.TR Uzantısı Belgesiz Satışı Başlıyor

TRABİS tarafından yapılan açıklama ile .TR uzantılı alan adlarının belgesiz kayıt edilmesine imkan sağlanacak. Bu kapsamda gov.tr, edu.tr, tsk.tr, bel.tr, pol.tr ve k12.tr uzantıları da bu çalışmaya dahil edildi. Belgesiz kayıt öncesi çalışma 3 kategoride ilerleyecek.

.TR’nin Yeni Düzeni Nasıl İşleyecek?

  • Kamu ve Devlet Ağırlıklı Tescil: Eğer bir kamu kuruluşuna ya da yarısından fazlası kamuya ait bir kuruluşa sahipseniz, size özel bir öncelik tanınıyor. Özellikle “a.gov.tr”, “a.edu.tr” gibi uzantılara sahip domain sahipleri, yeni “a.tr” yapısına ücretsiz geçiş yapabilecekler. Aynı isimde birden fazla talep varsa, öncelik sırası İnternet Alan Adları Tebliği’ne göre belirlenecek.
  • Özel Sektör ve Sivil Toplum Kuruluşları: Eğer bir .org.tr uzantısına sahipseniz, yine özel bir süreç sizi bekliyor. Meslek kuruluşları, dernekler ve vakıflar için öncelikli bir tescil süreci işletilecek. Bu süreçte belgelerinizi hazır tutmanız gerekiyor.
  • Genel Başvurular: .com.tr, .net.tr, .gen.tr ve diğerleri gibi daha genel domain uzantıları için de yenilikler var. Eğer mevcut bir domaininiz varsa, yeni “a.tr” yapısına öncelikli olarak geçiş yapma hakkınız olacak. Bunun için size verilecek bir “başvuru kodu” ile başvurunuzu gerçekleştirebileceksiniz.

Sonuç olarak, Türkiye’nin dijital adresleri olan .TR uzantılı domainlerde yepyeni bir era başlıyor. Bu değişiklikler, hem kurumsal hem de bireysel kullanıcıların .TR uzantılı domainlere daha kolay erişim sağlamalarına yardımcı olacak. Yenilikçi ve kullanıcı dostu bu yaklaşımıyla TRABİS, Türkiye’nin dijital geleceğine yön veriyor.

Kategoride “gov.tr”, “edu.tr”, “tsk.tr”, “bel.tr”, “pol.tr” ve “k12.tr” uzantılar için TRABİS tarafından domainlere ait “a.tr” alan adları otomatik olarak oluşturulacak

Ücretsiz Tahsis: Özellikle kamu ve eğitim alanında faaliyet gösteren “a.gov.tr”, “a.edu.tr” ve benzeri domainlere sahip kuruluşlar, yeni “.tr” yapısında alan adlarına ücretsiz olarak sahip olabilecekler. Bu alan adları, mevcut domainleriyle ilişkilendirilecek.

hosting

Öncelikli Tahsis: Eğer aynı isimde birden fazla domain talebi varsa, İnternet Alan Adları Tebliği’ne göre bir öncelik sırası belirlenecek.

Ücretsiz Yenileme: “a.bel.tr” ve “a.k12.tr” uzantılı domainler, ilişkilendirdikleri “.tr” uzantılarına bir yıl boyunca ücretsiz sahip olacaklar. Ancak bir yılın sonunda bu alan adlarını yenilemek için ücret ödenmesi gerekecek. Kamu kuruluşları için bu süreç sürekli ücretsiz olacak.

İlişkilendirme ve İşlemler: Eğer bir “.gov.tr”, “.edu.tr” gibi bir domain üzerinde değişiklik (devir, iptal vb.) yapılırsa, bu değişiklik otomatik olarak yeni “.tr” yapısındaki alan adına da yansıtılacak.

TRABİS-KK ve Diğer KK’lar: Yeni “.tr” yapısındaki domainler öncelikle TRABİS-KK’da oluşturulacak. Ancak, TRABİS-KK dışında bir KK’dan hizmet alıyorsanız, bu domainleri bir yıl içinde başka bir KK’ya transfer etmeniz gerekecek.

Transfer Süreçleri: Yeni tahsis edilen bir domain, ilk tahsisin üzerinden 60 gün geçmeden transfer edilebilecek.

Bu yeni düzenlemeler, .TR uzantılı domainlerin daha kullanıcı dostu ve esnek bir şekilde yönetilmesini sağlamayı hedefliyor.

tr domain
hosting

2. Kategoride Başvuru sırasında, ilgili uzantıya (.org.tr) ait nitelik taşıdığını ispatlayan ve belge sunan (Tam yönetmelik açıklandığında belgeler hakkında detaylı bilgi paylaşılacaktır.) kullanıcılar org.tr uzantısına ait “a.tr” domain’i tahsis etmek üzere başvuru yapabilecekler.

Öncelikli Kurumlar: Eğer bir meslek kuruluşu, dernek veya vakıfsanız ve kamu kurumu niteliğindeyseniz, yeni .tr uzantısına geçişte öncelik sizde olacak. Aynı şekilde, işçi veya işveren meslek kuruluşları da bu öncelikten faydalanacak.


Belgelendirme: Öncelikli kurum ve kuruluşlardan, domain kayıtları için belge talebinde bulunulacak. Gerekli belgeler toplandıktan sonra, uygun olanlara domain tahsis edilecek.

.org.tr başvuru süreçleri aşağıdaki gibi değerlendirilecektir;

1. aşama başvuruların toplanması ve bilgi/belge gönderimi.
2. aşama başvuru işlemlerinin kapatılması, bilgi/belge gönderilmesi ve eksik belgelerin tamamlanması.
3. aşama başvuruların değerlendirilmesi ve alan adlarının tahsisi.

3. Kategoride ise kalan diğer uzantılar (“com.tr”, “net.tr”, “gen.tr”, “biz.tr”, “tv.tr”, “name.tr”, “av.tr”, “web.tr”, “info.tr”,) için alan adı öncelik hükmü işlenecek ve ardından belgesiz kayıt tahsisleri gerçekleştirilecek.

Öncelikli Başvurular: Eğer mevcutta bir a.b.tr uzantılı alan adınız varsa, yeni “a.tr” yapısına geçişte sizin için özel bir “başvuru kodu” olacak. Bu kod, domaininizi kaydettiğiniz firmadan alınabilir.


Belgesiz Tahsis: Belirtilen süre içerisinde, belirli uzantılara otomatik ve belgesiz olarak domain tahsis edilecektir. Bu, kullanıcıların süreci daha hızlı ve kolay bir şekilde tamamlamalarını sağlayacak bir adım.

Kategori 3’e dahil olan uzantılar; “a.com.tr”, “a.net.tr”, “a.biz.tr”, “a.gen.tr”, “a.tv.tr”, “a.name.tr”, “a.info.tr”, “a.av.tr”, “a.web.tr” için belirlenen süreç şu şekildedir;

  • Hali hazırda kayıtlı domain “a.tr” leri için “başvuru kodu” ile öncelik tahsis başvuruları toplanacaktır.
  • Kayıtlı alan adı sahipleri bu başvuru kodunu, mevcut kayıt firmasından talep edebilir ve ardından dilediği domain firması üzerinden başvuruyu yapabilir.
  • Belirlenen süre sonunda usul esas metninde üst bentte yer alan uzantılara belgesiz olarak tahsis yapılacaktır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

NAS Nedir?

Teknoloji Sektöründe Kariyer Yapma Rehberi