Windows 10 Güncellemesi 21H1 Kullanıma Sunuldu

İşletim sistemleri zaman zaman yaptıkları güncellemeler ile hem performans hem de güvenlik sorunlarının ortadan kaldırılmasını temin ediyor. Bazı nadir görülen sorunlara karşı bir çözüm olarak sunulan güncellemeler aynı zamanda işletim sistemlerinin olası açıklarının giderilmesine imkân tanıyor. Bunun yanında güncellemelerin gerçekleştirilmesi ile birlikte kullanıcıların yeni işletim sistemi özellikleri ile tanışabilmesi de mümkün oluyor.

21H1 güncellemesi de birçok olası sorunu gidermek için tasarlanmış görünüyor. Daha önce yayınlanacağı duyurulan bu güncelleme aynı zamanda Windows 10 güncellemesi olarak kullanıcıların opsiyonel olarak bilgisayarlarına kurmalarına imkân veriyor. Geçerli bir internet bağlantısı olan herkes opsiyonel olarak bu güncellemeden yararlanabilecekler. Bu güncelleme kullanıcı bazında birçok yeni iyileştirmeyi sizlere sunuyor.

Windows 10 Güncelleştirmesi Özellikleri

21H1 güncellemesinin birçok artıları sizlere sunuluyor. Bunlar arasında bluetooth kulaklıkların yalnızca sesli aramalarda kullanılmasını kısıtlayan yeni bir durum da bu güncelleme ile ortadan kaldırılıyor. Yine Japonca yeniden dönüştürme iptalinde yanlış döndürme sonuçları veren sistem hatası da bu süreçte ortadan kaldırılıyor. Yine Microsoft one drive sisteminde herhangi bir güncelleme sonrasında ortaya çıkan yalnızca bilinen klasörler sorunu da bu güncelleme ile giderilmiş oluyor.

Yeni güncelleme ile gerçekleştirilen sorunlar bunlar ile sınırlı değil. Bazı bilgisayarlarda görülen önemli bir sorun olan USB kullanarak bir aygıta bağlanan ses kulaklıklarının çalışmasını engelleyen sorun da güncelleştirme aşamasında giderilmiş oluyor.  Yine eski sürümde titreme ve görüntü bozulmalarına neden olan bir sorun da bu güncelleme ile giderilmiş olacaktır. Çince giriş yöntemi düzenleyicisinde görülen bir sorun olan OOBE kullanıcı kutusuna herhangi bir şey yazamama sorunu da yapılan güncelleme ile tarihe karışmış görünüyor.  Yine metin kutusuna Office 365 uygulamalarına kopyala yapıştır yapma ile ilgili sorun da giderilmiş oluyor.

Dokunmatik giriş yaparken ortaya çıkan ve cihazın durmasına neden olan yüksek temas ettirildiğinde ortaya çıkan sorun da yine bu güncelleme ile ortadan kaldırılmışa benziyor. Yine bazı cihazlarda hazırda bekletme sonrasında monitörün siyah ekran göstermesine neden olan sorun da giderilmiş oluyor. Yüksek dinamikli monitörlerde görülen bir diğer sorun olan ve parlaklığı sıfırlayan sorun da yine güncelleme ile giderilmiş oluyor.

21H1 güncellemesinin getirdiği değişiklikler

Sonuç olarak güncellemenin getirdiği yenilikler ve tasarım sorunlarının giderilmesi aşamasında önemli detaylar gözlerden kaçmıyor. Bazı sorunlar yerel dil sorunları ile ilintili olmakla birlikte dokunmatik yüzeylerde daha yüksek performans elde etmek isteyenlerin bu sorunları aşabilmesi için bu güncellemeden yararlanılabiliyor.

Bunların yanında bu güncelleme Windows hello yazılımı ve kamera desteğinde harici kaynakları kullanmaya imkân veriyor. Yine çoklu kamera desteği noktasında da bu güncellemeden yararlanmak mümkün olabiliyor. Bilgisayarları güvenlik risklerine karşı koruma altına almada önemli olan Windows defender uygulama koruması optimizasyonu ile daha yüksek güvenlik sağlanabiliyor. Windows yönetim araçları tarafında da çeşitli çözümlemeler sizlere sunuluyor. Windows yönetim ilkesi ve grup ilkesi hizmetlerinin daha yüksek performans ile kullanılması bu sürüm güncellemesi ile mümkün olabiliyor.

Şu an için isteğe bağlı olarak Windows 10 güncellemesi kullanan kullanıcılar için sunulan bu imkânlar aynı zamanda kullanıcıların performans beklentilerinin ve bugların ortadan kaldırılmasında da önemli avantajlar sağlıyor. Siz de Windows update sistemi üzerinden söz konusu güncellemeleri takip edebilir ve indirerek kullanıma başlayabilirsiniz.

Yeni kullanıma sunulan performans iyileştirmeleri ve daha fazlası için resmi internet sitesini kullanarak da indirme işlemlerini yerine getirebilirsiniz. Günümüzde söz konusu güncellemelerin yerine getirilmesinde farklı araçları da kullanarak çözüm oluşturulması mümkün olabiliyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Microsoft İş Birliği Uygulaması Loop’u Duyurdu!

Acronis Nedir? Veri Yedeklemede Acronisin Önemi