici önlemler kullanılarak spamlerin yarattığı hasarı minimuma indirgeme ihtimaliniz var.

spam-nedir

Spam Ne Demek?

Spam, en sade haliyle “istenmeyen” olarak tanımlanır. Genelde istenmeyen e-mailler için kullanılan bu terim, aslında dijital dünyadaki yorumlardan spam yorum gibi içeriklere ve spam botu gibi hesaplara kadar birçok konuda kendine yer bulabilir. Spam kelimesinin teknoloji dünyasında çağrıştırdığı ilk kavram spam maildir. Spam atmaspam yemek ve spamlamak da bu konuyla ilgili tabirlerdir.

spam-ne-demek

Spam Mail Nedir?

Spam mail, istenmeyen e-postaları ifade eden bir terimdir. Bu mailler, genel olarak herhangi belirli bir konuda kamuoyu oluşturma amacıyla veya reklam yapmak niyetiyle toplu olarak gönderilir. Spam e-posta, alıcının kendi rızası ve herhangi bir aboneliği ya da talebi olmadan mail kutusuna düşen mailler olarak geçer. Spam ile aynı mesaj bazen tek seferde milyonlarca kullanıcıya iletilebilir.

hosting

Üstelik spam içerikli mail ve gönderi, bazı durumlarda başka amaçlar için de gönderilebilir. En çok görülen spam gönderi örnekleri reklam amaçlılardan, pazarlama çalışmalarından, promosyonlardan ve tanıtımlardan oluşur ancak bazen sahte vaatler veya yanıltıcı mesajlar da insanların mail kutusuna düşebilir. Bunlarla beraber yasa dışı ya da yarı legal olan bazı servislerin duyuruları da spam mail ile yapılır.

spam-mail-nasil-engellenir

Spam içerikli gönderi, belirli bir konu üzerine kamuoyu yaratmak ya da siyasi bir görüşün propagandasını aşılamak için de gönderilebilir ancak bütün bunlardan çok daha farklı ve tehlikeli boyutta olanı ise spam maillerinin kimlik avı saldırısı olarak gönderilmesidir. Spam mailler bu nedenle insanlar tarafından okunmada silinir ve önlenmeye çalışılır. Spam engelleme işlemiyle kötü niyetli gönderilerden korunabilirsiniz.

hosting kampanya

Spam Mail Nasıl Engellenir?

Neredeyse bütün internet ve e-posta servisi kullanıcılarının başına dert olan spam gönderilerden kurtulmanın bazı çeşitli yolları mevcuttur. Buna en güçlü örnek olarak spam engelleme fonksiyonuna sahip antivirüs yazılımlarını kullanmak gösterilebilir. Hatta mail servislerinin bile spam önleyici hizmetleri mevcuttur ve Gmail ya da Hotmail gibi servisleri kullanıyorsanız birkaç basit adımda posta kutunuza spam mail düşmesini engelleyebilirsiniz.

spam-mail

Gmail kullanıcıları, spam mail altında yer alan spam bildir butonu ile spamleri engelleyebilirler. Bu adımın ardından Gmail, spam mailleri spam klasörüne taşır ve bu göndericiden gelen mailleri önler. Hotmail’de ekranın sağ üstünde yer alan ayarlara gidip açılan kısımdan daha fazla ileti ayarı seçeneğine gitmelisiniz. Ayarlar menüsünde güvenli ve engellenen gönderi kısmını seçerek spam mailleri engelleyebilirsiniz.

Engellenen gönderiler menüsünden istediğiniz spam gönderisini seçip engelleyebilirsiniz ve böylelikle engellediğiniz bütün adresler bir dahaki gönderimlerinde bu kutuya düşerek sizin için sorun yaratmaz. Elbette bütün bu önlemler bir daha asla spam mail almayacağınız anlamına gelmez ancak spam mail alma olasılığınızı minimuma indirgemek için kendinizce bazı önlemler alabilir ve e-posta kullanım deneyiminizi mümkün olduğu kadar iyileştirebilirsiniz.

İlk olarak bilgisayarınızda, tabletinizde ya da akıllı telefonunuzda güvenilirliği ispatlanmış bir antivirüs yazılımı kullanmalısınız. E-mail adresinizi güvenilir olmayan çeşitli forumlarla, sosyal medya siteleriyle, ziyaretçi defterleriyle ve yasadışı hizmetler sunan sitelerle paylaşmamalısınız. Bununla beraber e-posta adresinize gönderilen spam içerikli mailleri kesinlikle açmamalısınız ve eğer açtıysanız da “e-mail listesinden çık” bağlantısı dahil olmak üzere hiçbir linke tıklamamalısınız.

Eğer iş gereği toplu şekilde mail göndermek durumundaysanız diğer kişileri BCC‘ye ekleyerek mail adreslerinizi gizli tutabilirsiniz. Bu önlem sayesinde kendinizden çok çevrenizdekileri koruyabilirsiniz. Bir internet sitesine üye olacağınız ve bilgilerinizi paylaşacağınız zaman sitenin güvenlik önlemlerini yerine getirdiğinden emin olmalısınız. Forumlar ve alışveriş siteleri için mümkün oldukça önemli mailler için kullanmadığınız alternatif bir e-mail adresi kullanmalısınız.

sinirsiz-hosting-alastyr

Spam Maillerin Zararları Nelerdir?

Spam e-posta, alıcıyı çok zor durumlarda bırakabilir. Örneğin; sürekli olarak spam mail alan kullanıcı, bu e-postaları temizlemek veya önlemek için tahmin edilenden çok daha uzun bir zaman harcar ve boşa zaman kaybı yaşamış olur. Bununla birlikte herhangi bir spam mailden kurtulmak için mesajdaki bağlantıya tıklanırsa, o zaman çok daha fazla spam maile maruz kalınabilir.

Ayrıca bunlarla beraber spam mailler, sistem yöneticileri için de bazı zararlara yol açabilir. E-posta sistemindeki bir ileti, alıcıya ulaşmazsa göndericiye, gönderici ve alıcıya ulaşmazsa da postmaster hesabına geri döner. Spam iletileri yollamak için genellikle uydurma mail hesapları kullanılır ve bu nedenle ulaşmayan iletiler direkt olarak postmaster hesabına döner ve orada birikerek postmaster için yük olur.

spam-e-posta-engelleme

Postmaster’a dönen iletilerdeki gerçek bir aksaklık problemiyle spam iletilerinin ayıklanması vakit aldığı için sistem yöneticisinin iş yükü artar. Hatta sadece bu yoğunluk yüzünden bile e-mail sisteminde meydana gelmiş olan gerçek aksaklıklar fark edilemeyebilir ya da fark edilmesi uzun zaman alabilir. Bu durum dolaylı olarak sistem yöneticisi ve mail sistemi ile ilgili başka problemlere yol açar.

Spam’a Düşmemek İçin Neler Yapılmalıdır?

Eğer çok fazla mail gönderiyorsanız, postanızın spam kutusuna düşebileceğini unutmamalısınız. Ancak bu olasılık çok yüksek bir oranda engellenebilir. Bunun için birden fazla yöntemin uygulanması gerekebilir. Öncelikle, e-posta içeriğinizin kalitesini optimize etmeye çalışmalısınız. Toplu e-postalar göndermeden önce, içeriğinizi gözden geçirmeli, içeriğin niteliği ile bağlantılarını kontrol etmeli ve güvenilmeyen sitelere yönlendirme yapan herhangi bağlantı olmadığından emin olmalısınız.

spam

Bu hususlara dikkat göstermediğiniz takdirde, söz konusu e-postayı gönderdiğiniz hesabınız ve içeriğiniz spam bot olarak değerlendirilebilir ve kullandığınız servis sağlayıcısı, skorunuzu düşürebilir. Bu noktada gönderenin adı anlaşılır olmalı, yanıltıcı konu başlıkları olmamalı, başka dosya olmamalı, fazla görsel efekt olmamalı ve HTML içeriği düzgün olmalıdır. Bu e-postayı almak istemeyen kullanıcılar için abonelikten çıkma imkanı da sağlamalısınız.

Ayrıca, gönderdiğiniz e-postaların başlıklarını büyük harflerle yazmaktan kesinlikle kaçınmalı ve içeriğin yalnızca gerçekten önemli olan kısımlarını kalınlaştırmalısınız. İçeriğiniz nitelikli olmalı, yazım hataları ve eksik iletişim bilgileri içermemelidir. Metninize çok fazla renk ve çeşitli yazı tipi eklememelisiniz. Aşırı detaylandırılmış ve şekillendirilmiş e-posta içeriği doğru seçim değildir. Mümkün olabildiğince sadeleştirilmiş, minimal ve net içerikler hazırlamanızda yarar vardır.

Bunlarla beraber ayrıca göndereceğiniz toplu e-maillerin içerik kalitesini optimize ettiğinizde emin olduktan spam testinden geçirebilirsiniz ve belirlenmiş standartlara göre içeriğinizin kalitesini ve spam skorunu tespit edebilirsiniz. Spam kutusuna düşmemek için bunlarla beraber spam kapanlarından da kaçınmalısınız. Servis sağlayıcılarının uyguladığı tedbir yöntemlerinden biri olan kapanlar, maillerin gönderildiği e-posta adreslerinin tespit edilmesi için geçersiz mail adresleri kullanırlar.

istenmeyen-mail-nedir

Bütün bunlarla beraber mailiniz için bir yanıtlama adresi belirlemek de kesinlikle gereklidir. Bu konu, çok sayıda e-postanın spama düşmesini doğrudan engellemese de, e-postaların daha güvenli görünmesine yardımcı olabilir. İnternet servis sağlayıcıları ayrıca yanıtlama adresleri olan e-postaları güvenli e-postalar olarak sınıflandırır. Yanıtlama adresinin aynı alan adı üzerinde farklı bir mail adresi olması gerekir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Sanal Pos Nedir? Nasıl Alınır?

Hosting SEO Çalışmalarında Etki Eder mi? SEO Hosting Kalitesi