Ücretli ve Ücretsiz Video Düzenleme Programları – 2021

Video düzenleme programları hakkında bilgiler vermeden önce, video düzenlemesi nedir gelin bunu açıklayalım. Video içeriklerin hızlı bir şekilde popülerleşmesi, insanların bu alanda daha fazla video üretmesine sebep olmaktadır. Her geçen gün daha fazla insan kendi hobileri için veyahut markaları için video çekip yayınlamakta. Video blog, ürün tanıtımı ve çeşitli konularda çekilebilen videolar farklı amaçlara hizmet edebilir. Bu videoları bir akıllı telefonla kolayca çekmek mümkün olsa dahi video düzenleme deneyim gerektirir.

Video-duzenleme-yapilir-758x426

Çekilen görüntüleri direkt olarak bir sosyal medya platformuna yüklemek her zaman yeterince ilgi çekici olmayabilir. Bu noktada ise ortaya video çevirici veya video dönüştürme programı olarak adlandırılan yazılımlar çıkmaktadır. Video çevirme programı ile videolar paylaşılabilir hale getirilir. Video düzenleme programı ise bu videolara müzik eklenmesi, düzenlenmesi ve kurgusunun yapılabilmesi noktasında yardımcı olur.

Video düzenleme işlemleri genellikle dizüstü veyahut masaüstü bilgisayarlara aktarılan görüntülerde düzenleme yapmayı kapsar. Bu düzenlemeler, görüntülerin birleştirilmesi, ses seviyesinin ayarlanması, yazı veya efektlerin eklenmesini ifade eder. Genellikle küçük çaplı işletmeler ve kişisel hobi kapsamında videolu içerik paylaşımı yapmak isteyen, fakat bir profesyonel ile çalışabilecek bütçeye sahip olmayanlar video edit programı tercih eder.

video-duzenleme-programlari

Video birleştirme ve temel düzenleme işlemleri için mobil cihazlar için geliştirilmiş onlarca mobil uygulama bulunabilir. Bu uygulamalar kullanıcıların minimum ihtiyaçlarını karşılasa da bilgisayarlar üzerinde kullanılabilen video düzenleme programı ve benzeri programların yanında oldukça zayıf kalır. Bu programlar kullanılarak videolar daha profesyonel bir şekilde düzenlenir ve istenilen görsellik seviyesine ulaşılabilir.

Ücretsiz Video Düzenleme Programları

Openshot

Mac, Windows ve Linux işletim sistemlerinde sorunsuz şekilde kullanılabilen bu program tamamen ücretsiz olarak sunulmaktadır. Kullanıcı dostu arayüzü sayesinde oldukça kolay bir kullanım deneyimi yaşatır. Bu özellikleri sayesinde en iyi video düzenleme programı olarak değerlendiren kişiler olabilir. Bu yazılım videolarınıza watermark ekleme, ses dosyası ekleme ve kırpma gibi işlemleri kolaylıkla yapabilirsiniz.

ucretsiz-video-programlari

Yeşil bir arka plan ile çektiğiniz videolarınızı rahatlıkla düzenleyebilir, metin ve başlık ekleyebilirsiniz. Bu özellikleri sunmasının yanında Openshot yazılımı video edit işlemleriniz için hazır efektler sunar. Böylelikle çektiğiniz videolar üzerinde herhangi bir ücret ödemeden, pratik bir şekilde değişiklik yapabilirsiniz. En şık efektleri kullanarak videolarınızı daha ilgi çekici hale getirebilir ve sosyal mecralar üzerinden paylaşabilirsiniz.

VSDC Video Düzenleme

Windows işletim sistemine sahip olan bilgisayarlarda VSDC programını kullanabilirsiniz. Standart olan ücretsiz ve ücretli olan Pro sürümlerinden ihtiyacınıza uygun olanı seçebilir, video düzenleme işlerinizi yapabilirsiniz. Ücretsiz olan versiyonunda bazı özellikler sınırlandırılmış durumda fakat maskeleme ve yeşil ekran işlemleri rahat bir şekilde halledilebilir. Profesyonel bir amaçla kullanılmıyor ise ücretsiz sürümü kullanılabilir.

VSDC-ucretsiz-video-kirpma-programi

Ücretsiz sürümü ile video düzenleme işlemleri kolay ve pratik bir şekilde yapılabilir. VSDC programının kullanıcılarına sunduğu hazır efekt paketleri, fitreler ve renk düzenleme araçları ile maskeleme özellikleri, videolarınızın istediğiniz kaliteye gelmesine yardımcı olur. Bu özellikleri kullanarak hazırladığınız videolarınızı ise direkt olarak program içerisinden sosyal medya platformlarına gönderebilirsiniz.

Movie Maker 10

VSDC programına benzer şekilde Windows işletim sistemini kullanan bilgisayarlarda bulunan Movie Maker 10, kullanıcılarına tamamen ücretsiz bir yapı sunar. Windows şirketinin geliştirdiği bu yazılım içerisinde temel video düzenleme araçlarını barındırır. Bu uygulama sayesinde video geçişleri, metin yerleştirme, başlık ekleme ve kırpma gibi çok sayıda video montaj işlemini kolay bir şekilde yaparsınız.

Lightworks Video Edit

Linux, Mac ve Windows işletim sistemlerinin tamamında kolaylıkla kullanılabilen Lighworks programı video düzenleme işlerinizde size kolaylık sağlar. Standart sürümü ücretsiz olarak sunulan bu program, Pro sürümünde ise aylık olarak verilen belirli bir ücret mukabilinde kullanılır. Kullanıcı dostu arayüzü ve pratik araçları ile, en iyi video edit programı olarak gösterilen birkaç program arasında yer alır.

Lightworks-video-edit

Lightworks programı kısa süre içerisinde öğrenilebilir. Basit arayüzünün yanında kullanıcılara işlemlerinde rehberlik eden ipuçları sayesinde pratik bir kullanım sağlar. Video düzenleme süreçlerinde henüz tecrübesiz olan kişiler dahi bu ipuçlarını takip ederek ilgi çekici videolar hazırlayabilir. Video çevirici olarak kullanılabilen Lightworks uygulaması, video dönüştürme işlemlerinizde size yardımcı olur.

Bu yazılım kullanılarak video format dönüştürücü ihtiyacınızı karşılayabilirsiniz. İhtiyacınız olan video formatı için, program içine yüklediğiniz dosyayı gerekli formatta kaydetmeniz yeterli olur. Hızlı kullanımı ile video editleme işlerinizi hızlandıran program, video kırpa işlemlerini da basit bir şekilde yapmanıza olanak sağlar. Kullanıcı dostu arayüzü, basit şekilde kullanılabilen araçları ve ipuçları sayesinde zaman kaybetmeden bu programı öğrenebilirsiniz.

Shotcut

Bu yazılım Linux, Mac ve Windows işletim sistemlerine sahip bilgisayarlar içerisinde tamamen ücretsiz olarak kullanılabilir. Kullanımı kolay ve popüler video düzenleme programları arasında olan Shotcut, açık kaynaklı bir yazılıma sahip. FFmped, ProRes, DNxHD ve 4K çözünürlüğündeki geniş kapasiteli video düzenleme işlemleri yapılabilir. Geniş ses araçları skalası ise, videolarınıza ses ve müzik eklemenizi mümkün kılar.

Ücretli Video Düzenleme Programları

Adobe Premiere Pro

Adobe firmasının geliştirdiği Adobe Premier Pro, sektöründe oldukça popüler olan video düzenleme programları arasında yer alır. Adobe şirketinin ürettiği diğer tasarım yazılımları ile entegre şekilde çalışabilmesi, bu programın sıklıkla seçilmesini sağlar. HD video düzenlemek ve aktarım özelliklerini barındıran program, video içerisinde ses arama özelliği ile kullanıcılarına inanılmaz bir kolaylık sağlar.

Adobe-Premiere-Pro-Video-Programi

Avid Media Composer

Profesyonel film ve video düzenleme sektörlerinde sıkça kullanılan bir yazılım olması ile Avid Media Composer, profesyonel seviyede işler yapmanızı sağlar. Kare arası klonlama ve kusur ayıklama özellikleri ile kullanıcılarına kolaylık sağlayan uygulama, birden fazla görüntü içerisinde ihtiyacınız olan en iyi görüntüyü seçmenizde size yardımcı olur. Bu yazılımı kullanabilmek için ise yıllık ücret ödemeniz gerekir.

Sony Vegas Pro

Profesyonel işler için de sıklıkla tercih edilen Sony Vegas Pro, video düzenleme konusunda geniş özellikler sunar. Üstün ses düzenleme araçlarına sahip olan program, video kırpma ve çeşitli konularda da kullanıcılarına avantaj sağlar. JavaScript eklentileri sayesinde çeşitli animasyonlara ve geçişlere sahip olabileceğiniz yazılım, senelik olarak ödenen bir ücret dahilinde kullanıma açılır.

Sony-Vegas-Pro-Video-Edit

Final Cut Pro

Filmlerin kurgulanmasında sıkça kullanılan Final Cut Pro yazılımı, en iyi video düzenleme programları arasında gösterilmektedir. Birçok popüler filmin kurgulanması sırasında kullanılan program, kullanıcılarına çok geniş bir araç skalası sunar. Boyutu çok büyük olan videolardan, 360 derecelik çekimlere kadar her türlü içerik rahatlıkla düzenlenebilir.

Farklı formatlarda bulunan çok sayıda video, kolay şekilde birleştirilebilir, düzenlenebilir ve dönüştürülebilir. Final Cut Pro programı kullanıcılarına sunduğu renk düzenleme ve filtreleme araçları sayesinde kolaylık sağlar. DynamicRT ile gerçek zamanlı efekt ve filtre yapabilme özelliği ise profesyonel çalışmalarda işinize yarar. Profesyonel işler oluşturabileceğiniz bu uygulama video converter özelliği bulundurur.

Final-Cut-Pro-video-duzenleme

Power Director Ultra

Cyberlink şirketi tarafından geliştirilen Power Director Ultra yazılımı, video editleme işlemlerini hızlı bir şekilde yapmanıza olanak sağlar. Tek seferlik bir ücret ödeyerek sahip olabileceğiniz program, Türkçe dil desteği sağlamamaktadır. Yüksek bütçelere gerek duymadan, profesyonel çapta işler yapabileceğiniz bu yazılım, nitelikli araç kitleri sayesinde her türlü işleminizde size yardımcı olur.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Net Framework Nedir? Microsoft Net Framework Özellikleri

Sesli Arama Nedir? Yandex ve Google Sesli Arama