Subdomain Nedir? Alt Alan Adı Ne İşe Yara?

Her geçen gün daha fazla öneme sahip olan subdomain aslında alan adı olarak bilinir. Kurulan web siteleri ile adreslerinin bağlantılı olması durumudur. Web adreslerine giriş yapılabilmesi için elbette bir link adresine de ihtiyaç duyulur. Bu web siteleri ile link adreslerinin oluşturulmasına verilen isimdir. Tamamen teknik ve yazılım üzerine yapılan bir işlemdir. Alanında uzman yazılımcılar tarafından yapılmaktadır.

hosting
domain

Herhangi bir şey üzerine açılması gereken resmi web adresleri için alan adlarına ihtiyaç duyulur. Bu tür alan adlarının oluşturulması için hosting özelliklere de ihtiyaç duyulur. Eğer açılacak olan web sitesinin web hosting özellikleri yeterliyse ve alan adlarını oluşturmak için elverişliyse gerekli izinler alındıktan sonra oluşum hayata geçebilir.

Bu kısımlarda web sitesinin orijinal adı ya da web site sahibinin orijinal adı yazmak zorundadır. Eğer her ikisini de istemezseniz, bu durumda raya resmi olarak elde edilen isimler yer almak zorundadır. Orijinallikten uzak, komik ya da saçma ve türevleri isimlere yer verilmemesi gerekmektedir. Alan adlarının oluşturulması için gerekli olan tüm bilgi ve becerilere sahip olduktan ve gerekli izinler alındıktan sonra mevcut hosting hesabı üzerine alan adları oluşturulabilir. Kısacası bağımsız alan adları oluşturulması demektir. Klasörlerle, web adresiyle ve linkle bağlantılı bir şekilde oluşturulur. Böylece girilen alan adları hem şirketle entegre edilir hem gerekli klasörleri üzerinde taşır hem de orijinal ve resmi içerikleri içerisinde taşır.

Domain Nedir?

İnternet ve teknoloji dünyasında adından sık sık söz edilen domain adres alanı adıdır. Web sitelerine ait bir link adresi oluşturulması istendiğinde ihtiyaç duyulan isimler, harfler, semboller ve sayılar mevcuttur. Bu isimlerin, sayıların, sembol ve harflerin yerli yerine oturması için hazırlanan alan adlarının olduğu kısımdır. Bir domainin meydana gelebilmesi için öncelikle web sitesinin açılması gerekmektedir.

Web ara yüzü tamamlandıktan sonra, web ön yüzü tamamlandıktan sonra artık isim kısmına geçiş yapılır. İsim kısmına elbette hem fiziksel açıdan çekici olan hem de web sitesine girmek isteyenleri yormayan ve sıkmayan isimler girilmelidir. Domainde yer alan tüm harfler, sayılar, semboller ve terimler tamamen bu alan adlarına aittir. Başka bir kurum, kuruluş, şahıs ya da şirketler tarafından kullanılamaz.

hosting
subdomain domain

Bir kere alınan alan adının başka bir yerde kullanılması uygun değildir. En açık şekilde ifade etmek gerekirse internet ve adres adı olarak adlandırılabilir. Bir alan adı alınmadan internet sitesinin kullanılması doğru ve uygun değildir. İnternet sitesinin kesintiye uğramadan kalıcı ve modern bir şekilde kullanımına devam edilebilmesi için tarayıcı ile uyumlu olması gerekir. Hem tarayıcı işlemlerinin yapılması hem alt yapıyla uyumlu DNS ayarlarının yapılması hem de alan adının orijinal bir şekilde açılması gerekmektedir.

Ayrıca bilinmesi gereken en önemli noktalardan biri de, alan adının maksimum 10 yıl kullanıma açık olmasıdır. Alan adlarında yer alan uzantılara da kişi kendisi karar verebilir. Ancak yazılımcılar bunun uygun bir uzantı olup olmadığını netleştirdikten sonra artık alan adı kullanılabilir hale gelir. alınan alan adlarının beş yıllık, on yıllık gibi tahsis süreleri de mevcuttur. Alınan süreler sonucunda mutlaka güncelleme ya da yenileme yapılmaktadır.

Subdomain Nedir?

Her geçen gün daha da fazla önem kazanmakta olan subdomain oluşturma sahası profesyonellik ve deneyim gerektiren bir süreçtir. IP adresleri ile uyumlu olan, kiralanabilen ya da satın alınabilen adresler hazırlanmalıdır. Alan adı tamamen orijinal olmalıdır. Bir şirkete, şahsa, kuruma ya da kuruluşa ait olarak açılacak olan subdomainin alan adıdır. Hem web sitesi ile uyumlu hem de adres ile uyumlu ad taşıması gerekir.

Subdomainin amacına hizmet edebilmesi için mutlaka hosting özelliklere sahip olması gerekmektedir. Firma ile müşteriler ile her zaman bağlantılı olan, tıklandığı zaman direkt IP ve web sitesi adresine yönlendirme yapan bir alan adı gereklidir. Tescillenen ve tahsis edilen yıllar boyunca alan adları kullanılmaya devam edebilir. .tr, com.tr, net.tr gibi uzantılar da alan adlarının sonunda yer alır.

hosting
subdomain açmak

Subdomainler kiralanabilir ya da satın alınabilir özelliklere sahiptir. Hazırlanan paketler ve imkânlar dahilinde var olan alan adları alınabileceği gibi tamamen kişiye özel olarak da hazırlanabilmektedir. Kontrol panelleri, veri tabanları, girişim elverişliliği ve güvenirliği gibi her durum göz önünde bulundurularak alan adları oluşturulur. Hosting özelliklerine ve web sitesi ile uyumuna da her zaman dikkat edilmesi gerekmektedir. Subdomainler tamamen bağımsız olan ve tamamen kişiye özel olarak hazırlanan alan adlarıdır. Ürün satışı yapılan siteler için, blog tarzı siteler için ve kullanıma hazır tüm siteler için mutlaka alınması gereken bir alan adı olmalıdır.

Neden Subdomain Oluşturulur?

Mutlaka açılması gereken alt alan adı kullanıcıları yönlendirmek amacıyla oluşturulur. Temel amacı kullanıcıları yönlendirmek ve sitenin veri tabanına uygun bir şekilde tasarım yapmak olan subdomainler SEO içerikleri açısından da önem arz etmektedir. Belirli bir kitleye hitap etmek, farklı lokasyonlara ulaşmak amacıyla da hazırlanmaktadır. Alt dosyalara ulaşmak, tıklanan her klasöre hemen erişim sağlamak ve özellikle de backlink alanlarına ulaşmak amacıyla da alan adları oluşturulur. Alan adlarında mutlaka kurum, kuruluş, şirket ve kişiye özel harfler, sayılar, semboller ve figürler yer almak zorundadır.

Gerek küçük işletmeler için gerekse büyük işletmeler için farklı dillerde hizmet sunabilmek adına dil seçenekleri de alan adlarında bir alternatif olmalıdır. SEO çalışmalarını genişletmek, daha fazla arama motorlarında yer almak, Google ve diğer tüm arama motorlarında çıkmak, daha fazla tıklanmak amacıyla da subdomain alan adları oluşturulur. Bu sayede web sitelerine çok daha kolay bir şekilde ulaşım sağlanır. Yönetim panellerine erişim hızlanır. Pratik bir şekilde web sitelerini gezmek kolaylaşır. Temel olarak bir alan adı almak işlerinizi tamamen daha hızlı ve pratik şekilde yapmanıza ve büyümenize olanak sağlar.

alt alan adı

Alt Alan Adı Nasıl Açılır?

Uzman yazılımcılar tarafından hazırlanmakta olan alan adları tamamen profesyonellik ve deneyim gerektiren bir süreçtir. Özel servis şeklinde açılan alan adları için mutlaka alanında eğitim almış olan yazılımcılardan hizmet alınması gerekir. Alan adı satın alınabilir ya da kiralanabilir özelliklere sahiptir. Web sitesi ile, IP adresi ile, DNS ayarları ile, ara yüz ile uyumlu bağlantıları olan ve veri tabanlarını kaldırabilen alan adlarının alınması gerekmektedir. Burada devreye yazılımcılar girmektedir.

Yazılımcılardan hizmet alarak sizler de kendinize ait bir alan adı açtırabilirsiniz. İstediğiniz isim, sayı ve harfleri kullanarak tamamen kendinize ait bir alan adı oluşturabilirsiniz. Alan adının oluşma sürecinde beklemeye vaktiniz yoksa acil bir şekilde sitenizi açmanız gerekiyorsa da satılık olan alan adlarından temin edebilirsiniz. Ancak kendiniz de alan adı açabilirsiniz. Sitenizde yer alan panel kısımlarında bulunan alan adı ekleme butonu ile alan adınızı buraya ekleyebilirsiniz. Kullanıcı adı, şifre ve kendinize ait bir ara yüz seçeneği belirlemeniz gerekmektedir. Tüm aşamaları tek tek tamamladıktan sonra kontrolünü sağlamalı, kaydınızı yapmalı ve kalıcı olarak kullanmak amacıyla onay aşamasına geçiş yapmalısınız.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

SQL Management Nedir? Özellikleri ve Lisans Fiyatları

Yapısal Veri (Structured Data) Nedir? Yapısal Veri Nerelerde Kullanılır?