Alan adı nasıl transfer edilir

Alan adınızı Alastyr‘a taşımak isteyen müşterilerimiz için dikkat ve takip etmeleri gereken hususları listeledik. Alan adı transfer etmek çok basit bir işlem, fakat dikkat edilmesi gereken bazı hususlar var.

Hatırlatmalar

  • Alan adı transferi Alastyr’da ücretsizdir fakat alan adını bir kaydediciden bir başka kaydediciye transfer etmek için alan adınızın süresini 1 yıl uzatmanız gerekmektedir. Sipariş esnasında sadece bu yenileme ücreti alınır.
  • Alan adını bir başka kaydediciye transfer ettiğinizde alan adınızın tescil süresi açısından bir kaybınız olmaz. Örneğin alan adınızı 11 Ocak 2014 tarihinde tescil ettiyseniz ve bu alan adını 11 Nisan 2014 tarihinde bir başka kaydediciye transfer ettiğinizde, alan adınızın süresi 11 Nisan 2014 tarihinden itibaren 1 yıl uzamaz. 11 Ocak 2014 tarihinden itibaren bir yıl uzar.

Alan adınız transfer için uygun mu kontrol edin

Aşağıdaki durumlarda alan adını bir başka kaydediciye transfer edemezsiniz.

  • Eğer alan adı yeni tescil edildiyse alan adını transfer edemezsiniz. Çoğu kaydedici alan adının tescil edildiği veya yenilendiği tarihten sonraki 30-45 gün içerisinde transferine müsaade etmez. Aynı şekilde alan adının süresinin bitmesine 30 günden az kaldıysa transfer işlemi başarısız olabilir.
  • Whois bilgileri gizli ise alan adını transfer edemezsiniz. Transfer onay e-postası alan adının yönetici e-posta adresine gönderilir, whois bilgilerini gizlediğinizde bu yönetici e-posta adresinde sizin erişiminiz olmayan bir e-posta adresi yazar, dolayısıyla transferi onaylayamazsınız.
  • Alan adında transfer kilidi var ise alan adını bir başka kaydediciye transfer edemezsiniz. Öncelikle ilgili firmanın kontrol paneline giriş yapıp, alan adında bir transfer kilidi var ise bu kilidi kaldırmanız gerekmektedir.

Transfer için takip etmeniz gereken yönergeler

  1. Öncelikle alan adının transfer koduna ihtiyacınız var. Transfer kodu, EPP Code veya Authorization Code olarak da geçer. Bu kodu alan adını tescil ettiğiniz firmadan temin edebilirsiniz.
  2. Alan Adı Transfer sayfasındaki adımları takip ederek transfer siparişinizi oluşturunuz.
  3. Faturanızı ödediğiniz zaman alan adı transferiniz işleme alınır, alan adının yönetici e-posta adresine transfer onay e-postası gönderilir ve bu e-postanın 5 gün içerisinde onaylanması gerekir. Bu e-posta adresine erişiminiz yoksa lütfen erişiminiz olan bir e-posta adresi ile güncelleyip destek ekibine bildirim gönderiniz. Bu e-postayı onayladıktan sonraki 14 gün içerisinde alan adınız Alastyr hesabınıza aktarılır.

 

Tags: , , ,