E-Satış Nedir? İnternetten Satış Yapmanın Püf Noktaları

1995 yılından sonra küresel anlamda internet kullanımı ciddi şekilde artmıştır ve dijital ortamda ticaret de güçlenmeye başlamıştır. E-satış, bu çevrim içi ticarettir. E-ticaret çeşitli internet siteleri ile ticaret yapmanıza ya da sipariş gerçekleştirmenize imkan sunan ürünler ve hizmetler için yeni nesil bir alışveriş aracıdır. Bütün dünyada olduğu gibi Türkiye’de de her geçen gün büyüyen bir alandır.

e-satis-nedir

E-Satış Nedir?

E-satış ya da daha yaygın bilinen adıyla e-ticaret, herhangi bir malın ya da hizmetin web siteleri aracılığıyla satılmasıdır. İnternet kullanımının her geçen gün daha popüler olması ve herkese hitap edebilmesi, online satış sektörünün de büyümesini sağlamıştır. Ayrıca halihazırda fiziksel olarak bir mağazaya sahip olan kuruluşlar da e-ticaret aracılığıyla çok daha fazla sayıda müşteriye hitap edebilir.

sınırsız hosting

E-satış sitesi kurmak ve internetten satış yapmak günümüzde oldukça önemlidir. Ayrıca birçok ciddi avantaj sağlayan e-ticaret sektörü, hem satıcılar için hem de tüketiciler için pratik ve hızlı bir çözüm sunmaktadır. Özellikle fiziksel bir mağazaya sahip olmayan işletmelerin yükünü ve gider kalemlerini ciddi anlamda hafifleten e-ticaret yazılımları, müşteri ve satıcı arasında güçlü bir bağ kurar.

e-satis-sitesi-nasil-acilir

E-satış ile mağazalar, fiziksel mağazaların ulaşamadığı büyüklükte bir müşteri ağına çok daha kolay bir şekilde hitap edebilmenin yanı sıra 7 gün 24 saat boyunca hizmet verebilir. Müşteriler, istediği yerde ve zamanda e-satış sitelerini ziyaret ederek geniş çeşitlilik ile sunulan her bir ürünü hızlı ve kolay bir şekilde inceleyebilme imkanına sahip olur.

E-satış siteleri, müşterileri için sınırsız sayıda ürün ve çeşidi hızlı bir şekilde sunma imkanına sahip olmanın yanı sıra stok kontrolünü gerçekleştirme konusunda da oldukça hızlı bir çözüm imkanına sahip olurlar. Aynı zamanda iletişim ve personel masrafında tasarruf sağlayarak işletmenin giderlerini azaltması da e-ticaret sitelerinin avantajlarından biridir. E-ticaret siteleri yeni bir işletmeyi hızlıca popüler hale getirebilir.

e-satis-sitesi-acmak

Hem işletmeler için hem de tüketiciler için birçok faydalı yönü bulunan e-ticaret siteleri kurulurken dikkat edilmesi gereken önemli püf noktaları vardır. Bu noktalar göz önünde bulundurularak kurulan online işletmeler, hem işlerini daha kaliteli ve başarılı bir şekilde gerçekleştirebilir; hem de müşterilerinin memnuniyetini oldukça yüksek seviyelere çıkarabilirler.

E-Satış Nasıl Yapılır?

E-satış yapabilmek için gerekli olan ilk yasal zorunluluk, bir işletme sahibi olmak ya da yeni bir işletme kurmaktır. Yasal çerçevede kurulmuş olan ya da yeni kurulan bir işletme, gereken işlemleri yerine getirdiğinde internet üzerinden satış yapmak için uygun hale gelmektedir. Ayrıca işletmenin sunduğu hizmet ya da ürünlerin satılmasına karşı fiziken veya kanunen bir engel bulunmamalıdır.

e-satis-ile-para-kazanmak

E-satış işlemi için yasal açıdan gerekli olan prosedürler tamamlandıktan sonra işletmenin ilk işi, müşterilerin online ortamda alışveriş yapmak için erişebileceği bir internet sitesi kurmak ve bu internet sitesinde satılacak ürün ya da hizmetlerin tanıtımını gerçekleştirmektir. Ayrıca mobil cihazlar ve diğer farklı platformlar için aplikasyon geliştirilmesi ve bu aplikasyonların e-ticaret mecrasına dönüştürülmesi mümkündür.

bulut sunucu

E-Satış Yapmak İçin Web Sitesi Nasıl Kurulur?

E-satış hizmetini sunmak için kurulacak olan web sitesi, satış işleminin sağlanabileceği ve ödeme işleminin temin edilebileceği özellikleri barındırmalıdır. İnternet üzerinde ticaret yapabilmek için internet sitesi kurulması konusunda pek çok farklı metod, yazılım ve aplikasyon kullanılabilir. Satıcı, hem kendi iş yüküne hem pazar payının durumuna hem de müşteri portföyüne göre analizler yaparak bu anlamdaki tercihini gerçekleştirmelidir.

hosting

Küçük ve orta ölçekli işletmelerin e-satış yoluyla alışveriş için internet sitesi kurma aşamasında dikkat etmeleri gereken en önemli detay, sitenin maliyeti ile birlikte fonksiyonelliğidir. İyi bir şekilde analiz edilmemiş ve fizibilitesi doğru yapılmamış olan, üzerinde yeterince kafa yorulmamış bir dijital işletme modelinden sağlıklı sonuçlar beklemek, ne yazık ki pek mümkün değildir.

E-ticaret için kurulacak olan internet sitesinin bir başka önemli detayı da SEO adı verilen arama araçlarıyla optimize olan içeriklere sahip olmasıdır. Böylelikle siteyi ziyaret eden müşterilere ya da ziyaret etmesi beklenen potansiyel müşterilere hitap etmek daha kolay bir hale gelir ve internet sitenizin arama motorları üzerinde insanların karşısına çıkma ihtimali oldukça yükselir.

Ücretsiz E-Satış Yazılımları

Bir internet sitesi kurmak ve bu site üzerinden ticaret yapabilmek için ücretli yazılımlar olduğu gibi birçok ücretsiz yazılım ve uzantı da mevcuttur. Bu yazılımların bazıları tamamen ücretsiz bir kullanım imkanı sunarken, bazıları ise daha üst düzey bir kullanım imkanı için gelişmiş özelliklerini sunduğu ücretli versiyonlara sahiptir.

ucretsiz-e-satis-siteleri

Ücretsiz olarak e-ticaret hizmeti sunabileceğiniz yazılımlar arasında en popüler olanlar WooCommerce, OpenCart, Magento ve Joomla platformlarıdır. Bu platformlar, açık kaynak kodludur ve yoğun şekilde tercih edilir. Bu platformlar, binlerce eklenti desteği ve birçok önemli dilde uyumlu bir şekilde çalışabilmeleriyle e-ticaret hizmeti sunan işletmelerin işini oldukça kolaylaştıran yazılımlardır.

WooCommerce

WooCommerce, popüler bir WordPress eklentisidir ve şimdiye kadar 15 milyondan fazla indirilmiştir. WordPress altyapılı siteler için ücretsiz olarak indirilip kullanılabilen eklenti, internet sitesinin paneli üzerinden etkinleştirilerek kullanılabilir. Ayrıca halihazırda var olan herhangi bir basit internet sitesini oldukça kısa bir sürede nitelikli bir e-satış sitesi haline getirebilen WooCommerce, e-satış konusunda oldukça kullanışlı ve detaylı özellikler sunar.

WooCommerce

OpenCart

OpenCart, hem açık kaynaklı olması hem de kullanıcıların hayatını kolaylaştıran bir PHP platformu üzerine kurulu olması nedeniyle oldukça popüler bir yazılımdır. Birden çok e-satış mağazasının yönetimini tek elden gerçekleştirmenizi sağlayan yazılım, bu özelliğiyle muadillerinden farklı bir yere sahiptir. Geniş ve kullanışlı seçenekleri ile işletmelerin yükünü oldukça hafifleten OpenCart, 15 binden fazla eklenti desteği sunar.

opencard-e-satis-site-acmak

Magento

Adobe’nin sunduğu açık kaynak kodlu ve ücretsiz olan bu yazılım e-satış konusunda en kaliteli platformlardan birisidir. Magento, Coca-Cola, Ford ve Samsung gibi uluslararası anlamda popülariteye sahip olan şirketlerin tercih ettiği bir yazılımdır. Magento, aynı zamanda küçük ve orta ölçekli işletmeler için de kaliteli çözümlere sahip bir uygulama olarak çoklu mağaza ve çoklu dil desteğine sahiptir.

Joomla

Joomla, esnek ve geliştirilebilir yapısının yanı sıra zengin eklenti desteği sunan bir uygulama olarak işletmeler tarafından tercih edilir. Aradığınız pek çok özelliğe kolayca ulaşabilmenizi sağlayan bu yazılım, 60’a yakın dil desteğiyle dikkat çeker. Ayrıca 8 binden fazla üçüncü parti yazılım ve nitelikli güvenlik yapısı sayesinde öne çıkan Joomla, güçlü SEO yönetimiyle markanızın öne çıkmasını sağlar.

E-Satışın Dünyada ve Türkiye’deki Gelişimi

Dijital teknolojilerin popülerliğini her geçen gün artırmaya devam ettirdiği global pazarda e-satış işlemleri, kendine çok büyük bir konum edinmiştir. Dünya çapında bilinirliği ve güvenirliği olan birçok e-ticaret sitesi, uluslararası alanda ürün ve hizmetlerini hızlı bir şekilde insanlara ulaştırarak internetten alışveriş yapmayı tercih eden herkesin hayatını kolaylaştırır. Bu durum, ülkemizde de farklı değildir.

türkiye'de e-ticaret sektorü

Türkiye’de insanlar, günde ortalama 7 saatini internette geçirir. Yani dijital ortamda gerçekleştirilen her türlü işlemin önemini artar. Özellikle X ve Y kuşaklarının yoğun ilgisi, e-ticaret pazarını her geçen gün daha da büyük bir hale getirmiştir. Günümüzde Türkiye’de e-ticaret üzerinden kıyafetten elektronik alışverişine, market alışverişinden yemek siparişine kadar birçok ürün ve hizmet temin edilir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

CDN Nedir? En Çok Tercih Edilen CDN Servisleri Hangileri?

Bilgisayar Virüsü Temizleme Önerileri