Mobil Site Nedir? Responsive Site Tasarımı ve Yazılımı Nasıl Yapılır?

Mobil Site Nedir?

Mobil site, tüm ekran türlerinde sorunsuz bir şekilde görünebilmek adına uygun görsel ve font gibi detaylar dikkate alınarak tasarlanan internet sitesidir. Uyumlu menü yerleştirmelerle güçlü bir niteliğe kavuşturulan bu siteler, sayfalar arasında rahat bir şekilde gezinmenizi sağlar. Mobil site türleri oldukça hızlı yapılara sahiptir.

mobil-site-nasil-yapilir

Bu siteler, her boyuttaki ekranda tam ekran olarak görüntülenebilir ve mobil cihazlar yan döndürüldüğünde de tam ekran olarak görüntülenmeye devam eder. Ayrıca mobil uyumlu web siteleri, responsive site özelliğiyle duyarlı uyumluluk niteliğine sahiptir. Responsive tasarım sayesinde menü versiyonu da değiştirilebilir ve sitenin bağlantıları çok daha ulaşılabilir bir hale getirilebilir.

domain kampanya

Kendi Yazdığınız Siteyi Mobil Uyumlu Yapmak

Teknolojinin gelişmesi ve iletişim alışkanlıklarının değişmesiyle akıllı telefonların popülaritesi de artmıştır. İnternet trafiğinin büyük yoğunluğu da mobil site üzerinden sağlanır. Yapılan son araştırmalar doğrultusunda mobil web sitesi internet trafiğinin yaklaşık %70 olduğu ortaya çıkmıştır. Ayrıca pazar araştırmaları da insanların yaklaşık olarak %50’lik bir kısmının yeni markaları mobil cihazlar üzerinden keşfettiğini ifade eder.

mobil-uyumlu-site

Mobil uyumlu internet siteleri, farklı işletim sistemleri ya da farklı boyutlardaki ekranlar için birbirinden farklı tasarımlara ihtiyaç duymayarak hem zaman hem de iş yükü olarak tasarruf sağlar. Responsive sitelerin yönetimi ve düzenlenmesi çok daha kolay ve pratik olduğu için kullanıcıların işi oldukça kolay hale gelir. Bu sitelerde yapılan değişiklik ve güncellemeler bütün cihazlarda anında aktifleşir.

Web sayfanızı mobil cihazlar için uygun hale getirmek için sitenizin tasarım aşamasında bu durumu göz önünde bulundurmalısınız. Birçok kullanıcı, web sitesi tasarlarken masaüstü versiyona odaklanır ancak PC için hazırlanan bir tasarımı mobile uyumlu hale getirme aşamasında zorlanması muhtemeldir. Tam tersi mobil uyumlu bir siteyi ise PC sürümü için optimize etmek çok daha kolaydır.

Mobil Site Tasarım Aşaması

İnternet sitesi tasarım aşamasında, söz konusu sitenin küçük ekranlı mobil cihazlara uyumuna dikkat etmekte yarar vardır. Fakat zaten bilgisayar için tasarlanmış bir siteniz varsa ve bunu mobil cihazlar için uygun hale getirmek istiyorsanız izlemeniz gereken iki farklı yol vardır. Birinci yol, online site çevirme hizmetlerinden yararlanmaktır. Bu konuda tecrübeniz yoksa profesyonel hizmet alarak işinizi kolaylaştırabilirsiniz.

mail hosting

Eğer sitenizin bütün incelikleriyle kendiniz ilgilenmek isterseniz de bir uzantı yardımıyla sayfanızı mobil aygıtların kullanımı için uygun hale getirmeniz mümkün. Bu uzantıların bazıları ücretsizdir ancak önemli bir bölümünün yıllık belirli bir ücret talep ettiğini belirtmekte yarar var. Uzantılar yardımıyla WordPress, Joomla ya da Drupal tabanlı web sayfanızı mobil site görünümü haline getirebilirsiniz.

domain kampanya

Bunlarla birlikte bir mobil site yapımı konusunda dikkat etmeniz gereken inceliklerden bahsetmekte yarar var. İlk olarak internet sitenizin mobil cihazlarda optimum performans sunması için tasarımı sırasında hızlı bir şekilde yüklenecek elementlerin kullanılması çok önemlidir. Site yapım aşamasında siteye girecek olan kişilerin cihazlarının farklı ekran boyutlarına sahip olacağına dikkat edilmeli ve daha esnek tasarımlara yönelinmelidir.

mobil-web-sitesi

Son olarak sitenizden yüksek performans elde edebilmek adına kullanıcı alışkanlıklarına hitap eden bir tasarım tercih edebilir ve sitenizin verimini arttırabilirsiniz. Mesela mobil cihazlar üzerinden sitenizi ziyaret eden kullanıcılar, en sık hangi sekmelerinizi tercih ediyorsa menüde bu sekmeleri ön planda tutmanızda yarar vardır. Böylelikle vurgulamak istediğiniz yönleri daha ulaşılabilir kılarak internet sitenizin trafiğini genişletebilirsiniz.

WordPress Mobil Site Yapımı

Mobil WordPress web sitesi yapımı konusunda bilmeniz gereken ilk detay, siteniz için seçeceğiniz temanın mobil uyumlu olmasıdır. Böylelikle tasarımınız hem masaüstünde hem de mobil cihazlarda birbirine benzer görünümlere sahip olur. Sayfanızın Android ve iOS işletim sistemlerinde optimum performans sunması, sitenizin hızıyla doğru orantılıdır. Sitenizin hızını Pingdom gibi hız ölçüm araçlarıyla kolayca takip edebilirsiniz.

mobil-web-sitesi-acmak

Tema ve uzantı kurulumu öncesinde verilenizi yedeklemeniz ve bu aşamada WordPress’in en güncel sürümüne sahip olmanız, veri güvenliği açısından dikkat etmeniz gereken en önemli hususlardır. Temayı ve uzantıyı yüklemenizin ardından, sitenizin yükleme hızı ve mobil uyumluluk durumunu test edebilir ve eğer sonuç verimli değilse kullandığınız eklentiyi kaldırıp başka bir versiyon deneyebilirsiniz.

WordPress’te mobil web sitesi yapmanın en ideal yollarından biri de uygun uzantıları kullanmaktır. Ücretsiz ve ücretli versiyonlarıyla sunulan bu eklentiler sitenizin responsive bir özelliğe bürünmesini sağlayarak farklı cihazlar için uyumlu bir performans sunar. JetPack, WPTouch Mobile Plugin, WP Mobile Detector, WordPress Mobile Pack, WP Mobile Edition gibi eklentiler bu anlamda en popüler örneklerdir.

WordPress Ücretsiz Özellikleri

Ücretsiz kullanabileceğiniz JetPack ile web sayfanızın CSS kodlarını ve esnek tasarımını optimize edebilirsiniz. Sitenizin temasını WordPress’e çevirmek için 30’dan fazla alternatif sunan bu eklenti, mobil sitenizin görünümünü CSS stilleri sayesinde manuel olarak da düzenleyebilmenizi sağlar. JetPack, site hızını optimize etme ve Google Plus entegrasyon özellikleriyle sitenizin oldukça verimli bir performans göstermesini sağlar.

WpTouch ise ücretli ve ücretsiz kullanım alternatifleri sunan bir eklenti olarak tercih edilebilir. Kısıtlı fonksiyonlarını ücretsiz olarak kullanabileceğiniz bu eklentiden verim alabilmek için ücretli sürümünü kullanmanızda yarar var. Temanızda bulunan CSS stillerini ve element boyutlarını mobil cihazların ekran boyutlarına uygun olarak düzenleyen bu eklenti, tarayıcı belleğinin aktif olarak kullanılmasını ve sitenizin belleğinin optimizasyonunu sağlar.

mobil-web-site-tasarimi

WP Mobile Detector, ziyaretçilerinizin mobilden de PC’den de aynı tasarımla karşılaşmasını sağlar. Ücretli ve ücretsiz paketleri olan bu eklenti, cihazın marka, model, ekran tipi, ekran çözünürlüğü ve işletim sistemi gibi özelliklerine göre en uygun versiyonu sunar. Ücretli sürümünde beş bini aşkın marka ve model ile uyumlu olan bu uzantıda yedi adet tema alternatifi bulunuyor.

WordPress Mobile Pack, web sayfanızın mobil bir aplikasyon gibi görünmesini sağlamasıyla öne çıkar. Profesyonel ve fonksiyonel bir mobil web sitesine sahip olmak isterseniz ücretsiz olarak yararlanabileceğiniz bu eklenti, sitenizi tek dokunuşla tam ekran moduna geçirebilir. Sitenizin renklerini ve yazı fontlarını da düzenleyebileceğiniz bu uzantı sayesinde verimli bir mobil web sitesi oluşturabilirsiniz.

WP Mobile Edition, her türlü işletim sistemi ve cihaz için özelleştirilebilir bir mobil site imkanı sunar. Bu uzantıda kullanıcılar, sitenin mobil ve PC versiyonları arasında rahatlıkla geçiş yapabilir. Ayrıca depolama tasarrufu sağlayan hızlı teması, eklentinin en büyük artılarından biridir. Bu eklenti, yaptığınız değişiklikleri önizleme ile inceleyebilimenizi sağlayan bir demo sunarak size yardımcı olur.

Mobil Site Google’da Avantaj Sağlar mı?

Kullanıcıların büyük bir kısmının mobil cihazları tercih etmesi, mobil versiyona sahip bir web sitesine sahip olmayı zorunlu kılar. Bu durum, arama motorlarının algoritmalarına da yansır ve mobil cihazlara uygun düzenlemeler yapılır. Google’ın son algoritmasında birbirine benzer iki internet sitesi arasında mobil uyumlu olan, standart masaüstü versiyona göre daha öncelikli bir yer edinir.

Cihaz türü ve özellikleri değişiklik gösterse de mobil uyumlu web sitelerini kullanmanız, Google’ın sayfanızın içeriğini daha iyi algılamasını sağlar ve bu da arama sonuçlarına yansır. Mobil sitenizin performansını ölçmek için Google Speed Test uygulamasını kullanabilir ve ihtiyaç dahilinde siteniz için gerekli optimizasyonları gerçekleştirebilirsiniz. Böylelikle web sitenizden elde ettiğiniz verim artar.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

En Kolay Com Site Kurma Önerileri

Site Hız Testi Nasıl Yapılır? En İyi Site Hızı Test Araçları – 2020