Yeni Mars Görevi İçin Tarih Belli Oldu | SpaceX

Elon Musk’ın kurucusu olduğu SpaceX firması özellikle Mars araştırmalarına devam ediyor. Daha önce Ingenuity hava aracını gönderen SpaceX çalışmalarında yeni bir adıma geçiyor. 2. Mars görevi için son hazırlıklarını yapan Musk ve ekibi, görev tarihini de belirlemiş durumda.

SpaceX’in kurucusu Musk, Starship’in mayısta uzaya fırlatılacağını açıkladı. Mars’a insanlı görevler için tasarlanan roketin yeni prototipi mayıs ayında ilk yörüngesel uçuşunu gerçekleştirecek.

mars yolculuk

Elon Musk’ın Mars hayalini gerçekleştirecek roket için önemli bir tarih verildi. SpaceX’in kurucusu Elon Musk, ilk denemesi Mayıs 2021’de yapılan Starship’in ilk yörüngesel uçuşunun ne zaman olacağına dair Twitter’dan açıklama yaptı.

Musk, “Nisan ayına kadar ‘uçuşa elverişli’ 39 motor üretilmesi planlanıyor ve ardından motorların uzay aracı Starship’e entegre olmasının da bir ay sürmesi bekleniyor” ifadelerini kullandı. Böylelikle Starship’in ilk yörüngesel uçuşunun mayıs ayında yapılması planlanıyor.

hosting

Starship’in ilk denemesi Mayıs 2021’de yapılmış, 10 kilometreye çıkan dev roket sağlam ve dengeli bir şekilde iniş gerçekleştirebilmişti.

Elok Musk Kimdir?

Elon Musk aslen Güney Afrikalı olan bir mühendis bir yatırımcı mucit ve girişimci. Elon Musk 28 Haziran 1971 tarihinde doğmuştur. Babası Güney Afrikalıdır. Elon Musk yazılım ve kodlamayı kendi kendine öğrenmiştir. Blaster adındaki uzay oyununu 12 yaşında iken yazmıştır ve yaklaşık olarak 500 dolara satarak satışını yapmıştır.

hosting kampanya
elon-musk-kimdir

Sekiz ve dokuzuncu sınıfları Bryanston High School’da okumuştur. Sonrasında Preteroia Boys High School’a geçerek bu okuldan mezun olmuştur. Anne ve babası 1980 yılında boşandıktan sonra babası ile birlikte pretoria banliyölerinde yaşamaya başlamıştır. Anne ve babasının ayrılmasından 2 yıl sonra annesi ile birlikte Kanada’ya gitmektense babası ile kalmayı tercih ettiğinden dolayı pişman olmuştur.

Babasının korkunç bir insan olduğunu ve bir insanın aklına gelebilecek her türlü kötü şeyi yaptığını söyleyen Musk, zaman içerisinde babasından yavaş yavaş uzaklaşmaya başladı. Elon Musk’un baba tarafından bir üvey kız ve erkek kardeşi de bulunuyor. Güney Afrika ordusunda askerlik yapmak istemediği için 17 yaşında iken evden ayrılmıştır. 1992 yılında Kingston Ontraio’da bulunan Queen’s University‘de iki yıl okumuştur.

Buradan sonra University of Pennsylvania’ da fizik ve işletme okumak üzere Kanada’dan ayrılmıştır. The Wharton School of the University of Pennsylvania’da ekonomi alanında lisans diploması almıştır. Ayrıca fizik alanında yan dal diplomasını da Universty of Pennsylvania, School of Arts and Sciences’dan almıştır.

Space X Firması Ne Zaman Kuruldu?

Elon Musk üçüncü şirketi olarak, 2002 yılının Haziran ayında  Spacex’i kurmuştur. Aynı zamanda şirketin CEO’sudur. Spacex roket teknolojinin durumunu ilerletmek için fırlatma araçları geliştiren ve üreten bir şirket. Musk, uzayı keşfetmenin insanlık bilşncini korumak için olmasa da geliştirilmesi için önemli bir adım olduğunu düşünüyor. Musk’ın hedefi insanlı uzay uçuşlarının malitetini onda bie miktarına çekebilmek. Spacex’in Nasa’dan farkı ise Elon Musk tarafından kurulmuş olan özel bir şirket olması. 

spacex-firmasi-ne-is-yapiyor

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

iPhone iOS 15.4 Güncellemesi Yayında

WhatsApp Manuel Dil Güncellemesi