Elon Musk’ın Uzaydan İnternet Projesi: Starlink Uyduları

Starlink Uyduları, dünyanın en zengin iş insanlarından biri olan Elon Musk’ın tüm dünyaya ücretsiz interneti taşımak için geliştirdiği bir projedir. Elon Musk son dönemlerin adından en sık söz ettiren kişileri arasında yer alıyor. Öyle ki her dediği olay, her söylediği bir haber konumunda yer alıyor. Starlink aslında bir uydudur. Elon Musk’ın sahibi olduğu SpaceX şirketi tarafından inşa edilmiş olan uydu takım yıldızıdır. Bu konuya dair pek çok farklı yorumlama ve özellikle uyduların, Türkiye üzerinden de geçmesi gibi konulardan dolayı birçok fikir bulunmaktadır.

Starlink-Uydulari

Starlink Nedir?

SpaceX tarafından üretilmiş olan Starlink uydu interneti erişimini sağlamak maksadı ile inşa edilmiştir. Bir uydu takım yıldızıdır. Beraber çalıştıkları yer istasyonları ile birlikte, binlerce küçük uydudan oluşmaktadır. Seri olarak üretilen bu küçük uydular, Starlink’in tamamlayıcıları arasında yer almaktadır.

Hem yeni keşifler yapmak hem de bilime destek olmak amacıyla kullanılacak uyduları, ileriki dönemlerde satmak de isteyen SpaceX; uyduya yönelik çalışmaları ile bilinen ve bu çalışmaları da giderek artıran bir özelliktedir.

Bir fırlatma başına, 60 taneden fazla uydunun yerleşimini tasarlayan Starlink; toplu uydu sayısının 42.000’e çıkartılmasını planlamaktadır. Fırlatmaların iki haftada bir gerçekleşmesi de tasarlananlar arasında yer almaktadır.

Kaç Adet Starlink Uydusu Yörüngeye Fırlatıldı?

SpaceX firmasının, yaptığı yatırımlar ve araştırmalar sayesinde büyütmüş olduğu Starlink Uyduları, gün geçtikçe ilerleyen bir yapıdadır. 60’tan fazla uydu uzaya, SpaceX tarafından gönderilmiştir. Bu gönderimlerin ardından Starlink uydu filosunun sayısı 950’ye ulaşmıştır. Falcon 9 roketinde ise on yedinci Starlink uydu grubu uzaya fırlatılmıştır.

Böylece giderek artan bir skalada ilerleyen ve yükselen bir ivmeden bahsedilebilmektedir. SpaceX şirketinin uzaya ve internete dair çalışmaları ise gün geçtikçe daha da hızlanarak devam etmektedir.

Starlink Aylık Ücreti Ne Kadar?

Starlink Uyduları Türkiye’ye gelmesi durumunda fiyatlar, temel ücretler kapsamında uygulanacaktır. Vergisiz olarak Starlink aylık ücreti 700 TL’ye denk gelen fiyat, KDV ve ÖİV gibi vergiler ile aylık 1000 TL’ye yaklaşmaktadır. Türkiye’de ön siparişleri başlayan Starlink’ten yararlanmak isteyen kişilerin depozito ücretin, karşılaması gerekiyor. Hizmet alınmaması durumunda ise paranın geri iadesi söz konusu değildir. Starlink İnternet fiyatları hakkında daha fazla bilgi almak için tıklayınız.

Starlink İnternet Hızı Ne Kadar?

Starlink gün geçtikçe hızla kullanıcısını artıran bir sayıya sahiptir. Bu hizmetten yararlanan kişilerin sayısı 10.000’i geçmiştir. Uzaydaki uydu ağı tamamlandıktan sonra ise bu internetin, küresel olarak sağlanmasını planlayan şirket, özellikle internet hızı noktasında pek çok merak edilen soru barındırıyor. Özellikle internet hızının kaç Mbps olduğu sorusu, ilgilisini en çok ilgilendiren durumlar arasında yer almaktadır.

Genel olarak Starlink Uyduları internet hızı 50 Mbps ile 150 Mbps arasındadır. Dünyanın her yerine hızlı interneti götürmeyi amaçlayan projede, giderek artan kullanıcı sayısı da dikkat çekmektedir.

Starlink-uydulari-nasil-gorunur

Starlink Türkiye’de Kullanılabiliyor mu?

Starlink Türkiye’de de kullanıma açılmış olan bir projedir. Bunun için başvuru yapmanız yeterli olacaktır. Başvuru noktasında ise bilmeniz gereken konular bulunmaktadır. Starlink Türkiye’de kullanılabiliyor mu sorusuna verilecek cevap da “evet” olacaktır.

Starlink İnternet Başvurusu Nasıl Yapılır?

Dünyaya açılmış olan bu uydu İnterneti her noktaya hizmet etmektedir. Bu bağlamda Starlink hizmetinden yararlana ülkeler arasında Türkiye de bulunmaktadır. Eğer siz de bu hizmetten yararlanmak istiyorsanız öncelikle Starlink Uyduları internet sitesine giriş yapmanız gerekmektedir. Sonrasında mail adresinizi ve konumuzu seçmeniz gerekir.

İstenilen bilgilerin ardından ‘’order now’’ seçeneğini tıklamalısınız ve sonrasında sizlere gelecek olan tarihte projenin hizmet vereceği zamanı görebilirsiniz. Bu noktada ödediğiniz bir depozito ücretinden bahsetmemiz gerekmektedir. 99 dolarlık bir depozito ücreti ise hizmeti almamanız durumunda size geri iade edilmeyecektir. Bu bağlamda bir seçim yapmanız daha mantıklı olacaktır.

Starlink Projesi Tamamen Ne Zaman Tamamlanacak?

Starlink tamamlanma süresi 2027 olarak belirlenmiştir. Bunun nedeni ise içerisinde pek çok farklı prosedürün ve gerekliliğin bulunmasıdır. Çünkü bahsedilen skala sadece birkaç ülkeyi kapsamamaktadır. Global çapta bir bütünden bahsedildiği için, tüm prosedürlerin tamamlanması 2027 yılını bulacaktır. Ancak internet hızı noktasında daha hızlı bir buluşma gerçekleşebilmektedir.

2027 yılından önce de daha hızlı bir internet ile buluşabilme ihtimali bulunmaktadır. Türkiye’ye bu projenin gelme zamanının ise 2021 yılının sonu olarak öngörülmektedir. Ancak ön başvurular açılmıştır ve şartları kabul eden kullanıcı adayları, bu başvurularını tamamlamaya başlayacaklardır.

Starlink-uydularinin-amaci-nedir

Starlink Türkiye’den Görüldü mü?

Starlink uydularının ışıkları olarak bilinen yansımalar Türkiye’den de görülmektedir. Özellikle Doğu Anadolu bölgesinden görülen bu ışıklar, Elazığ, Tunceli, Bingöl, Diyarbakır gibi illerden gece saatlerinde görüntülendi.

Starlink’in Faydaları Nelerdir?

Starlink uydu projesi, internet hızı noktasında oldukça önemli bir belirleyici konumundadır. Normalde ABD’deki internet sağlayıcılarının 500-600 milisaniyeye kadar ulaşan bu gecikme sürelerini, oldukça yüksek oranda düşürmeyi hedeflemektedir. 25 milisaniyeye indirdiği bu hız ile en hızlı fiber ağ bağlantılarını yakalayacağını düşünmektedir. Geniş bant kaynaklarını, optimal şekilde dağıtacak olan bu proje sayesinde refah seviyesinde yükselmelerden daha hızlı bir şekilde bahsetmeye başlanacaktır.

Starlink-Uydulari-ve-elon-musk

Optimum kullanım mantığına dayanak olan proje, dünyanın her alanında kullanıma sunulacaktır. Amazon ormanlarında bile çekecek olan bu internet projesi sayesinde, bataryası dolu olan bir telefon ile her alanda internete erişim sağlanacaktır.

100 kez yeniden kullanılabilecek olan Falcon 9 roketlerinin üzerinde yaklaşık 60 uydu taşınabilmektedir. Roketleri ucuzlatacak olan bu proje içerisinde, doğrudan gelir akışı da sağlanacaktır. Dünyanın en kötü internet hızına sahip olan yerlerine, interneti en hızlı şekilde götürmeyi hedefleyen proje içerisinde fiber hızdan bahsetmek mümkün olacaktır. Bu sayede yüksek bir verim ve ihtiyacın karşılanması durumundan bahsedilebilecektir.

Starlink’e İlk Ulaşan Ülkeler Hangileri Olacak?

Üzerinden uzun zamandır çalışmalar yapılan ve internet hızını tüm dünyada küresel bir etki ile birebir sunulması konuma getirecek olan Starlink Uyduları projesi, tüm dünyanın merakla beklediği bir konudur. ABD’de beta çalışmalarına başlayacak olan bu proje, sonraları tüm dünyaya yayılacaktır. Ancak ilk sıraya girenler listesinde farklı ülkelerde bulunmaktadır. ABD’de beta çalışmaları tamamlandıktan sonra Starlink, ilk olarak Norveç ve Kanada’da uygulanmaya başlanacaktır.

Sonraları büyük bir hızla yayılması ve tüm dünyanın adını duyduğu bir proje halini alması zor olmayacaktır. Globalleşen dünya düzeni içerisinde küresel hız önemli ölçüde artmaktadır. Üretimden tüketime, internetten sosyal yaşama kadar pek çok alanda aynı etki devam etmektedir.

Yükselen hızın etkilediği alanların en başında yer alan İnternet konusu özellikle büyük önem taşımaktadır. Çünkü tüm dünyanın kullandığı ve herkesin elinde bulunan bu unsur, her şeyin belirleyicisi konumundadır. Bu yüzden hızlı bir internet ağı tüm dünyanın en çok istediği konular arasında yer almaktadır. Bu bağlamda Starlink de aynı amaca hizmet veren bir proje olarak tarihe adını yazdırmaya hazırlanmaktadır. 2027 yılında dünyanın her yerine taşınacak olan bu internet, pek çok kişinin hayalini kurduğu hızı onlara sağlayacaktır.

Türkiye ise 2027 yılını beklemeden bu fiber internet hızına sahip olması tasarlanan ülkeler arasında yer almaktadır. Ancak yazıda da belirttiğimiz gibi üyeliğin bazı şartları bulunmaktadır. Bu hızlı internetin kullanıcısı olmak isteyen kişiler öncelikli olarak bahsettiğiniz yolları izlemeli ve özellikle depozito iadesinin olmaması noktasına önemle dikkat etmelidir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Linux Hosting ile Windows Hosting Arasındaki Farklar

Linux ve Windows Hosting Özellikleri

Windows 10X ile Microsoft Yeni Bir Görünüme Kavuşacak