.TR Uzantılı Alan Adlarınızı Yetkili Kayıt Operatörlerine Transfer Etmeniz için Son Günler!

Nic.tr 21 Aralık 2018 tarihinde imzaladığı sözleşme ile yetkisini, Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu (BTK)’na devretmiştir. Sözleşme gereği, 2020 Ağustos ayında Nic.TR sisteminin kapatılması ve .tr Ağ Bilgi Sistemi’nin (TRABİS) faaliyete geçmesi öngörülmektedir.

İnternet Alan Adları Yönetmeliği’nin Geçici 1 inci maddesi gereği Ağustos 2020 itibati ile TRABİS faaliyete geçtiğinde Nic.TR üzerinden yönetilen tüm alan adı sahiplerinin bir kayıt kuruluşu seçmeleri gerekmektedir.

ODTÜ'de olan ".tr" uzantı yetkisinin BTK'ya geçmesi beraberinde .tr uzantılı alan adına sahip olan kişiler için yeni bir süreç başlamıştır. 23 Mart 2020 tarihinden sonra .tr alan adları için nic.tr web sitesi üzerinde hiçbir işlem uygulanamayacaktır! nic.tr üzerinde yer alan .tr uzantılı alan adlarının 23 Mart 2020 tarihine kadar yetkili kayıt operatörlerine transfer edilmesi gerekmektedir.

 

nic.tr üzerine .tr uzantılı alan adları olan kişilerin ne yapması gerekiyor?

Şu an nic.tr üzerinde .tr uzantılı alan adı olan kişilerin 23 Mart 2020 tarihine kadar alan adını yetkili kayıt operatörlerine aktarması gerekiyor. Alan adlarınızı teknik altyapıyı sağlamış ve yetkili kayıt operatörü onayı alan firmamıza transfer edebilirsiniz!

Transfer Süreci/Sonrası

- Alan adı transfer işlemi esnasında/sonrasında web sitesinde ve mail servisinde sorun yaşanmayacaktır.
- Transfer işlemi sonrası alan adı bitiş tarihinde değişiklik olmayacaktır. Alan adı mevcut süresi ile beraber aynı şekilde aktarılacaktır.
- Transfer sonrası alan adını Alastyr müşteri paneli üzerinde yönetebilir ve park/yapım aşamasında sayfalarımızı ücretsiz kullanabilirsiniz.
- Firmamıza yapacağınız .tr uzantılı tüm alan adı transfer işlemleri ücretsiz olarak gerçekleştirilecektir.


.TR Uzantılı Alan Adımı Alastyr'a Nasıl Transfer Edebilirim?

1-) Nic.tr adresi üzerinde yer alan "AKTARIM YAPMAK İÇİN TIKLAYIN" butonuna tıklayın.

2-) Açılan sayfada "AKTARIM İŞLEMİNİ BAŞLATMAK İSTİYORUM" seçeneğine tıklayın.

3-) Transfer etmek istediğiniz alan adını seçip "Devam Et" butonuna tıklayın.

4-) Üst kısımda yer alan "Cep Telefonu Numarası" bölümünü doldurduktan sonra Kayıt Operatörü alanında "Alastyr Telekomünikasyon A.S." ve alt kısımda yer alan "Muvafakatname'yi okudum ve onayladım" kutucuğunu işaretleyip "Devam Et" butonuna tıklayın.

5-) Girmiş olduğunuz telefon numarasına SMS ile gelecek olan onay kodunu ilgili kutucuğa girip "Devam Et" butonuna tıklayın.

6-) Kodu girdikten sonra açılan sayfa üzerinden varsa müşteri hesabınıza giriş yapmanız, yoksa "Üye Ol" butonuna tıklayıp yeni bir müşteri hesabı oluşturmanız gerekmektedir.

7-) "Alan adı transfer işlemi başarıyla gerçekleşmiştir" ibaresini gördüğünüzde transfer işlemi tamamlanır ve alan adını Alastyr müşteri paneliniz üzerinde yönetebilirsiniz.Thursday, January 23, 2020

<< Geri