Bill Gates Kimdir? Buluşları ve Biyografisi

Bill Gates kimdir sorusuna kısa bir cevap vermek mümkün değil. Girişimci Bill Gates, iş partneri Paul Allen ile dünyanın en büyük yazılım şirketi olan Microsoft’u kurdu ve daha sonra dünyanın en zengin adamlarından biri oldu. Bu buluşu, keskin zekası ve iş hayatındaki taktikleri ile Gates’i dünyanın en zengin adamlarından biri yaptı.

bill-gates

Gates kariyerinin zirvesine geldiği 2014 yılının Şubat ayında, kurduğu Bill ve Melinda Gates Vakfı’ndaki hayır işlerine odaklanmak için Microsoft‘un başkanlığından istifa ettiğini duyurdu. Gates, zeki ve hırslı bir iş adamı olmasının yanında hayatını başkalarına yardım etmeye adayan ve bunun için de durmaksızın çalışan bir hayırseverdir.

Bill Gates Hayatı ve Biyografisi

  • Çocukluğu

Bill Gates, 28 Ekim 1955’te Seattle, Washington’da doğdu. Gates, ablası Kristianne ve küçük kız kardeşi Libby ile üst orta sınıf bir ailede büyüdü. Gates’in aile ortamı sıcak ve yakındı ve üç çocuk da rekabetçi olmaya ve mükemmellik için çaba göstermeye teşvik edildi. Çocukken kutu oyunları oynamaktan çok hoşlanıyor ve hırsını gösteriyordu.

bill-gates-gencligi

Bill Gates’in annesi bir öğretmendi fakat bir süre sonra bu işi tamamen bırakıp kendini hayır kurumlarına ve yardıma ihtiyacı olan çocuklara adadı. Annesi, okullarda ve toplum kuruluşlarında gönüllü olduğu zaman Gates’i sık sık yanına alırdı ve bu sebeple de oğlunda yardımseverlik kavramının gelişmesine yardımcı oldu.

  • Eğitim Hayatı

Bill Gates çocukluğunda sürekli ansiklopedi ve kitap okuyan bir çocuktu hatta bu durum ailesini endişelendirmeye başlamıştı. Sosyal yanı güçlü olmayan Gates, 13 yaşında Lakeside Özel Okulu’na başladı. Bu okulda matematik ve bilimde mükemmel, aynı zamanda drama ve İngilizce’de de çok iyi bir performans sergileyerek neredeyse tüm konularda gelişti.

Lakeside Okulundayken bir bilgisayar şirketi öğrencilere bilgisayar dersleri vermeyi teklif etti. İşte bu şekilde Gates, bir bilgisayarla tanıştı ve yapabileceklerine hayran kaldı. Daha sonra zamanının çoğunu burada çalışarak geçirdi. Üniversite sınavına giren Gates yüksek bir puan alarak kendini entelektüel açıdan kanıtladı. Gates 1975 yılında Harvard’dan ayrıldı ve sonrasında hayatını bilgisayarlarla geçirmeye karar verdi.

gates-hayati
  • Özel Hayatı

1987’de Melinda French adlı 23 yaşındaki bir Microsoft ürün yöneticisi Bill Gates’in dikkatini çekti. Zamanla, aralarında yakın ve entelektüel bir bağlantı keşfettikçe ilişkileri büyüdü. 1 Ocak 1994’te Melinda ve Bill, Hawaii’de evlendiler. 1996’da ilk kızları Jennifer doğdu. Oğulları Rory 1999’da doğdu ve ikinci kızı Phoebe 2002’de dünyaya geldi.

Bill Gates Microsoft’u Nasıl Kurdu?

Bill Gates iş partneri olan Paul Ellen ile Lakeside Lisesi’nde okurken tanıştı. Farklılıkları ne olursa olsun, Paul Allen ve Gates boş zamanlarının çoğunu programlar üzerinde çalışarak geçirdiler. Zaman zaman aynı fikirde değillerdi ve kimin haklı olduğu veya bilgisayar laboratuvarını kimin yönetmesi gerektiği konusunda tartışıyorlardı.

Bill-Gates-microsoft-kurucusu

1970’te, Gates ve Allen, trafik modellerini izleyen bir bilgisayar programı olan “Traf-o-Data” yı geliştirerek birlikte iş kurdular. Çabaları için 20.000 dolar kazandılar. Gates ve Allen kendi şirketlerini kurmak istediler, ancak Gates’in ebeveynleri onun okulu bitirmesini ve üniversiteye gitmesini istediler. Allen Washington Eyalet Üniversitesi’ne, Gates ise Harvard’a gitti, ancak ikili hep iletişim halinde kaldılar.

İki yıl üniversiteye gittikten sonra Allen okulu bıraktı ve Honeywell için çalışmak üzere Massachusetts, Boston’a taşındı. Bu süre zarfında Bill Gates’e, Altair 8800 mini bilgisayar kiti hakkında bir makale içeren Popular Electronics dergisinin bir baskısını gösterdi. İki genç adam, bu bilgisayarın kişisel bilgisayar dünyasında yaratabilecekleri olasılıklara hayran kaldılar.

bill-gates-kimdir

Altair bilgisayarı, Micro Instrumentation and Telemetry Systems (MITS) adı verilen Albuquerque, New Mexico’da küçük bir şirket tarafından yapıldı. Gates ve Allen, Altair bilgisayarını çalıştıracak bir BASIC yazılım programı üzerinde çalıştıklarını duyurarak şirketle temasa geçtiler. Aslında yazılım programları yoktu, ancak MITS’in böyle bir yazılımı geliştiren biriyle ilgilenip ilgilenmediğini bilmek istediler.

Microsoft’un Temellerini Atmaya Başladı

Bill Gates ve Allen, sonraki iki ayı Harvard‘ın bilgisayar laboratuvarında BASIC yazılımını yazarak geçirdiler. Bu yazılım mükemmel çalıştı. Allen, MITS’de işe alındı ​​ve Gates kısa süre sonra Harvard’dan onunla çalışmak için ayrıldı. 1975’te Gates ve Allen, “mikro bilgisayar” ve “yazılım” sözcüklerinin birleşiminden oluşan Micro-Soft’u kurdu ama ilk başta maddi sıkıntılar çekiyorlardı.

1976 yılının şubat ayında Bill Gates bilgisayar meraklılarına açık bir mektup yazarak, yazılımın bedelini ödemeden dağıtımının ve kullanımının sürdürülmesinin “iyi yazılımların yazılmasını önleyeceğini” söyledi. Microsoft, diğer bilgisayar şirketleri için de farklı yazılımlar yazdı ve 1979 yılının başında şirketin faaliyetlerini Seattle’ın hemen doğusundaki Bellevue, Washington’a taşıdı.

Şirket sarsıntılı bir temelden yola çıkmasına rağmen, 1979 yılında yaklaşık olarak 2,5 milyon dolar hasılat elde etti. Bill daha 23 yaşındayken kurduğu şirketin başına geçti. Sahip olduğu yazılım geliştirme zekası ve keskin bir iş anlayışı ile şirketi başarıyla yönetti ve ayrıca şirket sözcüsü olarak çalıştı.

Apple Microsoft’a Neden Dava Açtı?

Bill Gates ve Steve Jobs çeşitli zamanlarda birçok kez ortaklık kurdu, her zaman rekabet etti ve teknoloji ortamının şekillenmesine yardımcı olacak şekillerde birbirlerine meydan okudular. Apple, ilk zamanlarda Macintosh bilgisayarı için Microsoft’un yazılımına güveniyordu. Ancak zamanla, Microsoft sektörde lider pozisyonunda olunca işler yavaş yavaş değişmeye başladı.

1988 yılında Apple, işletim sisteminin görünümü ve izlenimi ile ilgili patentleri ihlal ettiği gerekçesi ile Microsoft’a dava açtı. Yıllarca süren davalarda Microsoft, Apple’ın neredeyse tüm iddialarını ortadan kaldıran sonuçlar aldı.1997’ye gelindiğinde Apple’ın ekonomik durumu çok kötüydü ve Bill Gates Apple’a 150 milyon dolarlık yatırım yaptı.

Bill Gates’in Serveti ve Gates Vakfı

Bill Gates mart 1986’da, Microsoft’u hisse başına 21$ ile halka açtı ve bu onu 31 yaşında milyoner yaptı ve Bill Gates serveti tüm dünyada duyuldu. Zamanla, şirketin hisse senedi değeri arttı ve birçok kez bölündü. 1987’de, hisse senedi değeri 90,75 $ ‘a ulaştığında Gates milyarder oldu.

bill-gatesin-kitaplari

O zamandan beri Bill Gates, Forbes’in Amerika’daki en zengin 400 kişiyi içeren yıllık listesinin başında ya da en azından tepeye yakın bir konumda yer alıyor.1994 yılında Bill ve Melinda, kendini dünya genelindeki düşük gelirli topluluklara eğitimi, dünya sağlığını desteklemeye adayan William H. Gates Vakfı‘nı kurdular.

Eşi Melinda’nın etkisiyle Bill, Amerikalı endüstri devleri Andrew Carnegie ve John D. Rockefeller’ın hayırsever çalışmalarını inceleyerek annesi gibi sivil bir lider olmaya ilgi duydu ve servetinin çoğunu hayır kurumuna verme yükümlülüğü olduğunu fark etti. 2000 yılında çift, aile vakıflarını birleştirdi ve Bill ve Melinda Gates Vakfı için 28 milyar dolarlık katkıda bulundu.

2018’de Gates, evrensel grip aşısı için 12 milyon dolarlık finansman sağlamak üzere Google’ın kurucusu Larry Page ile birlikte çalıştığını duyurdu. Ayrıca çok konuşan konulardan bir tanesi de Bill Gates mirası. Gates, çocuklarına yalnızca 10 milyon dolar miras bırakacağını, geri kalan parasını kurduğu vakıfa bağışlayacağını bildirdi.

Bill Gates’in Evi

1997 yılında Gates ve ailesi, Washington Gölü kıyısındaki 55.000 metre karelik 54 milyon dolarlık bir eve taşındı. Bill Gates evi aynı zamanda bir iş merkezi olarak da hizmet vermesine rağmen Gates çifti ve üç çocuğu için bu evin oldukça rahat ve yeterli olduğu söyleniyor.

bill-gatesin-evi

Bill Gates’in Sözleri

Başarı Gates’i bilge biri haline getirdi ve başarılı olmak, başkalarına karşı nazik olmayı unutmamak adına önemli sözler söyledi. Bu sözlerden bazıları şöyledir: 

  • “Kendinizi bu dünyadaki hiç kimseyle karşılaştırmayın, bunu yaparsanız kendinize hakaret etmiş olursunuz.”,
  • “Başarı berbat bir öğretmendir. Zeki insanları, kaybedemeyeceklerini düşünmeleri için baştan çıkarır.”
  • “Yoksul doğarsanız bu sizin hatanız değildir ama yoksul ölürseniz bu sizin hatanızdır.”

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

5G Nedir? 5G Teknolojisi Özellikleri

Teknoloji Nedir? Geleceğin Teknolojileri