Bayi Hosting Nedir? Bayi Hosting Özellikleri ve Fiyatı

Reseller Hosting Nedir?

Reseller hosting, özellikle yazılım firmaları, dijital ajanslar, freelancer iş yapanlar ve müşterilerine web hizmeti satmak isteyen kullanıcılar için geliştirilen bir hosting servisidir. Bayi hosting ile alt kullanıcılar oluşturarak, sahip olduğunuz sunucu kaynaklarını kendiniz ayarlayabilirsiniz. Kendi logonuz yer aldığı ve özelleştirilmiş yetkilere sahip panel ile hosting satışı yapabilirsiniz.

reseller-hosting

Web terimlerinin genelinde olduğu gibi Bayi Hosting terimi de İngilizce “reseller” kelimesinin karşılığı olan yeniden satış şeklide dilimize çevrilebilir. Bu noktada ise yeniden satış yerine Türkçe terim olarak “bayi” kelimesi kullanılmaktadır. Bu nedenle Reseller hosting paketleri, piyasa içerisinde Bayi hosting şeklinde de pazarlanabilir. İki isim de aynı hizmeti sunan paketler olarak karşımıza çıkar.

hosting

Reseller hosting, hosting yani sunucu hizmeti satışı yapmak isteyen işletmelerin satın aldığı bir hizmet olarak tanımlanabilir. Bayi hosting hizmeti alan firmalar, almış oldukları hizmetleri bir veya birden fazla web sayfasına, kendi belirlediği kaynaklar üzerinden dağıtabilir. Böylelikle adeta bir bayi gibi hosting hizmeti veren firma,  servis sağladığı web siteleri için çalışmalarını sürdürebilir.

bayi-hosting-nedir

Reseller yani hosting bayi paketleri, çoklu web sitesi barındırma imkanı sunar. Bu şekilde sunucu hizmeti satışı yapmak isteyen firmalara özel olarak piyasaya sürülen paket şirketlere reklam avantajı da sunar. Bayi hosting hizmeti alan bir firma, başka firmaya servis sağlayıcı bir hizmet verdiği takdirde, yönetim paneline logo ve banner yerleştirerek firma markasını ön plana çıkarabilir.

Bayi Hosting ile Web Hosting Arasındaki Fark Nedir?

Reseller hosting paketleri, diğer genel web hosting hizmetleri ile benzer şekilde çalışır. Bayi hosting servisi kapsamında fiziksel bir sunucu veyahut bulut sunucu üzerinden sanal olarak bölünen kısım, bayi hosting sağlayan firma tarafından daha küçük yazılımsal parçalara bölünerek müşterilerin kullanımına sunulur. Büyük çaplı bir bayi web hosting işlemi hedefleniyor ise, tek başına fiziksel bir sürücü üzerine aktarılabilir.

bayi-hosting-fiyatlari

Reseller hosting nedir?” sorusunun cevabı ise en basit şekilde, alınan bayi hosting hizmetinin bir kısmını talep eden müşterilere kiralamak olarak tabir edebilir. Bir apartmanda bulunan daireleri kiralamaya benzeyen yöntem, bayi hosting hizmetini sağlayan firma tarafından yapılır. Buradaki önemli nokta ise, kiralanan alanların müşteri ihtiyaçlarına cevap verebilecek şekilde yapılandırılmasıdır. Bu sunucu alanları hazırda bekletilmez ve anında yapılandırılır.

Bayi sunucu hizmeti vermeniz durumunda, müşteriniz olan firmalar, kendi hesaplarını bir kullanıcı gibi yönetebilir. Böylelikle sizin belirlediğiniz sınırlar içerisinde, servis sağladığınız firma, kendi ihtiyaçlarını belirleyebilir ve değişiklikler gerçekleştirebilir. Müşterilerinizin paketleri üzerinde yapabilecekleri bu düzenlemeler kiralanan hizmet alanı ile sınırlandırılır. Firmalara sunduğunuz barındırma alanı ve site trafiği özelliklerinin sınırlarını siz belirlersiniz.

Reseller Hosting Özellikleri Nelerdir?

Reseller Hosting paketleri; SSD, RAM ve CPU bileşenleri ile piyasaya sürülür. Çeşitli donanım özelliklerine ve trafik seçeneklerine sahip olan bayi hosting hizmetleri, kullanıcıların kendi kaynaklarını belirlemesinde yardımcı olur. Sunucu hizmeti sağlayan firmalar ise bu seçilen özelliklere göre fiyatlandırma yaparak, müşterilerine özel paketler oluştururlar. Böylelikle müşteri olan firma kendi ihtiyaçlarını karşılar.

bayi-hosting

Kullanıcı ihtiyaçlarına göre kişiselleştirme yapılabilen Bayi Hosting paketleri içerisinde, hesap sayısı sınırlaması bulunabilir. Bu hesap sınırlaması olan paketler içerisinde farklı dinamikler ile işlem yapmanız gerekir. Örneğin, bir sunucu paketi 15 site barındırma kapasitesine sahip ise, SSD alanında boş yer olmasına rağmen 16. siteyi eklemenize izin vermez. Bu sebeple satın almak istediğiniz hosting paketlerinde sınır olup olmadığını kontrol etmeniz önemlidir.

Reseller hosting özellikleri ile kullanıcılarına esneklik sağlamaktadır. Bayi hosting paketleri genel özellikleri itibari ile hosting hizmeti satışı yapmayan kişileri ve kurumları hedefler. Bu amaçların yanında ise birden çok web sitesine sahip olan kurumlar ve farklı tasarımlarda tema üreterek bu temaların satışını yapmak isteyen web geliştirici uzmanlar tarafından da tercih edilen bir hizmettir.

reseller-hosting-ucretleri

Kendi yazılımlarını tasarlayan yazılımcılar Reseller hosting paketleri içerisinde sınırlı versiyonlarını yayınlayabilir. Böylelikle kendi yazılımlarının reklamını yaparken, sunucu hizmeti sağlayarak bir taşla iki kuş vurabilirler. Hem yazılımcılara hem de müşterilere esneklik avantajı sağlayan bu hizmet, özellikle birden fazla web projesi üzerinde çalışan webmasterlar tarafından büyük bir ilgi görmektedir.

Reseller hosting paketlerinde bulunan en büyük avantajlardan bir tanesi, birden fazla sunucu hizmetinin tek panel üzerinden yönetilebilmesidir. Tek panelden yönetim özelliği karmaşayı azaltarak yönetim süreçlerinin pratik hale gelmesini sağlar. Hosting hizmeti aldığınız firmanın sağladığı yönetim paneli üzerinden web sitenize bağlı olan tüm hosting paketlerini rahatlıkla yönetebilir, akıcı bir hizmet sağlayabilirsiniz.

Alt Kullanıcı Özelliği ve Kontrol Paneli Avantajı

Tek panel üzerinden yönetim kolaylığı sağlayan Reseller hosting, farklı avantajları da beraberinde getirir. Bayi hosting kapsamında, servis sağladığınız sitelerin ihtiyaçları doğrultusunda kaynakları azaltabilir veya artırabilirsiniz. Yüksek trafik verilerine ve sunucu alanına ihtiyacı olan şirketler için kaynakları artırabilir, tam tersi şekilde kaynak tüketimi düşük seviyelerde olan firmalar için de kaynakları azaltabilirsiniz.

Bu özelliklerinin yanında Reseller hosting hizmeti birden fazla siteye sahip olan kişiler ve kurumlar için de avantajlı hale gelmektedir. Birden çok web sayfası için farklı web hosting paketleri almanız, çeşitli maliyet kalemlerini size yansıtır. Bunun yerine bir bayi hosting işlemi tercih etmeniz, birden fazla maliyetle ve yüksek bütçelerle uğraşmanıza gerek kalmadan, hosting masraflarınızı olabilecek en iyi seviyeye getirmenizi sağlar.

reseller-hosting-ozellikleri

Birçok avantajlı özelliğinin yanında Reseller hosting hizmeti hakkında dikkat edilmesi gereken konu ise site barındırma sınırıdır. Türkiye Reseller hosting kapsamında çeşitli firmalar, müşterilerine çok çeşitli bayi sunucu paketleri sunar. Bu paketler içerisinde yapacağınız seçime dikkat etmeniz gerekir. Barındırılan site sayısını geçmeniz durumunda, daha üst paketlere geçmek veya sunucu değiştirmek zorunda kalabilirsiniz.

Reseller Hosting Fiyatları Ne Kadar?

Reseller hosting fiyatları belirli etkenlere göre değişiklik gösterir. Bu etkenler bayi hosting hizmeti alırken, kendi sunucunuz içerisinde bulundurabileceğiniz web sitesi sayısına, web alanı depolama kapasitesine, aylık web sitesi trafik miktarına ve CPU limitine göre değişiklik göstermektedir. Bu kriterlerin daha büyük çaplarda size sunulması verilen hizmet paketinin fiyatının artmasını sağlarken, daha küçük çaplı hizmetler uygun fiyatlarla bulunabilir.

reseller-hosting-nedir

Reseller hosting hizmeti veren firmalar uygun fiyatlar ile size hizmet verse de güvenilir olması birinci dereceden önemlidir. Kesintisiz ve kaliteli bir hizmet verebilmeniz için bayi hosting hizmeti aldığınız firmanın güçlü bir altyapısı olmalıdır. 7/24 destek verebilen, hızlı SSD platformları olan ve sabit fiyat garantisi veren şirketlerden sunucu hizmeti almanız, sizin vereceğiniz hizmeti de olumlu etkiler.

Standart Hosting ile Bayi Hosting Arasındaki Fark Nedir?

Standart hosting hizmetinde genellikle 1 domain eklenebilir, bayi hosting işlemlerinde ise bu sayı oldukça fazladır. Her bir domain hesabı için ayrı hosting oturumu açabilir, yönetim paneli sayesinde rahatlıkla işlem yapabilirsiniz. Standart hosting hizmetlerinde fazladan domain almanız durumunda CPU aşımı ve yetersiz kaynak sorunu ile karşılaşabilirsiniz. Reseller hosting hizmetlerinde ise kaynaklarınızı siz belirlersiniz.

bayi-reseller-hosting

Bayi hosting hizmeti içerisinde domainleriniz farklı oturumlar içerisinde olduğu için, bir sorun oluşması durumunda diğer domainleriniz etkilenmez. Standart hosting hizmetlerinde ise tüm domainler oluşan sorundan etkilenir. Hızlı, güvenilir ve ekonomik bayi hosting paketleri ile kendi girişiminizi kurabilir, sunucu hizmeti satışı yapabilirsiniz. Kullanıcılarınıza ise bir kontrol paneli tanımlayarak fark yaratabilirsiniz.

One Comment

Leave a Reply

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Firewall Nedir? Firewall Cihazı Nasıl Çalışır? Güvenlik Duvarı Ayarları

Site Hızlandırma İçin 5 Altın Tavsiye | Web Site Hızı Arttırma