Ücretli ve Ücretsiz SEO Programları | MOZ – DeepCrawl – SEMRush

SEO Programları hakkında bilgi vermeden önce kısa SEO nedir? bunu açıklayalım. SEO (Search Engine Optimization) yani Arama Motoru Optimizasyonu, sitelerin algoritmalara göre maksimum derecede uyumluluk sağlamak üzere gerekli iyileştirme ve geliştirmelerin yapılmasıdır. Arama motorlarına anahtar kelimeler daha iyi pozisyonlarda görünür ve daha fazla müşteri anlamına gelir.

hosting
ücretli ve ücretsiz seo programları

Kullanacağınız SEO programları seçimi web sitenizin durumu, hedeflenen kitle, ziyaret miktarı ve e-ticaret yapıp yapmama durumu ve sitenizin ihtiyaçlarına göre değişiklik göstermektedir. Gerekli araştırmaları yapıp ihtiyacınıza uygun programı bulabilirsiniz. Birçok firma bu alanda size aradığınız desteği sağlayabilecek ve ücretli ya da ücretsiz SEO programları seçiminizi yapabileceksiniz.

Ücretli SEO Programları

MOZ Analytics

SEO programları sektöründe en çok tercih edilen isimlerden biri olan MOZ, sahip olduğu analiz araçları ile çok sayıda firmaya ve SEO araçları uzmanlarına hizmet verir. Uygulama, Moz Analytics aracı ile SEO çalışmalarına destek vermekte. Moz SEO analiz aracı sayesinde sitenize ait arama yoğunluğunu, anahtar kelime sıralamalarını, yüksek performans gösteren sayfalarınızı ve daha birçok şeyi inceleyebilmektesiniz.

moz seo tool özellikleri

Moz Analytics sistemi aynı zamanda firmanıza ait sosyal medyaları ve sosyal medya etkileşimlerini de takip edebilmekte. Çoğu satıcı ve pazarlama firmasının ihtiyacı olacak istatistikleri ve analiz raporlarını sağlayabilecek SEO programları arasında olan Moz Analytics’in yıllık kullanım olarak ücretlendirilmekte ve müşterilerine 4 farklı paket seçeneği sunmaktadır.

hosting

SEMRUSH

Son yıllarda yapılan birçok geliştirmeler ile adını duyuran SemRush firması, ücretli SEO araçları arasında tercih edilebilecek en iyi seçeneklerden birsidir. Geliştirdikleri keyword takip ve organik trafik sistemleri, semantik veritabanı, sayfa bazlı içerik ve yapısal öneriler başta olmak üzere birçok farklı seçenek sunmakta. SemRush ayrıca site üstü SEO taraması, link analizi ve inşası alanlarında hizmet vermekte.

semrush seo tool özellikleri

DEEPCRAWL

Deepcrawl aynı anda yüzbinlerce sayfayı analiz edip tarayarak sitede oluşan sorunların kaynaklarının yapılandırılmasını sağlayan SEO programlarından biridir. Deepcrawl sayesinde ister sitenizi subdomain ister https bazında tarayabilmektesiniz. Ayrıca taramaya farklı SEO programları da ekleyebilir ve aramanızı genişletebilirsiniz. Deepcrawl’da gerekli ayarlamaları yaptıktan sonra her zaman ilerlemenizi kontrol etme imkânınız bulunmaktadır.

SEO MONITOR

SEO Monitor 2014 yılında çıkarılan ve SEO araçları arasında kısa bir sürede SEO performans ölçümü, SEO raporlamasına getirdiği yenilikler sebebi ile oldukça ilerleme göstermiş çevrimiçi bir SEO Performans Ölçümü ve Raporlama aracıdır. Teknik takip ve keyword araştırmalarında kullanılabilen SEO programları arasında olan SEO Monitor, Türkçe desteğine sahip The Topic Explorer ile kendini ön plana çıkarmaktadır.

Geliştirdikleri bu tarayıcı ile anahtar kelime araştırması yapılmasını kolaylaştıran program, projenize ait tahmini trafik (forecast) takibi yapmanıza da yardımcı olmakta. Yeni kayıt olan kullanıcılarına 14 günlük deneme sürümü sunan SEO Monitor, oldukça uygun bir ücret ile hizmet vermekte. Ayrıca SEO Monitor’ü Signals adı mobil uygulama ile telefonda da kullanabilmektesiniz.

AHREFS

SEO programları arasında önemli bir yere sahip olan Ahrefs, sitenizin organik trafiğini, içerdiği bağlantıları ve anahtar kelimeleri size sunan aynı zamanda da rakip alan adlarının tespitini yapan bir program olarak öne çıkmaktadır. Rakiplere ait Google reklamlarına bile erişebilen SEO programlarından biri olan Ahrefs, sunduğu araçta anahtar kelime ve alan adı analizi yapmakta.

ahrefs seo tool özellikleri

Ahrefs link profilinizi inceleyebileceğiniz ve Backlink incelemesi de yapabileceğiniz bir programdır. Diğer rakip programlara ek olarak diğer kullanıcıların IP adresleri, kullandıkları başlıkları ve anahtar kelimeleri gibi birçok bilgiyi veren programın ücreti diğer programlar ile hemen hemen düzeyde aynı olup aylık olarak ücretlendirilerek kullanılmaya başlamaktadır.

Ücretsiz SEO Programları

Google Analytics

Web sitenizin arama motorlarındaki görüntülenme sayısı, sitenizi ziyaret edenlerin sayısı ve yapılması gereken düzenlemeler için SEO programları arasında bulunan üyeliği ücretsiz Google Analytics’i kullanabilmektesiniz. Web sitenize ait ziyaret trafiği hakkında seçilen her noktaya ait detaylı bilgi verebilen program tamamen ücretsizdir ve bünyesindeki geniş özellikleri kullanmanız gereken araçlardandır.

google analytics

Google Analytics ve Google Search Console hesaplarını birbirine bağlayarak web sitenize ait arama ve ziyaret edilme trafiği hakkında daha geniş bilgi alma imkânınız bulunmaktadır. Google Analytics’de bulunan Özelleştirilmiş Rapor Görünümü ve Kişiselleştirilmiş Gösterge Tabloları ile programı daha verimli kullanabilmektesiniz. SEO programları arasında bulunan en iyi ücretsiz seçeneklerden birisidir.

Search Console

Vazgeçilmez SEO programları arasında bulunan Search Console Google bünyesine aittir. Temel bütün fonksiyonlara sahip olan program, web sitenize ait takip sayısını, görüntülenme sayısını ve en çok tercih edilen başlıkları gösterebilmektedir. Örnek olarak robots.txt ve sitemap.xml gibi dosyaların test edilmesi, sitenizin Google arama motorlarına eklenmesi, istenmeyen URL adreslerinin Google dizininden kaldırılması gibi birçok özellik sunmaktadır.

search console özellikleri

Ek olarak bulunamayan sayfaların tespit edilmesi, sitenizin mobil cihazlara uyumluluğu ve diğer kullanıma açık Google araçları ile bağlantı kurma özelliğine sahiptir. Hatalı işlenen verilerinizi ve yapılandırılmış verilerinizi, HTML geliştirmelerini ve veri işaretleyicilerini de gösteren sistem ücretsiz olması ile birçok kullanıcının SEO programları arasında tercihi olmaktadır.

Keywords Planner

Keywords Planner sayesinde Google üzerinden gerçekleştirilen arama sonuçları hakkında detaylı bilgiler elde edilmektedir. Kelime odaklı SEO programları arasında olan Keywords planner çeşitli programlar üzerinden reklam verme ve anahtar kelime planlamalarından oluşmaktadır. Google Keywords Planner anahtar kelime planlayıcısı, görüntülü reklam planlayıcı ve reklam ön izleme ve tehşisi gibi birçok özelliğe sahiptir.

Kelime analizlerini kullanarak fikir al altında bulunan tekliflerden analiz sonuçlarına ulaşabilmektesiniz. Analizde anahtar kelimeyi, aranma hacmini, rekabet düzeyi ve reklam maliyetinin miktarlarını görebilmektesiniz. Üst kısımda arama yaptığınız kelime, alt kısımda ise araç tarafından önerilen anahtar kelimeler bulunmaktadır. Bulunmakta olan tarih aralığı kısmını kullanarak kısıtlı aramalar da yapabilmektesiniz.

Yoast SEO

SEO programları arasında bulunan Yoast SEO, bir kod bile yazmadan web sitenizi arama motorlarına uygun olarak optimize etmenize yarayan ve Joost De Valk tarafından oluşturulmuş ücretsiz bir WordPress eklentisidir. Dünya çağında tercih edilen SEO programlar arasında olan Yoast SEO’nun 5 milyondan fazla yüklenmesi bulunmaktadır ve sitenizin meta verilerini, XML site haritasını yönetir.

yoast seo tools özellikleri

Aynı sırada yeniden yönlendirmeleri yapmanıza olanak sağlayan program bünyesinde barındırdığı birçok özellik ve kolay kullanımı ile oldukça sık tercih edilmektedir. Yoast SEO sitenizi Google, Yandex ve Opera gibi arama motorları için optimize etmenin yanı sıra sitenizin içerik kalitesini de arttırmaya yönelik çalışır. Bu program sayesinde bir sürü program kullanmaya gerek kalmadan tek programda işlerinizi halledebileceksiniz.

All in SEO

SEO programlar arasında optimizasyon işlemlerini yapmaya yarayan All in SEO programı WordPress’e ait bir eklentidir. All in SEO kurulumu ve kullanımı oldukça basit ve dünyada yaygın olarak kullanılan bir SEO aracıdır. Bu program sayfanız ve içerikleriniz için ayrı ayrı temel SEO ayarlarını yapmanıza olanak vermekte, sitenizin genel yapısını geliştirmek için birçok özel araç içermektedir.

All in SEO programında sayfa ve içerikler için etiketler ve meta açıklama, başlık belirleme, dahili site haritası oluşturma, Google Analytics ile entegre olanağı, zararlı inernet botlarını engelleme ve kanonik URL özellikleri bulunmaktadır. Bu kadar fazla özelliği bulundurmasına rağmen oldukça basit arayüze sahip olan program aktif olarak 2 milyonun üzerinde internet sitesine hizmet vermektedir.

Yandex Metrica

SEO programları arasına katılmak isteyen şirket, Yandex Metrica ile web yöneticilerine ve SEO uzmanlarına ücretsiz hizmet veren bir programdır. Google Search Console ve Bing Webmaster Tools benzeri bir içeriğe sahip olan Metrica özellikle Rusya pazarında oldukça fazla tercih edilmektedir. Metrica site trafiği ölçme, site içi hareket takibi gibi birçok farklı özelliğe sahip.

yandex metrica özellikleri

Diğer programlardan farklı olarak ziyaretçilerine sayfayı kaydırdıkları yerden, Mouse hareketlerine kadar analiz işlemi yapabilmektedir. Ekstra olarak sunulan “tıklama ısı haritası” ile kullanıcıların sitede tıklama yoğunluklarının bulunduğu alanları gösteren bir görsel de sunmakta. Google, Bing gibi arama motorlarının sahip olduğu SEO programları baz alınarak çıkarılan bu program oldukça fazla kullanıcı tarafından da tercih edilmekte.

One Comment

Leave a Reply

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

SEO Hosting Nedir? SEO Hosting Özellikleri ve Fiyatları

Inode Nedir? Web Hosting Inode Limiti Ne Anlama Gelir?