VDS Nedir? VDS Server Kiralama Fiyatları | VDS Server Özellikleri

VDS Nedir?

Şirketler çeşitli projeler kapsamında, bu projelere hizmet edebilecek güçlü donanımlara sahip sunuculara gereksinim duyar. Fiziksel olarak güçlü bir sunucuyu kurmak oldukça maliyetlidir. Bu serverların kiralanması da yüksek bütçeler gerektirebilir. Bu noktada şirketlerin sunucu ihtiyacını Virtual Dedicated Server olarak bilinen VDS sunucular karşılar.

vds-sunucu-nedir

Türkçe terim karşılığı “Sanal Adanmış Sunucu” olan VDS (Virtual Dedicated Server), sistem kaynaklarının yazılımsal ve donanımsal alanda kullanıcıya olduğu sunucu hizmetidir.  Başka noktadaki bir fiziksel sunucunun, sanal ortamda bölünerek atanması ile kullanıma verilen sistem, kullanıcıya yönetici yetkisi verir. Böylelikle kullanıcı ihtiyacı olan sistemde gerekli işlemleri ve güncellemeleri rahat bir şekilde yapabilir.

Şirketlerin özellikle operasyonel anlamdaki işlerini hızlı ve problemsiz bir şekilde gerçekleştirebilmesini sağlayan VDS server sistemi, Microsoft veya Linux tabanlı bir işletim sistemi ile gelebiliyor. Şirketler VDS kiralama aşamasında, istedikleri sunucunun tipine, kapasitesine ve özelliklerine karar verebilir. Bu kolaylık VDS server ile şirket yazılım alt yapısının uyumlu şekilde çalışabilmesine olanak sağlar.

vds-sunucular-nedir

VDS server özelinde donanımlar oldukça esnek bir yapıdadır. İşlemci yapısı, performansı, işlemci bellek kapasitesi, depolama alanı gibi VDS fiyatları konusunda etki eden kriterler oldukça esnektir. Bu noktada şirketlerin bilgi işlem sorumluları, yazılımcıları ve yöneticileri, proje kapsamında ihtiyaç duyulan trafik miktarı, depolama kapasitesi, iş yükü ve benzeri gereksinimleri hesaplayarak doğru server seçimini yapmalıdır.

VDS Server Kiralamanın Firmalar İçin Önemi

VDS kiralama hizmeti sunan şirketler ağ trafiğini yüksek tutarlar fakat bu noktada dikkat edilmesi gereken konu ağ trafiğinin nereden sağlandığıdır. Olumlu bir şekilde trafik akışının gerçekleştirilebilmesi için VDS server merkezinin Türkiye olması daha faydalıdır. Merkezin Türkiye olması, server bağlanma ve gerekli yazılım işlemlerini uygulama sırasında bir sıkıntı meydana gelmeden sürecin yönetilmesini sağlar.

VDS server kiralayan site sahibi, kendi uygulamalarını geliştirerek, depolama ve dağıtım işlemleri yapma fırsatını yakalar. Virtual Dedicated Serverlarda, RAM, CPU ve disk alanı kullanıcıya ayırılır ve paylaşımsız şekilde kullanılır. Böylelikle server üzerindeki web sitelerinin performansları düşmez. Root erişimi sayesinde site sahiplerine sunucu üzerinde kontrol sağlar. Proje dâhilinde web sitesi için kaynak artırımı da yapılabilir.

vds-sunucu-kiralama

VDS sunucular, trafik dalgalanmalarını rahat bir şekilde kontrol edebilir. Sunucu üzerindeki web siteleri bağımsız çalıştığı için, yoğunluk gibi sebeplerle gecikme veya kitlenme problemleri oluşmaz. Bu özelliklerinin ilerisinde ise fiziksel sunucu ile neredeyse aynı özellikleri sunan VDS serverlar, kullanıcılarına ekonomiklik sağlar. İstenilen güvenlik yazılımı ile çalışan bu sunucuların güvenlik seviyesi yüksektir. 

VDS Server Özellikleri Nelerdir?

Sunucular, genel olarak önemli verilerin depolandığı ve işlendiği özel yazılımlara sahip bilgisayarları tanımlamak için kullanılır. Böyle özel verilerin depolandığı sunucular ise art niyetli kişilerin saldırısına maruz kalabiliyor. Şirketler için risk taşıyan bu durumlarda VDS serverlar güvenlik çözümleri ile öne çıkıyor. Güvenlik ve stabilizasyon konusunda ileri teknoloji yazılımlara sahip olan VDS hizmetleri şirketlere rahat bir operasyon deneyimi yaşatıyor.

vds-server-nedir

Şirketler fiziksel serverlarını saldırıdan korumak için birçok noktaya dikkat etmeli. Sunucularına ek güvenlik yazılımları kurmalı, yedekleme yapılmalı, network araçlarını dikkatli seçmeli ve şirkete özel yapılandırmalıdır. Tüm bu süreçler içerisinde yazılım profesyonellerinin veya yöneticilerin gözlerinden kaçırabileceği tek bir nokta bile güvenlik açığı vermenize yol açabilir. Bu noktada deneyime dayalı bir şekilde hareket edilmeli ve güvenlik maksimum seviyeye çıkarılmalıdır.

VDS server hizmeti veren firmalar, sizlerin sorunlarına 7/24 çözüm sunar. VDS server güvenliğini sağlayan servis hizmeti, sizin verilerinize karşı gelebilecek olan saldırıları yazılımsal ve donanımsal açıdan engeller. Özelleştirilmiş Firewall özellikleri bulunan bu sistemler DDoS saldırıları dahil olmak üzere işinizi engelleyebilecek sorunları ortadan kaldırır. Firewall desteği ile web siteniz her katmandan gelebilecek saldırılardan korunur.

vds-server-kiralama-fiyatlari

VDS sunucuları yedekleme konusunda kullanıcılarına ayrıcalıklı fırsatlar sunar. VDS sunucuları genellikle RAID ile hazırlanan SSD teknolojisindeki depolama araçlarını kullanır. Hızlı bir performans sunan bu araçlar VDS hizmeti alan şirketlerin özel kullanımlarında da zaman kaybetmeden istek dâhilinde veyahut otomatik bir şekilde yedekleme yapabilmesini sağlar. Bu yedekleme sistemi sayesinde verileriniz hiçbir zaman kaybolmaz.

VDS sunucular genel dedicated server kurulumuna göre esneklik sağlar. Şirket gereksinimleri durumunda kapasite ve özellikler artırılabilir veya değiştirilebilir. Böylelikle fiziksel sunucu kullanımı durumunda oluşabilecek ekstra maliyetlerin önüne geçilir. Küçük maliyetlerle değiştirilen VDS server paketleri sayesinde donanımlar projeniz için özelleştirilebilir ve iş akışınız bozulmadan kullanımına devam edilebilir.

VDS Server Kiralama Fiyatları

VDS fiyatları, istenilen kaynak düzeyine göre değişiklik gösterebilir. Büyüyen şirketler özelinde belirli maliyet artışları yapılarak VDS serverların kapasitesi artırılırken, sunucu ihtiyacı azalan şirketlerde ise VDS donanımları düşürülerek maliyetten belirli miktarlarda kesinti yapılabiliyor. Bu durum kullanıcılara bulundukları piyasa koşullarına ve gereksinimlerine göre VDS bütçesi ayırma esnekliği sağlıyor.

vds-server-kiralama

Özellikle fiziksel server kullanan şirketlerin altyapılarında oluşabilecek en küçük donanımsal sıkıntılar dahi, büyük maliyetleri şirketlere yansıtabilir. Deneyimsizlik ve yapılan hatalarda göz önüne alındığında da fiziksel sunucu bulundurmak oldukça zor olabiliyor. VDS serverlar ise, fiziksel sunucuların aksine donanım garantisi vererek şirketleri oldukça avantajlı bir noktaya taşımayı başarıyor. Veri kaybı gibi istenmeyen durumların ise önüne geçiliyor.

Firmaların verdiği donanım garantisi, tüm donanım araçlarını kapsadığı için “VDS satın al” diyen kullanıcıları haklı çıkarmaya yetiyor. Arıza durumlarında yetkililer hızlı bir şekilde donanımları yenileyerek sunucunun aktif halde kalmasını sağlıyor. Böylelikle web sitenizin işlemleri aksamadan devam edebiliyor. Çoklu seçeneklerle yedekleme yapılabilen VDS serverlar, sunduğu bu özellikle sizin olası veri kayıplarınızın önüne geçmeyi başarıyor.

cloud-server-nedir

Şirketler günümüzde fiziksel sunucuların sorumluluğundan kurtulmak ve olası maliyetlerin önüne geçmek için VDS kiralama yoluna gidebiliyor. Bu noktada ise şirketlerin yöneticileri ve ilgili bilgi işlem çalışanları, bu sürecin sancılı geçebileceğini düşündükleri için geçiş süreci uzayabiliyor. VDS server hizmeti veren firmalar ise ücretsiz şekilde fiziksel sunucudan VDS serverlara geçiş desteği sağlayabiliyor.

VDS Sunucularla Neler Yapılabilir?

VDS server, donanımsal ve yazılımsal açıdan fiziksel sunuculardan farklı bir kullanıcı deneyimi sunmuyor. Buna karşın sistem içerisinde yönetici yani administrator yetkisi sağlandığı için şirketlere gereksinimleri çerçevesinde yapılandırma şansı tanıyor. Windows Server tarafından geliştirilen sunucular ise, şirketlere ve bilgi işlem çalışanlarına işletim sistemi ile yazılım yapılandırması konusunda avantaj sağlıyor. Şirketler güvenli biçimde, kiraladıkları VDS sunucuları üzerinden işlemlerini gerçekleştirebiliyor.

bulut-sunucu

Standart bilgisayarların kaldıramayacağı sisteme ihtiyaç duyan araçlar ve web sitesi araçları VDS serverlarda çalıştırılarak, kullanılabiliyor. Çoklu kullanıcıların erişebildiği uygulamalar ile çeşitli hizmetler VDS sunucularında depolanabiliyor. Şirketlerin kurumsal iletişim uygulamaları, muhasebe uygulamaları gibi çeşitli uygulamalar; hızlı, güvenli ve verimli bir şekilde VDS server içerisinde kullanılabiliyor. Şirketler hazırladıkları projeleri bu serverlar üzerinden, pratik ve güvenli bir şekilde test edebiliyor.

cloud-server-nedir

İnternet altyapısı geniş olan firmalar, geniş depolama kapasitesine sahip ve hızlı şekilde yedekleme yapabilen VDS sunucuları kiralayarak, kurum içerisinde bulunan tüm bilgisayarların ve akıllı aletlerin yedekleme işlemlerini gerçekleştirebiliyor. Donanım olarak sanallaşan sunucuya dışarıdan erişilemiyor. Güvenli şekilde depolanarak yedeklenen veriler, gerekli işlemlerde kullanılıyor. Bireysel VDS sunucu kiralamada ise ihtiyaca uygun paketler seçiliyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Google Drive Nedir? Google Drive Özellikleri ve Fiyatı

Blog Nedir? Blog Yazmak İçin Tavsiyeler