Elon Musk Kimdir? Elon Musk’ın Hayatı, Projeleri ve Serveti

Elon Musk aslen Güney Afrikalı olan bir mühendis bir yatırımcı mucit ve girişimci. Elon Musk 28 Haziran 1971 tarihinde doğmuştur. Babası Güney Afrikalıdır. Elon Musk yazılım ve kodlamayı kendi kendine öğrenmiştir. Blaster adındaki uzay oyununu 12 yaşında iken yazmıştır ve yaklaşık olarak 500 dolara satarak satışını yapmıştır.

elon-musk-kimdir

Sekiz ve dokuzuncu sınıfları Bryanston High School’da okumuştur. Sonrasında Preteroia Boys High School’a geçerek bu okuldan mezun olmuştur. Anne ve babası 1980 yılında boşandıktan sonra babası ile birlikte pretoria banliyölerinde yaşamaya başlamıştır. Anne ve babasının ayrılmasından 2 yıl sonra annesi ile birlikte Kanada’ya gitmektense babası ile kalmayı tercih ettiğinden dolayı pişman olmuştur.

Babasının korkunç bir insan olduğunu ve bir insanın aklına gelebilecek her türlü kötü şeyi yaptığını söyleyen Musk, zaman içerisinde babasından yavaş yavaş uzaklaşmaya başladı. Elon Musk’un baba tarafından bir üvey kız ve erkek kardeşi de bulunuyor. Güney Afrika ordusunda askerlik yapmak istemediği için 17 yaşında iken evden ayrılmıştır. 1992 yılında Kingston Ontraio’da bulunan Queen’s University‘de iki yıl okumuştur.

Buradan sonra University of Pennsylvania’ da fizik ve işletme okumak üzere Kanada’dan ayrılmıştır. The Wharton School of the University of Pennsylvania’da ekonomi alanında lisans diploması almıştır. Ayrıca fizik alanında yan dal diplomasını da Universty of Pennsylvania, School of Arts and Sciences’dan almıştır.

Sonrasında uygulamalı fizik ve malzeme alanında doktorasını yapmak üzere Kaliforniya’nın Silikon Vadisi bölgesine taşınmıştır. Fakat doktorasını tamamlamamıştır. Yarım kalan doktorasının ardından 1995 yılında uygulamalı fiziğe malzeme bilimi alanında Standford’da doktoraya başladı. Elon Musk doktoraya başlamasının iki gün sonrasında kardeşi ile Zip2 projesine başlamak için doktorayı bıraktı. 1999 yılında Zip2 projesi 307 milyon dolara nakit 34 milyon dolarlık hisse senedi ile Compaq firması tarafından satın alındı. 

Elon Musk’un Özel Hayatı

Elon Musk’ın kız kardeşi olan Tosca Musk yönetmenlik yapıyor ve çeşitli filmler çekmiştir. Musk eşi ile 2000 yılında evlendi ve 2008 yılında ayrıldı. İlk oğlu henüz 10 haftalık bir bebek iken ani bebek ölüm sendromundan dolayı öldü. Daha sonrasında 5 oğlu oldu. 2004 yılında ikiz oğulları 2006 yılında ise üçüz oğulları oldu. Toplamda 5 oğlu olan Musk hepsinin velayetini eşi ile paylaştı.

elon-musk-esi-grimes-kimdir

2010 yılında Talulah Riley ile evlenen Mask 2012 yılında ise ayrıldı. Temmuz 2013 yılında ile tekrar evlendi ancak Aralık 2014’te tekrar bir boşanma davası açıldı fakat geri çekildi. Sonrasında tekrar açılan boşanma davası 2016 yılının sonlarına doğru sonuçlanmıştır. Mayıs 2018 yılında Kanadalı müzisyen ile çıkmaya başlayan Musk’ın bu ilişkiden bir oğlu olmuştur. Elon Musk’ın oğluna “X E A-12″ adını verdiği iddia ediliyor.

Elon Musk’ın Projeleri ve Yatırımları

Elon Musk Tesla Motorun kurucu ortaklarından biridir ve aynı zamanda tasarım başkanıdır. Tesla’nın ortaya çıkmasından çok daha öncesine dayanan elektrikli araçlara olan bir ilgisi vardı. Musk Martin Eberhard’ı CEO olarak işe alarak işine başladı. Ardından anaparanın hemen hemen tamamını Tesla’nın ilk iki yatırım turuna yatırmıştır. 2008 yılında oluşan ekonomik kriz sonrasında Elon Musk CEO’luk görevini de üzerine almıştır. Tesla Motors’un ilk ürettiği araba Tesla Roadater yaklaşık olarak 2500 adet satmıştır. 

SolarCity

Elon Musk yönetim kurulu başkanlığını yaptığı ve en büyük hissedarı olduğu SolarCity’de başlangıç konseptini verdi. Birleşik devletlerin en büyük enerji sistemi sağlayıcısı SolarCity’dir. Musk’ın kuzeni Lyndon Rive ise şirketin ortak kurucusu ve Ceo’sudur. Tesla ve SolarCity’e yatırım yapmaktaki amaç, küresel ısınmayla savaşmak.

solar-city-elonmusk

Elon Musk, Musk Foundation çocuk sağlığı bilim eğitimi ve temiz enerji ile ilgili hayır işleri ile de ilgileniyor. Ayrıca diğer birçok kar amacı gütmeyen kuruluşlarda da  yer almıştır. Elon Musk 1999’da çevrimiçi bir finans firmasının servisinin ortak kuruculuğunu da yapmıştır. Sonraki yıl yüzde 50 bir ortaklık anlaşması ile PayPal’ı oluşturmuştur. 

Spacex

Elon Musk üçüncü şirketi olarak, 2002 yılının Haziran ayında  Spacex’i kurmuştur. Aynı zamanda şirketin CEO’sudur. Spacex roket teknolojinin durumunu ilerletmek için fırlatma araçları geliştiren ve üreten bir şirket. Musk, uzayı keşfetmenin insanlık bilşncini korumak için olmasa da geliştirilmesi için önemli bir adım olduğunu düşünüyor. Musk’ın hedefi insanlı uzay uçuşlarının malitetini onda bie miktarına çekebilmek. Spacex’in Nasa’dan farkı ise Elon Musk tarafından kurulmuş olan özel bir şirket olması. 

spacex-firmasi-ne-is-yapiyor

OpenAl

OpenAl üç boyutlu seslerin verimli bir şekilde işlenmesi için tasarlanan uygulama, programlama arayüzü. İlk olarak Loki Software tarafından 2000 yılında geliştirildi.  Elon Musk Altman ve diğer yatırımcılar 2015 yılının Ekim ayında bir milyar dolardan fazla bir yatırım yapıp organizasyonu başlatmıştır. OpenAl Gym adındaki herkese açık olan beta sürümü Nisan 2016’da yayınlandı. 5 Aralık 2016’da ise  bir yazılım platformu olan Universe piyasaya sürüldü. Şubat 2018’de Elon Musk yönetim kurulundan istifa etti.

Hyperloop / Boring Company

Hyperloop yani hız yuvarı, Elon Musk’ın tapray teknolojisi ile geliştirdiği üst düzey bir ulaşım aracı. Bu proje Elon Musk projeleri arasında en kolayı sayılabilir. Proje, Musk’ın trafikte sıkılması ile ortaya çıkmıştır. Elon Musk California’daki trafik sorununu çözmek için yer altından tüneller kazarak prafik yoğunluğunu bu tünellere aktarmayı hedeflemiş.  Proje bir önem yalnızca fikir olarak kalmıştır. Ancak 2016’da Las Vegas’ta bulunan Nevada Çölü’nde inşasına başlanmıştır.

hyperloop-nedir

CyberTruck

Cybertruck ise üç saniyede yüz kilometre hız yapan bir araç. Araç bilimkurgu filmlerinden fırlamış bir tasarıma sahip adeta. Bu araç paslanmaz çelik bir gövdeye ve kırılmaz camlara sahip. Aracın en ucuz modeli 40 bin dolar. Tek şarj ile 402 kilometre gidebiliyor. Bir diğer model ise 69 bin 900 dolar değerinde. Bu modelin menzili 804 kilometre. Bu araç 6 kişilk ve 1587 kilogram yük taşıyabilme kapasitesine sahip. 

Starlink Uyduları

Starlink Amerikan uydu şirketi olan Spacex tarafından geliştirilen bir takımyıldızı. Amacı ise uydu interneti erişimi sağlamak. Spacekx şirketi bazı uydularını keşifler ve bilim amaçlı kullanıyor. Bazı uydularını da ordulara satmayı planlıyor. Spacex 775 uyduyu 2020 yılı Eylül ayı itibarı ile konuşlandırdı. Bu aydan itibaren her iki haftada bir fırlatma yapılacak. Fırlatma başına 60’tan fazla uydu yerleştirilmesi planlanıyor. Gerçekleştirilecek bu girişim uzun vadede uzay çöplüğü olabileceği endişelerine neden olmuştur. 

starlink-uydulari

Elon Musk’ın Serveti

Tesla ve Spacex’in patronu olan Elon Musk’ın serveti salgın döneminde 8 kat daha arttı. Serveti bir yıldan daha az bir süre içerisinde 25 milyar dolardan hemen hemen 200 milyar dolara kadar yükseldi. Böylece Elon Musk Jejff Bezos‘u geride bırakarak dünyanın en zengin insanı olmuştur.

elon-musk-serveti-ne-kadar

Elon Musk aynı zamanda düzenli bir şekilde hayır kurumlarına da bağış yapıyor. 2020 yılının Mayıs ayında atmış olduğu bir gönderide hemen hemen tüm fiziksel varlıklarını satmayı planladığını bildirmişti. Ve bu sözünü Kaliforniya’daki evlerinden üçünü toplamda 41 milyon dolara satarak 2021 yılından önce tutmuştur.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Jquery Nedir? En İyi Jquery Öğrenme Yolları | Jquery Kursları

JavaScript Nedir? Javascript Framework Fonksiyonları Nelerdir?